لایحه بودجه ۹۹ عاری از اصلاحات ساختاری است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
لایحه بودجه ۹۹ عاری از اصلاحات ساختاری است

لایحه بودجه ۹۹ عاری از اصلاحات ساختاری است

مهرخبرگزاری مهر |
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت هیچیک از اقدامات اصلاحات ساختاری را در لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور لحاظ نکرده است، گفت: دولت سیاست درستی برای جبران کسری بودجه ندارد.

علی سعدوندی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه به نظر می‌رسد دولت اصلاحات ساختاری را در لایحه بودجه در نظر نگرفته است، اظهار داشت: انتظار می‌رفت در مورد وضعیت ارز به عنوان یکی از متغیرهای مهم اقتصادی و یکی از عوامل موثر در بودجه اصلاحاتی صورت گیرد و با توجه به کاهش تلاطم بازار، انتظار بر این بود که به سمت تک نرخی شدن نرخ ارز پیش برویم اما متاسفانه سیاست نابخردانه ۴۲۰۰ تومانی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: دولت برنامه‌ای برای کسری بودجه ندارد و ظاهرا سقفی را برای بودجه در نظر گرفتند و بنا بر آن سقف، مقدار درآمد نفتی، درآمد مالیاتی، اوراق و … را پیش بینی کرده‌اند. مشخص است که ما به درآمد ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلاری نفت نخواهیم رسید؛ اگر دست من بود این درآمد را صفر در نظر می‌گرفتم.

سعدوندی ادامه داد: آنچه عملا رخ خواهد داد، استقراض مستقیم از بانک مرکزی است و متاسفانه می‌تواند تورم زا باشد.

سیاست ضد رکودی اتخاذ نشده است

وی با اشاره به درآمدهای مالیاتی، گفت: وقتی دولت هیچ گونه سیاست ضدرکود و رونق زایی را در پیش نگرفته است چگونه باید انتظار تحقق درآمد مالیاتی را داشته باشیم؟ در دوران رکود اگر درآمد مالیاتی را افزایش دهیم موجب تعمیق رکود می‌شود، حتی اگر سعی شود که داروقه‌ای منصوب شود و درآمدهای مالیاتی با اجحاف به تولید ملی افزایش یابد شرایط اقتصادی کشور بدتر خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی افزود: باید اصلاحات مالیاتی بزرگی داشته باشیم که بعید می‌دانم در لایحه اصلاح قانون مالیاتی‌های مستقیم اشاره چندانی به این اصلاحات شده باشد؛ به عنوان مثال مالیات بر درآمد کارمندان چه توجیهی دارد؟ این بند باید کامل حذف و با مالیات بر مجموع درآمد آن هم برای دهک دهم درآمدی جایگزین شود. به طور کلی حقوق و دستمزد باید از مالیات معاف شود مگر افرادی که در سطح بسیار بالای درآمدی قرار دارند.

مالیات بر مصرف، زمین و ثروت باید تدوین شود

وی ادامه داد: از سوی دیگر مالیات بر مصرف به ویژه کالاهای مضر باید در دستور کار قرار گیرد؛ یکی از کالاهای مضر اقتصاد و ضداشتغال «انرژی» به ویژه «بنزین» است، در کشورهای پیشرفته بر بنزین مالیات می‌بندند اما در کشور ما همچنان یارانه سنگین به این کالا می‌دهند، این رویه باید اصلاح شود.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

این کارشناس اقتصادی گفت: برای کالاهای مضر دیگر همچون نوشابه و سیگار نیز باید مالیات ببندند؛ البته این مالیات حدی دارد چراکه اگر بر سیگار مالیات سنگین بسته شود افراد به سمت جایگرین آن می‌روند و تبعات منفی بیشتری خواهد داشت.

سعدوندی اظهار داشت: بنابراین باید سیاست‌های مالیاتی به صورت عمده تغییر کند؛ مالیات بر زمین و مالیات بر ثروت می‌تواند مثبت باشد اما در هیچ یک از این موارد نمی‌توان اغراق کرد.

وی تاکید کرد: دولت بنا ندارد اصلاحی ساختاری انجام دهد و به نظر می‌رسد سیاست گذاری اقتصادی وجود ندارد.

باید استقراض داخلی کنیم

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه باید از تجارب دنیا استفاده کنیم، گفت: سیاست مداران و کارشناسان ما برداشت درستی از اینکه در شرایط رکود چه باید کرد، ندارند. ما باید در شرایط رکود استقراض داخلی کنیم و بازپرداخت بدهی داخلی را طی ۳۰ یا ۴۰ سال بعد بپردازیم و همچنین باید برنامه داشته باشیم که در میان مدت نرخ بهره و تورم را به تدریج کاهش دهیم زیرا رسیدن به تورم یک درصدی و نرخ بهره ۵ درصد شدنی است و به خوبی می‌توانیم این بحران را برای چند سال کنترل کنیم.

سعدوندی اظهار داشت: اگر حجم بدهی‌های خارجی ما بالا بود به هیچ عنوان از این شیوه نمی‌توانستیم استفاده کنیم؛ در واقع در این شرایط می‌توانیم با استقراض داخلی بخشی از کسری بودجه را پوشش دهیم و با توجه به عدم تورم زا بودن این نوع استقراض، می‌توانیم به یک تعادل برسیم.

وی گفت: رویکرد فعلی کارشناسان و سیاست گذاران مطلقا این مسائل نیست؛ تصور این است که اگر صندوق توسعه ملی، حساب ذخیر ه ارزی و ذخایر ارزی خارجی بانک مرکزی را تخلیه کنیم می‌توانیم از بحران جلوگیری کنیم این در حالی است که در صورت تخلیه این حساب‌ها، در آینده نه چندان دور دچار مشکل جدی خواهیم شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

مسابقات معاملات الگوریتمی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

نظرها

اخبار بیشتر