گاز روسیه درچین و گاز ایران در اعماق زمین و دریا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
گاز روسیه درچین و گاز ایران در اعماق زمین و دریا

گاز روسیه درچین و گاز ایران در اعماق زمین و دریا

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - تصمیم های بلند مدت روسیه تحت قیمومیت ولادیمیر پوتین درحوزه نفت وگاز درکوتاه و دربلند مدت یک سره به زیان ایران است و ایران را دراین حوزه به مرور از بازارهای آتی بیرون می کند. روسیه وقتی می بیند ایران به دلایل گوناگون در چنگ تحریم غرب افتاده و توانایی جذب سرمایه برای برداشت و صادرات منابع سرشار گاز خود را ندارد شاید برزبان نیاورد اما خرسند و شاد است.درحالی که ایران چشم امیدش به صادرات نفت به چین و گاز به هند و اروپا بود حالا همه اینها درتهدید جدی قرارگرفته اند. روسیه انحصار صادرات گاز به اروپا رادر اختیار دارد و حالا با یک طرح 55 میلیارددلاری گاز خود را به چین رسانده است و آمریکا نیز در راه انحصار کردن گاز به هند است. صادرات گاز روسیه به چین نه تنها راه احتمالی صادرات گاز ایران به این کشوررا منتفی کرد بلکه باافزایش سهم گاز درسبد انرژی چین مصرف نفت این کشوررنیز کاهش می یابد که این نیز به زیان ایران است. درحالی که گاز روسیه به اروپا و چین می رود متاسفانه گاز ایران دردریاها و در اعماق زمین های ایرانی بدون استفاده مانده است.

گاز سیبری د رچین

کرملین همزمان با هرچه ‌شکننده‌تر شدن روابطش با غرب، مسیر رویکرد به شرق را در دیپلماسی اقتصادی پیش‌ گرفت. روس‌ها این‌بار به‌جای بازار انرژی اروپا، کمربندها را برای دستیابی به فرصت‌های اقتصادی در چین محکم کردند. «قدرت سیبری» نام پروژه‌ای است که می‌توان از آن به عنوان نمود بارز این رویکرد تازه یاد کرد.افتتاح خط لوله انتقال گاز طبیعی «قدرت سیبری» به شمال‌شرقی چین، نقطه عطفی در روابط دو قدرت بزرگ‌ جهانی است؛ قدرت‌هایی که در سال‌های اخیر در روابط اقتصادی با غرب، هر یک به نوعی با دست‌اندازهایی رو به رو بوده‌اند.

منافع پکن و مسکو در قدرت سیبری

"قدرت سیبری" به طول ۳ هزار کیلومتر در قالب قراردادی به ارزش ۵۵ میلیارد دلار، در تنوع‌ بخشیدن به منابع انرژی وارداتی چین کمک می‌کند. بازار هدف هم در نگاه روسیه بکر است. عمده انرژی مصرفی در شمال‌شرقی چین زغال سنگ بوده و منطقه‌ای است که تا پیش از این برخلاف جنوب این کشور نتوانسته بود از واردات گاز طبیعی بهره ببرد.روسیه برآورد کرده که از قبال این طرح طی ۳ دهه، بالغ بر ۴۰۰ میلیارد دلار کسب کند و چینی‌ها هم امیدوارند که در راستای استفاده از انرژی پاک تا سال ۲۰۳۰ سهم گاز طبیعی را در سبد مصرفی انرژی خود به ۱۵ درصد ارتقا دهند.در حال حاصر خط لوله «قدرت سیبری» علاوه بر این منطقه در چین، گاز مصرفی مناطق دور دست شرقی روسیه را تامین می‌کند. بر اساس قرارداد این طرح که در ماه مه سال ۲۰۱۴ میلادی به امضا رسیده، اواخر سال ۲۰۲۰ به منابع «قدرت سیبری» افزوده می‌شود. از این رو اغراق نیست اگر «قدرت سیبری» روسیه را از این پس رقیب اصلی ترکمنستان و استرالیا در چین بدانیم. استرالیا در ۱۰ ماهه نخست امسال، بیش از ۳۱ میلیارد مترمکعب و ترکمنستان بیش از ۲۷ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به چین صادر کرده‌اند. شرکت گازپروم روسیه ظرفیت انتقال این خط لوله را ۳۸ میلیارد مترمکعب در سال عنوان کرده و مدت قرارداد میان گازپروم و شرکت ملی نفت چین (CNPC) هم ۳۰ سال است. برخلاف بد عهدی مکرر روس‌ها در پروژه‌هایی مثل نیروگاه اتمی بوشهر برای دولت ایران، آنان تنها چهار ماه پس از امضای این قرارداد، ساخت «قدرت سیبری» را کلید زدند و اکنون پس از ۵ سال فاز اول آن را افتتاح کردند.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

بر اساس این قرارداد که فرمول تعیین قیمت در آن اعلام نشده، قرار است که سال آینده میلادی ۵ میلیارد متر مکعب گاز از طریق این خط لوله به شمال‌شرقی چین منتقل شود. این رقم تا سال ۲۰۲۵ هر ساله به تدریج افزایش می‌یابد و در نهایت به ظرفیت کامل ۳۸ میلیارد مترمعب خواهد رسید.در اهمیت این طرح گمان می‌رود که تا سال ۲۰۲۳ حدود ۴۰ درصد رشد تقاضای گاز چین از «قدرت سیبری» پاسخ داده شود.اکنون این خط لوله در حالی افتتاح شده که چینی‌ها دو سال پیش هم خبر از همکاری با روسیه در رابطه با «جاده ابریشم قطبی» دادند. طرحی که ایجاد خطوط دریایی و زمینی جدیدی را شامل می‌شود و البته نگرانی غرب را برانگیخته است. نگاه پرتردید غرب به این طرح، حاکی از گمانه‌زنی بر سر استقرار نظامی چین در سرزمین‌های قطب شمال در بلندمدت است.همزمان روسیه با همه مخالفت‌هایی که از کنگره و دولت آمریکا به گوش می‌رسد و باوجود تمام تنشی که با اروپایی‌ها تجربه کرده، نگاهش را از بازار اروپا برنگردانده و طرح «نورد استریم» را برای صادرات گاز طبیعی به آلمان رها نکرده است. در این طرح بواسطه خط لوله‌ای که از دریای بالتیک می‌گذرد مسکو قادر خواهد بود تا سالانه ۵۵ میلیاردد مترمکعب به آلمان صادر کند و به این ترتیب انقلابی را در تامین گاز مصرفی قاره سبز رقم بزند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فراروفرارو23 ساعت قبل
۲-با توجه به محدودیت ظرفیت شرکت ایران خودرو مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت نسبت به توقف شرایط تبدیل اقدام نماید. ۴ -موعد تحویل قرارداد مشتری از لحاظ سیستمی، به اردیبهشت ۹۹ انتقال خواهد یافت. ۵ -در صورت افزایش احتمالی عوارض قانونی در سال ۹۹ از قبیل: مالیات، نرخ شماره گذاری، نرخ بیمه شخص ثالث و … این مبالغ از مشتریان محترم اخذ خواهد شد. ۷ -در صورت رضایت مشتریان با شرایط فوق، مراحل تعویق موعد تحویل با برنامه فروش‌های جدول پیوست این بخشنامه مشابه شرایط تبدیل قابل اقدام می‌باشد. ۸-این طرح فقط در نمایندگی مجاز ایران خودرو و با درخواست مشتری قابل اجرا می‌باشد؛ و نیازی به مراجعه حضوری مشتری محترم به سازمان فروش نمی‌باشد.
الفالف1 روز قبل
به گزارش تسنیم، چندی پیش یک پژوهشگر محیط‌زیست و حامی گونه‌های در معرض خطر انقراض شاهین ایرانی، به مدیرعامل سایپا پیشنهاد کرد در راستای حفظ و حراست از این پرنده باشکوه، نام محصول جدید این گروه خودروسازی را به «شاهین» تغییر دهند، در ادامه چند انجمن دیگر نیز این پیشنهاد را به مدیران سایپا ارائه دادند. سیدجواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا نیز پس از ارجاع موضوع به کمیته نامگذاری محصولات و بررسی‌های کارشناسی کمیته مذکور با این پیشنهاد موافقت کرد و به دلیل اینکه گروه خودروسازی سایپا در طراحی محصول جدید خود از شاهین ایرانی الهام گرفته است، دستور داد در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی این گروه خودروسازی، محصول جدید سایپا «شاهین» نامگذاری شود. شاهین سایپا نخستین محصول از مگاپلت‌فرم ملی این گروه خودروسازی، موسوم به SP۱۰۰ به شمار می‌آید و قرار است تولید انبوه آن از سال آینده آغاز شود. سایپا تولید ۱۲ هزار دستگاه از این محصول را برای سال ۹۹ برنامه‌ریزی کرده و می‌خواهد تیراژ تولید آن را در سال ۱۴۰۱ به صد هزار دستگاه برساند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ قاسم جانعلی پور روز پنجشنبه گفت: در پی شکایت فردی مبنی بر دسترسی غیرمجاز فرد یا افرادی به تلفن همراه وی و شنود مکالمات و ارسال اطلاعات خصوصی برای نزدیکانش، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی اظهارات شاکی و اقدامات فنی دریافتند که فردی اقدام به نصب یک نرم افزار خاص در تلفن همراه این شهروند کرده و مکالمات او را شنود می‌کند. وی خاطرنشان کرد: در تحقیقات تکمیلی مشخص شد شاکی مدتی قبل تلفن همراه خود را در اختیار یک تعمیر کار که از آشنایان وی بوده، قرار داده است که سپس این فرد به عنوان متهم دستگیر شد و متهم ابتدا منکر اتهامات خود شد اما پس از بررسی تجهیزات رایانه‌ای وی و پیدا شدن اطلاعات و فایل‌های شخصی شاکی، در نهایت لب به اعتراف گشود و علت این امر را درخواست دو تن از خویشاوندان شاکی اعلام کرد. سرهنگ جانعلی پور اظهار داشت: دو متهم دیگر پرونده که خواهر و برادری ۲۵ و ۳۰ ساله بودند دستگیر و ضمن اعتراف به همراه متهم ۳۵ ساله به مرجع قضایی معرفی شدندوی تصریح کرد: در اختیار قرار دادن تلفن همراه و وسایل رایانه‌ای حاوی اطلاعات شخصی به افراد و مراکز غیرمجاز آن هم بدون رعایت هشدارهای پلیس زمینه ساز مشکلات این چنینی می‌شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
اعمال محدودیت در عبور و مرور افراد مشکوک یا مبتلا به کروناوی افزود: ما به جای قرنطینه شهرها محدودیت برای عبور و مرور افراد مشکوک و مبتلا اعمال خواهیم کرد. تمدید تعطیلی مدارس در مناطق آلوده به کرونا طی دوره‌ای سه روزهوزیر بهداشت درباره تعطیلی مدارس اظهار کرد: برای تعطیلی مدارس در مناطق آلوده جمعه شب تصمیم‌گیری خواهد شد. فعلا در مناطق آلوده مدارس را در یک دوره سه روزه تعطیل خواهیم کرد و اگر نیاز به تمدید این تعطیلی باشد اعلام می‌کنیم. در عین حال لیست مناطق آلوده را جمعه شب اعلام خواهیم کرد. وی گفت: از آنجایی که دانشجویان به شهرهای خود بازگشتند و شناسایی افراد مبتلا دشوار است، تصمیم گرفتیم تا دانشگاه‌ها را یک هفته دیگر تعطیل کنیم تا در دانشجویان شبهه آلودگی نداشته باشیم.
ایمناایمنا23 ساعت قبل
قیمت مدل‌های مختلف تلفن همراه برند اپل در بازار، نسبت به هفته گذشته افزایش قابل توجهی داشته به طوری که قیمت آخرین مدل آیفون ۱۱ از سری گوشی‌های جدید اپل به ۳۰ میلیون تومان رسیده است.

نظرها

اخبار بیشتر