کم خواب‌ترین مردمان جهان کجا هستند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت
کم خواب‌ترین مردمان جهان کجا هستند؟

کم خواب‌ترین مردمان جهان کجا هستند؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24- مطالعات جدید پژوهشگران فنلاندی نشان می‌دهد که عوامل متعددی بر خواب و کیفیت آن تأثیر داشته و مواردی چون سن، جنسیت و موقعیت مکانی به خواب رفتن، بر کیفیت خواب تأثیر دارد

خوابیدن یکی از موارد مهم در سلامتی انسان محسوب شده و به باور متخصصان؛ خواب با کیفیت، ضامن سلامت انسان است. کارشناسان اعتقاد دارند، داشتن هفت تا هشت ساعت خواب روزانه برای یک انسان عادی، مدت‌زمان مناسبی محسوب شده و تمام نیازهای فیزیکی وی را برطرف می‌کند، اما بااین‌وجود ممکن است بسیاری از افراد علی‌رغم داشتن هشت ساعت خواب در شبانه‌روز، بازهم احساس خستگی و خواب‌آلودگی داشته و دائما خمیازه بکشند.

به همین دلیل تیمی از پژوهشگران به بررسی عوامل مؤثر بر کیفیت خواب پرداخته و دریافتند که زمان خواب بر اساس ساعت شبانه‌روزی و میزان خواب در افراد به عوامل مختلفی همچون سن، جنسیت و منطقه محل زندگی آن‌ها بستگی داشته و در بین افراد مختلف، متفاوت است.

دکتر لیزا کولا (Liisa Kuula) پژوهشگر پسادکترای دانشگاه هلسینکی کشور فنلاند در این رابطه اعلام کرد: «جالب است بدانید که ریتم شبانه‌روزی بدن انسان پس از ۲۰ سالگی تغییر می‌کند. پیش‌ازاین مشخص‌شده بود که زمان و ساعت خواب در بزرگ‌سالی به تأخیر می‌افتد.

آنچه در این مطالعه به‌وضوح موردتوجه قرار گرفت این است که این واقعیت تا چه زمانی ادامه دارد؟»

بر اساس این مطالعات مشخص شد که مردم اروپا و آمریکای شمالی به نسبت سایر مردم جهان دارای خواب طولانی‌تری هستند درحالی‌که کمترین میزان خواب در کشورهای آسیایی مشاهده می‌شود. دیرترین زمان به خواب رفتن در شب مربوط به مردم خاورمیانه بوده و مقابل مردم استرالیا و قاره اقیانوسیه به نسبت سایر افراد، زودتر به رختخواب می‌روند. زنان جوان در مقایسه با مردان جوان بیشتر خوابیده و زودتر نیز به خواب می‌روند.

خبری: اخبار سلامت

دکتر کولا در ادامه توضیحات خود افزود: «اختلافات جغرافیایی در الگوی خواب نسبتا کوچک اما مشابه با مطالعات قبلی در مقیاس کوچک بود. نیاز به خواب بین فرهنگ‌ها، تفاوت چندانی ندارد اما ازنظر زمانی که برای خواب اختصاص می‌یابد تفاوت‌هایی به وجود می‌آورد.»

در این مطالعات عادت‌های مربوط به خواب بیش از ۱۷ هزار فرد در سنین مختلف شامل نوجوان بزرگ‌سال به مدت دو هفته تحت نظر قرار گرفت. این نظارت با کمک دستگاه‌های قطبی الکترون (Polar Electro devices) انجام‌شده و ویژگی‌ها و کیفیت مختلف خواب این افراد بررسی شد.

سرپرست این تیم تحقیقاتی در رابطه با نتایج به‌دست‌آمده، اعلام کرد: «ما طی این پژوهش، مجموعه‌ای از داده‌های فوق‌العاده متنوع و گسترده را ارائه داده‌ایم که دانش‌بنیادی مهمی در مورد خواب در بین گروه‌های سنی مختلف در سراسر جهان فراهم می‌کند. به‌این‌ترتیب مشخص می‌شود که خواب و کیفیت آن تابع عوامل متعددی مانند سن، جنسیت و محل به خواب رفتن افراد است.»

شرح کامل این پژوهش و یافته‌های به‌دست‌آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Sleep Medicine منتشرشده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

سیمرغ

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قرنطینه جالب کارمندان چینی در مناطق آلوده به‌ویروس کرونا (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل

آتش زدن کتاب پزشکی داخلی هاریسون توسط عباس تبریزیان، مشهور به پدرطب اسلامی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
سایت دانا، تیرماه ۹۴: پدر طب اسلامی در یزد گفت: زمان برگشت به طب اسلامی فرا رسیده است و بایستی با جایگزین کردن طب اسلامی به جای پزشکی مدرن به کمک مردم بیاییم. پدر طب اسلامی داروی طب اسلامی را بدون عوارض و مفید دانست و داروهای شیمیایی را با عوارض بالا عنوان کرد. پدر طب اسلامی گفت: طب باید به بهبودی و کاهش بیماری انسان شود و این درست برعکس انتظار ما از طب می‌باشد. خردادماه ۹۴ ایسنا در گزارشی با تیتر «پدر طب اسلامی در ایران مطرح کرد: درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی» ادعاهای او را منتشر کرد. ایسنا، خرداد ۱۳۹۴: پدر طب اسلامی ایران از درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی در قم خبر داد.
مهرمهر15 ساعت قبل
برای این‌ منظور نیز گروه‌های علمی هر پنل از مدت‌ها پیش تشکیل شده و به طور کلی می‌توان گفت این‌کنگره موضوع محور است. خیابانی افزود: خوشبختانه بسیاری از همکاران در کشور ما از این قافله عقب نمانده و به رغم محدودیت‌ها، در بسیاری موارد همسطح و همطراز با کشورهای پیشرفته در عرصه تکنولوژی‌های نوین فعالیت می‌کنند. استفاده از تکنولوژی‌های نوین نه تنها امکان برخورداری از بهترین درمان‌ها را به بیماران می‌دهد، در عین حال بروز مشکلات و عوارض جراحی را به حداقل می‌رساند. هجدهمین کنگره انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران با شعار «جراحی با کمترین عوارض با رویکرد ویژه به تکنولوژی‌های نوین»، از ۲۹ بهمن تا دوم اسفند ۱۳۹۸ در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. همچنین در کنار این رویداد، دهمین سمپوزیوم ایمپلنت خلیج فارس و هشتمین سپوزیوم پژوهشی محققین جوان برگزار می‌گردد.

همه چیز درباره ویروس کرونای جدید/ از علائم تا پیشگیری و خواندنی هایی درباره آن!

5+
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز11 ساعت قبل
سلامت نیوز: مانند خروس لاری‌ها به جان هم می‌افتند، آن هم به بهای ۱۰ تا ۱۵هزار تومان؛ کودکان معتادی که یا بی‌سرپرستند یا بدسرپرست و روی آنها قمار می‌شود. اینجا محله هرندی است در جنوب پایتخت؛ همانجا که به چرکی‌شدن زخم‌های اعتیاد شهرت دارد. گویا محله هرندی هویتش با زایش هرروزه هزاران آسیب گره خورده و این روزها نوع جدیدی از کودک‌آزاری و قمار را نیز تجربه می‌کند. دنیای افیونیوارد کوچه باریکی از فرعی‌های خیابان علیزاده در محله هرندی می‌شوم. به درد اینجا نمی‌خوری، فیلم که نیست؛ واقعی واقعیه، برو.» رواج نوع جدیدی از کودک آزاریاعتیاد در محله هرندی ابعاد تازه و هولناکی به‌خود گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر