چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز به کار کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز به کار کرد

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با یک ساعت تاخیر ساعت ۱۲ امروز (جمعه) در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۴ به‌علاوه یک در ساختمان نمایندگی اتحادیه اروپا در وین پایتخت اتریش در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز شد.

آفتاب‌‌نیوز :

این جلسه به ریاست هلگا اشمید دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، 'سیدعباس عراقچی' معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نمایندگانی از کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه، چین و روسیه در حال برگزاری است.

پیش از این بطور معمول، نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ انجام می‌شد.

چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز به کار کرد - 4

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران به خبرنگاران گفت: با توجه به اعطای مجوز به گروهی از هواداران گروهک‌های تجزیه طلب وضدانقلاب به منظور تجمع در برابر هتل کوبورگ و احتمال ایجاد اخلال و مزاحمت در روند برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، هیات ایرانی در اعتراض به این امر، تهدید به ترک محل مذاکرات و عدم شرکت در نشست کمیسیون مشترک کرد که نهایتا با پادرمیانی اتحادیه اروپایی به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، محل برگزاری این نشست تغییر یافت.

ایران و برخی کشورهای امضا کننده در حالی منتظر گفتگوهای سازنده هستند که چندی پیش فرانسه تهدید کرده بود سازوکار موجود دربرجام موسوم به مکانیزم ماشه برای بازگردادن تحریم‌های سازمان ملل را فعال خواهد کرد. عباس موسوی سخنگوی وزیر خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه فرانسه را رد کرده و آن را «غیرسازنده» خواند. وی عقب نشینی ایران از تعهداتش را اقدامی قانونی علیه اقدام غیرقانونی آمریکا برای خروج یکطرفه ار برجام دانست.

ایران پس از مدتها مذاکره سرانجام در تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی برجام یا «برنامه جامع اقدام مشترک» را با چین، روسیه، آمریکا وسه کشور اروپایی امضا کرد. بحران فعلی از زمانی شروع شد که در ماه می‌سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به طوریکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرده و در ادامه بر تحریم‌های این کشور علیه ایران افزود. ایران در پاسخ به این رفتار از یک سال بعد، یعنی از ماه می‌سال ۲۰۱۹ به کاهش تدریجی تعهدات خود بر اساس برجام اقدام کرد.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در یک کنفرانس خبری این اقدامات را «بیدار باش» برای کشورهای امضا کننده توصیف کرد تا بهاجرای تعهدات خود بازگردند. سفیرایران و سایر مقامات ایرانی پیوسته تاکید کرده‌اند کاهش تعهدات در چهارچوب برجام بوده و به معنی خروج ایران از این معاهده نیست. بعیدی نژاد این اقدامات را فعالیت‌هایی در جهت حفظ برجام توصیف کرد.

ایران بارها آزردگی خود از عدم پایبندی طرفهای اروپایی به مفاد برجام را اعلام کرده است. در یکم جولای ۲۰۱۹ آژانس بین المللی اتمی اعلام کرد ایران ۳۰۰ کیلو به ذخیره اورانیوم غنی شده خود افزوده است. چند روز بعد ایران تولید اروانیوم ۴٫۵ درصدی را آغاز کرد. ایرانبر اساس برجام متعهد به تولید اورانیوم با حداکثر خلوص ۳٫۶ درصد شده است. ضمن آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور پیوسته فعالیت‌های اتمی ایران را رصد کرده و عدم تخطی آن از تعهداتش و همچنین پایبندی به پروتکل الحاقی را تایید می‌کند، مقامات کشورمان همواره تاکید کرده‌اند همه گام‌های «بیدارباش» قابل بازگشت بوده و بلافاصله پس از اجرای تعهدات از سوی کشورهای امضاکننده برجام، به حالت اول باز خواهند گشت.

با این وجود وزیر خارجه فرانسه گفته است این کشور به طور جدی به فکر فعال کردن مکانیزم حل اختلاف برجام است که می‌تواند موجببازگشت تحریم‌های سازمان ملل شود. قدرتهای اروپایی ادعا می‌کنند تمام گام‌های ممکن برای حفظ برجام را برداشته‌اند. با این حالآنها نتوانسته‌اند در زمینه تجارت و سرمایه گذاری به تعهدات خود عمل کرده و در جلوگیری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ویژه تحریم صادرات نفت، توفیقی نداشته‌اند. گفتنی است فرانسه برای پیشبرد برنامه تسلیحات اتمی خود در ۱۹۶۷ از ناتو خارج شد و تنهادر سال ۲۰۰۹ به آن بازگشت.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

کمیسیون مشترک می‌تواند در صورت ارجاع شکایت یکی از طرفین، موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد. اگر شورای امنیت نتواند در ۳۰ روز در این خصوص رایی صادر کند، تمام تحریم‌های قبلی که از طرف سازمان ملل اعمال شده بود به حالت اولبارخواهد گشت.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، روز یکشنبه ۱۰ آذر در اظهار نظری گفت اگر کشورهای اروپایی مکانیزم ماشه را فعال کنند، ایران مجبورخواهد بود در برخی از تعهدات خود نسبت به آژانس تجدید نظر کند.

این در حالی است که پس از حدود ۲۰ ماه از آغاز مذاکرات موسوم به اینستکس هنوز اقدام عملی قابل ملاحظه‌ای از سوی کشورهای اروپایی در این خصوص دیده نمی‌شود. اینستکس به سیستم تهاتری ای گفته می‌شود که از طریق آن ایران و کشورهای اروپایی میتوانند به تجارت بپردازند. به تازگی بلژیک، نروژ، دانمارک، فنلاند، هلند و سوئد اعلام کردند که به سیستم اینستکس خواهند پیوست. اعلاماین خبر در آستانه نشست روز جمعه کمیسیون مشترک در وین می‌تواند نوید تحولی مثبت در حفظ و ادامه برجام باشد.

تابستان امسال اتحادیه اروپا و فرانسه به طور جداگانه اعلام کرده بودند که سازوکار ماشه را فعال نخواهند کرد. سید عباس عراقچیطی سفر اخیر خود به ژاپن در جمع خبرنگاران اعلام کرد که هدف ایران خروج از برجام نیست. عراقچی در آستانه نشست کمیسیون مشترک که در سطح معاونان وزرای خارجه تشکیل خواهد شد به ژاپن و چین سفر کرده است.

یک دیپلمات ارشد چینی روز یکشنبه اظهار داشت: برجام یک معاهده بین المللی است و آمریکا و سایر امضا کنندگان اروپایی باید آن راحفظ کنند. معاون وزیر خارجه چین خواهان «گامهای عملی» برای نجات برجام شده، خاطرنشان کرد این امر تنها از راه چندجانبهگرایی، حاکمیت قانون و مردود دانستن هژمونی مقدور خواهد بود. این دیپلمات چینی عامل اصلی بحران فعلی را سیاست «فشارحداکثری» آمریکا نامید و خواستار آن شد که کشورهای اروپایی به سرعت سیستم اینستکس را عملیاتی کنند. وی از آن به عنوان قدممثبتی برای حفظ برجام نام برد. وی گفت کشورش از هیچ اقدامی برای حفظ برجام دریغ نخواهد کرد.

عراقچی در سفر خود به چین و در جمع خبرنگاران برجام را یک «موفقیت دیپلماتیک در عرصه بین المللی» توصیف کرده و گفت کشورهابرای حفظ آن مسوولیت دارند. وی گفته است ایران نباید به خاطر کاهش تعهدات خود که کاملا منطبق بر توافق برجام بوده مورد انتقادقرار گیرد. به گفته وی گامهای ایران کاملا در چهارچوب برجام بوده و به معنای خروج ایران از این معاهده نیست.

همچنین خبرگزاری تاس روسیه روز پنجشنبه از قول سخنگوی وزیر خارجه این کشور نقل کرده است که این کشور انتظار دارد گفتگوهایروز جمعه ۱۵ آذر در وین سازنده باشد. وی گفته است روسیه توقع گفتگوهای سازنده در همه زمینه‌های ممکن برای حفظ این معاهده رادارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا15 ساعت قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.
رکنارکنا19 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1