۱۶ آذر نماد تحرک و نشاط جامعه دانشگاهی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

۱۶ آذر نماد تحرک و نشاط جامعه دانشگاهی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: ۱۶آذر؛ نماد تحرک، پویایی و نشاط جامعه دانشگاهی و شناسه تاریخی جنبش دانشجویی کشور است.
۱۶ آذر نماد تحرک و نشاط جامعه دانشگاهی - 0

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل یادداشت دکتر منصور غلامی به این شرح است:

۱۶ آذر یادآور رشادت و نقش‌آفرینی دانشجویان و دانشگاهیان آزادیخواه و عدالت طلبی است که برای استقلال ایران عزیز، در برابر سیاست‌های مداخله جویانه و ناصواب دول استثمارگر و وابستگی رژیم پهلوی قامت اعتراض برافراشتند و برگ زرینی را در تاریخ ایران رقم زدند که همواره مایه افتخار نهاد دانشگاه و دانشجویان بوده است.

این روز بزرگ و غرورآفرین را که در تقویم سیاسی کشور روز دانشجو نام گرفته گرامی و بزرگ می‌داریم. ۱۶ آذر نمادی ماندگار از رشد آگاهی و ایستادگی جوانان تحصیلکرده این مرز و بوم در برابر نظام سلطه و حکومت وابسته به نظام‌های استعماری است.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ۱۶ آذر به‌عنوان نماد مبارزه با استکبار و استبداد در تقویم سیاسی کشور ثبت شد. اکنون پس از گذشت نزدیک به هفتاد سال از آن رخداد تاریخی، ۱۶ آذر هم‌چنان نماد تحرک، پویایی و نشاط جامعه دانشگاهی و شناسه تاریخی جنبش دانشجویی کشور به‌حساب می‌آید.

رخدادی که برای جامعه دانشجویی کشور هویت‌آفرین بوده و به تأسی از آن و جریان‌های برآمده و شکل گرفته بعد از آن، به‌ویژه در پس پیروزی انقلاب اسلامی مجموعه دانشجویی را پویایی و اثر‌گذاری مانایی در تحولات تاریخی معاصر بخشیده است. تا جایی که بازنمایی و تکرار مشق استکبارستیزی، حفظ و حراست از استقلال سیاسی و عدالت‌طلبی بخش پرپیدای کنشگری دانشجویان بوده است.

افزون بر این تأثیر و طنین سیاسی و اجتماعی این واقعه تاریخی و اثرگذاری آن در سپهر سیاسی و فرهنگی جامعه، موجب توجه احزاب، گروه‌ها، جریان‌های سیاسی و حتی شخصیت‌ها و نیرو‌های سیاسی-اجتماعی به‌ویژه مسئولان و دولتمردان شده است؛ به طوری‌که جریان‌های سیاسی مهم کشور در این روز سعی می‌کنند حضوری پررنگ در فضای دانشگاه داشته باشند و از تریبون این مناسبت ملی برای طرح دیدگاه‌ها و سیاست‌ها و برنامه‌های خود استفاده کنند.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

در کنار پویایی‌های یادشده که بی‌تردید در پی تنویر افکار و شناخت و معرفی رخداد‌های تاریخی معاصر که خود مقوم درک و شناخت بیشتر این مهم برای نسل جدید دانشجویان است باید توجه داشته باشیم که ۱۶ آذر فرصتی است برای ورود عالمان و نیرو‌های اجتماعی با رویکرد‌ها و گفتمان‌های مختلف؛ جهت نقد منصفانه و گفت‌و‌گوی عالمانه و واقع گرایانه پیرامون مسائل مهم کشور و تحلیل نسبت مسائل و موضوعات امروز جامعه با شرایط جهانی و منطقه‌ای و نیز افشای فشار، ستم‌ها و تحمیل هزینه‌های سنگین و کمرشکن در قالب تحریم‌های علمی، فنی و تروریسم اقتصادی که همواره از ناحیه نظام‌های سلطه متوجه کشور‌هایی از جمله ایران عزیز بوده است. کشوری که به جرم قطع وابستگی و حفظ و تحکیم استقلال سیاسی خود اینگونه باید در معرض تهاجم و هجمه نظام سلطه قرار گیرد. بی‌تردید نظام‌های استکباری تمام تلاش و مساعی خود را مصروف در اختیار داشتن انحصار شریان‌های علمی و فنی، اقتصادی و فرهنگی که برآمده از خوی استکباری و امپریالیستی آن‌ها است نموده تا اجازه ورود به حوزه‌های معرفتی و عرصه‌های اقتصادی در مقیاس‌های فراملی را برای کشور‌های دیگر سد و سلب نمایند.

بر این مبنا است که حفظ استقلال و تقویت پایه‌های معرفتی، علمی و بینش و موقعیت‌شناسی بیش از پیش باید مورد اهتمام همگان باشد. پر پیداست که در این طریق بازکاوی و موشکافی داهیانه و دقیق مسائل گام نخست و شرط لازم برای تحقق حکمروایی مطلوب در ساحت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است و این مهم جز از مسیر تعامل و تعاطی فکری اصحاب خرد و تدبیر منزل حاصل نمی‌شود.

امید است در چارچوب مسئولیت اجتماعی و نقد خردمندانه و منصفانه شاهد ایرانی مستقل و قدرتمند، تأثیرگذار و نقش آفرین در حوزه‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مبتنی بر ارزش‌های انسانی و آموزه‌های اخلاقی برآمده از اسلام عزیز و دیگر ادیان توحیدی باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رسوایی دروغگویی‌های ترامپ درباره ضربات موشکی ایران + فیلم

رکنارکنا6 ساعت قبل
ان، «توماس کمپبل» سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) بامداد امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا امروز آسیب مغزی در ۵۰ نیروی نظامی آمریکایی تشخیص داده شده است. حدود ۲۰۰ نفر که در زمان حمله موشکی ایران در محل انفجار حضور داشتند، تحت بررسی قرار گرفته‌اند. پنتاگون و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ابتدا مدعی شده بودند که هیچ نیروی نظامی در حمله موشکی هشتم ژانویه (۱۸ دی ماه) ایران به عین الاسد زخمی یا کشته نشده است. پنتاگون هفته گذشته گفته بود که آسیب مغزی نظامیان آمریکایی را جدی نمی‌داند؛ اظهاراتی که با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد. به دنبال این اظهارات، گروه «کهنه‌ سربازان جنگ‌های خارجی» از ترامپ خواست برای کم اهمیت جلوه دادن مصدومیت نظامیان این کشور در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد عذرخواهی کند.

۲ نفر از سرنشینان هواپیمای آمریکایی زنده و مفقود هستند + فیلم

رکنارکنا18 ساعت قبل
به گزارش رکنا، خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام پلیس افغانستان نوشته است که اطلاعاتی وجود دارد که ۲ نفر از سرنشینان هواپیمای سقوط‌کرده آمریکا در افغانستان، زنده بوده‌اند. ساعاتی بعد مشخص شد که این هواپیما، یک هواپیمای شناسایی و ارتباطی «E-۱۱A» نیروی هوایی آمریکا است. امروز یک مقام ارتش آمریکا گفت نیروهای این کشور به اجساد سرنشینان هواپیما دست پیدا کرده‌اند و واشنگتن اکنون در حال تعیین هویت آن‌هاست. یک مقام آمریکایی مدعی شده است که مجموعا ۲ جسد کشف شده و تنها سرنشینان این هواپیما هم همین دو نفر بوده‌اند. پنتاگون هنوز در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر زنده بودن برخی از سرنشینان هواپیما اظهار نظر نکرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | روحانی: بروید پای صندوق رای ولو اینکه …

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم | انتقاد سنگین روحانی از شورای نگهبان | این شد انتخابات؟!

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
حسن روحانی با انتقاد از شیوه تحقیقات شورای نگهبان و بی‌توجهی آنها به گزارش نهادهای نظارتی گفت: اینکه شخصی همسایه‌هایش را ببیند و به آنها کادو بدهد تا از او تعریف کنند و تایید صلاحیت بگیرید، شد انتخابات …؟! دریافت ۹ MB کد خبر ۴۸۱۱۶۳

بشنوید | پزشک معالج شجریان از وضعیت استاد می‌گوید

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر عباسی پزشک هماهنگ‌کننده تیم پزشکان معالج محمدرضا شجریان گفت: آقای شجریان برای چکاپ و کنترل بیشتر اینجا هستند و هرچندوقت یک‌بار ما دو روز در خدمت ایشان هستیم. آقای شجریان یکی دو روز آینده مرخص می‌شود. او ادامه داد: شرایط اصلا وخیم نیست و او برای رسیدگی‌های جزیی که لازم بوده اینجا است و تنها به‌ خاطر کنترل بیشتر در سی‌سی‌یو بستری شده است. فایل صوتی توضیحات پزشک معالج را بشنوید:

فیلم | کنایه انتخاباتی روحانی و مقایسه ایران با افغانستان

همشهریهمشهری1 روز قبل
رئیس جمهوری در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور گفت: افغانستان هم انتخابات الکترونیکی برگزار می‌کند اما در ایران هنوز محقق نشده است. در هر دوره‌ای به وزیر کشور تاکید کردیم، نشد. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۰۸۷۹

نظرها

اخبار بیشتر