«تا ابد با تو می‌مانم» تبلور سبک زندگی عاشقانه و حماسی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
«تا ابد با تو می‌مانم» تبلور سبک زندگی عاشقانه و حماسی است

«تا ابد با تو می‌مانم» تبلور سبک زندگی عاشقانه و حماسی است

مهرخبرگزاری مهر |
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در مراسم رونمایی کتاب «تا ابد با تو می‌مانم« این اثر را نمایش‌دهنده تبلور سبک زندگی عاشقانه، عارفانه و حماسی معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی و خوانش کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» همزمان با سالروز ولادت امام حسن عسکری (ع) با حضور سردار جانباز اکبر نجاتی، مریم مقدس راوی و مریم عرفانیان نویسنده اثر، حجت الاسلام گنابادی نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام سبزیان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، مدیرعامل انتشارات به‌نشر، جمعی از فرهیختگان و نویسندگان مطرح مشهدی و مادران و همسران شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم با مشارکت جمعی از سازمان‌های فرهنگی در موسسه فرهنگی قدس در مشهد برگزار شد.

سردار جانباز اکبر نجاتی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در این مراسم با ذکر خاطراتی از سردار سرلشگر شهید شوشتری در ارتباط با نقش مادران و همسران در هشت سال دفاع مقدس و اهمیت تکریم خانواده اظهار کرد: در ابتدا اگر توفیق حضور در جبهه نصیب بنده شد مرهون اذن مادرم و پس از آن همراهی همسرم بود و خداوند متعال را شاکرم که توانستم از این سرزمین اسلامی و ارزش‌های اسلامی دفاع کنم.

مریم مقدس راوی این اثر و همسر سردار جانباز اکبر نجاتی نیز بیان داشت: خانم عرفانیان برای این گفتگو چهار سال آمدند و رفتند تا من برای صحبت متقاعد شوم زیرا جزئیات زیادی از خاطرم رفته بود، اگر زیبایی در این کتاب مشاهده می‌کنید به دلیل قلم قوی خانم عرفانیان است و خودم را قابل این موضوع نمی‌دانم.

مریم عرفانیان نویسنده کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» نیز گفت: از سال ۸۵ تا ۸۹ که مسئولیت جمع آوری آثار شهدا در بنیاد شهید و امور ایثارگران را بر عهده داشتم با خانم مقدس و سردار نجاتی آشنا شدم و اکنون که به آن سالها می‌نگرم، آن سال‌ها گنج زندگی من بوده است.

وی با بیان اینکه سردار نجاتی نه تنها با جمع آوری خاطرات زندگی وی مخالفتی نداشتند بلکه با روی گشاده استقبال کردند، تصریح کرد: برخی از مواردی که در این کتاب نباید نوشته می‌شد را نوشتم و از سانسورهایی که در ادبیات دفاع مقدس وجود دارد چشم پوشی کردم.

عرفانیان خاطرنشان کرد: قصه‌ای را نوشتم که خدا نوشته بود، نگارنده سخنان خانم مقدس بودم و واسطه‌ای بودم که به دست خوانندگان برسانم، شهدا در این مسیر من را یاری کردند و سردار نجاتی و خانم مقدس همچون پدری دلسوز و خواهری مهربان از هیچ گونه کمکی دریغ نکردند.

معاون تولید انتشارات به‌نشر نیز در این مراسم با بیان اینکه در یک نگاه کلی، ادبیات دفاع مقدس به دو دسته متعهد مبتنی بر واقعیت بینی و غیر متعهد مبتنی بر فرضیات واهی طبقه بندی میشوند، گفت: این دو ادبیات ریشه در دو جهان بینی متفاوت در نویسندگان دارد، جهان بینی که از جنگ فقط سختی‌های آن را می‌بیند و نوع دیگری از جهان بینی که در کنار سختی‌ها و تلخی‌ها اما رشادت‌ها و زیبایی‌های آن را نیز مشاهده می‌کند که این امر از همان روزهای اولیه جنگ تحمیلی در بین نویسندگان وجود داشت.

سید احمد میرزاده تصریح کرد: نویسندگان مارکسیست که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی فعال بودند و جنگ را اساسا حاصل نگاه سودجویانه طبقه سرمایه دار می‌دانستند و برخی افرادی که در دهههای بعد فعال هستند اساسا تصاویری توام با خشونت و بمباران به نمایش می‌گذارند و از یک سلسله نظریات روانشناختی غربی این مضامین را برای سلامت روانی جامعه مضر قلمداد میکنند که این نظرات نه بر واقعیت‌ها منطبق هستند و نه با آموزه‌های دینی ما سازگاری دارند.

وی افزود: ملت ایران در طول تاریخ در برابر تهاجم تمام بیگانگان ایستاده و به پیروزی رسیده است و این حاصل روحیه حماسی شیعی ملت ایران است که با فرهنگ پر از شور و شعور عاشورا پرورش یافته است.

عضو انجمن قلم تاکید کرد: همین تجربه ۳۰ ساله بعد از دفاع مقدس به ما ثابت کرده است این روحیه شجاعت ملی را شعله ور نگاه داریم، آمادگی برای جنگ ضامن صلح است. از طرفی اگر در زمینه ثبت آرمان‌های دفاع مقدس کوتاهی کنیم، دشمنان در جعل و تحریف تاریخ کوتاهی نمی‌کنند و تاریخ را وارونه جلوه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در تمام دنیا ادبیات دفاع جزء پرخواننده‌ترین آثار است همچنان که دهه‌ها از جنگ جهانی دوم می‌گذرد و هنوز آثار سینمایی بی شماری ساخته و از آنها استقبال خوبی می‌شوند، همانطور که هشت سال دفاع مقدس به دلیل جمیع جنبه‌های ملی دارای چنان ظرفیتی است که ادبیات پایداری ما آبستن تولید یک شاهکار بزرگ ادبی در سطح شاهنامه فردوسی است و وظیفه همه متولیان نشر کمک و حمایت از این نوع ادبیات است تا زمینه را برای زایش خلاق بزرگ فراهم کنند.

میرزاده تصریح کرد: ادبیات جانبازی در ذیل ادبیات پایداری از موثرترین و حرکت آورترین مضامین مربوط است زیرا مسائل مربوط به

جانبازی با پایان جنگ به فراموشی سپرده نمی‌شود و زندگی یک جانباز تا آخرین لحظه یک مجاهده است چرا که این برای اطرافیان انگیزه بخش است و در تمام دنیا برای ادبیات جانبازی سرمایه گذاری و تبلیغ ویژه می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

به گفته وی پیش از انقلاب اسلامی، نقش زن در ادبیات داستانی ما یک نقش دست چندم و فرعی بود و تنها برای برخی از جاذبه‌های جنسیتی بود که خواننده را تا پایان داستان نگه دارد اما به برکت انقلاب اسلامی و ادبیات دفاع مقدس، نقش زن در ادبیات داستانی ما به نقش اصیل یک زن مسلمان برگشته است، همچنان که زندگی سردار نجاتی و همسر ایشان به لحاظ جمیع جنبه‌ها دارای چنان ظرفیتی است که معتقدم می‌توان از آن چندین رمان نوشت و فیلم سینمایی ساخت.

در ادامه حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: در اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خوانش و معرفی کتاب‌های دفاع مقدس با جدیت دنبال می‌شود و نشان می‌دهد باید از زاویه دیگر به دفاع مقدس نگاه کرد، درس‌های فراوان در تاریخ زندگی شهدا و تجربیات ناب زندگی سرداران بزرگوار می‌تواند راهگشای زندگی امروز باشد.

وی ادامه داد: آنچه که در کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» می‌تواند مورد توجه قرار گیرد مقوله سبک زندگی است، مهارت تصمیم گیری در دوراهی زندگی یکی از مهم‌ترین بخش هایی است که در این این کتاب به آن اشاره می‌شود و قدرت تصمیم گیری به جوانان در آستانه ازدواج را می‌آموزد.

سبزیان با بیان اینکه عنصر توکل به خداوند در این اثر موج می‌زند، یادآور شد: بحث مداراکردن، احترام به والدین و حیا این کتاب را به یک اثر عاشقانه عارفانه حماسی تبدیل کرده است که عشق در آن موج می‌زند و حماسه‌ای توام با عرفان است و «تا ابد با تو می‌مانم» می‌تواند دستمایه خوبی برای یک فیلم نامه جذاب امروزی باشد.

وی با اعلام موافقت دکتر کرباسی نایب رئیس مجمع خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی استان به جهت خرید این کتاب برای کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و تعدادی نیز برای ترویج در مجموعه‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: خروجی این جلسه می‌تواند معرفی این کتاب به جوانانی باشد که در آستانه ازدواج قرار دارند و مشکلاتی را پیش رو دارند و به آنها یاد می‌دهند که موانع را از سر راه بردارند.

همچنین در این مراسم جمعی از فعالان ادبیات و نشر با خوانش قسمت هایی از این کتاب به معرفی آن پرداختند.

مهدی ابراهیمی از فعالان فرهنگی مشهد با بیان اینکه صلابت سردار جانباز نجاتی با قلم نویسنده به خوبی به آن پرداخته شده و طراحی جلد این اثر نیز به خوبی توسط به‌نشر انجام شده است، گفت: موضوع تاریخ شفاهی بسیار با اهمیت است و هر کتاب در صد سال آینده می‌تواند یک گلوله در برابر تحریف باشد.

وی با ارائه پیشنهاد تبادل تاریخی و سال نگاری در وادی ادبیات شفاهی افزود: روایت‌های شفاهی همچون کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» باید پرقدرت‌تر و ادامه دار باشند.

فاطمه کنعانی از نویسندگان عصرانه داستان نویسان رضوی نیز با بیان اینکه توصیفات ملموس نویسنده اثر آنچنان پرقدرت است که تمامی آلام شخصیت‌های کتاب بسیار باورپذیر می‌باشد و بسیاری از عناصر درام در آن رعایت شده است، اظهار کرد: این اثر روایتگر یک عشق ماندگار و مداوم است و ریشه این تداوم را کسی خواهد فهمید که کتاب را مطالعه کرده باشد لذا می‌توان نام عاشقانه آرام را بر آن برگزید.

مهدی عسگری از فعالان فرهنگی مشهد نیز با بیان اینکه محتوا، طرح، تبلیغ و مخاطب شناسی از ارکان مهم تاثیرگذاری یک اثر بر مخاطب می‌باشد، گفت: به عقیده من این اثر جزء نخستین آثاری بود که به لایه‌های اجتماعی دوران دفاع مقدس پرداخته است و در ژانر همسران شهدا حرف‌های جدیدی برای گفتن دارد لذا می‌توان برای ترغیب مخاطبان به خواندن این کتاب نام دیگری و طرح جلد جدیدی بر آن برگزید.

ثریا صدقی از نویسندگان ادبیات داستانی نیز اظهار کرد: قلم نویسنده بسیار قدرتمندانه و زیبا به صلابت سردار نجاتی پرداخته است و چالش‌های دوگانه متن همچون عشق و منطق، وظیفه و خانواده، حضور و غیبت، ترس و شجاعت، تعهد و احساس، تردید و قاطعیت و … تصویر مفهومی بسیار زیبایی خلق کرده است.

در این مراسم خوانش کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» با اجرای شادی ابراهیمی و حدیث حسینی از اعضای فعال شبکه دانش آموزی کتاباران به‌نشر انجام و در پایان از پرتره سردار جانباز نجاتی که به صورت زنده و با هنرمندی مهدی منصوب طراحی شد، رونمایی شد.

پایان بخش مراسم، رونمایی از کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» با همراهی مادر شهید حسن قاسمی دانا، همسر سردار شهید مهدی میرزایی، همسر سرلشگر شهید نورعلی شوشتری، همسر شهید سورچی، همسر شهید حاج عباس تیموری و مادر بزرگوار سردار اکبر نجاتی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

موسیقی متن فیلم کوچ‌نشین‌ها؛ دیمیتری تیومکین

تابناکتابناک22 ساعت قبل
فیلم سینمایی «کوچ نشین‌ها / The Sundowners» به کارگردانی فرد زینمان محصول سال ۱۹۶۰ است. دبورا کار، رابرت میچام، پیتر اوستینوف، گلینیس جونز و دینا مریل مقابل دوربین جک هیلیارد بازی کردند. دیمیتری تیومکین موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو
ایسناایسنا16 ساعت قبل
با امضای تفاهم‌نامه همکاری با عنوان «توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری حوزه آب و برق» میان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رضا اردکانیان وزیر نیرو، تولید محصولات «ایران ساخت» در حوزه آب و برق افزایش می‌یابد. به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در این مراسم با اشاره به اهمیت توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور اظهار کرد: رشد در حوزه فناوری نیازمند وجود زیست‌بوم است. ستاری ادامه داد: در برخی حوزه‌ها مانند حوزه دارو این زیست‌بوم به خوبی شکل گرفته است. وی تصریح کرد: ظرفیت‌های خوبی در حوزه آب و برق برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که این بازار فوق‌العاده این حوزه پذیرای فعالیت این شرکت‌ها و ایده‌های نیروی جوان است. رییس بنیاد ملی نخیگان همچنین گفت: در حوزه پیک‌سایی ایده‌های زیادی وجود دارد.

رونمایی از آنونس «مردن در آب مطهر» برادران محمودی

ایلناایلنا17 ساعت قبل
آنونس فیلم سینمایی برادران محمودی در آستانه نمایش در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. به گزارش ایلنا، آنونس فیلم سینمایی «مردن در آب مطهر» به کارگردانی و نویسندگی نوید محمودی و تهیه‌کنندگی جمشید محمودی توسط محمد واحد ساخته شده است و اولین نمایش این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. «مردن در آب مطهر» ۱۷ بهمن ماه ساعت ۱۹:۳۰ در پردیس سینمایی ملت برای اهالی رسانه نمایش داده می‌شود. علی شادمان، ندا جبرائیلی، متین حیدرنیا، صدف عسگری و سوگل خلیق علیرضا آرا، امیررضا رنجبران، خیام وقار، پیمان مقدمی، مهتاب جعفری، فرید اسحاقی، فاطمه شکری، محیا رضایی، فاطمه میرزایی و علیرضا مهران بازیگران این فیلم هستند. عاشقانه تازه برادران محمودی قصه چند جوان مهاجر افغان را روایت می‌کند که قصد رفتن به اروپا رادارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

سازمان ملل حمله موشکی به یک اردوگاه نظامی در یمن را محکوم کرد

مهر8 دقیقه قبل

تازه‌ترین اخبار از فعالیت صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران

ایسنا8 دقیقه قبل

تحلیل قرآن درباره نتایج مذاکره و پذیرش خواسته‌های دشمن با امید حل مشکلات

فارس12 دقیقه قبل

مداح مشهور خواستار شد: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود | واکنش به کناره‌گیری برخی هنرمندان؛ به درک!

همشهری16 دقیقه قبل

جولان مافیای دستفروشی در مترو تهران / دستفروشان فقط زنده‌اند

رکنا16 دقیقه قبل

سناریوهای وحشتناک شوهربرای قتل همسر +عکس

فردا نیوز16 دقیقه قبل

اگر اروپا بخواهد مسیر مقابله با ایران را طی کنند در همکاری‌ با آژانس انرژی اتمی تجدیدنظر می‌کنیم

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل