بالاگرفتن تنش بین کاخ‌سفید و کنگره بر سر استیضاح ترامپ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. سیاسی
بالاگرفتن تنش بین کاخ‌سفید و کنگره بر سر استیضاح ترامپ

بالاگرفتن تنش بین کاخ‌سفید و کنگره بر سر استیضاح ترامپ

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
در نامه‌ای که از سوی کاخ‌سفید و خطاب به ریاست کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره نوشته شده آمده: "تحقیقات استیضاح شما کاملا بی‌اساس است و بنیادی‌ترین اصول سنجش و اعتباریابی را نادیده گرفته و تماما غیرمنصفانه است."

به گزارش جام نیوز به نقل از بی بی سی، وکیل ارشد کاخ‌سفید در نامه‌ای به کمیته قضایی کنگره اعلام کرده‌ قصد حضور در هیچ کدام از جلسات استماع تحقیقات استیضاح که هفته آینده قرار است در مجلس نمایندگان کنگره برگزار شود را ندارد چرا که از نظر او این تحقیقات فرآیندی منصفانه نداشته و بهتر است همین حال «فیصله» یابد.

در نامه‌ای که از سوی کاخ‌سفید و خطاب به جرالد ندلر، ریاست کمیته قضایی مجلس نمایندگان کنگره نوشته شده آمده: «تحقیقات استیضاح شما کاملا بی‌اساس است و بنیادی‌ترین اصول سنجش و اعتباریابی را نادیده گرفته و تماما غیرمنصفانه است.»

با وجود این، در این نامه احتمال حضور ترامپ یا وکلای او در جلسات آتی کنگره رد نشده است اما گفته شده از نظر کاخ‌سفید لزومی برای حضور در جلسات پیش‌رو نمی‌بیند؛ جلساتی که تاریخ دقیق آن هنوز اعلام نشده اما قرار است هفته آتی برگزار شود،

ترامپ متهم است که با ترجیح دادن منافع شخصی خود بر منافع ملی کشورش، تلاش کرده با فشار بر دولت اوکراین از این کشور برای کمک گرفتن در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده استفاده کند.

مهلت کاخ‌سفید برای معرفی وکلای حقوقی و یا احضار شاهدان به جلسات آتی کمیته قضایی مجلس نمایندگان، امروز، جمعه ششم دسامبر، به پایان رسید.

این کمیته مجلس نمایندگان، که ریاست و اکثریت آن با دموکرات‌هاست، در صدد بررسی شواهد و مدارکی است که در جریان تحقیقات استیضاح گردآوری شده و بنا است به زودی تصمیم خود را در این باره که آیا ترامپ باید استیضاح شود یا خیر اعلام کند.

به گزارش جام نیوز، آن طور که به نظر می‌آید دموکرات‌ها برای فعال کردن قانون استیضاح تصمیم قطعی گرفته‌اند و انتظار می‌رود به زودی برای رسمیت بخشیدن به این تصمیم در صحن علنی مجلس نمایندگان رای‌گیری کنند.

در این صورت انتظار می‌رود جلسات استیضاح ترامپ که در مجلس سنای کنگره برگزار خواهد شد در اوایل ماه ژانویه آتی آغاز شود.

کاخ سفید چه گفته؟

پت سیپولون، یکی از وکلای ارشد کاخ‌سفید در نامه امروز خود به جری ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، تحقیقات استیضاح را «تصنعی و نمایشی» خوانده است.

او نوشته: «دموکرات‌ها به دنبال استفاده از قانون استیضاح هستند بدون این که حتی» یک برگه مدرک" رو کنند.

سیپولون خطاب به آقای ندلر نوشته: «تحقیقات استیضاح شما از بیخ و بن بی‌اساس است و ابتدایی‌ترین اصول فرآیند یک تحقیق و تفحص را نقض کرده و اساسا غیرمنصفانه است … شما باید این تحقیقات را همین حالا فیصله دهید و از اتلاف وقت بیشتر برای این جلسات استماع جلوگیری کنید.»

در پایان این نامه به رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان یادآوری شده که آقای ترامپ درخواست دارد که اگر قرار است این تحقیقات استیضاح ادامه پیدا کند هر چه زودتر ماجرا برای برگزاری «یک جلسه محاکمه عادلانه به مجلس سنا» ارجاع شود.

مطابق قانون اساسی آمریکا، مجلس نمایندگان کنگره وظیفه تحقیق و تفحص درباره اتهام «سوء استفاده از قدرت و تخطی از قانون اساسی» از سوی رئیس جمهور را برعهده دارد اما پس از این که این مجلس اعمال رئیس‌جمهوری را مستحق استیضاح خواند، این مجلس سنا است که وظیفه برگزاری جلسه محاکمه رئیس جمهوری را بر عهده می‌گیرد و نهایتا هم این ۱۰۰ سناتور مجس سنا هستند که با رای‌گیری درباره سرنوشت رئیس جمهوری قضاوت خواهند کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس سنا را در دست دارند و آقای ترامپ یقین دارد که هیچ کدام از سناتورهای جمهوری خواه کنگره علیه او رای نخواهد داد. برای همین هم به نظر می‌رسد او و وکلایش ترجیح می‌دهند دفاعیات خود را به جای طرح در جلسات مجلس نمایندگان که تحت سیطره دموکرات‌هاست به جلسات نهایی در مجلس سنا ببرند که از حمایت حداکثری جمهوری‌خواهان برخوردارند و به عبارت دیگر برای آنها «زمین خودی» محسوب می‌شود.

تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ ماه سپتامبر و پس از آن آغاز شد که یک افشاگر اطلاعاتی درباره مکالمه تلفنی آقای ترامپ و رییسجمهوری اوکراین به کنگره شکایت کرد.

به نظر می‌رسد در این گفتگوی تلفنی رییس جمهوری آمریکا ارسال کمک نظامی به اوکراین را به موافقت دولت این کشور با انجام تحقیقاتی علیه جو بایدن و پسرش مشروط کرده است که نتایج آن به نحوی به پیروزی آقای ترامپ در انتخابات کمک کند.

استیضاح در آمریکا چگونه است؟

کنگره آمریکا مطابق قانون اساسی این کشور اجازه دارد که رئیس جمهوری را پیش از به پایان رسیدن دوران چهار ساله از کار برکنار کند به شرطی که به اعضای کنگره ثابت شود رئیس‌جمهور خیانت کرده؛ رشوه گرفته یا از قدرت سوء‌استفاده کرده است.

آنچه اکنون در کانون تحقیق و تفحص مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفته همین مورد سوم است؛ یعنی سوء‌استفاده از قدرت. دموکرات‌ها که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند معتقدند آقای ترامپ در گفتگوی تلفنی خود با رئیس جمهور اوکراین که اواخر تیرماه گذشته صورت گرفت، از او خواسته درباره هانتر بایدن، پسر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری در دوران باراک اوباما تحقیق کند. درخواستی که می‌تواند سوء استفاده از مقام ریاست‌جمهوری با هدف مطامع سیاسی در انتخابات سال آینده آمریکا ارزیابی شود. چرا که جو بایدن در حال حاضر جلودار کاندیداهای حزب دموکرات در کارزارهای درون حزبی است.

اما طرح چنین درخواستی از سوی ترامپ هنگامی جنجالی‌تر شد که معلوم شد کمک مالی مصوبه کنگره به اوکراین که قرار بوده اوایل سال جاری میلادی در اختیار این کشور قرار گیرد، به دستور آقای ترامپ معطل مانده بوده و تنها بعد از این مکالمه تلفنی به اوکراین پرداخت شده است.

علاوه بر این دموکرات‌ها می‌گویند ترامپ با مسدود کردن دسترسی کنگره به مدارک و شاهدان مرتبط با این تحقیقات، عملا در جریان تحقیقات قضایی و اجرای عدالت کارشکنی کرده که خود یکی دیگر از دلایل قانونی برای استیضاح رئیس‌جمهور است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رجز خوانی سردار قاآنی برای قاتلان حاج قاسم

آخرین خبرآخرین خبر2 روز قبل

فیلم | فرزندان سردار سلیمانی در مراسم معارفه جانشین پدر | وعده‌ای که سردار قاآنی برای انتقام داد

همشهریهمشهری2 روز قبل

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، منابع خبری از برخورد چند موشک کاتیوشا به منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی خبر داد که دست کم ۲ راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اسکای‌نیوز خبر داد که سه موشک نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد برخورد کرده و آژیرهای هشدار در سفارت آمریکا به صدا در آمده است. الحدث مدعی شد دو موشکی که به منطقه سبز بغداد برخورد کرده از منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق پایتخت عراق شلیک شده است. طی هفته‌های اخیر منطقه سبز بغداد شاهد حملات راکتی متعددی بوده است.

همدردی وزیر خارجه کانادا با یک نانوا ایرانی که خانواده‌اش در حادثه هواپیما فوت شدند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | اعتراف جان کری در حضور کاترین اشتون | ناگفته‌های ظریف از یک دیدار خصوصی‌ با جان کری

همشهریهمشهری2 روز قبل
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ملاقاتش با جان کری در مورد توان دفاعی کشور و قدرتی که آمریکا از آن هراس دارد، گفت: به جان کری گفتم به فرض که شما فردو را خراب کنید آنگاه چه پاسخی برای ملت دارید …دریافت ۷۵۸ KB کد خبر ۴۷۹۴۵۴

:: باکو - بررسی همکاری‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از باکو؛ در دیدار ژنرال «الچین قلی اف» فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان و سردار سرتیپ «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار شد دو طرف درباره آخرین وضعیت امنیت مرزها‌ی دو کشور، شرایط فعلی منطقه، فعالیت دوجانبه در زمینه‌ مبارزه با جرایم فرامرزی، وضعیت اجرای توافقات و توسعه همکاری‌های متقابل تبادل نظر کردند. در این دیدار دو طرف همچنین با در نظر گرفتن طرح‌های حمل و نقل بین المللی اجرا شده با همکاری دو کشور بر تحکیم زیرساخت‌های مرزی و سرعت بخشی به فرایند نظارت بر زمینه‌ گذر از مناطق گمرکی مشترک تاکید کردند. برگزاری نشست سه جانبه فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک و ایجاد گذرگاه‌های مرزی جدید بین ایران و جمهوری آذربایجان از جمله توافقات این نشست صمیمی بود. در این دیدار همچنین طرفین درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه، ادامه‌ دیدار‌های کاری و تبادل نظر درخصوص مسایل مورد علاقه دو طرف توافق کردند.

نظرها

اخبار بیشتر