ناتو در حالت کما است/ ضعف بی سابقه ائتلاف نظامی غربی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
ناتو در حالت کما است/ ضعف بی سابقه ائتلاف نظامی غربی

ناتو در حالت کما است/ ضعف بی سابقه ائتلاف نظامی غربی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
یک رسانه آلمانی در مطلبی به اوضاع آشفته ائتلاف نظامی ناتو در هفتادمین سالگرد تاسیس آن پرداخته و بزرگترین مسئله این ائتلاف نظامی را دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا دانست.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «دویچه وله» آلمان در مطلبی با عنوان ناتو مدتهاست در حالت کما قرار دارد به اوضاع آشفته این ائتلاف نظامی پرداخته و نوشت: بحث‌ها درباره پایان ناتو به اندازه خود این ائتلاف نظامی قدیمی است و مدت ۷۰ سال است که درباره مرگ قریب الوقوع آن حرفهایی زده شده است. اما جدا از همه این مسائل، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه حق دارد که می‌گوید ناتو مدتهاست که گرفتار مرگ مغزی شده است. حتی زمانی که صدر اعظم آلمان و دیگران درباره این اظهارات رئیس جمهور فرانسه عصبانی شوند، اما وی حقیقت را می‌گوید. از نظر سیاسی ناتو هرگز تا این اندازه ضعیف نبوده است.

این رسانه آلمانی در ادامه نوشت: یکی از بزرگترین نقاط ضعف این ائتلاف نظامی، اشتباه «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا است. وی از روی هوس و هر وقت میلش می‌کشد به شرکای خود توهین می‌کند، دیکتاتورها را تمجید کرده و یا حتی ائتلاف نظامی ناتو را کاملا زیر سوال قرار می‌دهد.

با این حال ترامپ در نشست هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو در لندن انتقاد شدیدی را به اظهارات ماکرون علیه این ائتلاف نظامی وارد کرده و ناگهان خود را به عنوان قدرتمندترین حامی آن نشان داد. ظاهرا فقط ترامپ است که می‌تواند از ناتو انتقاد کند. این یک بازی کودکانه است.

نویسنده در ادامه این مطلب نوشت: رئیس جمهور آمریکا همچنین در تصمیم گیری‌های انفرادی خود نقش مخربی را ایفا می‌کند. وی نیروهای نظامی خود را بدون هماهنگی با شرکا از سوریه خارج می‌کند و درها برای دخالت نظامی ترکیه علیه کردها که در مبارزه با داعش به غربی‌ها کمک زیادی کرده‌اند می‌گشاید. این یک نمونه بد از خیانت ترامپ به متفقین با هزینه‌های سیاسی و انسانی بالا است و این تنها یک نمونه از بی لیاقتی «دونالد ترمپ» در اتخاذ تصمیمات استراتژیک در حمایت از منافع مشترک است. در ناتو تنها این امیدواری وجود دارد که وی سال آینده دوباره انتخاب نشود.

این رسانه آلمانی در ادامه نوشت: در دوران جنگ سرد زندگی برای ناتو آسان بود و باید یک وزنه تعادل با پیمان ورشو را می‌ساخت. تکالیف این ائتلاف نظامی در آن زمان واضح بود. دکترین بازدارندگی متقابل یک مدل استراتژیک ساده بود. ۳۰ سال بعد اما این ائتلاف نظامی هیچ پاسخ جدیدی به یک جهان کاملا تغییر یافته پیدا نکرده است. تنها از یک بحران به بحرانی دیگر و از یک نشست به دیگری وارد می‌شود.

حالا برای اولین بار در نشست لندن چین به عنوان یک چالش برای آینده ناتو ارزیابی شده است. البته این خیلی به این مفهوم نیست که از یک سیاست مشترک در برابر پکن در این ائتلاف نظامی می‌توان سخن گفت چرا که منافع و علایق کشورهای عضو در این باره متفاوت است.

اما در هر صورت صعود این قدرت بزرگ جدید حالا به عنوان یک تهدید بالقوه نامگذاری شده و به این ترتیب این اجازه داده شده است که درباره عواقب سیاست‌های تهاجمی چین برای امنیت ناتو تفکر شود.

این شرایط مانند این است که آنها به یک غول باستانی مبهم نگاه می‌کنند.

نویسنده در ادامه به چالش‌ها و خطرات جدید پیش روی ناتو از جمله دگرگونی آب و هوا، خطرات ناپایداری‌های منطقه‌ای از طریق گروه‌های تروریست که فرانسه می‌خواهد بیشتر به آن توجه کند و همچنین سوراخ‌های سیاسی که بعضا توسط خود اعضای ناتو خلق می‌شود از جمله در لیبی که تهدیدی برای اروپا است اشاره کرده و نوشت ناتو به نوعی فاقد مغز و حیات سیاسی است، یعنی ارگانی که بتواند همزمان تجزیه و تحلیل کرده و تصمیماتی را اتخاذ کند ندارد. یک نقطه ضعف دیگر این ائتلاف نظامی این است که با اعضای روزافزون که همواره علایق و منافع متفاوتی دارند محور وحدت خود را به صورت فزاینده‌ای در تنگنا قرار می‌دهد.

همچنین یک مکانیسم تحریم واقعی برای کشورهایی که با بی‌مبالاتی علایق ملی خود را در پیش می‌گیرند در این ائتلاف وجود ندارد. چنین ایراداتی شکاف‌هایی در این امنیت مشترک ایجاد می‌کند که با توافقات رسمی مانند آنچه در لندن اتفاق افتاده برطرف نمی‌شود و این مسئله تردیدهای زیادی را درباره ارزش‌های مشترک ایجاد می‌کند.

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح می‌کند که آیا ناتو همچنان قابل نجات دادن است؟ بر خلاف تشخیص امانوئل ماکرون ناتو در کماست اما هنوز نمرده است. از طرف دیگر رویکردهای اروپایی برای ایجاد یک دفاع مشترک اروپایی به سختی پیش می‌رود و در آینده نزدیک نمی‌تواند جایگزین این ائتلاف نظامی شود.

حالا اینکه این ائتلاف نظامی با توجه به فشارهای داخلی و خارجی روزافزون تا چه اندازه قابلیت اصلاحات را دارد مشخص نیست؛ این مسئله بسیار با نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا مرتبط است. اما یک مسئله واضح است و آن اینکه رئیس جمهور فرانسه در هفتادمین سالگرد ناتو با اظهارات آشکار خود به این ائتلاف نظامی لطف کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف15 ساعت قبل
اما توافق ترامپ چیست، چه مولفه‌ها و ساختاری دارد، پیگیر تحقق چه اهدفی است و ایران در مقابل آن چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. دونالد ترامپ اندکی بعد از رسیدن به کاخ سفید از توافق هسته‌ای خارج شد. متعاقب خروج از توافق هسته‌ای، مایک پمپئو اواخر اردیبهشت ۱۳۹۷ در بنیاد هریتیج از ۱۲ شرط برای یک توافق جدید رونمایی کرد. ۱۲ شرط پمپئو، چارچوب مطلوب توافق مورد علاقه ترامپ و اطرافیان اوست. در ابتدای مطلب عنوان شد بوریس جانسون این روزها زودتر از دیگران از توافق ترامپ می‌گوید؛ چرا که انگلیس به لحاظ سنتی و بخصوص بعد از نهایی شدن برگزیت همراهی کاملی با ترامپ خواهد داشت.

فیلم/ بررسی نقش آمریکا در وقوع حادثه هوایی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

:: بغداد- فراخوان تظاهرات ضد آمریکائی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیمااز بغداد، با نزدیک شدن تظاهرات ضد آمریکایی در عراق که قرار است، جمعه اینهفته (۴ بهمن) برگزار شود، آشوب گران نفوذی با ایجاد اعتشاش و ناامنی قصد دارند، این اقدام را کمرنگ جلوه دهند. فراخوان تظاهرات ضد امریکائیمصاحبه شوندگان به ترتیب:
ایرناایرنا13 ساعت قبل
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از سفر مهم یکی از مقامات کشورهای منطقه خبر داده بود. این دیدار در حالی انجام می‌شود که وزیر امور خارجه روز جمعه در بازگشت از سفر هند در توقف کوتاهی که در مسقط داشت، با همتای عمانی خود دیدار کرده بود. همچنین ظریف هفته گذشته با حضور در مسقط برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان، با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان و دیگر مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار کرد. حدود دو هفته پیش نیز یوسف بن علوی برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران، به ایران سفر کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
اما در روزهای آینده باید منتظر جزئیات بیشتری از حملات موشکی به پایگاه عین الاسد باشند. به گزارش مشرق، نظامیان تروریست آمریکایی در پایگاه عین الاسد نقش ویژه‌ای را در عملیات ترور سپهبد حاج قاسم سلیمانی ایفا کردند و البته اولین تاوان این جنایت را هم دادند؛ عین الاسد بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق است که در غرب بغداد واقع شده و مساحت ۱۰ کیلومتر مربعی (معادل منطقه سبز بغداد) دارد. پایگاه نظامی «عین الاسد» در واقع یک فرودگاه برای نیروهای نظامی است و به واسطه اینکه مسیر اصلی دسترسی نیروهای نظامی آمریکا از خارج عراق به داخل عراق و ارتباط با ۱۳ پایگاه نظامی آمریکا در عراق است، بسیار حائز اهمیت است. پایگاه عین الاسد در اصل قادسیه نام داشت که در پایان ۱۹۹۰ ساخته شد و از سال ۲۰۰۳ در اشغال آمریکایی‌ها قرار گرفت. این پایگاه بزرگ‌ترین پایگاه آمریکا در عراق و مهم‌ترین پایگاه ارتش آمریکا برای ترابری و تأمین سوخت است.

حرکات پیچیده بالگردهای مدرن «تمساح» روسیه+فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
بر اساس اطلاعات منتشره در این رابطه، خلبانان این بالگردهای نظامی مدرن مجبور بودند در جریان پروازهای خود چندین حرکت پیچیده را به نمایش بگذارند. از جمله اینکه بالگردهای «تمساح» حرکت «قیف» را اجرا کردند که در آن خلبانان خود را از معرض دید دشمن حفظ کرده و به صورت دایره وار به پرواز خود ادامه می‌دهند. همچنین، خلبانان حرکت «تپه» را کار کردند که پرواز به صورت یک صعود شدید به پهلو است. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهدف از انجام چنین پرواز، آشنا کردن خلبانان جوان روس به پروازهای پیچیده و امکانات و ویژگی‌های خاص بالگردهای مدرن است. در ماه نوامبر سال گذشته اعلام شد که بالگردهای تهاجمی «تمساح» و بالگردهای حمل و نقل «ترمیناتور» متعلق به منطقه نظامی مرکزی روسیه در جریان مانوری تمرینی در منطقه سیبری، عملیات نابودی مواضع دشمن فرضی را با موفقیت اجرا کردند.

نظرها

اخبار بیشتر