افزایش ۲٫۵ برابری ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
افزایش ۲٫۵ برابری ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته

افزایش ۲٫۵ برابری ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی نسبت به سال گذشته

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رییس سازمان غذا و دارو گفت: ذخایر کشور در زمینه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی در وضعیت اطمینان بخشی است به طوری که ذخیره این اقلام نسبت به سال گذشته، ۲.۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمدرضا شانه‌ساز در همایش روسا و معاونان غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور که در شیراز برگزار شد، گفت: منطقه پنج کشور از پتانسیل بالایی در زمینه‌های مختلف مانند تولیدات ویژه و وجود بنادر برخوردار است، همچنین توان علمی که از گذشته در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی منطقه پنج به ویژه دانشگاه علوم پزشکی شیراز وجود دارد، منجر می‌شود تا با تلاش، پیگیری و برنامه ریزی از این توانمندی‌ها استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: در این نشست پس از ارائه نظرات و پیشنهادات روسای دانشگاه‌های کلان منطقه، تلاش می‌شود راهکارهای اجرایی نیز برای تحقق اهداف بلند مدت موجود در این منطقه ارائه شود.

وی با بیان اینکه در این نشست تفاهمنامه توسعه همکاری‌های بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه به امضاء رسید، اظهار کرد: بخشی از فعالیت‌ها و مسئولیت‌های سازمان غذا و دارو، نسبت به توانمندی‌ها و امکانات برای سرعت بخشیدن به فعالیت‌های تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کلان منطقه پنج واگذار می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: ذخایر کشور در زمینه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی، در وضعیت اطمینان بخشی وجود دارد. به طوری که ذخیره این اقلام نسبت به سال گذشته، دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده است و در تمامی بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و مراکز بهداشتی درمانی کشور موجود است.

شانه ساز افزود: باید در راستای اقتصاد ملی و توسعه آن، دسترسی آسان‌تر و بهینه بیماران به دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی گام‌های موثری برداشت همچنین لازم است از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود تا مصرف‌کنندگان ناچار نباشند داروی مورد نیاز خود را با ۱۰ تا ۱۵ برابر قیمت از خارج از کشور تهیه کنند.

سید حسین صفوی - مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و داروی کشور - یکی از محورهای این همایش را بررسی مسایل روز حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی عنوان کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود در کشور و تحریم‌های به وجود آمده در حوزه‌های مختلف، تکیه بر توان تولیدات داخلی برای تامین نیازهای داخلی کشور، بیش از پیش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

صفوی افزود: رسیدگی به مسایل و چالش‌ها و حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات و ملزومات پزشکی برای توسعه تولید و کیفیت محصولات، از وظایف وزارت بهداشت است.

وی با بیان اینکه حدود ۳۳۰ قلم کالای پزشکی در کشور تولید می‌شود که نیازی به واردات نیست، اظهارکرد: ۷۰۰ واحد تولیدکننده واجد پروانه تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور وجود دارد که از این تعداد، بیش از ۲۰۰ واحد مربوط به شرکت‌های دانش بنیان است که از سال‌های گذشته رشد قابل توجهی در زمینه تولید این اقلام داشته است.

در خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

دکتر علی بهادر - رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز - نیز گفت: در این همایش برخی از نیازهای منطقه به‌ویژه در زمینه دارویی و تجهیزاتی، مسایل مربوط به تولیدکنندگان و حمایت از تولید کننده داخلی مطرح و در خصوص آن تبادل نظر شد، همچنین راهکارهایی برای مواجهه با بحران‌های احتمالی و سرعت بخشیدن در تامین دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی ارائه شد.

وی ادامه داد: تلاش‌ها باید در راستای خدمت به جامعه، ارتقای سطح ارائه خدمات به بیماران، پیشرفت و آبادانی کشور باشد و امیدواریم روزی برسد که ایران اسلامی خودکفا در تمامی زمینه‌ها باشد.

محمد جواد خشنود - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز - نیز با بیان گزارشی از عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، در خصوص ظرفیت‌های تولید بالقوه و شاخص در منطقه در زمینه کالاهای سلامت، گلاب، عرقیات و فرآورده‌های مرتبط، محصولات کنسروی، آب‌های بسته بندی شده، شیر و فرآورده‌های لبنی، محصولات گوشتی در استان توضیحاتی ارایه داد.

محصولات تغذیه‌ای مناسب برای بیماران خاص، اهم اقلام آماری و شاخص‌های عملکردی حوزه نظارت بر موادغذایی، آرایشی و بهداشتی، تعداد محصولات دارای نشان ایمنی و سلامت در استان، آیین نامه و ضوابط مورد نیاز اصلاح و بازنگری، نمودار روند ۲۱ ساله میانگین اقلام نسخ پزشکان در استان و مدیریت دارو، از دیگر موارد مطرح شده «خشنود» در این همایش بود.

وی ادامه داد: در راستای اجرای بهینه سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، در راستای توسعه و تسهیل تولید، توزیع، عرضه و صادرات کالای‌های سلامت محور و استفاده از توان و ظرفیت معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، تفاهم نامه همکاری بین این دانشگاه‌ها و سازمان غذا و دارو به امضا رسید.

خشنود تمامی کالاهایی که مجوز تولید، توزیع، عرضه، صادرات و واردات آن جزء اختیارات سازمان غذا و دارو است را کالاهای سلامت محور عنوان کرد.

به گزارش وبدا، پس از این همایش، نشست بررسی مسایل و رفع چالش‌های موجود در شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی استان، با حضور معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو برگزار شد. در این نشست، نمایندگانی از شرکت‌های مختلف تولیدکننده تجهیزات و ملزومات پزشکی استان، چالش‌ها، نظرات و پیشنهادات خود را با مسئولان استانی و کشوری مطرح کردند و در خصوص موارد مطرح شده تبادل نظر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آخرین اطلاعات درباره ویروس جنجالی چینی و قربانیان آن

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خفاش مرموز چینی عامل کرونا / آخرین آمار از شیوع کرونا در چین و ایران؛ کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است. ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگرحیوانات اهلی می‌توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌های شدید شوند. او ضمن سخنرانی در جمع دانش آموزان و معلمان در موسسه تمدن جهانی گفت: آیا این «کرونا ویروس» یک ویروس جدید است یا یک فتنه؟ آمریکا همان مقصر است. این زن که مدت‌های طولانی در شهر ووهان، اولین محل شیوع ویروس کرونا، زندگی می‌کرده است به عنوان اولین نفر از مبتلایان به این ویروس خطرناک درمان شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
یک متخصص طب سنتی گفت: مصرف هم‌زمان گوشت به خصوص گوشت ماهی با مواد لبنی، عوارض جبران ناپذیری را در پی دارد. فاطمه نجات‌بخش متخصص طب سنتی گفت: آگاهی از تداخلات مواد غذایی با یکدیگر، همیشه یکی از موضوعات کلیدی در حوزه تغذیه بوده‌ است. مصرف برخی مواد غذایی از جمله گوشت با گروه لبنیات می‌تواند به شدت مضر و خطرناک باشد. یکی از معروف‌ترین مداخلات مضر خوراکی مصرف گوشت ماهی با ماست یا دوغ است. این متخصص طب سنتی در پایان گفت: افراد قبل از خوردن شیر از مصرف ترشیجات و مواد غذایی شور پرهیز کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
داروسازان قرص‌ها را با توجه به نیاز بدن در دوز یا اندازه‌های مختلفی می‌سازند که نصف کردن آن‌ها مشکلاتی را برای افراد به وجود می‌آورد. عوارض نصف کردن داروهای قلبینصف کردن داروهایی مانند: داروهای قلبی بدون مجوز پزشک موجب نامنظمی ریتم ضربان قلب شده و می‌تواند عوارض جدی را برای بدن به همراه داشته باشد و در بعضی مواقع باعث بی‌تاثیری داروهای قلبی بر بدن ‌شود. البته ناگفته نماند که نصف کردن داروهای قلبی و بلعیدن آن‌ها می‌تواند مشکلات جدی را برای سیستم گوارشی به خصوص معده به وجود آورد. بروز حساسیت‌های‌ پوستی ارمغان نصف کردن قرص‌هااز عوارض نصف کردن قرص‌ها می‌توان به حساسیت‌های پوستی اشاره کرد. هنگامی که قرص‌ها را نصف می‌کنیم، ذرات ریز تشکیل دهنده قرص‌ها در هوا منتشر شده و ممکن است با پوست تماس برقرار ‌کند که همین امر باعث التهابات و حساسیت‌های پوستی می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افزودن غذا‌های کاهنده‌ی LDL کلسترول، که کلسترول مضر است و منجر به انسداد و گرفتگی سرخرگ‌ها می‌شود به رژیم غذایی‌تان، بهترین راه برای دستیابی به یک رژیم غذایی سالم کم کلسترول است. این مواد غذایی LDL کلسترول را کاهش می‌دهنداخبار اجتماعی -غذا‌های گوناگون به روش‌های متفاوتی می‌توانند کلسترول خون را پایین بیاورند:. بادمجان و بامیهاین دو سبزی کم کالری منابع خوبی از فیبر محلول هستند که به کاهش کلسترول بد خون کمک می‌کنند. ماهی‌های چربخوردن ماهی دو تا سه بار در هفته می‌تواند از دو طریق کلسترول LDL را کاهش دهد: با جایگزین گوشت شدن؛ چرا که گوشت دارای چرب‌های اشباع و افزاینده‌ی کلسترول LDL است و با تأمین اسید‌های چرب امگا ۳ که کاهنده‌ی کلسترول LDL هستند. این راهی طبیعی برای کاهش کلسترول بوده و خطر مشکلات عضلانی و سایر عوارض ناشی مصرف استاتین‌ها را کاهش می‌دهد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
محمدرضا گلپایگانی فوق تخصص بیماری‌های خونی و سرطان کودکان به مناسبت «هفته ملی مبارزه با سرطان» (اول تا هفتم بهمن) در گفت و گو با ایسنا، در تشریح این سه نوع سرطان، علائم و راهکارهای درمانی آنها، از «لوسمی» یا «لوکمیا» به عنوان شایعترین سرطان کودکان نام برد و افزود: این نوع سرطان در میان عامه جامعه به «سرطان خون» مشهور است و عامل آن نیز تکثیر بی رویه نوعی گلبول سفید در مغز استخوان است. این فوق تخصص سرطان کودکان، از سرطان «لنفوم» به عنوان دومین سرطان شایع در کودکان یاد کرد و افزود: این سرطان ماهیتی شبیه سرطان «لوسمی» دارد، با این تفاوت که این بار منشا تکثیر بی رویه سلولها در غدد لنفاوی بدن است. این فوق تخصص سرطان کودکان یادآور شد: در یک قاعده کلی خوشبختانه چنانچه سرطان در کودکان زود تشخیص داده شود، پاسخ دهی آن به درمان بهتر از بزرگسالان خواهد بود. وی یادآور شد: علت سرطان همچنان ناشناخته است، اما طبق تحقیقات صورت گرفته برخی عوامل محیطی و ژنتیکی در بروز آن دخیل هستند که از جمله این عوامل در بحث ابتلای کودکان به سرطان، بحث مصرف الکل و انواع مواد مخدر توسط والدین این کودکان است. وی افزود: همچنین زندگی کردن کودکان در محیط‌های نزدیک به پست‌های برق فشار قوی و نیز تماس کودکان با سموم کشاورزی و اشعه‌های پزشکی می‌تواند زمینه ساز ابتلای کودکان به انواع مختلف سرطان شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
محققان با مطالعه بر روی موش‌ها دریافتند رژیم غذایی سرشار از پروتئین منجر به تشکیل پلاک‌های بیشتری در عروق خونی شده و احتمال لختگی خون افزایش می‌یابد. محققان دانشکده پزشکی واشنگتن موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی سرشار از پروتئین را به منظور ایجاد عمدی تصلب شریان مورد مطالعه قرار دادند. برخی موش‌ها با رژیم غذایی چرب همراه با میزان بالا پروتئین و برخی دیگر هم با رژیم غذایی چرب حاوی میزان پروتئین کم تغذیه شدند. «بابک رازانی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «در موش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی حاوی میزان پروتئین زیاد، پلاک‌های شأن قبرستان ماکروفاژها بود. اسیدهای آمینه اضافی حاصل از رژیم غذایی سرشار از پروتئین موجب فعال شدن پروتئین در ماکروفاژهای موسوم به mTOR می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

تبریزیان؛ از درمان ناکام آیت الله شاهرودی تا جنجال کتاب‌سوزی | سرنوشت مراجعه ۴ زن درگیر سرطان سینه به «ع. ت»

همشهری1 روز قبل

برپایی ضیافت‌های تبلیغاتی در منازل/وارد فاز عملیاتی برخوردها شویم

مهر1 روز قبل

رشد شکننده ساخت‌وساز

دنیای اقتصاد1 روز قبل

گزارش وزیر علوم به نمایندگان درباره وضعیت سیاسی-فرهنگی دانشگاه‌ها

خانه ملت1 روز قبل

تصاویر: حمله معترضان به ساختمان قرنطینه مبتلایان کرونا

انتخاب7 ساعت قبل

روشی جذاب و مدرن برای پاکسازی برف خودروها + فیلم

باشگاه خبرنگاران1 روز قبل

درخواست مهناز افشار از قوه قضائیه +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

دژاگه: شجاع می‌داند که چقدر برایم عزیز است/ هر دو گزینه سرمربیگری تیم ملی مربیان بزرگی هستند

ایلنا1 روز قبل

استان مرکزی و آذربایجان شرقی استان‌های برتر کشور در حوزه ساماندهی امور جوانان‌

تسنیم1 روز قبل

ضرورت پیمودن مسیر بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها با سرعت هرچه بیشتر

ایسنا1 روز قبل