از زمان تصویب قانون جرم سیاسی نشنیده‌ایم کسی را تحت عنوان جرم سیاسی محاکمه کنند/ رسیدگی به جرائم سیاسی در هیات منصفه مطبوعات با وجود ایرادات قانون مثبت است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
از زمان تصویب قانون جرم سیاسی نشنیده‌ایم کسی را تحت عنوان جرم سیاسی محاکمه کنند/ رسیدگی به جرائم سیاسی در هیات منصفه مطبوعات با وجود ایرادات قانون مثبت است

از زمان تصویب قانون جرم سیاسی نشنیده‌ایم کسی را تحت عنوان جرم سیاسی محاکمه کنند/ رسیدگی به جرائم سیاسی در هیات منصفه مطبوعات با وجود ایرادات قانون مثبت است

وکیل دادگستری گفت: اگر دادگاه‌ها بتوانند مصادیق جرم سیاسی را آن‌طور که قانون می‌گوید بیاورند و از هیات‌منصفه مطبوعات هم استفاده کنند، هرچند کافی نیست، اما از نظر من قدمی رو به جلوست.

اعتمادآنلاین|امیر حسین‌آبادی، وکیل پایه‌یک دادگستری، درباره بررسی جرائم سیاسی در هیات‌منصفه مطبوعات، با اشاره به تاکید قانون اساسی، به اعتمادآنلاین گفت: در قانون اساسی درباره جرائم سیاسی و مطبوعاتی، رسیدگی در دادگاه با حضور هیات‌منصفه پیش‌بینی شده است.

او با تاکید بر اینکه قانون‌گذار برای این ۲ جرم ویژگی خاصی قائل شده است عنوان کرد: جرائم مطبوعاتی که در قانون مطبوعات و قانون مجازات مشخص و مصادیق آن تا حدود زیادی روشن است. اما از ابتدای انقلاب، ۴۰ سال است که در قانون اساسی آمده که جرم سیاسی باید تعریف شود. سال‌های سال در مجالس مختلف قانون‌گذاری به ویژه در مجلس ششم درباره جرم سیاسی بررسی‌های خیلی زیادی انجام شد، اما به نتیجه‌ای نرسید.

حسین‌آبادی با تاکید بر تصویب و تعریف جرم سیاسی بعد از ۴۰ سال توضیح داد: با وجود تعریف جرم سیاسی هنوز ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد. تا به حال هم نشنیده‌ایم که دادگاه‌ها جرمی را به عنوان جرم سیاسی بپذیرند و هیات‌‌منصفه‌ای را دعوت کنند.

او درباره دلایل معرفی نشدن پرونده‌ها با عنوان جرم سیاسی در دادگاه گفت: دادگاه‌ها می‌گفتند هیات‌منصفه جرم سیاسی تعیین نشده‌اند و ضوابط آن وجود ندارد.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

حسین‌آبادی در این خصوص اضافه کرد: اینکه رئیس قوه‌ قضاییه گفته همان هیات‌منصفه مربوط به جرائم مطبوعاتی در جرائم سیاسی هم حضور پیدا کند، به نظر من یک گام محسوب می‌شود و به قول معروف به مراتب بهتر از هیچ است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: اما مطلب این است که دادگاه‌ها، دادسراها و محاکم ما مصداق جرم سیاسی را تعیین کنند و آن را تشخیص دهند، حتی با وجود همین قانونی که از نظر اصولی هم ایراد دارد.

حسین‌آبادی با تاکید بر اعمال نشدن قانون جرم سیاسی در سیستم قضایی کشور عنوان کرد: از زمانی که این قانون تصویب شده، نشنیده‌ایم که کسی را در دادگاه‌ها تحت عنوان جرم سیاسی یا متهم و مجرم سیاسی محاکمه کنند.

او در آخر گفت: اگر از این به بعد دادگاه‌ها بتوانند مصادیق جرم سیاسی را آن‌طور که قانون می‌گوید بیاورند و از هیات‌منصفه مطبوعات هم- تا مقررات خاصی برای هیات‌منصفه سیاسی وضع نشده- استفاده کنند، هرچند کافی نیست، اما از نظر من قدمی رو به جلوست.

پ

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ مردم نگذاشتند ایران، دشمن شاد شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
ریاض و مسقط تا حد زیادی از طرح‌های آمریکا برای منطقه خاورمیانه حمایت می‌کنند، گرچه در جزئیات مسائل تفاوت‌هایی وجود دارد. مقامات مسقط هیچ‌گاه رسما این میانجی‌گری را تایید نکرده‌اند، اگرچه سخنان شنیده شده از پایتخت عمان همواره درباره لزوم تماس‌های دیپلماتیک است. به‌رغم اعلام آمادگی ایران برای گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه برای مشارکت در رفع مشکلات منطقه، مقامات تهران علاقه‌ای به مذاکره با طرف آمریکایی نشان نمی‌دهند. به‌خصوص در شرایطی که مقامات واشنگتن به‌طور علنی اذعان می‌کنند که هدف ایالات‌متحده «تغییر رفتار ایران» در منطقه است. او قول داده که تلاش می‌شود تا از طریق روش‌های اعمال فشار سیاسی و اقتصادی بر مقامات تهران به این هدف نزدیک شد.

نظرها

اخبار بیشتر