تشکیل ستاد توسعه صادرات کشور/ شمولیت تبصره ۱۸ به صنوف تولیدی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

تشکیل ستاد توسعه صادرات کشور/ شمولیت تبصره ۱۸ به صنوف تولیدی

ایلناخبرگزاری ایلنا |
قائم مقام امور بازرگانی وزیر صمت اظهار داشت: کارگروه جدیدی در حوزه صادرات استان‌ها تشکیل نمی‌دهیم، استان‌ها این کارگروه را دارند بلکه درصددیم که مشابه ستاد تنظیم بازار کشور، که در حوزه بازرگانی داخلی فعال است، ستادی ملی برای توسعه تجارت خارجی در مرکز تشکیل شود و در استان‌ها نیز کارگروه‌های ذیربط کار را پیش ببرند.

تشکیل ستاد توسعه صادرات کشور/ شمولیت تبصره ۱۸ به صنوف تولیدی - 1

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی افزود: سازمان‌های صمت استانی با کمک اتاق‌های اصناف در استان‌ها در کنترل بازار پس از اجرای اصلاح قیمت بنزین اقدامات به موقع و مناسبی انجام دادند و با اطلاع رسانی خوب، بعد روانی و تبعات منفی موضوع کنترل شد.

وی ادامه داد: اثرات احتمالی قیمت کالاها بیشتر از آنکه تحت تاثیر نرخ بنزین باشد، متاثر از تغییرات نرخ ارز است و این موضوع باید مدنظر قرار بگیرد و آرامش موجود در بازار باید حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: همه متفق‌القول هستند که در این چند ماهه آرامش نسبی در بازار وجود داشته است و این آرامش باید تداوم یابد.

تشکیل ستاد توسعه صادرات

قائم مقام امور بازرگانی وزیر صمت در نشست با روسا و معاونان بازرگانی سازمان‌های صمت استانی گفت: کارگروه جدیدی در حوزه صادرات استان‌ها تشکیل نمی‌دهیم، استان‌ها این کارگروه را دارند بلکه درصددیم که مشابه ستاد تنظیم بازار کشور، که در حوزه بازرگانی داخلی فعال است، ستادی ملی برای توسعه تجارت خارجی در مرکز تشکیل شود و در استانها نیز کارگروه‌های ذیربط کار را پیش ببرند.

مدرس خیابانی افزود: در حوزه توسعه صادرات موضوع تنوع سازی کالا، بنگاه‌ها و کشورهای هدف صادراتی باید متناسب کار در سازمان توسعه تجارت در دستور کار استان‌ها قرار داده شود.

وی ادامه داد: با توجه به کنترل نوسانات نرخ ارز به ثبات خوبی در صدور دستورالعمل‌های تجاری رسیدیم و در مجموع روند کاهشی تعداد دستورالعمل‌های صادره شکل مناسبی به خود گرفته است.

ضرورت بهرمندی صادرکنندگان نمونه از مزیت‌ها و تسهیلات لازم

قائم مقام وزیر صمت تاکید کرد: صادرکنندگان نشان دار، نمونه و دارای رتبه‌های بالا، باید از مزیت‌ها و تسهیلات لازم از جمله بازگشت به موقع مالیات ارزش افزوده در اسرع وقت برخوردار شوند.

مدرس خیابانی اضافه کرد: تفویض میزهای کالایی به استان‌ها باید حداقل ۳ ساله باشد تا استانها اطمینان و برنامه‌ریزی مناسبی در این خصوص داشته باشند و مصوبات آن جهت اجرای تمامی دستگاه‌ها توسط وزیر ابلاغ شود.

قائم مقام امور بازرگانی وزیر صمت در نشست با روسا و معاونان بازرگانی سازمان‌های صمت استانی گفت: با توافق انجام شده با موسسه استاندارد، همزمان با توافقنامه‌های تجاری با سایر کشورها موافقتنامه‌های لازم استاندارد نیز با کشورهای هدف صادراتی منعقد می‌شود و در حال حاضر با ۵۰ کشور توافق‌نامه استاندارد داریم.

مدرس خیابانی افزود: هدف گذاری پتانسیل صادراتی استانهای کشور برای صادرات به ۱۵ کشور با برش استانی و هدف‌گذاری کمی و کالایی باید تدوین و به استانها ابلاغ شود.

ایجاد زون‌های تجاری در شهرک‌های صنعتی کشور

وی اعلام کرد: تفاهم نامه‌ای با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی برای تشکیل زون‌های تجاری در شهرکهای صنعتی با تعرفه صنعتی انجام داده‌ایم.

این مسئول اضافه کرد: تمامی شهرکهای صنعتی آمادگی راه‌اندازی بخش زیرساخت‌های تجاری جهت عرضه کالاهای همان شهرک صنعتی را دارند؛ ‌ضمنا واحدهای مشاوره‌ بازرگانی شامل بازاریابی و توسعه زیرساختار تجاری و … می‌بایست شکل گیرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

تفویض اختیارات وزارت صمت به سازمان‌های صمت استانی

مدرس خیابانی گفت: توافقنامه اوراسیا باید در قالب همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی منطقه‌ای برای استانها تشریح و قابلیت‌های آن به اطلاع فعالین استان رسانه شود، دستگاه‌های ذیربط نمایندگان تام‌الاختیار برای پیگیری این توافق‌نامه معرفی کرده‌اند.

وی افزود: باید تمرکز زدایی از مرکز انجام شود، اجزای توافقنامه اوراسیا در استانهای دارای پتانسیل، تقسیم و دسته بندی شود و هر استان به تناسب ظرفیت یک بخش از کار را بر عهده بگیرد.

قائم مقام وزیر صمت ادامه داد: با معرفی استانهای معین در امر صادرات، تفویض اختیارات ویژه برای استانهای معین در راستای توسعه همکاری‌های تجاری با کشورهای هدف صادراتی در دستور کار قرار می‌گیرد.

مدرس خیابانی گفت: شرکت هایی که به صورت تشکل محور در نمایشگاه‌ها حضور می‌یابند باید با تخفیف و مورد حمایت ویژه قرار بگیرند، این مهم با تجمیع واحدهای کوچک و متوسط باید اقدام شود.

وی اضافه کرد: مبادلات مرزی را با حمایت از مرزنشینان تشویق می‌کنیم؛ چرا که مبادلات مرزی ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال و امنیت مرزی و از طرفی تأمین نیازهای اساسی و ضروری کشور است.

این مسئول خاطر نشان کرد: اتاق‌های بازرگانی، اصناف، تشکل‌ها، تولید کنندگان و صادرکنندگان باید نمایشگاه اکسپو را جدی بگیرند؛ رویه‌های مهم اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اکسپو که ۵ سال یکبار برگزار می‌شود باید مورد توجه جدی استان‌ها و طرفین استانی قرار گیرد.

مدرس خیابانی اعلام کرد: استقرار پایگاه‌های نظارت و بازرسی با همکاری اصناف در استانها توسط معاون بازرگانی داخلی ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: مردم از بعد روانی باید نسبت به کنترل و نظارت بر بازار احساس آرامش کنند که با راه‌اندازی ایستگاه‌های نظارت و بازرسی اصناف در بازار می‌توان این احساس آرامش را به مردم منتقل کرد.

قائم مقام وزیر صمت تاکید کرد: باید تلاش شود تمامی شکایات مردمی در روند بازرسی‌ها در سریعترین زمان ممکن رسیدگی شود.

مدرس خیابانی گفت: ایجاد معاونت بازرگانی خارجی ذیل سازمان‌های صمت استانی یکی از مهمترین مطالبات بخش بازرگانی در استان‌ها است.

ضرورت بهره گیری از ظرفیت بازرسان افتخاری در کنترل بازار

مدرس خیابانی در نشست با روسا و معاونان بازرگانی سازمان‌های صمت استانی گفت: علاوه بر ظرفیت‌های نظارتی سازمانهای صمت و سازمان حمایت، اصناف و تعزیرات حکومتی باید همراهی اقشار مختلف مردم و همچنین از تاثیر بازرسان افتخاری بیش از پیش استفاده و بهره‌برداری کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عدم درج قیمت تخلف محرز صنفی است و در صورت مراجعه بازرسان به واحدهای صنفی به عنوان تخلف گرانفروشی باید با متخلفان برخورد شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، در دست بررسی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۱ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسات تاکید شد که روند بررسی سانحه با مشارکت و طبق ساختار‌های موجود در بررسی سوانح، تا انتها انجام و نتایج به صورت شفاف اطلاع رسانی شود. آقای اسلامی درباره جعبه سیاه هواپیما نیز افزود: جعبه سیاه که شامل (CVR و FDR) هست جزو جدانشدنی اجزاء بررسی سانحه است و سانحه در ایران رخ داده و مسئول بررسی سانحه، هیئت بررسی سانحه هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران است که طبق قوانین ایکائو در حال بررسی کار است. آقای اسلامی با بیان اینکه جعبه سیاه باید به عنوان یکی از آیتم‌های بررسی سانحه، بررسی شود افزود: اگر تیم بررسی سانحه در بازگشایی اطلاعات و بازبینی آن دچار مشکل شود ممکن هست که در خصوص اینکه چگونه از سایر کسانی که امکانات دارند کمک بگیرد، تصمیم بگیرد تا بتواند بازخوانی کند. اسلامی افزود: از مردم می‌خواهیم که وقتی هواشناسی اعلام می‌کند، از سفر‌های غیرضرور خودداری کنند و رانندگان به تذکر پلیس راه توجه کنند. اسلامی افزود: وقتی شرایط آب و هوایی سخت است، مردم رعایت کنند و حفظ جان خود را درنظر بگیرند تا با یک بی احتیاطی دچار غم و اندوه نشویم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، فردین یزدانی با تاکید بر اینکه بالا بردن تسهیلات خرید مسکن می‌تواند منجر به رشد قیمت شود گفت: دولت می‌تواند با ارائه برنامه‌های میان مدت و بلند مدت نسبت به بالا بردن قدرت خرید مسکن اقدام کند و این برنامه می‌تواند در راستای کاهش قیمت تمام شده مسکن پیاده شود. وی ادامه داد: وقتی قیمت تمام شده مسکن برای سازندگان کاهش یابد علاوه بر اینکه عرضه مسکن پاسخگوی تقاضا خواهد شد بلکه بازار مسکن به نوعی رقابتی شده و عرضه مسکن افزایش می‌یابد. حال در این وضعیت قدرت خرید مسکن هم به مرور خود را با وضعیت وفق داده و خود را با آن هماهنگ خواهد کرد. یزدانی تصریح کرد: قبلا هم بارها گفته‌ام که وقتی کیک اقتصاد در حال کوچک شدن است دولت نمی‌تواند اقدامی برای بالا بردن قدرت خرید متقاضیان مسکن در کوتاه مدت انجام دهد پس وقتی رشد منفی در اقتصاد داریم اعطای تسهیلات تنها برای خرید نیز موجب افزایش قیمت می‌شود. مدیر سابق بازنگری طرح جامع مسکن در پاسخ به این سئوال که چگونه می‌توان قیمت تمام شده مسکن را کاهش داد گفت: دولت می‌تواند برنامه‌ای میان مدت و بلند مدت با هدف کاهش قیمت تمام شده تولید را اجرا کند و بسته‌های تولید مسکن را بصورت هوشمند و با اعطای زمین وضعیت ساخت و ساز را رونق دهد و این ساخت و ساز را به گونه‌ای هدایت شده به سمت عرضه مناسب سوق دهد. وی در پاسخ به این سئوال که قرار است برای تقویت مستاجران تسهیلات اجاره پرداخت شود گفت: اگر تسهیلات با نرخ پایین به مستاجران واقعی پرداخت شود مناسب خواهد بود اما به هر حال دولت می‌تواند از طریق وارد کردن بخشی از واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی به بازار اجاره، بخشی از گروه‌های آسیب‌پذیر را در این بخش ساماندهی کند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

فیلم | نمایی آخرالزمانی از طوفان در نیوساوث ویلز استرالیا

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بلکه به بهانۀ آن می‌خواهم چند مورد دیگر از تعیین جایزه هایی این‌گونه را در تاریخ معاصر ایران یادآور شوم و مشخصا این سه فقره:۱. شاهین نجفی و ۱۰۰ هزار دلار/ چند سال قبل پایگاه خبری «شیعه آنلاین» برای کشتن شاهین نجفی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرد. این گونه جایزه تعیین کردن‌ها در آمریکا هم سابقه دارد. در فروردین امسال هم هواپیماهای نظامی عراق اعلامیه‌هایی بر فراز استان «الانبار» پخش کردند و در آن‌ها برای هر گونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری سرکردۀ داعش شود ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین شده بود. -----------------------------------------------------------------بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: اگر همه کرمانی‌ها در راه حاج قاسم شهید شوند، ابایی ندارند/ هر کس ترامپ را بکشد ۳ میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیرد

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

رئیس سامسونگ موبایل تغییر کرد؛ مدیرعامل جدید سامسونگ کیست؟

تکراتوچند ثانیه قبل

بهترین دوربین‌های ۲۰۲۰ کانن: با دوربین خوب عکس خوب بگیرید

تکراتوچند ثانیه قبل

دعوت فیفا از فغانی و قربانی برای شرکت در سمینار داوران الیت فیفا

تسنیم7 دقیقه قبل

امریکا با اختلاف، بهترین اقتصاد جهان است

تجارت‌نیوز7 دقیقه قبل

اهداف پنهان عربستان و امارات از ایجاد پایگاه «برنیس»

رکنا7 دقیقه قبل

استان گیلان ظرفیت پذیرایی از ۱۷ میلیون گردشگر را دارد

مهر8 دقیقه قبل

رژیم اسرائیل|تغییر موضع «گانتس» در برابر «معامله قرن»؛ جلب حمایت ترامپ در رقابت با نتانیاهو

تسنیم10 دقیقه قبل