اشتغال نیروهای ماما در بخش NICU غیرکارشناسی شده است/ چرا از مجموعه‌های پرستاری نظر تخصصی گرفته نمی‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

اشتغال نیروهای ماما در بخش NICU غیرکارشناسی شده است/ چرا از مجموعه‌های پرستاری نظر تخصصی گرفته نمی‌شود؟

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور، طی نامه‌ای اعتراض خود را به معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص اشتغال نیروهای ماما در بخش NICU، طی نامه‌ای با قید آنی - آنی اعلام کرد.

اشتغال نیروهای ماما در بخش NICU غیرکارشناسی شده است/ چرا از مجموعه‌های پرستاری نظر تخصصی گرفته نمی‌شود؟ - 1

به گزارش ایلنا، میرزابیگی رییس کل (رئیس  کل سازمان نظام پرستاری کشور) طی نامه‌ای اعتراض خود را به معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص اشتغال نیروهای ماما در بخش NICU اعلام کرد.

در این نامه آمده است: محتوای نامه ۲۲۳۱۶/۴۰۰/د مورخ ۹۸/۹/۱۳ آن معاونت محترم در رابطه با اشتغال به کار نیروی ماما در بخش‌های NICU را رویت کردم و باعث تاسف و تعجب فراوان گردید. از معاون درمان یک وزارت که خود سال‌ها ریاست یک دانشگاه را برعهده داشته است، امضای چنین نامه غیرکارشناسی شده‌ای، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

در این نامه درباره دلایل انتقادات نیروهای ماما می‌خوانیم:

۱_بخش NICU (بخش مراقبت ویژه نوزادان) یکی از بخش‌های تخصصی و به عبارت کاملتر فوق تخصصی است و بچه‌ها در این بخشها به امانت سپرده می‌شود که مراقبتی مضاعف؛ تخصصی و فوق العاده علمی‌ای می‌طلبد.

۲- در همه جای دنیا و از جمله کشور خودمان برای اینگونه بخش‌ها علاوه بر داشتن نیروی کارشناس تخصصی، کارشناس ارشد ویژه نیز تربیت و به کار گیری می‌شود.

۳- آموزش همکاران محترم ماما فقط مختص دوران بارداری و زایمان بانوان و مسایل ویژه زنان و مادران است و هیچ تخصصی در حوزه مراقبت‌های پرستاری و مراقبت‌های ویژه ندارند، چه برسد به آنکه در بخش‌های بسیار پیچیده‌ای چون NICU بتوانند خدمات ومراقبت‌های پرستاری ارائه دهند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

۴-در متن نامه خود به نام‌های مدیران کل محترمی اشاره کردید که هیچکدام از این حوزه‌ها، نه تخصصی در امر پرستاری و مراقبت و نه درامر نیروی انسانی ندارند.

چگونه در امر به این مهمی (نیروی انسانی بخش‌های ویژه) از نظر تخصصی معاونت توسعه و ادارات کل محترم منابع انسانی، تحول اداری و از نظرات تخصصی معاونت پرستاری و ادارات کل تخصصی مربوطه درهمان وزارت هیچ نظری خواسته یا مبنای چنین تصمیمی اعلام نشده است؟!

۵- معمولا برای اینگونه تصمیمات محافل علمی وتخصصی مربوطه باید نظر بدهند. بفرمایید نظر کارشناسی کدام مجموعه دولتی یا غیردولتی پرستاری از دانشکده‌های پرستاری گرفته تا انجمن‌های علمی؛ سازمان نظام پرستاری یا … پشتوانه این تصمیم و نامه جنابعالی است؟

در ادامه این نامه تاکید شده است: بنابراین سازمان نظام پرستاری به عنوان نهاد قانونی و فراگیر حرفه‌ای پرستاری و مدافع حقوق مردم و بیماران و تمامی نهادهای پرستاری، صریحا مخالفت خود را با این امر اعلام می‌دارند و به جنابعالی توصیه و تاکید می‌شود، سریعا نامه مربوطه را «کان لم یکن» تلقی فرمایید، چون جان فرزندان این مردم نجیب و این سرزمین عزیز مهم‌تر از آن است که با ساده سازی مسأله به این مهمی وارائه راه حل مشکل‌زا؛ آنهم به دلایل عذرهای بدتر از گناه وجه المصالحه تصمیمات غیرکارشناسی قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اطلاعیه پلیس درباره مانکن‌های زنده در ویترین فروشگاه‌ها + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی پایتخت گفت: تصویر منتشر شده در فضای مجازی که در آن خانمی در ویترین یک مانتو فروشی در کنار سایر مانکن‌ها نشان داده می‌شود واقعی نیست و این تصویر مربوط به پلان یک فیلم سینمایی است. سرهنگ نادر مرادی در پی انتشار تصویری در فضای مجازی که در آن از خانمی به عنوان مانکن زنده در ویترین یکی از فروشگاه‌های فروش مانتو، استفاده شده بود، بیان داشت: در بررسی‌های صورت گرفته شده مشخص شد این تصویر مربوط به قطعه‌ای از فیلم سینمایی راند چهارم است که در این پلان از فیلم خانمی که در ویترین مغازه دیده می‌شود یکی از بازیگران فیلم می‌باشد. سرهنگ مرادی با تاکید بر لزوم رعایت ملاحظات و باید‌ها و هنجار‌های اعلامی از سوی اتحادیه‌ها توسط اصناف محترم بیان داشت: بطور حتم رعایت ضوابط و ابلاغیه‌ها مبادی ذیربط از جمله اتحادیه‌ها می‌تواند مانع از هر گونه هنجارشکنی و سوء استفاده‌های احتمالی در حوزه اصناف باشد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

همشهری TV | افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت با حضور شهردار تهران

همشهریهمشهری2 روز قبل

لحظه ورود بی تی ام به ایستگاه عاشق اصفهانی

ایمناایمنا1 روز قبل
بر اساس برنامه زمان‌بندی تی بی ام تونل شرقی خط دوم قطارشهری اصفهان، تنها ۳۷ روز پس از حرکت (حفاری و سگمنت‌گذاری) از ایستگاه زینبیه، به ایستگاه عاشق اصفهانی رسید.

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا1 روز قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.

ویدئو / خطر حذف از یونسکو، بیخ گوش ژئوپارک قشم

ایسناایسنا8 ساعت قبل
ژئوپارک بین المللی قشم این روزها به دلیل ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن، خبرساز شده است. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها (GGN) در نشست پاریس در سال ۱۳۸۵ به ثبت رسید، اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل اجرا نشدن معیارهای ثبت جهانی از سوی مدیران منطقه آزاد قشم، این ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد. ژئوپارک قشم در اردیبهشت ۹۶ بار دیگر به عنوان یک ژئوپارک جهانی برای یک دوره چهارساله تأیید شد اما عملیات ساخت مرکز پروش میگو در این منطقه ادامه یافته است. همین مسأله موجب شده خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست جهانی یونسکو بار دیگر قوت بگیرد. خبرنگار: لیدا رضایی / تصویربردار: مصطفی چشم به‌راه و امیرحسین طالبی / تدوینگر: آرام توکلی
انتخابانتخاب1 روز قبل
سردار نوریان سخنگوی ناجا از بازداشت امیرحسین مقصودلو «تتلو» به درخواست پلیس ایران در ترکیه خبر داد. وی به باشگاه خبرنگاران گفت: به علت پرونده‌های قضایی که برای «تتلو» در ایران تشکیل شده بود، اعلان قرمز اینترپل برای این فرد اعلام و وی در ترکیه بازداشت شد. به گفته سردار نوریان «تتلو» در حال حاضر در بازداشت است و بعد از طی مراحل اداری انتقال وی به ایران، وی تحویل پلیس اینترپل ایران می‌شود. خود مقصودلو نیز با انتشار تصویری در اینستاگرامش از بازداشت خود در ترکیه خبر داد. او نوشته که قصد سفر به لندن را داشته و پلیس ترکیه به او اعلام کرده که به خواست دولت ایران او را دستگیر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر