کواکبیان: مجلس اول شورای نگهبان نداشت و مجلس خوبی بود/ لیست امید، از سر ناچاری بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
کواکبیان: مجلس اول شورای نگهبان نداشت و مجلس خوبی بود/ لیست امید، از سر ناچاری بود

کواکبیان: مجلس اول شورای نگهبان نداشت و مجلس خوبی بود/ لیست امید، از سر ناچاری بود

دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان اینکه نقد عملکرد فراکسیون امید باید با در نظر گرفتن ملاحظات و محدودیت‌ها باشد،گفت: فراکسیون امید، بزرگترین فراکسیون مجلس بود ولی اکثریت نبود چون جمع آرای 2 فراکسیون دیگر آنها را تبدیل به اکثریت می‌کرد.

اعتمادآنلاین| مصطفی کواکبیان، در نشست «فرجام امید» که در دفتر مرکزی حزب ندای ایرانیان برگزار شد با اشاره به جایگاه و قدرت مجلس در قانون اساسی، اعلام کرد: بر اساس همین قدرت قانونی بود که حضرت امام (ره) فرمودند، مجلس در راس امور است لذا مجلس باید بتواند نظارت و تحقیق و تفحص خود را در همه حوزه‌ها اعمال کند.

او با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی نماینده تنها وکیل حوزه انتخابیه خود نیست، افزود: هر نماینده در برابر همه ملت ایران مسئولیت دارد، اما این جایگاه قانونی و رفیع مجلس و نمایندگان امروز تنزل پیدا کرده است.

اهم اظهارات او را به شرح زیر است:

* همه می‌گویند فراکسیون امید چه کار کرده است، ولی توجه نمی‌کنند که مجمع تشخیص و هیات نظارتی که درست کرده‌اند، شورای سران و دیگر نهادها موازی با مجلس عمل می‌کنند.

* اگر مجلس در راس امور است چرا ما مصوبات مجلس را اول باید بفرستیم مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیات جدید آن یعنی هیات عالی نظارت؟ ما چنین هیات و اختیاراتی در بحث تقنین نداریم، با این رویه مجمع به مجلس دوم تبدیل شده است.

* در نطقی رسما از مقام معظم رهبری تقاضا کردم شورای اقتصادی سران قوا را تعطیل کند، ما چهل سال شرایط تحریم و تهدید دشمن را تجربه کرده‌ایم.

* شان مجلس را کاهش ندهیم، اگر مجلس مصوبه‌ای بدهد که با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای فضای مجازی مخالف باشد بی اثر می‌شود، باید مشخص شود که جایگاه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجازی کجاست؟

* ما تلاش زیادی کردیم ولی به ثمر ننشست. کنوانسیون‌های FATF را تصویب کردیم، حتی شورای نگهبان هم تا حدودی با ما همراهی کرد ولی اکنون کنوانسیون‌های پالرمو و cft در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام گیر کرده‌اند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

* مجلس دهم مثل مجلس اول نیست، مجلس اول شورای نگهبان نداشت و مجلس خوبی بود. این حرف من نیست حرف خیلی از بزرگان اصولگرا هم هست. به دلیل همین محدودیت‌ها بود که مجبور شدیم لیست نیمه اصلاح طلب امید را تهیه کنیم.

* همه افرادی که در لیست امید سال ۹۴ مجلس شورای اسلامی قرار گرفتند اصلاح طلب خالص نبودند، ۱۷۵ نفر از لیست امید رای آوردند ولی کاندیدای اصلاح طلبان برای ریاست مجلس ۱۰۵ رای کسب کرد. همه کسانی که به آقای عارف رای ندادند اصلاح طلب نبودند، بنابراین لیست امید لیستی از سر ناچاری بود.

* به مجلس دهم نمره ۱۲ و به فراکسیون امید نمره ۱۴ می‌دهم.

* عملکرد مجلس دهم بهتر از مجلس نهم بود. حضور تعدادی از اصلاح طلبان در مجلس هشتم موجب شد آن مجلس بهتر از مجلس هفتم باشد، بنابراین اگر یک اصلاح طلب هم وارد مجلس شود، بهتر از آن است که حضور نداشته باشیم.

* ۲ گروه نمی‌خواهند ما در انتخابات شرکت کنیم؛ براندازان که ما را در همه ایرادات و مشکلات کشور شریک و بالاتر از آن عامل اصلی می‌دانند و گروه دیگر تندروهایی هستند که نان خود را در عدم حضور اصلاح طلبان در میدان رقابت جستجو می‌کنند.

* اگر نهادهای نظارتی برای تایید صلاحیت‌ها به چهار مرجع قانونی مراجعه کنند مشکلی برای حضور مردم نیست ولی اگر بدسلیقگی و تنگ نظری صورت گیرد، در مشارکت مردم تاثیر منفی دارد.

منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واقعیت یک ویدئو …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
این خانم در ویدیوی پنج دقیقه‌ای که از اتاق نشیمن خانه‌اش ساخته به جامعه آمریکا می‌گوید گول حرف رسانه‌های آمریکا را در غیرقانونی خواندن ترور سلیمانی نخورند. او می‌گوید از اینکه می‌بینم ماشین تبلیغاتی و رسانه‌های ایران از قاسم سلیمانی تجلیل می‌کنند کاملا عصبانی هستم. اما پشت پرده این ویدوی ساده چیست؟ وقتی رسانه‌های معتبر دنیا به دنبال کشف واقعیت این ویدیو رفتند به نکات قابل تاملی دست یافتند. ارتش آزاد همان گروه مسلحی است که لیبی را جهنم کرده و یکی از علل برپا شدن بازار‌های برده فروشی در این کشور شده است. کسی که همکاری تنگاتنگی با این اتاق فکر دارد که طرح بولتون برای مسلح کردن قومیت‌ها جهت تجزیه ایران را تهیه و به کاخ سفید برد.
فارسفارس21 ساعت قبل
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد برکت از طریق توسعه کارگاه‌های کوچک خانگی و توسعه بیش از ۲۰۰ فرصت شغلی و افتتاح واحدهای صنعتی جدید در شهرستان سرخس در منطقه ویژه اقتصادی که ظرفیت برای افتتاح ۳ واحد جدید بیش از ۱۰۰۰ فرصت شغلی جدید را فراهم خواهد آورد. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین در بخش‌های احمدآباد و رضویه احداث و تاسیس واحدهای صنعتی جدید در حوزه‌های مختلف قطعه سازی و همچنین صنایع و فرآوری‌های بخش کشاورزی تاکنون بیش از ۱۰۰۰ فرصت شغلی پدید آورده و سرمایه گذاری‌های جدیدی که صورت گرفته است فرصت‌های شغلی جدیدی را ایجاد خواهد کرد. وی افزود: توجه به توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در هر ۴ منطقه و بردن آبیاری تحت فشار برای ۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و احداث ۱۵ پروژه بند خاکی و توسعه امر ورزش و زیرساخت‌های آن و بازسازی منازل زلزله زده در سال ۹۶ بیش از ۳ هزار واحد نوید بخش توسعه شهرستان‌های حوزه انتخابیه است. عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امیدواریم آنچه که انجام شده بر اساس نیت خالصانه و خدمت صادقانه برای مردم شریف ایران و حوزه انتخابیه باشد. انتهای پیام/

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

استقرار هاشمی در کاخ مرمر درست نبود/ با جروبحث کاخ را تخلیه کردیم

مهرمهر23 ساعت قبل
پرویز فتاح: استقرارمرحوم هاشمی بعنوان دبیر مجمع تشخیص درکاخ مرمر درست نبود، بعدازفوت او کاخ را به سختی وباجروبحث تخلیه کردیم. این تخلیه ازمواردی بودکه نمی‌دانستیم شکایتمان را پیش چه کسی ببریم.

هشدار مجلس به کشورهای اروپایی طرف برجام

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی لاریجانی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس با هشدار به اروپا نسبت به استفاده غیرعادلانه از مکانیزم ماشه در برجام گفت: اگر اروپا به هر علتی رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده ۳۷ توافقنامه هسته‌ای (مکانیزم ماشه) داشته باشد؛ آنگاه جمهوری اسلامی تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد گرفت.

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

نظرها

اخبار بیشتر