۷۵ هزار تن گندم از هند به افغانستان منتقل می‌شود؛ راه‌اندازی دوباره پایانه مسافری دریایی بندر شهید کلانتری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. حوادث
۷۵ هزار تن گندم از هند به افغانستان منتقل می‌شود؛ راه‌اندازی دوباره پایانه مسافری دریایی بندر شهید کلانتری

۷۵ هزار تن گندم از هند به افغانستان منتقل می‌شود؛ راه‌اندازی دوباره پایانه مسافری دریایی بندر شهید کلانتری

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
وزیر راه و شهرسازی در پایان سفرش به چابهار و سواحل مکران از طرح توسعه بندر شهید بهشتی و بندر کلانتری بازدید کرد و از مدیرکل بنادر سیستان و بلوچستان قول شروع به کار پایانه مسافری دریای بندر کلانتری را گرفت.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، وزیر راه و شهرسازی کشور که از چهارشنبه شب در سیستان و بلوچستان و سواحل مکران برای کلنگ زنی دو پروژه شهر جدید تیس و فرودگاه بین المللی در منطقه آزاد چابهار حضور یافته بود، در پایان سفرش به بندر شهید کلانتری و بهشتی رفت و از طرح توسعه فاز یک و فاز دو بندر شهید بهشتی نیز بازدید کرد، گفتنی از پایانه مسافر دریایی شهید کلانتری نیز با حضور وزیر راه افتتاح شده و از اواخر ماه آذر مسافرگیری اش انجام خواهد شد.

پایانه مسافرت دریایی بندر شهید کلانتری چابهار در محوطه‌ای به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و زیربنای ۴۰۰۰ مترمربع با ظرفیت پذیرش حداقل ۶۰۰ مسافر ورودی و خروجی به صورت همزمان و ۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری سازمان بنادر و دریانوردی به بهره‌برداری رسید و نخستین خط دریایی ایران-عمان نیز هم‌زمان با افتتاح این ترمینال راه‌اندازی شد؛ قرار بود خط دریایی چابهار-کراچی راه‌اندازی شود تا چابهار طلایه‌دار اشاعه فرهنگ مسافرت‌های دریایی باشد.

خط دریایی چابهار-مسقط هرچند در ابتدا با توجیه کامل اقتصادی برای جابه جایی حداقل بلوچ‌های دو طرف بیان می‌شد اما ۴ ماه پس از راه‌اندازیش در فروردین ۹۶ به‌دلیل آنچه توجیه‌ناپذیر بودن اقتصادی از سوی سرمایه‌‌گذار عنوان شد خوابید و خط چابهار-کراچی هم هرگز راه‌اندازی نشد. حالا در تقریبا ۳ سالگی تعطیلی بزرگ‌ترین ترمینال مسافرت دریایی ایران، قرار است این ترمینال و خط‌های مسافری آن آذرماه فعال شود.

ظرفیت بندر چابهار به ۱۱ میلیون تن در سال می‌رسد

در حاشیه این بازدید، بهروز آقایی، مدیرکل بنادر سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگارتسنیم گفت: فاز یک طرح توسعه چابهار به بهره‌برداری رسیده و تقریبا از سال ۹۶ تا به امروز بیش از ۷۰ شناور در بندر چابهار پهلو گرفته و خطوط لاینر در این بندر عملا جانمایی شده است؛ تنها در هشت ماه گذشته بیش از ۲۴ فروند لاینر در پهلو گرفته است.

این مقام مسئول در ادامه بیان داشت: در سه ماه گذشته هفت فروند شناور در بندر چابهار پهلوگیری کرده و انتقال کالاهای‌شان نیز به بندر و بارگیری شان نیز انجام شده است و ظرفیت این بندر با فازهای قبلی به ۱۱ میلیون تن در سال می‌رسد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث فوری

وی در ادامه عنوان داشت: در حوزه اسکله‌ها نیز ما هیچ محدودیتی در خصوص پذیرش شناورها نداریم و امروز به بهترین کیفیت و بدون هر گونه ریسکی این کار در بندر چابهار انجام می‌شود و عملا این بندر سوپاپ اطمینان کلیه بنادر خلیج فارس خواهد بود.

آقایی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی دوباره ترمینال مسافر دریایی بندر کلانتری بیان داشت: ترمینال بسیار پیشرفته‌ای در بندر چابهار بنا شده و این ترمینال به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و تا پایان آذرماه از بندر چابهار به مقصد مسقط و در آینده نزدیک به بندر کراچی نیز راه‌اندازی خواهد شد.

این مقام مسئول در سوال تصمیم در زمینه ایجاد ترمینال پتروشیمی در بندر چابهار گفت: به روز رسانی قرارداد در دست اقدام است و بعد از بروزرسانی این صنعت نیز در بندر چابهار احداث و شکل‌گیری اش انجام خواهد شد و ما یکی از فعالیت هایی که در بندر چابهار انجام دادیم توافق نامه ایران، هند و افغانستان است که اپراتور هندی تا به امروز تقریبا ۱۰ فروند شناور کالاهای هندوستان را به افغانستان از این طریق انتقال داده است و تقریبا بیش از ۱۰ هزار تردد در جاده‌های استان ایجاد شده که در این قرارداد طرف هندی پیگیر است که بتوانیم قراداد را به صورت بلندمدت در بندر چابهار شکل بدهیم.

مدیرکل بنادر استان در سوال تصمیم درباره انتقال گندمهای وعده داده شده هند به افغانستان در ادامه گفت: در حال رایزنی هستیم تا ۷۵ هزار تن گندم را از هند به افغانستان انتقال دهیم و کارهای آن در حال انجام است که تا انتهای امسال انشاالله می‌توانیم انتقال گندم را از هندوستان به افغانستان انجام دهیم.

به گزارش تسنیم، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به همراه معاونان خود و هم‌چنین سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی حضرت خاتم به سواحل مکران سفر کردند، کلنگ آغاز شهر جدید تیس و فرودگاه بین‌المللی چابهار مهم‌ترین برنامه سفر است؛ فرودگاه بین‌المللی چابهار به پیمانکاری قرارگاه خاتم و کارفرمایی منطقه آزاد چابهار با ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار از منابع داخلی این سازمان در مدت ۲۴ ماه به‌بهره‌برداری می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
این مقام انتظامی بیان کرد: نتیجه تحقیقات صورت گرفته در اختیار مراجع قضائی قرار گرفت و دستور شناسایی و دستگیری متهم از سوی قاضی پرونده صادر شد. سرهنگ نادر مرادیدستگیری خواننده لس آنجلسیمعاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس پایتخت از دستگیری خواننده لس آنجلسی خبر داد. کلانتر محله تهرانسر افزود: هر دو طرف دعوی برای بررسی موضوع به کلانتری منتقل شدند و تحت تحقیقات پلیسی قرار گرفتند. سرهنگ مالمیر با اشاره به اعتراف متهم به جرم ارتکابی، افزود: متهم برای اخذ دستور قضائی به مرجع قضائی معرفی شد. سرهنگ نثاری ابراز داشت: متهم با دستور شعبه اول دادیاری دادسرای ناحیه ۱۵ تهران روانه زندان شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ساعت قبل
رئیس پلیس راهور کشور اظهار داشت: نقش خانواده در نهادینه کردن فرهنگ ترافیک از همان اوایل کودکی از طریق کارکردهای آموزشی و فرهنگ سازی بسیار موثر است. وی افزود: ۸۲درصد از تصادفات در کشور تحت تاثیر سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز، نداشتن توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است. وی، ۱۵درصد از تصادفات کشور به دلیل سرعت غیر مجاز است، گفت: متاسفانه در استان فارس این میانگین به ۱۶ درصد رسیده است. وی تصریح کرد: ۹۲ درصد علت وقوع حوادث رانندگی عامل انسانی است که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است. رییس پلیس راهور ناجا در پایان گفت: کلیه مسئولان در بخش‌های مختلف استان فارس باید برای کاهش و پیشگیری از تصادفات رانندگی اقدامات لازم را انجام دهند تا همچنان استان فارس را در کاهش تصادفات رانندگی در کشور سرآمد ببینیم.

هر نیم ساعت یک نفر در کشور براثر تصادف فوت می‌کند

رکنارکنا3 ساعت قبل
رئیس پلیس راهور کشور اظهار داشت: نقش خانواده در نهادینه کردن فرهنگ ترافیک از همان اوایل کودکی از طریق کارکردهای آموزشی و فرهنگ سازی بسیار موثر است. وی افزود: ۸۲درصد از تصادفات در کشور تحت تاثیر سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز، نداشتن توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است. وی، ۱۵درصد از تصادفات کشور به دلیل سرعت غیر مجاز است، گفت: متاسفانه در استان فارس این میانگین به ۱۶ درصد رسیده است. رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه بستن کمربند ایمنی در جاده‌های برون شهری برای همه سرنشینان الزامی است، عنوان کرد: ۱۲ درصد از جان باختگان حوادث جاده‌ای، کودکان هستند که هیچ نقشی در تصادف نداشته‌اند. وی تصریح کرد: ۹۲ درصد علت وقوع حوادث رانندگی عامل انسانی است که نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان گفت: کردستانی‌ها از هفته گذشته تاکنون حدود ۴۰۰ میلیون ریال به صورت نقدی برای سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان کمک کرده‌اند. مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان یادآور شد: افراد خیر می‌توانند کمک‌های نقدی خود را نیز از طریق صندوق‌های دایر شده در مراکز شهرها یا شماره حساب ۹۹۹۹۹ هلال احمر نزد تمام بانک‌ها اهدا کنند. محمدی به فعال بودن سه پایگاه ثابت هلال احمر در سنندج اشاره کرد و اظهار داشت: اپیکیشن #۱۱۲* هم ابزاری برای اهدای کمک‌های نقدی به سیل‌زدگان استان سیستان و بلوچستان است. بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده بود، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده است. جمعیت هلال احمر استان کردستان دارای ۱۲ پایگاه امداد جاده‌ای، ۱۰۰ تیم امدادی، چهار هزار داوطلب فعال و بیش از ۴۰ هزار داوطلب آموزش دیده و آماده همکاری در شرایط سخت و بحرانی است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ نادر رحمانی، گفت: برابر آخرین گزارش‌های دریافتی، بارش برف در اکثر محورهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و محور میروان-سقز در استان کردستان را شاهد هستیم. به گفته رحمانی، به دنبال بارش باران فراوان و طغیان رودخانه در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان برخی محورهای مواصلاتی مسدود شده‌اند. محورهای شهداد-نهبندان، ‌ جیرفت-ساردوئیه در کرمان و خراسان جنوبی، محورهای جاسک-چابهار و جاسک-میناب در هرمزگان و محورهای رودبار-ایرانشهر و ایرانشهر-دهکلوت، اصلی‌ترین محورهایی هستند که در حال حاضر به علت طغیان رودخانه مسدود هستند. وی افزود: در نظر داریم با توجه به میزان بار ترافیکی که ممکن است در جاده چالوس مشاهده کنیم، محدودیت ترافیکی بر رفت‌وآمد در این محور مواصلاتی اعمال کنیم که البته هنوز تصمیمی برای ساعت اجرای این محدودیت ترافیکی، اتخاذ نشده است. رحمانی با عنوان این مطلب که از سایر محورهای مواصلاتی کشور مشکل خاص ترافیکی گزارش نشده است، گفت: از مردم درخواست داریم که پیش از آغاز سفر از طریق شماره گیری ٨٨٢۵۵۵۵۵ طی ساعات شبانه روز از آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور مطلع شوند.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
ایسنا/فارس فرمانده انتظامی استان فارس با بیان اینکه روزانه براثر تصادفات در فارس ۴ نفر جان خود را از دست می‌دهند، گفت: براساس آمارهای ۹ ماهه امسال، تعداد فوت شدگان جاده حوادث رانندگی در فارس ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. سردار رهام‌بخش حبیبی پنجشنبه ۳ بهمن در دهمین سمینار بین‌المللی کاهش حوادث رانندگی در شیراز، گفت: براساس آمار ۹ ماهه امسال از مجموع تصادفات در استان فارس عامل ۴۰ درصد حوادث توجه نداشتن راننده به جلو و ۳۶ درصد تخطی از سرعت مطمئنه بوده است. به گزارش ایسنا به نقل از سایت پلیس فارس، این مقام انتظامی ادامه داد: انحراف به چپ، خستگی و خواب آلودگی، رعایت نکردن حق تقدم و فاصله طولی و تغییر مسیر ناگهانی از دیگر علل تصادفات در فارس بوده است. این مقام انتظامی با بیان اینکه بیشترین ساعات بروز حوادث رانندگی در استان فارس بین ساعت ۱۶ تا ۲۴ با سهم ۴۵ درصدی رخ داده است، گفت: در عین حال ساعت ۸ صبح الی ۱۲ کمترین تصادفات را به خود اختصاص داده‌اند. حبیبی با بیان اینکه روزانه در استان فارس ۴ نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، گفت: همه تلاش پلیس این است که روز به روز آمار تصادفات جاده‌ای و کشته‌های ناشی از آن کاهش یابد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ثبت ملی کوچه هلند در تهران

رکنا37 دقیقه قبل

با اراده و اخلاص و می‌توان حاج قاسم‌ها را تربیت و به جهان اسلام تقدیم کرد

ایسنا38 دقیقه قبل

ابلاغ ۹۰میلیارد ریال اعتبار برای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی

مهر39 دقیقه قبل

پخش زنده بازی نساجی و پیکان

ایلنا39 دقیقه قبل

انتشار یک سند محرمانه دیگر؛ بعد از استراماچونی نوبت به فرهاد مجیدی رسید؛ تخریب قبل از دیدار حساس!

طرفداری40 دقیقه قبل

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهری41 دقیقه قبل

علی‌نژاد: AFC میزبانی دور برگشت در ایران را بدون پیش‌شرط پذیرفت/ تصمیم آن‌ها را تغییر دادیم

ایسنا42 دقیقه قبل