نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارح و استیضاح در داخل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارح و استیضاح در داخل

نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارح و استیضاح در داخل

الفخبرگزاری الف |
روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی از روند استیضاح دونالد ترامپ می نویسد رئیس جمهور آمریکا در سفر اخیر خود به انگلیس – برای شرکت در اجلاس سران ناتو – از جانب رهبران جهان تمسخر شد و اکنون در حالی به کشور بازگشته است که باید برای استیضاح آماده شود.

به گزارش الف نیویورک تایمز در این تحلیل به قلم «پیتر بیکر» خبرنگار ارشد خود در کاخ سفید نوشت: «در زمان سختی، روسای جمهور می‌توانند تا مدتی با هواپیمای شخصی از کشور گریخته و با هدف خاص در عرصه جهانی گردش کنند، اما هفته گذشته رفتار عرصه جهانی با رئیس جمهور ترامپ چندان دوستانه نبود، چرا که چهارشنبه شب به کشور بازگشت تا با چند هفته سخت پیش رو مواجه شود.»

نیویورک تایمز نوشت، همتایان ترامپ هفته گذشته در اجلاس ناتو در لندن پشت سرش حرف زدند، تا او به صورت ناگهانی کنفرانس خبری اش را در پایان اجلاس لغو کرده و سریع لندن را ترک کند و به پایتخت کشورش بازگردد، جایی که در بحبوحه تصمیم گیری در این باره است که آیا رئیس جمهور برای این پست کفایت دارد یا خیر. بعد از خوش و بش با ملکه انگلیس، ترامپ اکنون در شرایطی قرار دارد که تا کریسمس می‌تواند وی را به سومین رئیس جمهوری تبدیل کند که به خاطر جنایت شدید و سوء عملکرد، استیضاح شده‌اند.

«نشست ناتو ظاهرا شبیه فرصتی بود که ترامپ رهبری جهانی خود را ثابت کند، مانند زمانی که ریچارد نیکسون و بیل کلینتون در مواجهه با استیضاح خود در خارج از کشور انجام می‌دادند. این نشست که برنامه ریزی آن از مدتها قبل صورت گرفته بود، به آقای ترامپ و متحدانش فرصت داد رقبای خود را» غیروطن دوست «بخوانند زیرا در شرایطی که فرمانده کل قوا در خارج از کشور به سر می‌برد و فرصت داشت تا پز آن را بدهد که متحدانش را تحت فشار قرار داده است که پول بیشتری صرف امور دفاعی کنند، آنها جلسه استماع استیضاح را پیش بردند.»

«اما این نشست به خاطر گفت و گوی جنجالی ترامپ با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و انتشار یک ویدئو که رهبران جهان را در حال تمسخر ترامپ نشان می‌داد، تلخ شد. رئیس جمهور عصبانی هم در پاسخ یکی از رهبران حاضر در آن ویدئو – جاستین ترودنت نخست وزیر کانادا- را دورو خواند و بدون برنامه از پیش تعیین شده با خبرنگاران، شهر را ترک کرد، که ظاهرا هدفش این بود که نمی‌خواست تصاویر یک دیدار موفق بیشتر از این خدشه دار شود.»

نیویورک تایمز با بیان آنکه مجادله با رهبران جهان برای ترامپ دردسرآفرین نبوده است، به نقل از «آنتونیا فریر» دستیار سابق «میچ مک کونل» سناتور جمهوری خواه از کنتاکی افزود: «رئیس جمهور هرگز به خاطر به هم ریختن پیمان‌های بین المللی چندان ناخرسند نشده است لذا با آن استانداردها، مقابله با رهبران جهان هم از منظر او، چیز بدی نیست. برای خیلی از آمریکایی‌ها، داشتن رئیس جمهوری که مقابل رهبران خارجی بایستد، علامت قوت است.»

نیویورک تایمز افزود با این وجود به نظر می‌رسد مکالمه رهبران جهان، آقای ترامپ را ناخرسند کرده است، اما مکالمه رهبران جهان با هم پس از آن رخ داد که ترامپ و ماکرون همان روز جلسه‌ای عمومی با هم داشتند که در آن ماکرون از ترامپ در خصوص مساله داعش انتقاد کرده بود. ترامپ هم در جلسه‌ای دیگر با خبرنگاران گفته بود سخنان گلایه آمیز رئیس جمهور فرانسه در خصوص همکاری نکردن آمریکا با ناتو، «بسیار، بسیار زشت» بود.

به نوشته نیویورک تایمز، سفرهای خارجی در مقاطعی مشابه از دوران ریاست جمهوری نیکسون و کلینتون، برای آنها عامل آسایش بود. وقتی تهدیدات ناشی از رسوایی واترگیت در تابستان ۱۹۷۴ آشکار شد، اقای نیکسون به خاورمیانه و سپس شوروی آن زمان سفر کرد تا ابتکارات خود را در زمینه صلح بانی را تقویت کند. آقای کلینتون هم بلافاصله پس از محاکمه در سال ۱۹۹۸ به روسیه، ایرلند شمالی و سپس در پاییز به خاورمیانه سفر کرد. در هر دو مورد، آرامش حاصله کوتاه مدت بود. نیکسون چند هفته پس از بازگشت به وطن از قدرت کناره گیری کرد و اقای کلینتون هم چند روز بعد از سفر، در مجلس نمایندگان استیضاح شد.

«اقای ترامپ هم راه فرار ندارد، نه در سفرهای خارجی، نه در دفترکارش در کاخ سفید و نه زمانی که تصاویر تلویزیونی او را در حال نگاه کردن به پله‌های طبقه بالای کاخ سفید نشان می‌دهند. ریاست جمهوری او به استیضاح قلاب شده، برنامه‌های او در مجلس عمدتا متوقف شده، سیاست خارجی اش تحت الشعاع قرار گرفته و مساله انتخاب مجدد ترامپ نیز در خطر است. وی به تجمعات شلوغ و پرسر و صدای انتخاباتی ای پناه می‌برد که صبح‌ها و شب‌ها برای فاکس نیوز برگزار می‌کند.»

«دنیس راس» متخصص سیاست خارجی که در سفر کلینتون به خاورمیانه و چند روز پیش از استیضاح، وی را همراهی کرده بود، می‌گوید رای به استیضاح بخشی از میراث رئیس جمهور خواهد بود، حتی اگر به برکناری او منجر نشود. حتی اگر حس کند در سنا تبرئه خواهد شد، و هرچقدر هم تلاش کند از این مساله به نفع خود استفاده کند، از این واقعیت نمی‌تواند فرار کند که وی در بین معدود روسای جمهوری است که استیضاح شده‌اند. وی ظاهرا دوست دارد انگشت نما شود، اما نه به این شکل. "

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا20 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
الفالف21 ساعت قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»
الفالف22 ساعت قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.
تابناکتابناک19 ساعت قبل
وی گفته: ترور سلیمانی نفسی تازه برای این متحدان بوده و حتی خوشحال هم شده‌اند. یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفته: هیچ یک از متحدان این تصور را ندارند که ما ایران را مهار کرده‌ایم. از نظر متحدان آمریکا، پیش بینی پاسخ دولت ترامپ به اقدامات ایران دشوار است. تام توگندات، عضو ارشد محافظه کار پارلمان انگلیس، از این که متحدان آمریکا در مورد چنین اقداماتی هیچ اطلاعی کسب نمی‌کنند، شاکی است. این شرایط دقیقا همانند شرایطی است که در آن دولت آمریکا ناگهانی اعلام کرد که نیرو‌های خود را از سوریه بیرون می‌کشد و اروپایی‌ها کاملا شوکه شدند.
قدس آنلاینقدس آنلاین14 ساعت قبل
جفری گوترمن روانشناس برجسته و مشاور مشهور سلامت روانی اهل امریکا به توئیت توهین آمیز و تهدید کننده دونالد ترامپ علیه رهبر ایران واکنش نشان داد و ترامپ را یک دلقک خواند. جفری گوترمن روانشناس مشهور آمریکایی که د زمینه بهداشت و سلامت روان تخصص دارد اخیرا در واکنش به توئیت تهدید امیز دونالد ترامپ و اذعان او به تاثیر منفی تحریم‌ها بر زندگی مرد و اقتصاد ایران او را در نگاه رهبر ایران یک دلقک توصیف کرد. ترامپ در توئیتی نوشت: «به اصطلاح» مقام معظم رهبری "ایران، که اخیرا چندان هم عالی نبوده است، درباره ایالات متحده و اروپا چیزهای ناگوار برای گفتن داشت. جفری گوترمت در ذیل این توئیت ترامپ نوشت: «رهبر معظم ایران فکر می‌کند تو یک دلقک هستی، البته حق با ایشان است!» این توئیت گوترمن با استقبال و واکنش گسترده کاربران روبرو شده است.

نظرها

اخبار بیشتر