راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

راهبرد فرهنگی سند دانشگاه آزاد ارتقای فرهنگ قرآن و عترت بین دانشگاهیان است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/فارس رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: راهبرد نظام فرهنگی و تربیتی سند این دانشگاه، ارتقای فرهنگ قرآن و عترت در بین دانشگاهیان است و اقداماتی را برای آن ترسیم کرده است‌.

محمد مهدی طهرانچی پنج‌شنبه ۱۴ آذر در مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور که در حرم شاهچراغ (ع) برگزار شد ضمن گرامیداشت فرارسیدن میلاد امام حسن عسکری (ع)، گفت: وقتی که به هدف آموزش عمومی و عالی در کشور نگاه می‌کنیم، سند دانشگاه اسلامی‌ را می‌بینیم که دانشگاه آزاد هم بر پایه آن فعالیت می‌کند. در این سند اهداف آموزش عالی مشخص است و در مأموریت‌ها دانشگاهی معین شده که در ابعاد فرهنگی، تربیتی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و مدیریتی بتواند متخصص متعهد متخلق ماهر و کارآفرین تربیت کند تا همزمان با تولید علم و فناوری در خدمت نیازهای جامعه اسلامی باشد.

این چهره ماندگار علمی کشور اظهار کرد: چشم‌اندازهایی هم در ۴ نظام فرهنگی، تربیتی، پژوهشی و فناوری و آموزشی و مدیریتی ترسیم شده و راهبردها و اقداماتی دارد که یکی از اقدامات و راهبردها بحث فرهنگ قرآنی و دانشگاه است. رسالت ما در دانشگاه‌ها این است که در سنین تربیتی پیوسته به آموزش ابتدایی و عمومی به جوانان کشور همت گماریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بحث این است که چرا باید این اقدام انجام شود؟ آیا فقط انس با قرآن و خواندن آن است؟ خیر تفکر و تدبر هم اهمیت دارد. باید در متن دانشگاه به قرآن توجه کنیم اما چگونه این امر ممکن می‌شود؟ در این باره آیت‌الله جوادی آملی فرمود که خلقت فعل خدا و شرح قول خداست. اینجا ارتباطی بین حوزه و دانشگاه و بین دانشگاه و قرآن برقرار می‌شود.

طهرانچی با ذکر اینکه این نگاهی است که معمار کبیر انقلاب اسلامی هم داشت، به بحث چیستی علمی که در قرآن است اشاره کرد و افزود: جایی که قرآن ابزار علم را بیان می‌کند، سؤال این است که آیا در همه این دانشگاه‌ها غیر از فارجع البصر کار دیگری می‌کنیم؟ ما مقدمه و مؤخره را رها کردیم و این را وظیفه می‌دانیم، در صورتی که وظیفه این است که هم مقدمه هم موخره و هم فارجع البصر را مدنظر قرار دهیم. اگر فقط به هسته علمی فارجع البصر نگاه کنیم، سردرگم خواهیم شد و هیچ گاه به انتهای دنیا نخواهیم رسید. این علم هر روز رشد می‌کند و در دانشگاه نگاهی به در آفاق و انفس داریم، اما باید نتیجه‌گیری این باشد که قرآن را در متن دانشگاه بیاوریم.

او به آیاتی از سوره روم اشاره کرد و گفت: دانشگاهیان کسانی هستند که یسعمون، یعقلون و یفقهون را دارند و خداوند نگاه این‌ها را در خلقت مقوم ایمانشان قرار داده است. دانشگاهیان می‌توانند رویکرد قرآن را استخراج و تبیین کنند تا راهکارهای قرآن و عترت را نهادینه‌سازی کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

طهرانچی با پرداختن به اینکه باید میان آنچه در دانشگاه انجام می‌دهیم و آنچه در آیات شرح قول خداست ارتباط روشن و سیستمی برقرار کنیم، ‌ ادامه داد: قرآن کتاب هدایت است، برای هدایت بشر راه حل دارد و این چیزی است که انسان نباید مهجور رهایش کند؛ ‌ نمی‌توان قرآن را خواند ولی راهکار زندگی را از قرآن نگرفت یا دانشگاه را مبتنی بر نگاه قرآنی توصیف نکرد. پس اگر رستگاری می‌خواهیم از علم محض نیست بلکه مبتنی بر قرآن است و قرآن نگاه به خلقت الهی و کشف رموز آن را برای ما به عنوان آیات الهی فرض دانسته است نه مستحب.

او با اشاره به اینکه حرکت و اقدام بعدی باید ساز و کارهای اجرای و شیوه‌های تشویقی باشد، گفت: بحث بعدی حمایت از تعبیر آموزه‌های قرآنی در متون درسی است و کل دانشگاه و متون درسی باید در مقابل قرآن و فرهنگ قرآنی زانو بزند زیرا قرآن برای ما الگوی تربیت علمی دارد. قرآن کتاب هدایت است و در همه زمان‌ها و مکان‌ها با هر سطح دانشی باید انسان‌ها بتوانند به آن متسک بجویند. ۱۴۰۰ سال قبل قرآن در سرزمین عربستان نازل شد اما آیات بی‌شماری مسائل خلقت الهی حتی مسائل فیزیکی و زیستی را شرح داده است. درباره زمان نزول قرآن گزاره‌های علمی زیادی وجود داشت که آن گزاره‌ها بعدا مردود شد ولی هیچ کدام از آن گزاره‌ها در قرآن راه نیافت. پس یکی از معجزات قرآن این بود که تفکر علمی روم و غرب آن روز در قرآن نبود.

طهرانچی با تأکید بر اینکه هر چه علم پیشرفت می‌کند، در شرح مباحث علمی به تناقض برنمی‌خوریم، ‌ گفت: دانشمند قرن ۲۱ با دانشمند قرن ۱۰ تفاوت آشکاری در نگاه به خلقت الهی دارد. باید بتوانیم این الگویی را که خداوند قرار داده است برای اینکه مقوم ایمان ما باشد استفاده کنیم، در صورتی که اساسا در تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان در مباحث خلقت اصلا این درس‌ها را نداریم، یعنی چگونگی علم را به آن‌ها آموزش می‌دهیم ولی نگاهمان برگرفته از قرآن نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
ترور دانشمندان مسلمان همزمان چند هدف اساسی را برای اسراییل محقق می‌کند. او در این کتاب نشان می‌دهد که قتل دانشمندان هسته‌ای ایران با هدایت موساد و به وسیله گروه‌های معارض ایرانی انجام شده است. در مرحله دوم سازمان‌های اطلاعاتی به قتل دانشمندان غیرهمکار دست می‌زنند. بزرگترین پروژه ترور علمی دانشمندان مسلمان در خارج از جهان عرب نیز مربوط به ایران است. در قضیه ترور دانشمندان هسته‌ای ایران نیز شائبه اهمال آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور جدی وجود دارد.

سریال دهه فجری شبکه یک سیما مشخص شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، سریال تاریخی جلال سال های۱۳۳۸ تا ۱۳۵۶ شمسی را به تصویر می‌کشد و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کند. این سریال بیش از۱۰۰ لوکیشین دارد و بیش از۲۰۰ بازیگر در این مجموعه بازیگران اصلی را همراهی کرده‌اند. سایر عوامل این سریال عبارتند از: نویسنده امیر حسین ثروتمند، مدیر تصویربرداری حمید مهر افروز، تدوین سالار حیدرنژاد، صدابردار اصغر آبگون و حسن سلمانی، چهره پرداز مجید اسکندری. سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی و تهیه کنندگی مهدی کریمی محصول امور استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مرکز آذربایجان شرقی است که قرار است همزمان با آغاز ایام دهه مبارک فجر در ۱۵ قسمت از شبکه یک سیما روی آنتن برود. انتهای پیام/
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گروه خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، کتاب «تاریخ شفاهی کتاب شامل گفت‌وگو با بیست تن از ناشران قدیمی عرصۀ نشر کشور و یک یادبود از ناشری نجیب و قدیمی، زنده‌یاد ناصر مشفق و انتشارات صفی‌علیشاه، مجموعا بیست‌ویک ناشر و کتابفروش است. نیکنام حسینی پور در پیشگفتار این کتاب نوشته است: «تاریخ شفاهی کتاب و نشر، تنها تاریخ یک صنف یا یک صنعت در حوزة فرهنگ نیست، بلکه تاریخ تحولات فرهنگی کشور، دولت‌ها و نهاد‌ها در طول فعالیت‌های اجرایی و نحوة سیاستگذاری و برنامه ریزی در این حوزه است. تاریخ شفاهی کتاب و نشر، افزون بر مستندنگاری، ما را با تجربه‌ها و اندوخته‌های کاری صنفی استخوان خردکرده این حوزه آشنا می‌کند؛ تجربه‌هایی که برای نسل جدیدی که علاقه‌مند به حضور در این حوزه هستند، می‌تواند گنجینه‌ای گرانبها محسوب شود. گفت‌وگو با سعید اقبال کتابچی انتشارات اقبال، داوود موسایی انتشارات فرهنگ معاصر، مهرداد کاظم‌زاده انتشارات مازیار، علی زوار انتشارات زوار، غلامرضا امامی انتشارات موج و پندار، بهروز عطایی انتشارات عطایی از دیگر بخش‌های این کتاب است. در پایان کتاب نیز یادی از مرحوم ناصر مشفق مؤسس انتشارات صفی‌علیشاه شده و یادداشت فرزند وی منتشر شده است.

کوچ/ به مناسبت سالگرد شهادت جمعی از آتش‌نشانان در پلاسکو

مهرمهر10 ساعت قبل

همت مردم دراحیای بنا‌های تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیهمت مردم دراحیای بنا‌های تاریخیبازسازی و مرمت برخی بنا‌های قدیمی تهران با همت مالکان آن‌ها و همچنین بهره‌مندی از تسهیلات ویژه مرمت بافت‌های تاریخی، در حال انجام است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، محمدرضا فرجی افزود: سال گذشته ۷۴۹۵ صندلی برای سینما‌های مردمی در نظر گرفته شده بود، اما امسال بیش از ۲ هزار صندلی ظرفیت بیشتری برای سینما‌های مردمی به وجود آمده است. وی ادامه داد: امسال دو سالن جدید گالریا در ولنجک و سینما بهمن ۲ در میدان انقلاب جزو سینما‌های مردمی است که همزمان با آغاز سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به بهره برداری می‌رسد. مدیر سینما‌های جشنواره درباره نوبت‌های سینما‌های مردمی افزود: امسال سه نوبت برای سینما‌های مردمی در نظر گرفته‌ایم که از بعدازظهر آغاز خواهد شد. دلیل آن هم این است که سال‌های گذشته، بار‌ها شاهد بودیم به علت دایر بودن ادارات و دانشگاه‌ها، در ساعات صبح استقبال چندانی از این سایت‌ها نمی‌شد و مخاطبان معمولا در ساعات عصر به سینما مراجعه می‌کنند. وی گفت: بر اساس نیاز و تعداد مخاطب در سینما‌های مردمی مثل سال‌های قبل نوبت فوق‌العاده خواهیم داشت و تلاش کردیم به شکلی برنامه ریزی شود که این نوبت (سانس) فوق‌العاده تا ساعات دیروقت نیمه شب طول نکشد تا علاقه‌مندان به سینما حداقل مشکلات را برای دیدن فیلم‌ها داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

اعلام تاریخ دیدار خوان گوایدو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

صدا و سیما14 دقیقه قبل

انفجار در پایتخت سودان ۷ کشته و ۲۵ مجروح بر جای گذاشت

فارس15 دقیقه قبل

انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه پرواز ۷۵۲ اوکراینی

صدا و سیما20 دقیقه قبل

فوتبال برتر- تبعات کناره گیری تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا چیست؟

طرفداری20 دقیقه قبل

بیشترین اهداکنندگان خون در کشور چند ساله‌اند؟

ایسنا21 دقیقه قبل

عباس ترابیان: پیشنهاد جدیدی که AFC داد به این معنی بود که آن‌ها متوجه عجولانه بودن تصمیم خود شده‌اند

طرفداری22 دقیقه قبل

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد

عصر ایران23 دقیقه قبل