صلح امریکا و ایران بازی برنده - برنده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
صلح امریکا و ایران بازی برنده - برنده

صلح امریکا و ایران بازی برنده - برنده

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - آنچه در منطقه خاورمیانه درحال رقم خوردن است، حاصل پیوند چندین راهبرد و استراتژی است که اگر به آنها پرداخته نشود، سایر راه‌حل ‌ها از جمله پیشنهادهای اقتصادی و نظامی نیز اثربخش نخواهد بود.اگر به راهبرد آمریکا در بعد از جنگ جهانی دوم بنگریم، شش محور اصلی و ثابت را در تمامی این راهبردها مشاهده خواهیم کرد:

۱-کنترل و دسترسی مناسب به منابع انرژی منطقه و جلوگیری از سلطه رقبا و دشمنان آمریکا به آنها. ۲- تامین امنیت و آزادی کشتی‌رانی در آبراهه‌های بین‌المللی و تنگه‌های استراتژیک در مناطق مهم و حیاتی، نظیر تنگه هرمز، خلیج عقبه، دریای سرخ، خلیج عدن، خلیج فارس، تنگه جبل الطارق. طبق این استراتژی اگر دست رقبای آمریکا به این مناطق برسد، طبعا منافع ایالات متحده و غرب تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ۳- تامین امنیت اسرائیل و حفظ روابط استراتژیک ایالات متحده با رژیم صهیونیستی. ۴- حمایت از ثبات و امنیت دولت‌های متحد آمریکا در منطقه. ۵- جلوگیری از دستیابی دولت‌های متخاصم به سلاح‌های کشتارجمعی درخاورمیانه و ۶- مبارزه با بازیگران و جنبش‌هایی که به هر صورت آمریکا را به مبارزه می‌طلبند. این شش محور تاکنون در راهبردهای ایالات متحده در خاورمیانه ثابت بوده است. در این میان قبل از خروج انگلستان از شرق سوئز در سال ۱۹۶۹، آمریکا در خاورمیانه بیشتر دنبال مهار اتحاد جماهیر شوروی از طریق پیمان‌های دو یا چند جانبه‌ای مانند سنتو بود، اما پس از خروج بریتانیا، ایالات متحده خواسته یا ناخواسته وارد تحولات دیگری در خاورمیانه شد.

هر ۱۰ سال یک واقعه مهم

در منطقهای که ایران در ان واقع شده است در طول ۵۰ سال گذشته، هر ۱۰ سال یک اتفاق مهم صورت گرفته است. در دهه ۱۹۷۰ میلادی مجموعه اتفاقاتی مانند جنگ اعراب و اسرائیل و تحریم نفتی غرب تاثیر زیادی بر مناسبات سیاسی و اقتصادی در جهان داشت و تمامی توجهات بین‌المللی را متوجه خاورمیانه کرد. این امر باعث شد کشورهای مصرف کننده نفت سراغ منابع جایگزین رفته و شوروی سابق به تامین کننده اصلی انرژی اروپا بدل شود؛ به طوری که تا سال ۲۰۱۰ همچنان بیش از ۴۰ درصد انرژی اروپایی‌ها از سوی روسیه تامین می‌شود. از سوی دیگر این رخداد سبب کاهش وابستگی آمریکا به منابع انرژی خاورمیانه نیز شد، به طوریکه اکنون شاهدیم ایالات متحده نیاز چندانی به انرژی منطقه ندارد. در پایان دهه ۱۹۷۰ همچنین علاوه بر انقلاب اسلامی در ایران، شاهد مداخله نظامی شوروی در افغانستان نیز بودیم. پاسخ آمریکا به این مسئله ایجاد فرماندهی مرکزی این کشور در منطقه بود. اگر آمار عملیات‌های ارتش آمریکا از ۱۹۸۰ تاکنون را بررسی کنیم می‌بینیم بیش از ۹۰ درصد عملیات‌های نظامی این کشور معطوف به منطقه‌ای حد فاصل افغانستان تا الجزایر بوده است. در همین راستا بود که آمریکا از جایگاه مدیریت کننده بحران‌ها به جایگاه حاضر در منطقه رسید. این دوران ادامه داشت تا شوروی در افغانستان زمین‌گیر شد و جنگ پایان یافت. در چنین شرایطی و در حالی که انتظار می‌رفت آرامش در منطقه حکمفرما شود، اما محصول سیاست‌ها و تحولات تا جایی ادامه پیدا کرد که در پایان دهه ۱۹۸۰ دو اتفاق بزرگ در خاورمیانه صورت گرفت. نخست از درون افغانستان القاعده بروز کرد که امینت را به چالش کشید و دوم اشغال کویت توسط صدام حسین بود که ایالات متحده را عملا وارد نبردی مستقیم کرد.

در این دوران تحریم‌ها یکی از ابزارهایی بود که آمریکا برای عدم ورود به جنگ مستقیم از آن استفاده می‌کرد. در این راستا و تا پایان دهه ۱۹۹۰ میلادی در خصوص این استراتژی در داخل ایالات متحده اختلاف نظرهایی جدی وجود داشت. نومحافظه ‌کاران معتقد بودند که آمریکا با مشغول کردن خود به اتفاقات کوچک، عملا از اهداف بزرگ جا مانده است. اگر به استراتژی امنیت ملی آمریکا در قرن جدید نگاه کنیم، می‌بینیم مشخصا به این مسئله و تهدید بودن چین اشاره شده است. دولت بوش با دستور کار مقابله با چین روی کار آمد، اما واقعه یازده سپتامبر تمامی این برآوردها برهم زد. زمانی که در مالزی عهده دار سفارت ایران بودم، سفیر فرانسه در این کشور می‌گفت، شخص بوش گفته ما از این وضعیت خسته شده و قصد داریم خاورمیانه را هموار کرده کرده و از نو بسازیم. در همین رابطه بود که سیاست جورج بوش، منجربه بحران‌های جدیدی شد که توازن قدرت را بر هم زده و به قول سعودی‌ها دروازه‌های جهان عرب را به روی ایران باز کرد.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

حادثه دیگر در زمان بوش، لو رفتن برنامه‌ هسته‌ای ایران بود. در دستورالعمل ارتش آمریکا این طور عنوان شده که تلاش دشمن برای دستیابی به سلاح هسته‌ای به معنای ورود به جنگ با آمریکاست. این مسئله جدای از تمامی چالش‌های خاورمیانه به چالش مقابله میان ایران و آمریکا انجامید. در این میان با شکست خوردن طرح اروپایی‌ها در پایان سال ۲۰۰۴، ایران علیرغم توصیه تمامی کارشناسان که تاکید داشتند کاری نکنید که پرونده به شورای امنیت ارجاع شود، این مهم را جدی نگرفت. بنابراین تمام چالش‌های موجود به یک موضوع اصلی یعنی مناقشه میان ایران و آمریکا بدل شده و تا این مناقشه حل نشود، سایر مسائل منطقه نیز حل نخواهد شد؛ زیرا تمامی این مسائل زیر مجموعه منازعه موجود است. در این میان اگر قدرتی بخواهد در این مسئله جایگزین ایالات متحده آمریکا شود، عملا غیر ممکن خواهد بود. در این چارچوب حداکثر اروپا، چین و روسیه می‌توانند به عنوان یک واسطه و تنش‌ها را کاهش دهند. لذا این ایران و آمریکا هستند که از این چالش خسارت می‌بینند.

ایران و آمریکا از صلح سود می‌برند

طبیعتا آمریکا به واسطه حجم اقتصاد ۲۰ هزار میلیارد دلاری و بودجه نظامی ۷۰۰ میلیارد دلاری‌اش از این منازعه آسیب کمتری خواهد دید. لذا راهکار این است که مسئله میان ایران و آمریکا فارغ از نوع دولت‌ها یا رژیم‌های مستقر در این دو کشور حل شود. دولت آمریکا چه دموکرات باشد و چه جمهوری‌خواه، تمام شش مسئله‌ای را که در بالا اشاره شد، در دستور کار قرار خواهد داد؛ با این توضیح که درهرشش موضوع یاد شده پای ایران درمیان است. بنابراین ایران و آمریکا چاره‌ای ندارند در نهایت پشت میز مذاکره مسائل خود را حل و فصل کنند؛ زیرا مسیر کنونی منتهی به درگیری خواهد شد که از رهگذر آن تمامی کشورهای منطقه متضرر می‌شوند.

ایران از صلح سود می‌برد، زیرا صلح زیربنای توسعه است. صلح و ثبات در منطقه همچنین منافع بیشتری برای ایران در بر خواهد داشت. از سوی دیگر صلح به نفع آمریکا نیز هست، زیرا ایالات متحده در سایه آن از درگیری اجتناب کرده و فرصت پیدا می‌کند به رقبای اصلی خود بپردازد. بنابراین نباید در این شرایط به دنبال راهکار انحرافی باشیم. ممکن است این راهکار مسکن موقت باشد، اما باید در خاطر داشته باشیم نه از اروپا در مورد برجام چیزی برای ایران بیرون می‌آید و نه روسیه و چین می‌خواهند ایران و آمریکا چالش‌های میان خود را حل و فصل کنند.

قاسم محبعلی - دیپلمات سابق و تحلیل‌گر نسایل ایران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دلتنگی سردار سلامی از نبود همسایه‌اش حاج قاسم‌

آخرین خبرآخرین خبر22 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدخبرگزاری دانشجو/ سردار سلامی می‌گوید: من همسایه او بودم، هر روز صبح خودروی او را که می‌دیدم دلم آرام میگرفت. الآن چند روز است که هر وقت صبح از خانه بیرون می‌‌آیم قاسم نیست، آن خودرو هم نیست …

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

فیلم | فرزند شهید سلیمانی در آغوش جانشین پدر

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

فریاد انتقام ملت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «‌فریاد انتقام ملت ایران، سوخت حقیقی موشک‌هایی بود که پایگاه آمریکایی را زیر و رو کرد.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «فریاد انتقام ملت» را منتشر کرد.

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فرزندان سردار شهید سلیمانی در مراسم معارفه فرمانده جدید نیروی قدس سپاه

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدصدا و سیما/ آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و پاسداشت مجاهدت‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور فرماندهان و مسئولین عالی‌رتبه نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد. دو فرزند سردار شهید سلیمانی نیز در مراسم معارفه سردار قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران حضور داشتند.

نظرها

اخبار بیشتر