بخشنامه توسعه کمی و کیفی دوره پیش‌دبستانی ابلاغ شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
بخشنامه توسعه کمی و کیفی دوره پیش‌دبستانی ابلاغ شد

بخشنامه توسعه کمی و کیفی دوره پیش‌دبستانی ابلاغ شد

مهرخبرگزاری مهر |
مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی، از ابلاغ بخشنامه توسعه کمی و کیفی پیش دبستانی در مناطق دارای ضریب محرومیت، روستایی، عشایری، دوزبانه و کمتر توسعه‌یافته از سوی وزیر آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رخساره فضلی گفت: ضرورت عملیاتی شدن برنامه تقدیمی وزیر آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی تحت عنوان «افزایش پوشش دوره پیش دبستانی در برنامه ششم توسعه درذمناطق محروم و دوزبانه با استفاده ازدمنابع دولتی» در سال ۹۸ مورد تاکید معاونت آموزش ابتدایی است.

وی درباره شیوه‌های اجرای دوره پیش دبستانی در کشور، افزود: مطابق بخشنامه ۸۴۲۲۵، دوره پیش دبستانی در مناطق روستایی مرزی، دوزبانه، دارای ضریب محرومیت، عشایری، مناطق حاشیه شهرها و دارای محرومیت آموزشی به صورت دولتی با مشارکت مردم با احتساب میزان برخورداری منطقه اجرا می‌شود. در سایر مناطق اجرای دوره پیش دبستانی به شیوه غیر دولتی، مطابق قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز غیر دولتی (مصوب ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی) و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط است.

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش، ادامه داد: تعمیم دوره پیش دبستان براساس راهکار ۱-۵ سند تحول بنیادین مورد تاکید است. افزایش حداکثری پوشش دوره پیش‌دبستانی یکی از برنامه‌های اولویت‌دار مصوب و ابلاغی زیرنظام‌های سند تحول برای اجرا در سال ۹۸ است. بر این مبنا توسعه کمی و کیفی دوره پیش دبستانی در مناطق دارای ضریب محرومیت، روستایی، عشایری، دوزبانه، کمتر توسعه‌یافته و لازم‌التوجه ضرورت داشته و لازم است در شورای آموزش و پرورش استان ارائه شود.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

فضلی، تامین فضای کلاس‌های پیش‌دبستانی دولتی با مشارکت مردم از طریق فضای مستقل و آزاد مدارس دولتی، کلاس‌های چندپایه و نوبت مخالف دبستان‌های دولتی و … با رعایت استاندارد و تامین امکانات و وسایل موردنیاز تربیت در دوره پیش دبستانی را ضروری دانست و گفت: استفاده از کد واحد آموزشی برای این پیش‌دبستانی‌ها که به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها تفویض شده است از اختیارات استان است. در مدارسی که کلاس پیش دبستانی با مسئولیت مدیر مدرسه دولتی تشکیل می‌شود، به‌کارگیری نیرو فقط طبق مفاد بخشنامه ۸۴۲۲۵ مجاز خواهد بود.

وی، از همه کارشناسان پیش‌دبستان و معاونان آموزش ابتدایی استان‌ها خواست از این فرصت ملی در راستای تحقق عدالت آموزشی و ادای دین به کودکان دوره پیش دبستانی به ویژه در مناطق لازم‌التوجه استفاده کنند و برنامه عمل دقیقی تهیه و از تمامی ظرفیت‌های استان برای اجرای آن بهره‌برداری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
شهرام ناظری، خواننده سبک سنتی موفق شد با محمدرضا شجریان، که در بیمارستان بستری است، ملاقات کند. محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی به دلیل بیماری سرطان طی دو روز گذشته دوباره در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان جم بستری شده است. شجریان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و ممنوع الملاقات است اما شهرام ناظری، خواننده موسیقی سنتی، دوست و همکار این استاد عرصه موسیقی امروز شنبه (۳اسفند) در بیمارستان جم از محمدرضا شجریان عیادت کرد. در این دیدار شهرام ناظری و حمیدرضا عاطفی (معاون اجرایی خانه موسیقی به نمایندگی از این نهاد) با دکتر عباسی (پزشک معالج) و افسانه شجریان (فرزند محمدرضا شجریان) به گفتگو پرداختند.
رکنارکنا1 روز قبل
براساس اعلام آموزش و پرورش استان مرکزی به منظور پیشگیری از بیماری‌های تنفسی واگیردار و مراقبت در برابر ویروس کرونا مدارس استان مرکزی تا پایان هفته تعطیل اعلام شد. این درحالیست که به منظور پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و واگیردار و همین طور مراقبت در برابر ویروس کرونا علاوه برتعطیلی تمامی مدارس، آموزشگاه‌های زبان و آموزشگاه‌های علمی آزاد استان مرکزی تا پایان هفته تعطیل اعلام شدند. به گزارش تسنیم، این تصمیم براساس تصمیمات پدافند زیستی استان مرکزی اتخاذ شده که براین اساس، مدارس اراک را برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، یک هفته تعطیل اعلام شده است. این موضوعیست که صبح امروز وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به آن و لغو تمام اردوهای دانش‌آموزان گفت: برای تعطیلی مدارس باید شورای تأمین استان‌ها با هماهنگی وزارت بهداشت تصمیم بگیرند. محسن حاجی میرزایی در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا با تشکر از اقدامات و تلاش‌های انجام‌شده از سوی ستاد مرکزی برای جلوگیری از گسترش کرونا ویروس افزود: برخی پیشنهاد تعطیلی مدارس را داده‌اند، برای تعطیلی مدارس باید شورای تأمین استان‌ها با هماهنگی وزارت بهداشت تصمیم بگیرد، برای تعطیلی مدارس باید موارد را با حوزه‌های سیاسی و بهداشتی مطرح کنیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
جانی دپ با حضور در جشنواره فیلم برلین همراه دیگر بازیگران فیلم «میناماتا» در کنفرانس مطبوعاتی فیلم شرکت کرد. به گزارش خبر فوری به نقل از ورایتی، جانی دپ دیروز جمعه ۲۱ فوریه وارد برلین شد تا برای حمایت و معرفی فیلم جدیدش «میناماتا» در کنفرانس مطبوعاتی فیلم شرکت کند. وی در این فیلم در نقش دبلیو اوژن اسمیت عکاس مشهور جنگی بازی کرده است. بیل نیگی نیز در نقش باب هیس بازی کرده که سردبیر مجله «لایف» و کارفرمای اسمیت است. جانی دپ امتیاز کتاب «میناماتا: داستان مسموم شدن یک شهر» را خرید.

نظرها

اخبار بیشتر