عقد مزارعه چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اقتصادی
عقد مزارعه چیست؟

عقد مزارعه چیست؟

ایبناخبرگزاری ایبنا |
مزارعه یکی از روش‌های تامین مالی کوتاه‌مدت در بخش کشاورزی است که به موجب آن یکی از طرفین در زمین دیگری به کشاورزی می‌پردازد و محصول را آنطور که در عرف رایج است تقسیم می‌کنند.

به گزارش ایبِنا، یکی از شرایط شرعی مزارعه آن است که تمام محصول به یکی از طرفین اختصاص داده نشود. این «عقد» در ماده ۵۱۸ قانون مدنی ایران آمده است. حداکثر طول مدت مزارعه یک سال است و اگر موعد محصول دهی زراعتی خاص بیش از یک سال باشد مدت مزارعه یک دوره زراعی است، همچنین اگر در طول زراعت به دلیل پیش‌آمد مشکلی ادامه کشت ممکن نباشد هرآنچه تا آن روز به دست آمده باید تقسیم شود.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

به بیان دیگر اسلام مزارعه را به عنوان اسلوبی در جهت انعقاد شرکت بین دو عامل کار و سرمایه قرار داده‌است که در اینجا کشاورز متعهد می‌شود در زمین کار کند، شخم بزند، آبیاری کند و مالک متعهد می‌شود که زمین و بذر و در صورت نیاز حتی کود در اختیار کشاورز قرار دهد و در نهایت محصول به دست آمده به نسبت معینی بین آن دو تقسیم شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب4 ساعت قبل
رئیس‌کمیسیون بهداشت و درمان مجلس‌شورای‌اسلامی در رشت از تهیه طرح معافیت از سربازی یکی از اعضای پسر خانواده اهدا کننده عضو خبر داد. رئیس‌کمیسیون بهداشت و درمان مجلس‌شورای‌اسلامی در رشت از تهیه طرح معافیت از سربازی یکی از اعضای پسر خانواده اهدا کننده عضو خبر داد. علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و رئیس هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان امروز در حاشیه نشست راه‌اندازی شاخه استانی این انجمن گفت: در صورت تصویب این طرح در مجلس یکی از فرزندان خانواده‌ای که اهداء عضو کرده است، از خدمت سربازی معاف خواهد شد. نوبخت از ارائه این طرح به هیات رئیسه و تصویب آن در کمیسیون بهداشت و درمان خانه ملت خبر داد و افزود: نهایی شدن این طرح مستلزم تصویب آن در کمیسیون امنیت ملی و اخذ اذن اجرا از فرمانده معظم کل قواست. وی گفت: ۳۷ نماینده ارائه کننده طرح معافیت از سربازی یکی از اعضای خانواده اهدا کننده عضو مصمم هستند این طرح را به نتیجه برسانند تا فرهنگ اهداء عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور نهادینه شود.
ایران‌جیبایران‌جیب20 ساعت قبل
خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. خودروساز بزرگ ژاپنی (تویوتا) در بیانیه خبری خود اعلام کرد که ۲٫۹ میلیون خودروی خود را به علت نقص ایربگ، از آمریکا فرامی خواند. به گزارش ایران جیب از اسپوتنیک، خودروساز بزرگ ژاپنی تویوتا در بیانیه خبری خود اعلام کرد ۲٫۹ میلیون خودروی خود را از آمریکا فراخوان می‌کند؛ چراکه نگرانی‌هایی از این وجود دارد که ایربگ این خودروها در تصادف باز نشوند. در این بیانیه آمده است: خودروهای کرولای مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹، ماتریکس مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، آوالون ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ و آوالون هایبرید مدل ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ فراخوان ایمنی شده‌اند و تقریبا ۲٫۹ میلیون خودرو شامل این فراخوانی خواهند شد. شرکت تویوتا در کل ۳٫۴ میلیون خودرو را از سراسر جهان، به علت نقص ایربگ فراخوانی کرده است.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
از جمله کشورهایی که تحت فشار این سیاست آمریکا بوده و آسیب‌های فراوانی از آن می‌بینند٬ کشورهای عربی هستند که در نتیجه سیاست‌های بد اقتصادی و دولتی٬ تبدیل به بهانه‌ای برای مداخلات موسسات تحت نظارات آمریکا در امور این کشورها شده‌اند. بدون شک٬ این وابستگی کشورهای عربی به آمریکا دلایل خاصی دارد که فساد و سوءمدیریت و عدم انجام اصلاحات اداری در راس آنهاست. از جمله نمونه واضح این کشورها٬ لبنان و مصر و اردن و عراق هستند که مقامات آن دائما تحت اخاذی و باج‌خواهی سیاسی آمریکا قرار دارند. تاریخ کشورهای درحال توسعه در تعاملاتشان با صندوق بین‌المللی پول٬ آنها را به وحشت می‌اندازد؛ در میان این کشورها هیچ دولتی نیست که تسلیم برنامه‌های صندوق بین‌المللی پول شده و زیرساخت‌های اقتصادی آن آسیب ندیده باشد. صندوق بین‌المللی پول بعد از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۴ برای اصلاح مسیر اقتصاد جهانی و پیشگیری از ورشکستگی سرمایه‌داران جهانی تاسیس شد که شرایط سختی را برای وام دادن در نظر گرفته است.

بازار‌های مالی در هفته‌ای که گذشت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اجرای عملیات بازار باز در نظام بانکی به تازگی کلید خورد، در این روش بانک مرکزی با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی به بانک‌ها، عرضه و تقاضای پول، میزان نقدینگی و تورم را کنترل می‌کند. در تالار شیشه‌ای، زنگ پایان معاملات با رشد ۵ هزار و ۲۰۲ واحدی زده شد. اگرچه شاخص کل بورس اوراق بهادار در تهران، در دو روز گذشته با کاهش روبرو بود، اما دماسنج شاخص در آخرین روز معاملات هفتگی بر روی رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۱ واحد ایستاد. بانک‌ها، خوروسازان و صنایع فلزی از جمله نماد‌های پربیننده تالار شیشه‌ای این هفته بودند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، زمزمه واردات خودرو چند هفته‌ای است که مجددا بر سر زبان‌ها افتاده است و برخی از نمایندگان به دنبال این هستند که واردات مجددا از سر گرفته شود. این در حالی است که دولت در بودجه سال ۹۹ هیچ ردیف درآمدی در قبال واردات خودرو در نظر نگرفته است. این در حالی است که دولت به منظور مدیریت ارز واردات خودرو و برخی کالاهای دیگر ممنوع کرده است. این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه این موضوع به نفع اقتصاد کشور نیست، افزود: دولت از مردادماه ۹۶ مانع واردات خودرو به کشور شد تا بتواند درآمد ارزی کشور را مدیریت کند. این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در حالی که طرح نوسازی ناوگان فرسوده خودروهای سنگین سه سال است به دلیل نبود بودجه اجرایی نشده است اختصاص ارز برای واردات خودرو مفهومی ندارد.
شاناشانا2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری تاس، محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک اعلام کرد برای بحث درباره احتمال تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت تا پایان سال جاری میلادی، اکنون خیلی زود است. توافق کنونی میان اوپک و متحدانش برای کاهش تولید نفت، پس از ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی منقضی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر