مشکل ترامپ با ناتو چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
مشکل ترامپ با ناتو چیست؟

مشکل ترامپ با ناتو چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
کارشناس روابط بین الملل به بررسی اجلاس اخیر ناتو که در لندن برگزار شد می پردازد.

به گزارش خبرآنلاین، اردشیر سنایی، کارشناس روابط بین الملل و استاد دانشگاه در مورد شکاف بین اعضای ناتو گفت: اجلاس سران ناتو در لندن، در هفتادمین سالگرد تاسیس نقطه مهمی برای این سازمان نظامی-دفاعی باقی مانده از زمان جنگ سرد خواهد بود و در هفتاد سال گذشته ناتو فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته است. انتظار اینکه چنین سازمانی با چنین وظایف زیادی دچار شکاف نباشد، انتظار بیهوده‌ای است. در واقع اگر اتفاقات اخیر را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که اتفاق جدیدی رخ نداده و ماهیتا سازمان‌های بین المللی هم مثل سایر پدیده‌ها می‌توانند مشکلاتی در مسیر حرکت خود داشته باشند. شرایط بین المللی از یک طرف و شرایط ویژه‌ای که در امریکا و به دلیل حضور ترامپ در قدرت، وجود دارد از طرف دیگر و اتفاقاتی که در محل ماموریت‌های ناتو و در خاورمیانه و به ویژه در سوریه در جریان است، باعث شده که ناتو این روزها شرایط ویژه‌ای داشته باشد.

این کارشناس درباره چالش های ائتلاف ناتو از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ نیز تصریح کرد:از زمان به قدرت رسیدن ترامپ او با هر نوع نهادگرایی و بین المللی گرایی در تضاد قرار گرفت و با متحدان اروپائی خود چالش هایی را ایجاد کرد. از جمله چالش‌های ترامپ با ناتو این بود که می‌گفت، ناتو به شدت وابسته به آمریکا شده و ایالات متحده هزینه سرپا ماندن آن را پرداخت می‌کند. او می‌گوید که باید تغییراتی در وضعیت فعلی ایجاد شود وگرنه امریکا از این پیمان هم مانند دیگر پیمان‌ها خارج می‌شود. در اجلاس پیشین ناتو در بروکسل رئیس جمهور ایالات متحده، خواستار افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو برای جبران هزینه‌ها شد تا امریکا پول کمتری بپردازد. تهدیدهای ترامپ اروپائی‌ها را واداشت تا در خواست ترامپ را تا اندازه‌ای جدی بگیرند و به فکر این بیفتند که به شکلی تدریجی آن را اجرا کنند. اما این امر هنوز کاملا تحقق نیافته است. به هر حال به نظر می‌رسد که اروپائی‌ها چاره‌ای جز اجرای خواسته‌های آمریکا در زمینه ناتو ندارند. این مشکلاتی که با ترامپ به وجود آمده مهم‌ترین چالش با ناتو است.

مشروح این گفت و گو را (ایـــــــنـــــــجــــــــــا) بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا21 ساعت قبل
چندین هزار تن از کارگران اندونزی امروز (دوشنبه) علیه اصلاحات قانون کار در مقابل پارلمان این کشور دست به اعتراض زدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هدف از این اصلاحات، ایجاد شغل و تقویت سرمایه گذاری در اندونزی است که با مخالفت بسیاری از اتحادیه‌های کارگری در این کشور روبرو شده است. قوانین کنونی کار اندونزی مصوب ۲۰۰۳ شامل قوانین و احکام به شدت سخاوتمدانه پرداخت حقوق و مزایا در جهان است. دولت وعده مشورت با اتحادیه‌های کارگری را داده و جزئیات کامل پیش نویس این لایحه هنوز از طریق اتحادیه‌ها منتشر نشده است. همچنین یکی از اعضای اتحادیه کنفدراسیون کارگران اندونزی اخیرا هشدار داده بود که نمی‌تواند احتمال اعتصاب کارگران را در پی مطرح شدن این لایحه رد کند.

کشته شدن بسکتبالیست ۱۸ ساله آمریکایی در حین بازی

مهرمهر23 ساعت قبل
ایرناایرنا8 ساعت قبل
شبکه خبری الجزیره بامداد سه شنبه گزارش داد: آژیر خطر در منطقه الخضرا (سبز) در مرکز بغداد به صدا در آمد. عنوان می‌شود که منطقه مزبور هدف چند فروند موشک کاتیوشا قرار گرفت. در روزهای اخیر به طور معمول سفارت آمریکا و مناطق اطراف آن هدف برخی از حملات بوده است. تداوم سکونت مسؤولان ارشد و حتی بسیاری از دیگر مسؤولان عراق در منطقه سبز بغداد طی سالهای اخیر یکی از مهمترین انتقادات مردم عراق بوده و آنها از این امر بعنوان مصداق تبعیض و نیز دوری و بیگانگی مسؤولان از جامعه یاد می‌کردند. منطقه سبز بغداد هم مقررات و ترتیبات بسیار ویژه ورود و خروج برای ساکنان و نیز هیأت‌های سیاسی دارد و هم افراد عادی مطلقا امکان ورود به آن را نداشته‌اند.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، منابع وابسته به حشد شعبی عراق از نشست امنیتی برای تأمین امنیت استان کربلا و مناطق صحرایی اطراف آن خبر دادند. این منابع بیان کردند: فرماندهان امنیتی نشستی برای تأمین امنیت مرزهای اداری و مناطق صحرایی استان کربلا از بیم هر گونه تهدیدات تروریستی برگزار کردند. همزمان منابع عراقی از تظاهرات در شرق بغداد خبر دادند و اعلام کردند که تظاهرات کنندگان با آتش زدن لاستیک یک جاده را بسته‌اند. در بصره هم برخی راه‌ها از سوی معترضان بسته شده است و در استان‌های واسط و نجف نیز اقدامات مشابهی از سوی تظاهرات کنندگان انجام شده است.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزارت خارجه روسیه در سخنانی نسبت به خروج احتمالی ایران از پیمان ان. پی. تی هشدار داد. ریابکوف همچنین از ایران خواسته است تا به تعهدات خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور کامل پایبند باشد. این موضع‌گیری روسیه پس از آن صورت می‌گیرد که وزیرخارجه ایران در گفتگویی اعلام کرد که اگر اروپایی‌ها اقدامی در ارتباط با ارسال پرونده ایران به شورای امنیت انجام دهند، طبق نامه رئیس‌جمهور در اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود. در این ارتباط، وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران پنج گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند، اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند، زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران از NPT مطرح خواهد بود، اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستور کار قرار داد.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
رئیس کنست اعلام کرد که در روزهای آینده مجمعی عمومی در این نهاد برای بررسی درخواست نخست‌وزیر اسرائیل مبنی بر دریافت مصونیت قضایی تشکیل خواهد شد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ‌ «یولی ادلشتاین» رئیس کنست، روز گذشته -‌یکشنبه- اعلام کرد که در روزهای آینده مجمعی عمومی در این نهاد برای بررسی درخواست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل، مبنی بر مصونیت قضایی تشکیل خواهد شد. وی گفت: «گرچه با موضع مشاور حقوقی کنست مخالفم، باور دارم که برای حفظ اعتماد این نهاد، باید آن را پذیرفت.» اشاره ادلشتاین به «ایال یینون»، مشاور حقوقی کنست است که پیشتر گفته بود که کمیته‌ای در این پارلمان می‌تواند برای بررسی درخواست نتانیاهو تشکیل شود. نتانیاهو اول ماه جاری میلادی خواستار برخورداری از مصونیت در پی اتهام‌های مطرح‌شده علیه‌ وی شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹ شهرداری اراک به شورای شهر ارائه شد

مهر5 دقیقه قبل

ایران می‌تواند بازار لوازم آرایشی- بهداشتی کشورهای همسایه را بدست گیرد

ایرنا6 دقیقه قبل

اتفاقی عجیب در لیگ ترکیه / ۳ پنالتی حریف در ۱ دقیقه مهار شد! + فیلم

رکنا7 دقیقه قبل

تعداد ردصلاحیت‌شدگان کاهش می‌یابد؟ /انتقاد مرتضی طلایی از پایداری‌ها: در شکم گرگ هم دست از اختلاف برنمی‌داریم

ساعت ۲۴8 دقیقه قبل

۱۵۰ شرکت رفع تعهد ارزی نکرده به دادستانی معرفی شدند

ایبنا8 دقیقه قبل

شتابگیری ناگهانی تسلا دردسرساز شد

دنیای خودرو9 دقیقه قبل

اقدام غیرانسانی مسئولان یک پارک برای جذب گردشگر! +عکس

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل