چرا کاهش قیمت مواد اولیه نفتی تاثیری بر نرخ روغن موتور، لاستیک و دیگر فرآورده‌ها ندارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اقتصادی
چرا کاهش قیمت مواد اولیه نفتی تاثیری بر نرخ روغن موتور، لاستیک و دیگر فرآورده‌ها ندارد؟

چرا کاهش قیمت مواد اولیه نفتی تاثیری بر نرخ روغن موتور، لاستیک و دیگر فرآورده‌ها ندارد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
به محض اینکه قیمت نفت کاهش می‌یابد، قیمت دیگر محصولات وابسته به آن نیز روند نزولی خواهند داشت.

بازار طلای سیاه در کشور با تلاطمات سخیف و گاه ناجوانمردانه‌ای همراه است. فروش‌های کم و بیش کشورها اگر با اندکی جا به جایی انجام شود؛ مشکلات متعددی از جمله افزایش نرخ گریبان گیرشان می‌شود. اما یکی از فواید و یا فرصت‌های کاهش میزان فروش نفت خام، افزایش تولیدات فرآورده‌های نفتی و پالایشگاهی است.

محصولاتی نظیر وکیوم باتوم، لوب کات که مواد اولیه تولید قیر و روغن موتور است، از زمره همین فرآورده هایی هستند که باید این روزها در قبال کاهش قیمت نفت و کاهش میزان فروش آن، افزایش تولید را تجربه و با افزایش تولید و عرضه در بازار نرخ آن شکسته و کاهشی می‌شد. این بین نیز عده‌ای معتفد بودند دلیل گرانی روغن موتورها کمبود میزان مواد اولیه از جمله لوب کات بوده است.

اما حال با افزایش میزان تولید این محصول، بازار هیچ واکنش کاهش قیمتی به خود ندیده است، البته این مصداق در سایر کالاها با مواد اولیه محصولات پالایشگاهی نیز دیده می‌شود به همین دلیل به سراغ مسئولان امر رفتیم تا دلیل این روند پر خلاء را جویا شویم؛

حمید حسینی سخنگوی اتحادیه فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفت وگویی، گفت: مدتی است قیمت نفت کاهش پیدا کرده، اما این کاهش قیمت چشمگیر نبوده است. نفت تأثیر زیادی بر قیمت کالاها از جمله روغن، لاستیک و غیره ندارد و بیشتر قیمت فرآورده‌های نفتی تأثیرگذار است.

او ادامه داد: قیمت محصولات پایین دستی بر اساس قیمت فرآورده‌های نفتی تعیین می‌شود که اکنون بازار فرآورده‌های نفتی مناسب است و باعث می‌شود شاهد افزایش قیمت این دست از کالاها نباشیم. روابط تجاری ایران و چین اکنون در حال بهبودی است و این خوشبینی بوجود می‌آید که جنگ تعرفه‌ها حل شود.

حسینی ادامه داد: اکنون که آمریکا با موضع‌گیری که هونگ کونگ کرده است احتمال دارد آمریکا و چین نتوانند با یکدیگر بر سر تعرفه‌های اقتصادی به توافق برسند و باعث می‌شود چشم انداز رشد اقتصادی چین کاهش پیدا کند در نتیجه تقاضا برای نفت نیز کاهش پیدا می‌کند.

سخنگوی اتحادیه فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی بیان کرد: توافق پیش‌رو عامل تعیین کننده کاهش و افزایش قیمت نفت خواهد بود اکنون قیمت نفت را اوپک تعیین می‌کند و اوپک با مانور کاهش تولید توانسته‌اند کف قیمت نفت را نگه دارند و اکنون تأثیری در سقف قیمت نفت ندارد.

او گفت: اگر قیمت مواد اولیه محصول کم شود قیمت نهایی آن کاهش خواهد یافت به طور مثال در تولید روغن، لوب کات استفاده می‌شود که اگر قیمت آن کاهش یابد قیمت روغن نیز روندی نزولی خواهد داشت اما اگر در این بین قیمت مابقی محصولات مانند ورق و هزینه‌های جانبی آن کاهش نداشته باشد قیمت کالا شاهد افت زیادی نخواهد داشت چرا که عوامل زیادی از جمله حقوق و دستمزد، حمل و نقل و عوامل جانبی تأثیرگذار است.

حسینی با اشاره به اینکه مشکلی از لحاظ میزان عرضه وجود ندارد ادامه داد: جزو معدود کشور‌هایی هستیم که روغن پایه را تولید می‌کنیم که علاوه بر آن مازاد نیز داریم و آن را صادر می‌کنیم که درسال ۴۰۰ هزار تن روغن پایه را صادر می‌کنیم.

سخنگوی اتحادیه فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: در نهایت قیمت فرآورده‌های نفتی بسته به قیمت جهانی نفت دارد اما ارتباط مستقیمی بین این ۲ وجود ندارد و اینگونه نیست که اگر قیمت نفت کاهش یابد بگوییم قیمت بنزین نیز به سرعت کاهش خواهد یافت.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

او گفت: هم اکنون مدتی است قیمت گازوئیل از قیمت بنزین بیشتر است و دلیل آن نیز افزایش تقاضا برای این نوع سوخت است، اکنون قیمت هر بشکه بنزین A۹۵ سوپر ۷۵ دلار و قیمت گازوئیل ۷۷ دلار است. عوامل زیادی از جمله عرضه و تقاضا در قیمت محصولات تأثیرگذار است.

نرخ ارز نیمایی تعیین کننده قیمت خوراک است

حمیدرضا خلیلی دبیر انجمن پالایشگاه‌های روغن سازی ایران در گفت وگو با خبرنگار، درباره کاهش قیمت نفت و اثرات آن در قیمت روغن، گفت: قیمت روغن تابع دو متغیر اصلی است، یکی قیمت مازوت ۱۸۰ خلیج فارس که به آن HSO ۱۸۰ میگویند، و نرخ ارز نیمایی تعیین کننده قیمت خوراک است.

او بیان کرد: هر کدام از موارد گفته شده تغییر کند، قیمت خوراک به صورت ماهیانه اعلام می‌شود، تغییر می‌کند که نرخ HSO ۱۸۰ را نشریه پلت اعلام می‌کند.

خلیلی گفت: اکنون این پلت حدود ۲۰۰ دلار است که در گذشته این عدد خیلی بیشتر بود در نتیجه باعث می‌شود قیمت خوراک کاهش پیدا کند. اکنون خوراک ما از ۵ هزار و ۴۰۰ تومان به ۲ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است.

دبیر انجمن پالایشگاه‌های روغن سازی ایران ادامه داد: نیمی از خوراک روغن‌سازی تبدیل به روغن شده که موجب کاهش قیمت این کالا شده و علاوه بر این نیمی دیگر از این خوراک که به محصولات دیگر تبدیل می‌شود افت قیمت داشته است.

او افزود: در نتیجه می‌توان گفت زمانی که قیمت خوراک کاهش می‌یابد قیمت محصول نیز روند نزولی خواهد داشت. اما باید به این نکته توجه داشت که قیمت خوراک تنها تعیین کننده قیمت محصولات نیست، چرا که برخی از این محصولات صادرات می‌شود که ارزآوری خوبی برای کشور دارد، اما اگر دچار افت قیمت شود این ارزآوری کم خواهد شد.

خلیلی با اشاره به افزایش قیمت بنزین و تأثیرات آن بر قیمت کالا گفت: به دلیل اینکه بنزین کالای مکمل ساخت روغن است، اما اکنون قیمت کالا‌ها هیچ افزایشی نداشته است علاوه بر این میزان تولید نه تنها کاهش داشته بلکه افزایش پیدا کرده است و نگرانی بابت کمبود این کالا وجود ندارد.

کاهش قیمت نفت و اثرات آن در قیمت لاستیک

سید محمد میر عابدینی دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک ایران درباره کاهش قیمت نفت و اثرات آن در قیمت لاستیک، گفت: هم اکنون با توجه به کاهش قیمت نفت، قیمت محصولات ممکن است کاهش داشته باشد اما زمانی این کاهش قیمت را مشاهده می‌کنیم که مدت زمانی بگذرد. با توجه به کاهش قیمت نفت در هفته گذشته پس از گذشت یک تا ۲ ماه کاهش قیمت محصولات دیگر را خواهیم دید.

او بیان کرد: به دلیل اینکه هر کارخانه‌ای برای تولید محصولات خود، حداقل تا ۲ ماه مواد اولیه را در کارخانه دارد از این رو این زمان باید سپری شود تا کاهش قیمت در بازار مشهود شود. قطعا پس از کاهش قیمت بنزین شاهد کاهش قیمت مابقی محصولات از جمله لاستیک خواهیم بود.

دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک ایران معقتد است به دلیل اینکه رقابت جهانی بین عرضه کالا وجود دارد، به محض اینکه قیمت جهانی نفت کاهش یابد، قیمت دیگر محصولات نیز روند نزولی خواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

صادرات چاقوهای چینی با نام چاقوی زنجان از ایران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
مردان گرد آمده دور استاندار آذربایجان غربی با لهجه و گویش خودشان همه با هم سخن می‌گفتند. پاسخ خانم مروستی این بود: اینجا محلی است که بیشتر آنان را رانندگان خودروهای مسافرکش از شهرستان‌های آذربایجان غربی تشکیل می‌دهند. یکی از این ماشین خواب‌ها به خبرنگار ایرنا می‌گوید: هشت سال است که اینجا هستم. یکی دیگر از همین ماشین خواب‌ها که لیسانس حسابداری دارد و ۲۴ ساله است، می‌گوید: اگر هر کدام از ما روزی در حد ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان درآمد در شهر خودمان داشته باشیم، قول می‌دهم ۸۰ درصد این ماشین خواب‌ها به خانه خودشان بر می‌گردند. مروستی: بر اساس بررسی‌ها، تعداد ماشین خواب‌ها ۵۰۰ نفرند که به طور میانگین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارند و همه متاهل و صاحب یک تا چهار فرزند هستند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رضا اردکانیان در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و همچنین تسلیت به خانواده شهدای حادثه سقوط هواپیما افزود: در این ایام دو بار به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان سفر کردم. وی گفت: آخرین جمع بندی مجموعه‌های رسمی بین المللی حاکی از این است که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ میلادی از مجموع حوادث سیلاب، توفان، زلزله، موج گرما، رانش، آتشفشان و خشکسالی، بزرگترین حادثه مربوط به سیلاب بود به نحوی که ۴۳ درصد بلایای طبیعی مربوط به سیل بود. وزیر نیرو افزود: در این ۲۰ سال جمعیت ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری (۵۶ درصد جمعیت کره زمین) تحت تأثیر سیلاب قرار گرفتند و ۱۵۷ هزار نفر در سیل جان باختند و خسارات قابل توجهی وارد شد به این ترتیب که ۲۵ درصد کل خسارات معادل ۶۶۲ میلیارد دلار در جهان مربوط به سیل بود. آقای اردکانیان گفت: ما باید آمادگی‌ها را برای کم کردن خسارات بالا ببریم. در سیل استان سیستان و بلوچستان در سال‌های ۸۹، ۹۲ و ۹۴ خسارات جانی هم داشتیم. یکی از درس‌های سیلاب فروردین امسال که ۲۴ استان را دربر گرفت این بود که با هماهنگی میان سازمان هواشناسی، وزارت نیرو، سازمان‌های امداد و نجات خسارات جانی نداشتیم و همکاری مردم استان سیستان و بلوچستان هم در سیل اخیر بسیار چشمگیر بود. وی افزود: نمودار‌ها نشان می‌دهد که از مهر تا شهریور بارش تجمعی در استان سیستان و بلوچستان در خشک‌ترین سال (۹۷ ۹۶) حدود ۲۰ میلی متر و پر بارش‌ترین سال (۹۳ ۹۲) بارش تجمعی حدود ۱۲۰ میلی متر بود و بارش امسال تا دی ماه نزدیک ۱۴۰ میلی متر بود که بالاترین عدد در ۵۰ سال اخیر است. وزیر نیرو گفت: این آمار‌ها حاکی از بارش وسیع است و با وجود اینکه سال قبل هم ترسالی بود بارش امسال از اول مهر تا ۲۰ دی در استان سیستان و بلوچستان ۴۵ برابر سال گذشته بود و خساراتی هم در معابر، آبگرفتگی جاده‌های روستایی و قطع برق در تعدادی از روستا‌ها داشتیم و البته در برخی از روستا‌ها هم سیستم برق رسانی به صورت دستی قطع شد تا کسی دچار برق گرفتگی نشود. آقای اردکانیان افزود: در استان سیستان و بلوچستان ۱۱ شهر و ۳۱۰ روستا، در استان کرمان ۶۶ روستا و در استان هرمزگان ۱ شهر و ۲۴۲ روستا خسارت دیدند که در مجموع ۵۳ هزار خانوار تحت تأثیر سیلاب قرار گرفتند و ما در زمان معقولی توانستیم وضع را به شرایط مطلوب برسانیم به این ترتیب که در بخش برق ۸۷۷ روستا در روز‌های نخست برق دار شدند. وی گفت: در استان سیستان و بلوچستان قبل از سیلاب اخیر نیز مشکل آبرسانی داشتیم و تعدادی از روستا‌ها با تانکر سیار آبرسانی می‌شدند و ما همزمان با سیلاب برنامه‌ای داشتیم که آبرسانی به ۲۱۶ روستا افتتاح شود که تعدادی از این‌ها که از شبکه تأمین سد زیردان استفاده می‌کردند آبرسانی متوقف شده بود که البته وضع عادی شده است. وزیر نیرو افزود: اکنون هر ۵ سد استان سیستان و بلوچستان آبگیری کامل و ۲ سد هم سرریز شدند. آقای اردکانیان با اشاره به اینکه در مجموع، شرایط استان سیستان و بلوچستان از حیث آب شیرین خوب است گفت: در بخش برق هم طرح‌های بزرگی را تا پایان سال در این استان با حجم حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌کنیم که شامل توسعه نیروگاه، پست و خطوط انتقال و زیرساخت‌های دیگر است. وی افزود: در سفر اخیر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان موافقت شد که منابع لازم برای سرعت دادن به تکمیل سد کهیر و شهری پور فراهم شود که در همین دولت به بهره برداری می‌رسد. وزیر نیرو در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضع آب و برق در استان‌های کرمان و هرمزگان هم گفت: وضع خوب و در استان کرمان مشکلی نداریم و در استان هرمزگان نیز حجم قابل ملاحظه‌ای آب شیرین در سد استقلال و میناب جمع آوری شده است و در خصوص روستا‌ها هم مشکلاتی وجود دارد که در صدد رفع آن هستیم. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا همچنان جدای از سیلاب اخیر در برخی روستا‌های استان سیستان و بلوچستان آبرسانی با تانکر انجام می‌شود؟ افزود: استان سیستان و بلوچستان پهناور است و روستا‌های پراکنده فراوانی دارد و در موضوع آبرسانی روستایی در سال‌های اخیر به ویژه از سال ۹۳ به بعد با اجازه‌ای که از مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی گرفته شد جهش در موضوع آب روستایی در کشور داشته‌ایم. آقای اردکانیان گفت: بر اساس استاندارد‌های سازمان بهداشت جهانی برای بهره مندی روستاییان اگر یک روستایی با حدود حداکثر ۳۰ دقیقه پیاده روی به منبع آب دسترسی داشته باشد روستای برخوردار تلقی می‌شود و ما اگر همین استاندارد را ملاک قرار دهیم بیش از ۹۰ درصد روستا‌های ما برخوردار محسوب می‌شوند، اما ما دسترسی مناسب را اینگونه می‌دانیم که هموطنان روستایی مان مانند شهرنشینان به آب پایدار در منازل خود دسترسی داشته باشند و این دسترسی باید در همه ساعات شبانه روز باشد. وی افزود: طبق این تعریف، جمعیت برخوردار ما در مقطع سال ۹۲ و آغاز کار دولت ۱ میلیون نفر بود و به مدد توجه دولت، مجلس و اجازه مقام معظم رهبری در ۶ سال گذشته ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از هموطنان روستایی ما در ۱۰ هزار و ۶۰۰ روستا به شبکه آب سالم و پایدار دسترسی پیدا کرده‌اند که تا پایان سال ۱۴۰۰ این رقم به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد که شاخص مهمی در جهان است. وزیر نیرو گفت: امروز با این شاخص می‌توانیم بگوییم که ۷۶ درصد جمعیت روستایی ما به شبکه آب سالم و پایدار دسترسی دارند که با اصلاح ساختاری صورت گرفته و یکپارچه کردن شرکت‌های آب و فاضلاب در شهر و روستا، آبرسانی به روستا‌ها و فاضلاب روستایی به میزان قابل توجهی توسعه یافته است. ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر