امید فردای این مرز و بوم به دستان توانمند دانشجویان است/بدخواهان در پی ایجاد فضای ناامیدی هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
امید فردای این مرز و بوم به دستان توانمند دانشجویان است/بدخواهان در پی ایجاد فضای ناامیدی هستند

امید فردای این مرز و بوم به دستان توانمند دانشجویان است/بدخواهان در پی ایجاد فضای ناامیدی هستند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون آموزشی وزارت بهداشت طی پیامی به مناسبت روز دانشجو، ضمن اشاره به نقش دانشجویان در آینده کشور گفت: برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و سایر اقداماتی که در حوزه آموزش وزارت بهداشت صورت می گیرد،همگی در راستای خدمت و اعتلای وجودی دانشجویان گروه پزشکی طراحی و تنظیم شده است.

به گزارش ایسنا، متن پیام دکتر باقر لاریجانی به این شرح است: "شانزده آذر، روز دانشجو، فرصتی است برای گفتگو با دانشجویان؛ جامعه جوان و فرهیخته‌ای که من و همکارانم بابت خدمت به آنها در نظام سلامت ایران، شاکر و خرسندیم. دانشجویان همواره بذر نشاط و پویایی و امید و انگیزه را در جامعه ایرانی نشانده‌اند و از این رو آینده‌ای روشن را برای کشور عزیزمان ایران نوید داده و تضمین کرده‌اند.

دانشجویان عزیز!

حوزه سلامت در ایران، همواره به منابع انسانی غنی و ارزشمندش بالیده است. در بسیاری از ساحات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی در تاریخ ایران، نقش دانش آموختگان حوزه سلامت و رد پای ایشان، شاخص و ممتاز است. آن بزرگان، در فضاهایی پرورش یافته‌اند که امروز شما عزیزان در آنجا دانش می‌آموزید و پژوهش می‌کنید. جایگاه علمی و عملی و اخلاقی دانشگاه در ایران مرهون و مدیون سعی اساتید و بزرگانی است که از خود گذشته‌اند تا ارزشهای علمی و اخلاقی دانشگاه و نظام سلامت را پاس بدارند. روز دانشجو، بهانه‌ای است تا این پشتوانه معنوی و تاریخی را در آینه امروز دانشجویان ببینیم و به آن ببالیم.

آینده سازان نظام سلامت!

مجموعه دست اندر کاران نظام آموزش علوم پزشکی کشور با تکیه بر تجارب ۴۰ ساله و نگاه به فراز و فرود نظام آموزشی جهان و با ترسیم افقی بلند از آینده‌ای روشن برای ایران اسلامی، طی ۵ سال گذشته، سیاست‌های تحولی و نوآورانه‌ای را مبنا گرفته‌اند تا بتوانند زمینه را برای اعتلای این نظام و ایفای نقشی در مرجعیت علمی در حوزه آموزشی در جهان فراهم کنند.

به لطف خداوند و همراهی بی دریغ کلیه مدیران در ستاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی، امروز شاهدیم که تلاش‌ها به بار نشسته و دستاوردهای ارزشمندی در این حیطه حاصل شده است.

پیش از اجرای سیاستهای تحولی، سهم اعتبارات نظام آموزشی از GDP معادل ۶هزارم درصد بود که پس از ۲ سال، این میزان به ۱۱هزارم درصد (قریب دو برابر) رسید. با این وجود، سهم هزینه‌های آموزش پزشکی در همین مدت، چندان تغییری نداشت (از ۵۱صدم درصد به ۵۴صدم درصد رسید). می دانید که این به معنای تخصیص هدفمندتر اعتبارات آموزشی و ارتقای بهره وری در حوزه آموزش پزشکی است.

موفقیت مهم دیگر، اعتباربخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی ایران از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی برای یک دوره ۱۰ساله بود. در عرصه بین المللی سازی نیز تعداد دانشجویان خارجی ایران از کمتر از ۱۰۰۰ دانشجو در سال ۹۲ به بالای ۴هزار دانشجو در سال ۹۸ رسیده است.

این دستاوردها همه در شرایطی به دست آمده که ایران با شدیدترین تحریم‌های ظالمانه اقتصادی از سوی آمریکا مواجه بوده است. از زمان شروع سیاستهای تحولی یعنی پنج سال پیش، ۷۳درصد آزمونهای ملی علوم پزشکی (شامل آزمونهای ورودی تحصیلی تکمیلی، آزمونهای سنجش صلاحیت علمی و حرفه‌ای، آزمونهای ملی پایان دوره‌ای و آزمونهای زبان خارجی) به صورت الکترونیکی برگزار می‌شوند.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

نتیجه مهم این تغییر در مدل برگزاری آزمون، صرفه جویی ۵۷درصدی در هزینه‌های برگزاری آزمون بوده است. از این حیث، وزارت بهداشت در ادای وظیفه زیست محیطی خویش با صرفه جویی در مصرف کاغذ، پیشگام بوده است. استقرار ۴هزار صندلی آزمون الکترونیک در سراسر کشور نتیجه تلاش همکاران من در جهت تسهیل فرآیند آزمون‌های شما عزیزان است.

دستاورد دیگری که می‌خواهم دانشجویان عزیز را در جریان آن بگذارم، سیاست آمایش سرزمینی در حوزه آموزش سلامت است. می‌دانید که با توجه به گستردگی اقلیمی، جغرافیایی و بومی ایران، سیاست آمایش سرزمینی در حوزه آموزش پزشکی با تشکیل ۱۰ منطقه آمایشی در کشور پیاده شده است؛ به گونه‌ای که به هر منطقه آمایشی، اختیارات لازم برای توسعه آموزشی پزشکی از قبیل تعیین ظرفیت‌های پذیرش رشته مقاطع تحصیلی، برگزاری آزمونهای ملی، تعاملات بین المللی، تطبیق کوریکولوم‌های آموزشی مطابق نیازهای بومی، اختیار پذیرش دانشجوی بومی تا سقف ۳۰درصد و … تفویض شده است. آثار سیاست تمرکزگرایی در قالب تشکیل فدرال‌های آموزش پزشکی در سالهای آتی روشن‌تر خواهد شد.

گام دیگری که با هدف افزایش دسترس پذیری آموزش برداشته شد، تشکیل حدود ۱۴ دانشکده و مرکز آموزش مجازی در قالب دانشکده‌های علوم پزشکی کشور بود که بستر مناسبی برای توسعه آموزشهای مجازی در علوم پزشکی فراهم کرده است. با ایجاد این بستر، در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۹-۹۸، تعداد ۱۲۰هزار و ۵۰۰ دانشجو (۶۰درصد از دانشجویان علوم پزشکی کشور)، ۲۵۵۶ درس را با تدریس ۱۶۴۰۰ عضو هیات علمی (حدود ۷۰درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها) به صورت مجازی گذرانده‌اند.

این دستاوردها و موارد مشابهی که شرح و بسط آنها در این مجال نمی‌گنجد، همگی در راستای خدمت و اعتلای وجودی شما دانشجویان گروه پزشکی طراحی و تنظیم شده است. اگرچه بدخواهان در پی آنند تا فضای ناامیدی و خودباختگی را در ذهن و ضمیر شما جاری کنند، آرزو می‌کنم دستاوردهای سیاستهای تحول در آموزش سلامت، به خودسازی و توانمندی روزافزون شما بینجامد تا در آینده‌ای نه چندان دور، توسعه و تعالی نظام آموزش عالی سلامت به دستان توانمند شما صورت گیرد و دانشجویان آینده این دیار را از مواهب آن بهره‌مند سازد.

دانشجویان عزیز!

فرجام تلاش امروز ما، ساختن فردای شماست؛ شما که فردای این مرز و بوم به دستان توانمندتان چشم امید بسته است؛ شما که علم و ایمان و امید و انگیزه تان داروی شفابخش تمام نومیدی‌ها، کاستی‌ها و ناراستی هاست. چشم انتظار و دعاگوی موفقیت و سلامت روزافزون شما هستم. "

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ماجرای بخاری‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حضورش در مدرسه‌ها حادثه ساز شده است، سالهاست صحبت خداحافظی با توست. در این دوسال، اما فقط۴۲ هزار بخاری از کلاس‌ها رفتند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عوارضی که اگر در بودجه سال آینده آموزش و پرورش افزایش، و بطور کامل هم اختصاص پیدا کند، سال ۹۹ سال خداحافظی با بخاری‌های غیر استاندارد مدارس خواهد بود.

مرمت میراث مکتوب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مرمت آثار تاریخی باید شرایط نور و دما و رطوبت در وضعیت استاندارد باشد تا در مراحل مختلف مرمت، آسیبی به این آثار تاریخی وارد نشود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران جزء آن‌ دسته از کشورهایی است که بیشترین کتب تاریخی و خطی را در اختیار دارد، که نیازمند حفاظت و مرمت دقیق است. برای مرمت کتاب‌های تاریخی از آزمایشگاه تشخیص و درمان بیماری‌های قدیمی و خطی استفاده می‌کنند که در آن نمونه‌برداری‌های میکروسکوپی انجام می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
گفتم آیا گروه ریگی که سابقه ترور دارد، دستشان به افراد برسد، خوششان می‌آید؟ از هیچ کسی اسمی نبردم. ایرناپلاس: اما شما کلمه خانم را به کار بردید و به فراخوان خانمی اشاره کردید. بله؛ مثل این که یک نفر بگوید اگر دزد وسایلتان را ببرد خوشتان می‌آید؟ گروه ریگی به تروریسم و آدم‌کشی معروف است. گروه ریگی جنایت جنسی کرده تا حالا؟ اصلا نبوده است. وی در پایان با اشاره به توصیه برخی افراد درباره لزوم عذرخواهی کردن، گفت: به من زنگ می‌زنند که عذرخواهی کن، از چی عذرخواهی کنم؟ عذرخواهی ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ خانم دکتر آذین علیزاده اصل در سومین همایش کاردیوانکولوژی در بیمارستان شهید رجایی افزود: خطر بروز بیماری‌های قلبی در بیماران سرطانی حدود یک چهارم یا ۲۵درصد است. وی ادامه داد: دارو‌های شیمی درمانی و رادیوتراپی می‌تواند در دراز مدت موجب نارسایی ماهیچه قلب و حتی عروق کرونر قلبی شوند که این همایش با هدف آموزش گروه‌های درمانی در بیماران سرطانی تشکیل شده است. وی افزود: متخصصان قلب، جراحان قلب، انکولوژیست‌ها، جراحان عمومی و پرستاران در این همایش حضور دارند و این همایش سعی دارد به طور ویژه به درمان تیمی سرطان و حفظ سلامت ارگان‌های مختلف در بیماران سرطانی اشاره کند. خانم دکتر علیزاده اصل گفت: تغییر سبک زندگی و توجه به هر نوع علامتی در بیماران سرطانی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

نظرها

اخبار بیشتر