چالش «ریاست» در مجلس یازدهم بعد از انصراف لاریجانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
چالش «ریاست» در مجلس یازدهم بعد از انصراف لاریجانی

چالش «ریاست» در مجلس یازدهم بعد از انصراف لاریجانی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
عضو هئیت رئیسه مجلس می گوید: با انصراف لاریجانی از حضور در انتخابات مجلس یازدهم، ممکن است مجلس آینده با چالش هایی برای انتخاب رئیس مواجه شود.

به گزارش خبرآنلاین، تب ثبت نام برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم، در معروف‌ترین ساختمان خیابان فاطمی بالا رفته است و رقابت‌ها برای رسیدن به صندلی سبزرنگ پارلمان شدتگرفته است. علی اصغر یوسف نژاد نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، یکی از همین افراد است که پس از چهار دوره ردای نمایندگی پوشیدن، باز هم به وزارت کشور آمده بود تا آمادگی‌اش برای حضور در مجلس یازدهم هم آعلام کند.

با عضو هئیت رئیسه مجلس دهم، درباره رفتار شورای نگهبان با اصلاح‌طلبان، بدنۀ رای آنان و مجلس یازدهم بدون حضور لاریجانی گفتگو کردیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

****

آقای یوسف‌نژاد، پیش بینی شما از رفتار شورای نگهبان با کاندیداهای اصلاح طلب چیست؟ باتوجه به درخواست اصلاح طلبان از شورای نگهبان، فکر می‌کنید برای این دوره از انتخابات این شورا فضا را بازتر می‌کند؟

رفتار شورای نگهبان برمبنای قانون است، باید اصالت و وجهات نظر خود را بر مبنای قانون حفظ کند و برای آنها، گروه، دسته و جناح بندی سیاسی فرقی نکند. انتظار ما از شورای نگهبان این است. درخصوص بازتر شدن فضا هم باید بگویم من معتقدم مطابق سال‌های گذشته عمل خواهند کرد.

در مجلس یازدهم بیشتر افراد غیرسیاسی حضور خواهند داشت

فکر می‌کنید کدام جناح اکثریت مجلس آینده را داشته باشد؟ خطر نفوذ جریان سوم در قالب یک طیف رادیکالی و تندرو وجود دارد؟

پیش بینی سختی است. ممکن است یک جناح در حال حاضر برای پارلمان آینده، انتخاب شود اما ماه دیگر با توجه به فضای سیاسی و اجتماعی کشور تغییر کند. پیش بینی می‌کنم در مجلس یازدهم، حزب و جناح غالب بر پارلمان وجود نداشته و مجلس از حالت سه وجهی خود خارج شده و وجوهی دیگر به آن اضافه شود. در مجلس یازدهم، بیشتر افراد غیرسیاسی حضور دارند.

چالش مجلس یازدهم برای انتخاب رئیس

از سوی دیگر با انصراف آقای لاریجانی از حضور در مجلس یازدهم، ممکن است با چالش هایی برای انتخاب رئیس مجلس مواجه شویم. چالش اول، چهره شاخصی است که برای ریاست مجلس مناسب باشد و چالش دوم، اتفاق نظر نمایندگان برای انتخاب رئیس است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

چالش «ریاست» در مجلس یازدهم بعد از انصراف لاریجانی - 12

ممکن است بین مجلس آینده و دولت هماهنگی وجود نداشته باشد

اگر مجلس آینده از اکثریت اصولگرایان یا طیف سوم تندرویی شکل بگیرد، چقدر دولت روحانی در دوسال آخر با چالش روبرو خواهد شد؟

اکنون هم دولت با مشکلات زیادی رو به رو است و بین دولت و مجلس هماهنگی چندانی وجود ندارد و ممکن است این موضوع به مراتب بدتر هم بشود. مردم انتظار دارند بین سران قوا یک اتحاد و انسجام ایجاد شود و باید به این سمت حرکت کنیم.

باتوجه به نارضایتی هایتی که مردم از عملکرد اصلاح طلبان در مجلس دهم دارند، فکر می‌کنید این جریان برای به صحنه آوردن بدنه رایش بازهم به حمایت و تکرار کردن‌های آقای خاتمی نیاز داشته باشد؟

اصلاح طلبان سرمایه اجتماعی خودشان را دارند. برخی از افراد درون اصلاحات باتوجه به کاریزمای خود، رای دارند اما در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک نیاز به حمایت ملی و پشتیبانی است.

اگر در لیست شورای عالی سیاستگذاری نباشم، انصراف می‌دهم

آقای یوسف نژاد، وارد لیست اصلاح طلبان می‌شوید یا به صورت مستقل قصد شرکت در انتخابات را دارید؟

اگر شورای عالی سیاست گذاری مرا در لیست نپذیرد، انصراف می‌دهم.

مجلس قوی، نماینده قوی می‌خواهد /مجلس یازدهم باید در رأس امور بودن را تداعی کند

به نظر شما مجلس آینده، مجلسی کارآمد است؟

مجلس آینده باید قوی و مستقل و قدرتمند باشد. مجلس قوی سبب به وجود آمدن دولت قوی هم می‌شود چرا که در این صورت به وزرا و کابینه ضعیف رای نخواهد داد، قوانینی مرتبط با مشکلات مردم باشد را تصویب می‌کند. مجلس قوی، نمایندگانی مستقل، شجاع، پاکدست و شفاف و قوی هم می‌خواهد تا به پارلمان اقتدار بدهند. پارلمان یازدهم باید به جایگاهی برسد تا تداعی کننده در راس امور بودن مجلس را در ذهن مردم باشد.

هر روز از مترو و تاکسی استفاده می‌کنم و ماشین دولتی ندارم

به عنوان نماینده‌ی مردم، خیلی از طرح‌ها را امضا کرده و طراح برخی از آنها بودم. هر روز از مترو و تاکسی استفاده کرده و هیچگاه از ماشین دولتی استفاده نکرده و نخواهم کرد. هرماه لیست حضور و سفر و عملکرد خود را به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام می‌کرده و در طول یک سال گذشته هیچ غیبتی در مجلس نداشتم.

بهترین نماینده مجلس دهم از نظر شما کدام نماینده است؟

نماینده دو وظیفه بیشتر ندارد. قانون بنویسد و بر آن نظارت کند. بهترین نماینده مجلس دهم، آقای مطهری است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محاکمه و استیضاح ترامپ در مجلس سنا آغاز شد

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، منابع خبری از برخورد چند موشک کاتیوشا به منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی خبر داد که دست کم ۲ راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اسکای‌نیوز خبر داد که سه موشک نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد برخورد کرده و آژیرهای هشدار در سفارت آمریکا به صدا در آمده است. الحدث مدعی شد دو موشکی که به منطقه سبز بغداد برخورد کرده از منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق پایتخت عراق شلیک شده است. طی هفته‌های اخیر منطقه سبز بغداد شاهد حملات راکتی متعددی بوده است.

همدردی وزیر خارجه کانادا با یک نانوا ایرانی که خانواده‌اش در حادثه هواپیما فوت شدند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

:: باکو - بررسی همکاری‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از باکو؛ در دیدار ژنرال «الچین قلی اف» فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان و سردار سرتیپ «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد دو طرف درباره آخرین وضعیت امنیت مرزها‌ی دو کشور، شرایط فعلی منطقه، فعالیت دوجانبه در زمینه‌ مبارزه با جرایم فرامرزی، وضعیت اجرای توافقات و توسعه همکاری‌های متقابل تبادل نظر کردند. در این دیدار دو طرف همچنین با در نظر گرفتن طرح‌های حمل و نقل بین المللی اجرا شده با همکاری دو کشور بر تحکیم زیرساخت‌های مرزی و سرعت بخشی به فرایند نظارت بر زمینه‌ گذر از مناطق گمرکی مشترک تاکید کردند. برگزاری نشست سه جانبه فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک و ایجاد گذرگاه‌های مرزی جدید بین ایران و جمهوری آذربایجان از جمله توافقات این نشست صمیمی بود. در این دیدار همچنین طرفین درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه، ادامه‌ دیدار‌های کاری و تبادل نظر درخصوص مسایل مورد علاقه دو طرف توافق کردند.

الیزابت وارن خواستار توقف اخراج دانشجوی ایرانی شد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، الیزابت وارن نامزد پیشتاز حزب دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ارتباط با جلوگیری از ورود یک دانشجوی ایرانی از سوی اداره گمرکات و حفاظت مرزی این کشور، رفع بازداشت و جلوگیری از روند اخراج او از آمریکا را خواستار شد. مقام‌های کاخ سفید در حالی که مدعی حمایت از مردم ایران هستند، ویزای معتبر برخی از دانشجویان را باطل و در ورود ایرانی‌ها بسیار سختگیری می‌کنند. این مساله سبب شد تا مدافعان مهاجرت، شامگاه دوشنبه (۳۰ دی‌ماه) در فرودگاه بین‌المللی بوستون لوگان در اعتراض به بازداشت و ابطال روادید معتبر یک دانشجوی ایرانی گردهم آمدند. این دانشجو قرار بود نیم‌سال تحصیلی خود را در دانشگاه نورث ایسترن آغاز کند. در همین رابطه الیزابت وارن روز سه‌شنبه (یکم بهمن‌ماه) در حساب توئیترش در انتقاد به این اقدام خصمانه دولت ترامپ علیه ایرانیان نوشت: این یک دانشجوی ایرانی با روادید از نوع اف‌۱ (F۱ - ویزای درجه اول دانشجویی در آمریکا) و برای پایان تحصیلاتش به آمریکا بازگشته بود.

همه سنگ‌های پیش پای قانون «کاهش مالیات پردرآمدها» +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
کارشناسان اعتقاد دارند این مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس که به معنای کاهش چشمگیر مالیات افرادی است که حقوق‌های نجومی می‌گیرند، هم برخلاف عدالت است و هم موجب کاهش ۵ هزار میلیارد تومانی درآمد دولت از این محل می‌شود. اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، قضات و بخصوص پزشکان مهمترین مخالفان تصویب مدل پنج پله‌ای مالیات بر درآمد کارمندان بودند زیرا مشمول بالاترین پله مالیاتی یعنی ۳۵ درصد می‌شوند. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که ۲۰ نفر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس از جمله غلامرضا تاجگردون (رئیس کمیسیون تلفیق مجلس)، عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند. همچنین ۴ نفر از افراد مذکور (اعضای هیئت علمی)، پزشک هم هستند. از طرف دیگر، ۴ نفر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس، قاضی هستند.

نظرها

اخبار بیشتر