مازندران برای کشاورزی «خاک» وارد خواهد کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
مازندران برای کشاورزی «خاک» وارد خواهد کرد؟

مازندران برای کشاورزی «خاک» وارد خواهد کرد؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/مازندران شاید کمتر کشاورز مازندرانی را بیابید که معتقد باشند، روزی مجبور خواهند شد خاک برای کشاورزی وارد کنند و دیگر نمی توانند از اراضی شالیزاری خود، با خاک موجود استفاده کنند، هرچند به گفته محققان این موضوع امری بعید به نظر می‌رسد اما با وجود افزایش فرسایش خاک در این استان و از سوی دیگر شوری احتمالی در اثر خشکسالی، احتمال آن وجود خواهد داشت.

بنا بر این گزارش، سوالاتی همچون «آیا زمین برای آینده حفظ می‌شود، فرسایش خاک تا چه اندازه‌ای جدی است، چرا نشست زمین به افزایش مشکلاتی همچون کاهش ذخیره آب زیرزمینی منجر شده است، آیا قاچاق خاک در کشور به مازندران رسیده است، زمین‌های کشاورزی در آینده با نابودی خاک به چه وضعی در خواهد آمد و غیره»، این روزها ذهن مردم، محققان و اندیشمندان مختلف را به خود مشغول کرده است.

مازندران، استان مستعدی است که بنا بر گفته قدیمی‌تر‌ها «دست به خاکش بزنی طلا میشه» اما این چالشی جدی در مازندران در حال شکل‌گیری است و اگر مسئولان و در کنار آنها اندیشمندان دانشگاهی دیر بجنبند، شاید به روزی برسیم که شاهد واردات خاک، برای این استان زر خیز باشیم، البته این نکته، شاید بیشتر از سوی نویسنده برای تاکید بر اهمیت خاک برای این استان به عنوان یکی از اصلی‌ترین قطب‌های کشاورزی بیان شده است اما بنابر عقیده اساتید دانشگاه، ممکن است در سال‌های تقریبا دور، به حقیقت بپیوندد.

با این وجود محققان گفته‌اند که موضوع بسیار مهمی، مازندران و خاک آن را تهدید می‌کند؛ «فرسایش»، موضوع مهمی که شاید برگزاری سومین همایش «توقف فرسایش خاک با حفظ زمین برای آینده» بتواند در بیداری مسئولان و استفاده از علم اساتید دانشگاه در رفع و یا کمتر شدن مشکلات کمک کند.

فرسایش خاک در مازندران بسیار بالا است

از سویی برگزاری همایش «توقف فرسایش خاک با حفظ زمین برای آینده» برای مازندران در سومین سال آن، شاید کمی دیر بود اما باید آن را به فال نیک گرفت چرا که بررسی مخاطرات به خطر افتادن خاک بسیار مناسب این استان، می‌تواند در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مسئولان کمک‌کار باشد، نمونه آن انواع رانش‌ها و فرونشست هایی است که کم و بیش در مازندران دیده می‌شود و پس از سیل فروردین ۹۸، بیش از گذشته خود را نشان داده است.

به گزارش ایسنا، فرسایش خاک، یکی از بزرگترین معصل‌هایی است که تا چند سال آینده خود را به خوبی به نمایش خواهد گذاشت، البته باید برای آن تاسف خورد، سید محسن موسوی تاکامی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری چندی پیش در در آستانه هفته منابع طبیعی در جمع خبرنگاران به این موضوع اشاره کرده بود که متوسط فرسایش خاک در کشور 16.7 تن در هکتار است اما این موضوع در مازندران بالاتر از میانگین کشوری است.

فرسایش شدید خاک در جنگل‌های مازندران

برخی از محققان معتقدند اگر میزان خاک تولیدی بیشتر از میزان فرسسایش باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر این موضوع دقیقا بر عکس باشد، تعادل بر هم خورده و فرسایش مخرب صورت می‌گیرد.

محمدعلی بهمنیار مدیر گروه خاکشناسی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در گفت‌وگو با ایسنا، معتقد است مازندران بیشتر با فرسایش خاکورزی و آبی مواجه است.

هر چند خاک در مازندران حکم طلا است و خاک تمام مناطق از اهمیت بالایی برخوردار است اما محققان معتقدند با توجه به جنس رسوبات سطح سنگ‌ها، فرسایش خاک در جنگل‌های این استان بیشتر اتفاق می‌افتد.

بهمنیار معتقد است، قطع درخت و ساخت جاده به طور معمول مقاومت برشی خاک را کم می‌کند، شرایط فرسایش را فراهم می‌آورد و باعث ازبین رفتن زمین‌های کشاورزی و تخریب ساختمان‌ها می‌شود اما برای جلوگیری از این کار نیز، راهکار ارائه می‌دهد. وی معتقد است تقویت پوشش گیاهی، می‌تواند تا حدود زیادی مانع از این کار شود.

مازندران برای کشاورزی خاک وارد می‌کند؟

به گفته اساتید دانشگاه، فرسایش خاک در مازندران تنها مربوط به قطع درخت در جنگل‌ها نمی‌شود بلکه در کشاورزی نیز، عواملی وجود دارد که این امر را تشدید می‌کند. بهمنیار استاد خاکشناسی معتقد است در شخم زدن زمین‌های شیب دار، خاک از بالا به سمت پایین تپه منتقل می‌شود و در بلندمدت فرسایش را ایجاد می‌کند. برای حفظ حاصلخیزی خاک در این مناطق، باید از کشت جایگزین مانند درخت کاری یا کشت‌های پوششی استفاده کرد، تا از جابه جایی خاک جلوگیری شود.

وی به میزان فرسایش خاک در ایران نیز اشاره کرد و گفته که این امر به حدود ۲ میلیارد تن در سال می‌رسد که بالاتر از میانگین جهانی وحتی منطقه است و اگر این روند ادامه داشته باشد، در سال‌های آینده با نابودی خاک مناسب برای کشاورزی مواجه خواهیم شد، با توجه به این هشدار بسیار مهم، اساتید دانشگاه معتقدند اگر این روند ادامه یابد، مازندران به یکی از واردکنندگان خاک تبدیل خواهد شد اما باید دید آیا در عمل اینگونه است؟

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

البته باید به این نکته اذعان داشت شاید انتقال دادن خاک از استان دیگری به مازندران برای مساحت‌های کوچک مانند گلخانه یا فضای سبز ممکن باشد، اما برای مقیاس‌های بزرگی همانند زمین‌های کشاورزی چنین چیزی امکانپذیر نیست و توجیه اقتصادی ندارد.

خاک آب‌بندان از مازندران خارج می‌شود!

از سوی دیگر، انتقال خاک از مازندران به دیگر مناطق رایجتر است، به عنوان مثال خاک‌های داخل آب‌بندان‌ها را به عنوان کود آلی به دیگر استان‌ها یا خارج از کشور منتقل می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری معتقد است باید پل ارتباطی بین کارشناسان و کشاورزان وجود داشته باشد تا از توانمندی علمی متخصصان در ترویج و آموزش نسبت به شیوه‌های صحیح استفاده از منابع آبی و خاکی استفاده شود.

وی به کشاورزی هوشمند به عنوان راهکاری دیگر برای حفظ خاک کشاورزی مازندران اشاره می‌کند و می‌گوید که کشاورزی هوشمند که درآن تجهیزات کشاورزی مناسب‌تر است، شیوه‌های جدیدی در عرصه کشاورزی پایدار به وجود می‌آورد و می‌تواند خاک را برای نسل‌های بعدی حفظ کند.

توجه به این نکته نیز بسیار مهم است که میانگین خاکسازی در اقلیم شمال بهتر از سایر مناطق کشور است و باید تلاش بیشتری برای حفظ و بالا بردن کیفیت خاک کرد، جلوی فرسایش را گرفت و مانع شورشدن یا آلوده شدن آن شد.

از سوی دیگر باید در استفاده بهینه از منابع آب، خاک، کود، شیوه‌های بکارگیری در کشاورزی و غیره دقت داشت چرا که اگر شرایط بهبودی خاک استان مازندران را فراهم نکردیم حداقل پتانسیل اراضی مان را حفظ کنیم.

فرسایش خاک و ارتباط آن با فرونشست

وی معتقد است فرسایش خاک، فرونشست‌ها را ایجاد خواهد کرد، فرونشست زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی از زیر زمین کم شده باشد، به ویژه وقتی که سفره‌های آب زیرزمینی با حفر چاه‌های عمیق کم می‌شود، یا اگر درمناطقی که خاک شور دارد، نمک آن را بگیرند، خاک به پایین کشیده می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به اینکه فرونشست‌ها به شکل حفره‌های حلقوی گرد یا کشیده هستند، گفته که اندازه چاله هایی که ایجاد می‌شود به مقدار حجم منابع زیر زمینی برداشت شده، بستگی دارد.

در مازندران، برداشت از معادن به صورت مجاز و غیرمجاز کار را به جایی رسانده است که بسیاری از خاک‌های حاصلخیز این استان در حال نابودی است. ازآنجاییکه معادن به شکل دالان یا تونل حفر می‌شوند امکان دارد به خاطر جنس خاکی سقف معدن، ریزش اتفاق بیافتد و اگر ارتفاع کمی تا سطح خاک داشته باشد احتمال وقوع فرونشست درآن منطقه وجود دارد.

فرونشست و خطر غیرقابل جبران نابودی خاک

بهمنیار با اشاره به موضوع فرونشست، شرق مازندران را مستعد این عامل دانست و گفت که دشت‌های شرق این استان به دلیل حفر چاه‌های عمیق، بیشتر مستعد فرونشست هستند، بنابراین فرسایش انحلالی یا تونلی وقتی اتفاق می‌افتد که آب وارد کانالی شود که با خود نمک یا عناصری را حمل کند و در پایین دست جاری شود، درنتیجه احتمال ایجاد شرایط فرونشست را در مسیر خود دارند.

وی به ارتباط موضوع فرونشست و از بین رفتن خاک در مازندران اشاره کرد و گفت که مشکل اصلی که فرونشست‌ها ایجاد می‌کنند این است که زمین و سازه‌های آن منطقه را ازبین می‌برند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری معتقد است که در برداشت سفره‌های آب زیرزمینی باید دقت بیشتری داشت، مقدار حجم آب وارد شده به سفره‌های زیرزمینی باید با مقدار حجم برداشت از آنها برابر باشد، اما اگر این میزان بیشتر شود، امکان وقوع فرونشست در بلند مدت فراهم خواهد شد و این امر در دراز مدت به نابودی خاک و کشاورزی می‌انجامد.

کریم سلیمانی یکی دیگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز چندی پیش، در گفت و گو با ایسنا به اهمیت مدیریت منابع آب نواحی ساحلی به ویژه در استان مازندران اشاره کرد و معتقد است که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ایجاد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق تهدیدی بزرگ برای سفره‌های زیرزمینی است.

این عامل، علاوه بر اینکه این سفره‌ها را خالی می‌کند خطر بزرگ فرونشست زمین در مناطق کشاورزی و مسکونی را به وجود می‌آورد که که قابل جبران نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / مراسم افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت

ایسناایسنا1 روز قبل
طی مراسمی با حضور پروز جناچی شهردار تهران و حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، چند سالن جدید پردیس سینمایی ملت، امروز (دوشنبه، ۷ بهمن) و در آستانه برپایی جشنواره فیلم فجر، افتتاح شد. تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ

بشنوید | پزشک معالج شجریان از وضعیت استاد می‌گوید

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عباسی پزشک هماهنگ‌کننده تیم پزشکان معالج محمدرضا شجریان گفت: آقای شجریان برای چکاپ و کنترل بیشتر اینجا هستند و هرچندوقت یک‌بار ما دو روز در خدمت ایشان هستیم. آقای شجریان یکی دو روز آینده مرخص می‌شود. او ادامه داد: شرایط اصلا وخیم نیست و او برای رسیدگی‌های جزیی که لازم بوده اینجا است و تنها به‌ خاطر کنترل بیشتر در سی‌سی‌یو بستری شده است. فایل صوتی توضیحات پزشک معالج را بشنوید:
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. خبرگزاری میزان: رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم، اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آن‌ها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدندمعرفی هیات داوران بخش سودای فجر ۹۸با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدند. هیات داوران بخش سودای سیمرغ جشنواره فجرنرگس آبیار نویسنده و کارگردان سینماتورج اصلانی کارگردان و مدیر فیلمبرداری سینما عباس بلوندی طراح صحنه و لباس سینما رضا پورحسین مدیر فرهنگی فریدون جیرانی نویسنده و کارگردان سینما سعید راد بازیگر سینما محمدمهدی عسگرپور کارگردان و تهیه‌کننده سینما طهماسب صلح‌جو منتقد سینما مازیار میری کارگردان سینما ۹ داوری هستند که امسال آثار بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. این داوران با حکم ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر، ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ را داوری خواهند کرد. بیشتر بدانید: فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر ۹۸بیشتر بدانید: هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر معرفی شدند + عکسبیشتر بدانید: فیلم چالش برانگیز جشنواره فجر ۹۸ + عکسبیشتر بدانید: حذفی‌های غیرمنتظره جشنواره فیلم فجر ۹۸ + عکسمنبع: khabargozarisaba. com
ایرناایرنا11 ساعت قبل
حمید حق‌جو روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هنرجویان، انیمیشن سازان و هنرمندان دیجیتال از اقصی نقاط جهان آثار خود را به جشنواره ارسال کردند و هم اکنون داوران هیات انتخاب جشنواره مشغول ارزیابی و داوری آثار دریافتی هستند. وی بیان کرد: کشورهای ایران، انگلستان، سنگاپور، آلمان، فرانسه، آمریکا، آفریقا، هندوستان، برزیل و ایتالیا بیشترین آثار را به این جشنواره ارسال کردند. حق جو ادامه داد: کشف و شناسایی افراد مستعد و ایجاد فرصت‌های مختلف برای اهالی انیمیشن و هنرهای دیجیتال و سی جی آی از جمله ماموریت اصلی مسئولان برگزاری برای جشنواره انیمیشن بوشهر است. وی گفت: انتخاب و داوری آثار در ۲ بخش ملی و بین الملل انجام می‌گیرد که در بخش‌های آن بهترین اثر، کارگردان، جلوه‌های ویژه بصری، فیلم اولی، فیلم‌نامه، صدا گذاری و موسیقی، طراحی صحنه، کاراکتر و اثر سی جی آی انتخاب خواهد شد. حق جو یادآور شد: این جشنواره به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر و انجمن سینمای جوانان استان بوشهر به مناسبت روز بوشهر برگزار و اختتامیه آن نیز اسفندماه است.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حسن جودکی مدیر سامانه فروش بلیت‌های جشنواره تئاتر فجر گفت: فروش بلیت نمایش‌های سی و هشتیمن جشنواره تئاتر فجر از ساعت ۱۲ سه‌شنبه ۸ بهمن ماه آغاز می‌شود. و اما یک نکته قابل تامل دیگر، روز گذشته در نشست خبری جشنواره تئاتر فجر، جدول‌ بخش‌های مختلف جشنواره به اهالی رسانه ارایه شد. نکته جالب در این جدول‌ها، نبود نشانی سالن‌های میزبان در بخش «به علاوه فجر» است؛ بخش که سالن‌های خصوصی در آن مشارکت دارند. در سال‌های اخیر به لطف توسعه بی رویه سالن‌های خصوصی، هر از گاهی، نام یک سالن تازه را شنیده‌ایم و گاهی این سالن‌ها میزبان جشنواره فجر هم شده‌اند. درست است که جشنواره تئاتر فجر کمتر مخاطب عام دارد که البته این هم جای خوشحالی ندارد و بیشتر مخاطبان آن خود اهالی تئاتر هستند اما درج نشانی سالن‌ها امری است ضروری.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آمریکا ارسال تسلیحات به عراق را متوقف کرد

ایرنا11 ساعت قبل

درخواست مهناز افشار از قوه قضائیه +عکس

اقتصاد آنلاین2 روز قبل

عکس | همسر و دختر ناصر حجازی کنار مجسمه او

همشهری1 روز قبل

نگاهی سخت‌گیرانه به تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران حاکم است/ بسکتبال با ویلچر ایران شانس زیادی برای کسب مدال در پارالمپیک توکیو دارد/ اعزام نشدن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک باعث مهاجرت ورزشکاران می‌شود/ کمیته ملی پارالمپیک اگر مشکل مالی دارد باید به دنبال اسپانسر برود/ ورزشکاران معلول می‌توانند برای دیگران الگو باشند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

شناسنامه شهید حاج قاسم سلیمانی در قم رونمایی شد

ایرنا1 روز قبل

فیلم | جدیدترین گزارش‌ها از ویروس مرموز؛ افزایش قربانیان و آغاز درمان با داروی ایدز

همشهری2 روز قبل

کشور را وارد آزمون و خطای بی‌نتیجه مذاکره نکنید

تسنیم1 روز قبل

برگزاری همه‌پرسی در فلسطین با مشارکت ساکنان اصلی آن تنها راه پایان اشغال فلسطین است

خانه ملت11 ساعت قبل

گل دیوگو دالوت به ترانمر (ترانمر ۰-۲ منچستریونایتد)

طرفداری2 روز قبل

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس: قوه قضاییه با وزیر امور خارجه برخورد کند

رکنا1 روز قبل