جهانی شدن ژئوپارک طبس یک سال به تاخیر افتاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سرگرمی
جهانی شدن ژئوپارک طبس یک سال به تاخیر افتاد

جهانی شدن ژئوپارک طبس یک سال به تاخیر افتاد

مهرخبرگزاری مهر |
پرونده ژئوپارک طبس قرار بود امسال برای پیوستن به شبکه ژئوپارکهای جهانی یونسکو تکمیل و ارسال شود اما به دلیل تغییرات مدیریتی در شهرستان طبس، این فرصت به سال بعد موکول شد.

علیرضا امری کاظمی عضو کمیته علوم زمین و ژئوپارک‌های کمیسیون ملی یونسکو به خبرنگار مهر گفت: ژئوپارک طبس به صورت جدی از سه سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد آن زمان فرماندار ویژه طبس حامی این پرونده و علاقه مند به آن بود. تیم ژئوپارک دانشگاه پیام نور طبس هم پای کار بودند و با حمایت ایمیدرو و معادن زغال سنگ کار پرونده سریع پیش می‌رفت و به جایی رسید که رئیس شورای عالی و جهانی ژئوپارک‌های یونسکو از این پرونده، جاذبه‌های طبس و فعالیت هایی که در این راستا انجام می‌شد، ابراز رضایت کرد و گفت که این ژئوپارک می‌تواند یکی از منحصربه فردترین ژئوپارکها باشد. ولی متاسفانه تغییر مدیریتی و حاکمیتی در منطقه و رفتن فرماندار از طبس به یزد باعث شد تا پروژه‌های رسمی طبس متوقف بماند.

ارزیاب بین‌المللی یونسکو در امور ژئوپارک‌ها گفت: قرار بود امسال پرونده جهانی طبس تدوین شود اما فرصت امسال را از دست داد چون بای به آن حد از توسعه که می‌بایست می‌رسید ولی این تغییرات مانع از آن شد و کارها نیمه تمام ماند. هر چند که تیم ژئوپارک طبس به کارهایش ادامه داده بود یعنی اقداماتی مانند توسعه جامعه محلی و مطالعات انجام شده بود ولی به آن حد از فعالیت که مورد نظر یونسکوست نرسیده بود و آن حمایت همه جانبه‌ای که می‌بایست از طرف شهرستان انجام می‌شد، اتفاق نیفتاد به همین دلیل فرصت ارسال پرونده را امسال از دست داد.

خبری: اخبار سرگرمی و تفریحی

امری کاظمی بیان کرد: هدف گذاری کرده بودیم که در سال ۱۴۰۰ ژئوپارک طبس به دنیا معرفی شود. اگر سال آینده این پرونده را به یونسکو ارسال کنیم در سال ۱۴۰۱ جهانی خواهد شد. همانطور که برای ژئوپارک ارس پش بینی کرده بودیم که سال ۹۹ جهانی شود ولی با تغییر مدیریت در منطقه آزاد ارس این پرونده با یک سال تاخیر به سال ۱۴۰۰ موکول شد. اکنون با روی کار آمدن فرماندار جدید برای طبس مجدد کارها شروع شده و سازمان زمین شناسی و ایمیدرو و معادن زغال سنگ فعالیت هایشان را ادامه داده‌اند.

این پژوهشگر گفت: کارگروهی متشکل از سازمانهای مرتبط با ژئوپارک تشکیل شده و هر یک از این سازمانها نماینده‌ای در آن دارند. این اقدام باعث می‌شود تا ژئوپارک دیگر دچار تنگناها و تداخل‌های سازمانی نشود. این اقدام موجب شده تا امیدوار شویم که سال دیگر بتوانیم پرونده جهانی طبس را تکمیل و برای شبکه ژئوپارکهای جهان ارسال کنیم. چون پتانسیل‌های طبس به حدی هست که بتواند پذیرفته و به عنوان سومین ژئوپارک جهانی ایران شناخته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زرشک پلو با مرغ را خوشمزه‌تر و خوشرنگ‌تر بپزید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | کولبران می‌توانند برای کولبری قانونی ثبت نام کنند

همشهریهمشهری1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
ایریس می‌گوید دیدار با محمد برایش شگفت‌انگیز بود و احساس می‌کرد دوباره تبدیل به دختری جوان شده است. «آیریس جونز» ۸۰ ساله خانم مسن بریتانیایی می‌گوید بی‌تاب ازدواج با «محمد احمد ابراهیم» مرد جوان ۳۵ ساله بیکار مصری بوده است. این خانم بازنشسته بریتانیایی قصد دارد به زودی با این پسر مصری ازدواج کند. روزنامه «میرر» در این باره می‌نویسد: "او می‌گوید محمد به دنبال پول و یا گذرنامه بریتانیایی نیست. ایریس می‌گوید دیدار با محمد برایش شگفت‌انگیز بود و احساس می‌کرد دوباره تبدیل به دختری جوان شده است.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
فارغ از اینکه اصل ماجرای سهمیه بندی چیست، نگارنده بر این باور است نوع نگاه اکثر رسانه‌ها و مسولان و تصمیم گیران به طلاق دچار اشکال است. الان مساله‌ی جدی در زندگی زوجین خیانت است، الان مساله‌ی جدی اعتیاد وحشتناک به مواد مخدر صنعتی است. بنابراین اگر می‌خواهیم طلاق کمتر شود نباید جلوی طلاق را بگیریم باید عوامل و ریشه‌های جدایی را بررسی و کم کنیم. باید فرهنگ مشاوره گرفتن از روانشناسان متخصص جا بیفتد، باید مشکلات اقتصادی برطرف شود، باید ریشه‌ی اعتیاد خشکانده شود، باید مساله خیانت ریشه یابی، بررسی و مورد توجه قرار بگیرد. لطفا درهای طلاق را باز بگذارید، بگذارید اگر می‌خواهند و باید از هم جدا شوند جدا شوند.
آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
تیپ همیشه مشکی هلیا امامی ۵آخرین خبر/ هلیا امامی بازیگر جوان و خوش چهره سینما و تلویزیون ایران است که سال گذشته با سریال از یادها رفته دوباره به کانون توجه طرفدارانش تبدیل شد. این بازیگر در مراسم‌ها و مکان‌های عمومی اغلب با پوشش تیره رنگ حضور می‌یابد. انتخاب کفش هیچ ارتباطی با استایل ندارد و تنها بوتی ساده انتخاب می‌شد استایل را بی نقص‌تر می‌کرد. عینک انتخابی هم با فرم چهره جذاب شده است و هم رنگ آن زیبا است و عینکی است که در اماکن بسته هم می‌توانید استفاده کنید. همچنین میکاپ نسبتا غلیظی که مستلزم آن این است که به چهره تان بنشیند چهره‌ی او را جذاب‌تر کرده است و بی روحی رنگ مشکی را گرفته است.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
سفارت سوئیس در تهران با انتشار تصاویری از پل تاریخی «ورسک» در شمال ایران و نمونه مشابه آن در سوئیس به مرور تاریخ روابط دو کشور پرداخت. پل ورسک راه‌آهن تهران ‌شمال را به یکدیگر وصل می‌کند. پل ورسک در زمان جنگ جهانی دوم نقش استراتژیکی داشته است. پس از آن چرچیل، نخست‌وزیر وقت انگلستان لقب «پل پیروزی» را به پل ورسک داد. پل «ویزن ویادوکت» که سال ۱۹۰۹ در سوئیس ساخته شده و معماری و مهندسی آن شبیه پل ورسک در ایران استانتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

ناظم الشریعه: در شخصیت فوتسال ما نیست که از ژاپن بترسیم

ایسنا4 دقیقه قبل

واکنش پل پوگبا به درگذشت کوبی برایانت: قهرمانان می‌آیند و می‌روند، اما افسانه‌ها همیشگی هستند

طرفداری6 دقیقه قبل

واکنش احساسی مایکل جردن به خبر درگذشت کوبی برایانت: من عاشق کوبی بودم، او مانند برادری کوچک برایم بود

طرفداری7 دقیقه قبل

تشدید آلودگی هوا برای چند شاخه «سیم»

ایسنا11 دقیقه قبل

لوکاس وازکز: کسب پیروزی در زمین وایادولید برای هر تیمی سخت است

طرفداری12 دقیقه قبل

واکنش کریم عبدالجبار به خبر درگذشت کوبی برایانت: او ورزشکاری افسانه‌ای و الهام بخش یک نسل بود

طرفداری20 دقیقه قبل

۳ کشته در تظاهرات پایتخت گامبیا

صدا و سیما21 دقیقه قبل