امام جمعه موقت تهران: توجه و رسیدگی به خانواده‌های آسیب دیده در حوادث اخیر باید در اولویت قرار گیرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

امام جمعه موقت تهران: توجه و رسیدگی به خانواده‌های آسیب دیده در حوادث اخیر باید در اولویت قرار گیرد

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد، تاکیدکرد که توجه و رسیدگی به خانواده های آسیب دیده در حوادث اخیر باید در اولویت قرار گیرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره به فرازی از نامه علی (ع) به مالک اشتر، بیان کرد: آن حضرت خطاب به مالک می‌نوسید رحمت و محبت و لطف به مردم تار و پود وجود تو را فراگیرد. کارگزاران نظام اسلامی باید اینگونه باشند.

وی در ادامه تاکید کرد: در کلامی دیگر در توصیف مالک اشتر امام علی (ع) می‌فرمایند مالک تو شخصیتی هستی که من برای اقامه دین از تو یاری می‌طلبم. خوشا به حال کسانی که بازوی رهبر نظام اسلامی هستند برای اقامه دین. نمی‌توان به این مقام رسید مگر اینکه انسان دین را در جان خویش و رفتار خویش اقامه کرده باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در نظام اسلامی به مدیران دین مدار نیاز داریم تا برای اقامه دین نقش ایفا کنند، تصریح کرد: کجایند مدیرانی که نخوابند برای آنکه مردم آسوده بخوابند. اقتدار آفرینان دفاع مقدس خواب را بر دیدگان خود حرام کردند و امروز ملت ایران در آرامش هستند. آحاد مردم با هر عقیده و دیدگاهی باید مورد لطف قرار گیرند و کارگزاران نظام را در حال خدمت ببینند.

وی در ادامه با اشاره به فرازی دیگر از نامه امیر المومنین خطاب به ماک اشتر، بیان کرد: ایشان در این نامه خطاب به مالک تصریح کرده‌اند که مردم به دو دسته تقسیم می‌شوند یا مسلمان هستد و یا از نعمت اسلام محرومند، اما انسان‌اند. حکم رانان مسلمان برای انسان منزلت قائلند. انسانیت در نظام اسلامی مورد احترام است.

وی در ادامه خطاب به مسئولین و نیروهای انقلابی بیان کرد: ما باید کرامت انسان‌ها را ارج بدهیم و برای انسان‌ها کرامت قائل شویم. امام علی (ع) در فراز دیگر از این نامه تاکید کرده که از مردم گاهی لغزش و خطا سر می‌زند و ناملایمتی‌ها و نا آرامی‌ها بروز می‌کند. حتی آنجایی که با عمد دچار خطا شدند تا جایی که امکان دارد مورد عفو و لطف قرار دهید. از هیچ بخشودگی پشیمان نشو.

وی در ادامه با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص اغتشاشات و نا آرامی‌های اخیر بیان کرد: ما این سخنان امیر المونین را در رهنمود الهام بخش رهبری چه زیبا می‌بینیم. ایشان تاکید کردند شهروندان عادی که بدون داشتن نقشی در اعتراضات و اغاشاشات اخیر جان باختند در حکم شهید محسوب شوند این یک اندیشه انقلابی و تمدن ساز است. دنیا بداند انقلاب اینگونه به ملت و جامعه نگاه می‌کند، خانواده آنان تحت پوشش بنیاد شهید قرار گیرد.

وی افزود: رهبری تاکید کردند در خصوص قربانی هایی که در تظاهرات انقلابی به هر نحو جان خود را از دست داده‌اند موضوع پرداخت دیه و دلجویی از خانواده آنان در دستور کار قرار گیرد. امت حزب الله و پایگاه‌های بسیج و مردمی انقلاب باید پیشگام اجرای این رهنمود الهام بخش باشند. توجه و رسیدگی به خانواده‌های آسیب دیده در حوادث اخیر باید در اولویت قرار گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: گزارش خسارات وارد شده را از طریق دبیر خانه ائمه جمعه به هئیتی که دولت تشکیل داده اطلاع رسانی کنید. امیدوارم با اجرای رهنمود‌های الهام بخش رهبری در این خصوص به سمت تحکیم ملی و انسجام صفوف ملت ایران و نهی از منکر افرادی که دچار خطا در اندیشه هستند، رفته و بر اقتدار ملت بیفزاییم و نقشه‌های شوم که با دلار‌های نفتی و دسیسه دشمنان چیده شده بود را خنثی کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران در خطبه دوم نمازجمعه تصریح کرد: زیر ساخت‌های مناسب و کامل حمل و نقل عمومی در رویارویی با دو مسئله قیمت سوخت و آلودگی محیط زیست و هوا نقش مهمی دارد. امروز تجربه بزرگ و موفقی با همدلی و همکاری بخش‌های مختلف در حوزه قطار شهری ایجاد شده است. جامعه مهندسی هزینه ساخت هر کیلومتر قطار شهری را به کم‌تر از ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش داده است که گامی بزرگ در مدیریت کشور است.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز کم‌ترین هزینه ساخت مترو در اختیار ملت ایران است. هنگام پیروزی انقلاب گامی برای این وسیله حمل و نقل عمومی برداشته نشده بود، اما امروز کشورمان با ۲۴۰ کیلومتر طول مترو پانزدهمین شهر دنیا در برخورداری از این وسیله حمل و نقلی است.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین بیان کرد: پس از اجرای طرح اصلاح قیمت سوخت حدود یازده درصد افزایش بهره برداری از مترو در تهران را داشتیم و هر خط مترو تا حدود ۱۰ درصد در کاهش آلودگی هوا موثر است. در همین چند روز عبور و مرور حدود ۲۰۰ هزار خودرو تک سرنشین در تهران کاهش یافته است. آثار طرح را ببینید. اگر قدم‌ها را درست برداریم کشور با یک تحول عظیم در همه حوزه‌ها روبه رو می‌شود. مسئولان باید توجه داشته باشند که باید سیاست‌های حمایتی غیر قیمتی را به کار گرفت که مهم‌ترین آن این است که از درآمد حاصل از اجرای طرح اخیر و امکان صادرات بنزین واگن‌های متروهای کلانشهر‌ها را تامین کنند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم مصرف سوخت کاهش یابد و محیط زیست سالمی داشته باشیم باید مردم به حمل و نقل عمومی مناسب دسترسی داشته باشند، گفت: یکی از اشکالات وارد به این طرح این است که ما شاهد یک بسته کلان که امکان رشد و توسعه کشور را فراهم کند، نیستیم. در بودجه سال گذشته مجموع یارانه پنهان و آشکار پرداختی حدود هزار و سیصد هزار میلیارد تومان است. مجموع یارانه پنهان پرداختی به فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۸۰ تا پایان سال ۱۳۹۵ یعنی در ۱۵ سال حدود نه صد و یک میلیارد دلاربرآورد می‌شود یعنی معادل بیست سال درآمد صادراتی نفت. با منابع عظیم خویش چه می‌کنیم؟

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

خطیب موقت نمازجمعه تهران در ادامه خاطر نشان کرد: اگر نرخ بنزین تغییر نمی‌کرد از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۱۲ یعنی در طول ۱۴ سال آینده معادل چهار صد و بیست میلیارد دلار صرف یارانه پنهان بنزین می‌شد. با این یارانه پنهان بنزین از امسال تا ۱۴ سال آینده می‌شود چهار پالایشگاه عسلویه ساخت. با این منابع می‌شود بیش از ۱۱۰ پالایشگاه فوق مدرن ستاره خلیج فارس ساخت که در طول سه سال بازگشت سرمایه آن بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است.

وی در ادامه با تاکید براینکه ایران دارای ظرفیت استثنایی و بی بدیل است و باید به اقتصاد برتر قاره آسیا تبدیل شود، گفت: قطعا این امر امکان پذیر بوده و با هدایت رهبر فرزانه این اتفاق به وقوع می‌پیوندد.

از نگاه تمامی صاحب نظران اصلا ح قیمت حامل‌های انرژی بر اساس اصول و مبانی صحیح و جامع و روشن و اجرای درست و قابل دفاع یک ضرورت اقتصادی اجتناب ناپذیر است که به رشد اقتصاد ملی و بسط عدالت اجتماعی می‌انجامد.

وی در ادامه تاکید کرد: بهره دهک اول یعنی افرادی که بالاترین درآمد را دارند از انرژی بنزین بیش از ۲۳ برابر دهک پایین است. یعنی از جیب فقرا به ثروتمندان کمک می‌کنیم. به خدا سوگند این راه اداره کشور نیست. ما خطا کرده و واقعیت‌ها اقتصاد را با شما در میان نگذاشته‌ایم. مفاسد مهمی که امروز از آن‌ها یاد می‌شود جدی است و باید به طور قاطع با آنان برخورد شده و از ریشه سوزاند، اما آنچه از ثروت کشور می‌سوزد و ازبین می‌رود به مراتب با اهمیت‌تر است.

ابوترابی فرد در ادامه تصریح کرد: نبایداجازه داده می‌شد این امر مهم و خطیر را که می‌توانست با اجماع نخبگان سیاسی و علمی و حمایت ملت بزرگ نقشه راه وحدت گردد به بستری برای سواستفاده بیگانگان و سرویس‌ها جاسوسی تبدیل گردد. اگر حضور به هنگام بر آمده از بصیرت و شجاعت و دیانت رهبر معظم انقلاب نبود اجرای این طرح به هر دلیل با شکست روبه رو می‌شد و علاوه بر افزایش معنادار آسیب‌ها و خسارت‌های سیاسی و اجتماعی دیگر این دولت از کم‌ترین ظرفیت برای مدیریت اقتصادی کشور بهر ه ای نداشت. این اقدام به موقع راه را برای جبران گوشه‌ای ندانم کاری باز کرد.

وی در ا امه با خطاب قرار دادن اهالی سیاست، احزاب و جریان‌های سیاسی کشور گفت: شما باید درس بیاموزید. سیاست را با دیانت باید پیوند بزنیم‌ شعار آسمانی مرد سیاست آیت الله شهید سید حسن مدرس را که فرمود سیاست ما عین دیانت ما است شعار خود قرار دهید. در چارچوب آموزه‌های قرآن و عترت گام بردارید.

وی در ادامه با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی تصرح کرد: باید انتخابات مجلس را به میدان مسابقه برای خدمت و حراست از منابع ملی و ارزش‌های انقلاب و خلق اقتصادی ملی تبدیل کرده و جمهوریت و اسلامیت نظام را استحکام ببخشیم.

وی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن روز دانشجو، بیان کرد: ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو یادآور ایستادگی و مقاومت جامعه دانشگاهی در برابر دیکتاتوری نظامی وابسته به آمریکا و آغاز رویارویی خونین

دانشجویان با استعمار است. در شرایطی در این تاریخ شاهد حرکت جامعه دانشگاهی بودیم که درست چندسال قبل در سال ۱۹۴۳ میلادی آنگونه که مشاور سابق امنیت ملی کارتر در کتاب آمریکا و بحران قدرت جهانی می‌نویسید رئیس جمهور وقت آمریکا انگشت خود را روی خاورمیانه نشانه گرفته و به سفیر وقت انگلستان در آمریکا می‌گوید نفت ایران برای شما و نفت عراق و کویت را باهم شریک می‌شویم اما نفت عربستان برای ما است. اینگونه قصد غارت ثروت‌های منطقه را داشتند. ایستادگی دانشجوه‌ها در روز ۱۶ آذر، ایستادگی در برابر قرن‌ها استعمارگری و تجاوز بر حقوق سایر کشور‌ها بود.

وی در ادامه تاکید کرد: امروز ایستادگی جامعه علمی و دانشگاهی در برابر آمریکا و قدرت‌های استعماری به معنای حرکت در مسیر دستیابی به دانش، تجاری سازی دانش و ساختن ایران مقتدر و مرفه با بالاترین درآمد است. باید به سمت دانش‌های نوین و فناوری‌های نوین و تجاری سازی علم حرکت کنیم. ذخایر عظیم ایران هنگامی به موتور محرک اقتصاد تبدیل می‌شود که با دانش عجین شود.

وی در ادامه تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان کشور که جایگاه معناداری از اقتصاد کشور را ندارند، باید ستون فقرات اقتصاد کشور باشند. اقتصاد مبتنی بر نوآوری، طراحی نو و مبتنی بر دانش راه برون رفت از تگناها است. امروز تراز تجاری ایران تحسین برانگیز است. در نه ماهه اول امسال ۷۲ درصد از درآمدهای حاصل از بخش غیر نفتی در سایه سیاست‌های درست بانک مرکزی به کشور بازگشته است، تراز تجازی افتخار آفرین است.

وی در پایان بیان کرد: از دولت و نمایندگان مجلس می‌خواهم رهنمود رهبری را در دستور قرار داده و با تحمل سختی درآمدهای نفتی را در بالاترین سطح ممکن از بودجه سالیانه کنار بگذارند، قطعا ما بر مشکلات فائق می‌شویم.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری1 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ساعت قبل
در ادامه اعتراض در محکومیت ترور سردار سلیمانی، هندی‌ها در اکثر مناطق شهرها و روستاها تظاهرات گسترده‌ای را انجام دادند. به گزارش قدس آنلاین، در اثر ترور ناجوانمردانه مالک اشتر زمان، سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و شهیدان همراه شان اعتراضات مردمی در کشورهای مختلف ادامه دارد. در کشور هندوستان نیز در اکثر مناطق شهرها و روستاها زنجیره این اعتراضات علیه دولت آمریکا و مراسم سوگواری برای شهدای مقاومت ادامه دارد، در روستای شیعه نشین بنام گوری خالصه که از توابع شهرستان هردوئی ایالت اترا پرادیش است. شاهد تظاهرات مردمی خیلی گسترده و مراسم سوگواری شهیدان مقاومت بودیم، از طرف موسسه فرهنگی اهل بیت (ع هندوستان) و به دعوت مدیر موسسه حجت الاسلام سید سرورعباس نقوی برنامه‌های گسترده به مناسبت شهادت شهدای مقاومت برگزارشد. مسئولین منطقه‌ای موسسه فرهنگی اهل بیت (ع) هندوستان تمام مراسم را بنحواحسن اجرا کردند و از عموم شرکت کنندگان تقدیر و تشکر کردهو از مومنین مناطق مختلف جهت برگزاری همچون مراسم و اعتراضات مردمی برعلیه جنایات دولت آمریکا درخواست کردند.
فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- شورای ائتلاف اصولگرایان، اول بهمن ماه فهرست اولیه ۱۵۹ نفری از نامزد‌های مورد قبول خود را منتشر کرد که ۳۰ نفر نهایی فهرست انتخاباتی تهران از میان آنان برگزیده خواهند شد. ما در پی سلبریتی‌های سیاسی نیستیم. قبلا بیشتر به سهمیه گروه‌ها و احزاب توجه می‌شد و در فهرست نامزد‌های ما، سلبریتی‌های سیاسی اهمیت داشتند. مانند آنچه در حکومت‌های دیگر در سرتاسر دنیا وجود دارد و رئیس جمهور مقبول مردم است، اما مشروعیت ندارد. بنابراین، مقبولیت مشروعیت نمی‌آورد.»
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «رونمایی برایان هوک از به اصطلاح» توافق ترامپ «صرفا نمایش توهمات دیرپا و متصلب آنهاست که نشات گرفته از تکبر عمیقا نهادینه شده و حس خودبزرگ بینی است.» به نوشته آقای موسوی؛ «خوب است از مشاوران زبان فارسی تان بخواهید در مورد» حکایت گندم ری و خرمای بغداد «برای شما توضیح دهند.»
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در بدو ورود به استان یزد در جمع خبرنگاران با معرفی استان یزد به عنوان قطب صنعتی و معدنی، گفت: استان یزد، استانی است که در آن فرهنگ و هنر با هم آمیخته شده و یک مرکزیتی برای گردشگری است. رئیس قوه قضاییه از اعزام ۱۷ هیات به استان یزد برای بررسی مسائل این استان خبر داد و تصریح کرد: ۹ هیات در شهرستان‌ها و هشت هیات در مرکز استان مسائل را بررسی می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: در این سفر دیداری با قضات و کارکنان دادگستری و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در استان یزد خواهیم داشت. با مدیران عالی استان یزد در شورای اداری و همچنین با فرهیختگان، خانواده معظم شهدا، مردم و علمای این استان نیز دیداری داریم. رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: امیدواریم مشکلات این استان که در بسیاری از امور پیشقدم بوده و به دارالعباده و دارالعلم معروف است، حل و رفع شود و دولت هم گام‌هایی را بردارد و به برکت شهدای عظیم الشان به ویژه شهید سلیمانی این سفر، بتواند سفر پربرکتی باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
براساس حکم دیوان بین المللی دادگستری که متشکل از ۱۷ قاضی است، مسلمانان روهینگیا با تهدید مداوم روبرو هستند و میانمار باید برای محافظت از آن‌ها اقدام کند. عبدالقاوی یوسف رییس دیوان ین المللی دادگستری گفت: میانمار باید طبق کنوانسیون نسل کشی ۱۹۴۸ تمام قدرت خود را به کار بگیرد تا مانع اقدامات نسل کشی مسلمانان روهینگیایی شود. پس از سرکوب مسلمانان روهینگیایی در سال ۲۰۱۷، بیش از ۷۳۰ هزار نفر از ساکنین این منطقه ناچار به ترک کشورشان شده و در کمپ‌هایی در مرز کشور بنگلادش اسکان داده شدند. بازرسان سازمان ملل به این جمع‌بندی رسیدند که اقدام نظامی ارتش میانمار علیه مسلمانان این کشور «با قصد نسل‌کشی» انجام شده است. «آنگ سان سو چی» رهبر میانمار پیش از صدور این حکم در مقاله‌ای در روزنامه «فایننشال تایمز» نوشت که ممکن است جنایت جنگی علیه مسلمانان رخ داده باشد، اما پناهجویان روهینگیایی در این باره اغراق می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

«فاطمیه» مکتب مقاومت/ یوم الله سقوط فرعونیان زمان نزدیک است

مهر55 دقیقه قبل

مراسم شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و شهید سردار سلیمانی در خان آباد کبودر آهنگ+عکس

رکنا56 دقیقه قبل

باارزش‌ترین ارزهای دیجیتالی کدام‌اند؟

ساعت ۲۴57 دقیقه قبل

سقوط بهمن در گردنه گله بادوش الیگوردز / راه‌ها مسدود شد

رکنا57 دقیقه قبل

پلیس عراق: تعداد تظاهرات‌کنندگان بیش از یک میلیون نفر است

خبر فوری58 دقیقه قبل

علم الهدی: در شبکه اجتماعی خارجی هرجا تمثال شهید سلیمانی بود حذف کرده و فیلم پاره کردن عکس شهید را منتشر کردند/ با نگاه به دنیای ظلم، تجاوز و جنایت می‌خواهید مملکت را اداره کنید/ نکند در شبکه‌های ارتباطی ما عوامل دشمن نفوذ کرده‌اند

ساعت ۲۴59 دقیقه قبل

ثبت ملی کوچه هلند در تهران

رکنا1 ساعت قبل