در میدان می‌مانم تا نفس آخرم …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
در میدان می‌مانم تا نفس آخرم …

در میدان می‌مانم تا نفس آخرم …

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/چهارمحال و بختیاری احمد قاسمی کرانی از شهدای مدافع حرم چهارمحال‌وبختیاری است که در عملیات باز پس‌گیری روستاهای لاذقیه در اطراف شهر حلب سوریه در تاریخ 16 آذر 94 آسمانی شد.

شهیدی که تولد و عروجش مصادف با میلاد مسعود پیامبر مهربانی و رحلت ایشان است، از طرفی ارادت شهید احمد قاسمی نسبت به حضرت زهرا (س) هم، در اصابت گلوله به پهلوی چپ او در هنگام شهادتش هویداست.

به بهانه شهادت این شهید والامقام به سراغ خانواده‌اش رفتیم تا از خاطرات این شهید بزرگوار برایمان بگویند.

بیگم قاسمی، مادر شهید مدافع حرم احمد قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: احمد متولد ۲ اردیبهشت‌ سال ۶۹، نهمین و آخرین فرزندم بود، تولد پسرم با میلاد حضرت محمد (ص) مصادف شد و از آن‌جایی که به ساحت آن حضرت ارادت قلبی داشتیم، نامش را احمد نهادیم.

وی در بیان خاطرات دوران کودکی فرزند شهیدش، گفت: پسری آرام، متواضع، ولی در عین حال شجاع، پرجنب‎وجوش و کوشا داشتم، اکثر اوقاتش با برادر بزرگ‌ترش رضا می‌گذراند و به‌عنوان همه فن‌حریف خانه هیچ‌وقت در برابر خواسته‌هایمان نه نمی‌گفت، یک‌روز گریه‌کنان به خانه برگشت، وقتی ماجرا را تعریف کرد، متوجه شدیم که با دوستش بر سر این‌که چه کسی مکبر نماز شود، بحث کرده بود.

این مادر شهید درباره خصایص بارز اخلاقی احمد این‌چنین اظهار کرد: اخلاق خوشی داشت و اهل غیبت نبود، اگر کار فوری داشت و در آن حین من از او درخواستی داشتم که برایم انجام دهد هرگز «نه» نمی‌گفت، اگر کسالتی برایم پیش می‌آمد، اجازه نمی‌داد کارهای منزل را انجام دهم و تمام کارها را خود یک‌تنه انجام می‌داد.

با اینکه فرزند آخرم بود اما روحیه بزرگی داشت و اگر خواهر و برادرانش به کمک نیاز داشتند، کوتاهی نمی‌کرد. بسیار اهل بخشش بود که حتی طبق گفته هم‌رزمانش در سوریه لباس‌های نویی که برایش گذاشته بودیم را به بقیه هدیه می‌داد.

زینب قاسمی خواهر شهید در خصوص برادرش این چنین گفت: برادرم احمد، عکس شهید احمد کاظمی از شهدای اصفهان را در کیف پولش گذاشته و در سوریه هم همراه خود برده و شاید یکی از دلایل علاقه‌اش به آن شهید، تشابه اسمی بود. پس از شهادت در جیب لباسش کاغذی را پیدا کردیم که با این بیت شروع می‌شد: «در میدان می‌مانم تا نفس آخرم … راهی راه حسین، هم‌قدم رهبرم».

خواهر شهید در خصوص فعالیت‌های علمی و اجتماعی برادرش، افزود: ذهن فعال و بلندپروازی داشت و به کم قانع نبود، همیشه می‌گفت که ما باید کارهای بزرگ و متفاوت را انجام دهیم وگرنه کارهای عادی را همه می‌توانند انجام دهند، تمام دروه‌های آموزشی را تقریبا گذرانده و در فکر اختراع و تکمیل تحصیلات خود بود.

این خواهر شهید ادامه داد: یکی از طرح‌هایش که در شرف ثبت بود، جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب در منازل مسکونی بود که با شهادتش نیمه تمام ماند.

روحیه فداکاری داشت، قبل از شهادتش کارت اهدای عضو گرفته بود که ما کاملا از این قضیه بی‌خبر بودیم و پس از شهادت مطلع شدیم.

خواهر ضمن یادآوری آخرین دیدار با برادرش، گفت: احمد مدام در فعالیت‌های اجتماعی نظیر اردوهای جهادی حضور داشت اما این‌بار رفتنش جور دیگری بود، قبل از عزیمت، تمام وسایل امانت از دوستان و آشنایان را به صاحبانشان برگرداند، تمام کارهای نیمه‌تمام را به اتمام رساند و رفت.

موقع خداحافظی هم وقتی که از زیر قرآن رد شد چندبار پشت سرش را نگاه کرد، انگار می‌دانست که دیگر برگشتی در کار نیست.

محمد قاسمی برادر شهید، در خصوص یافتن مسیر درست زندگی برادر شهیدش، گفت: به تبعیت از برادران بزرگ‌تر حضوری فعال در بسیج داشت و اوقات فراغت او به‌همراه برادر و هم‌بازی‌ها، بیش‌تر در بسیج و مسجد و بازی فوتبال می‌گذشت، این حضور فعال را در بسیج دانشگاه هم به‌عنوان معاون نیروی انسانی ادامه داد.

این برادر شهید اضافه کرد: طبق گفته مسئول پایگاه بسیج دانشجویی، در سطح دانشگاه با همه دانشجویان از هر قشری ارتباط خوبی داشت و دور خود هاله ایجاد نمی‌کرد، همین اخلاق خوش او سبب جذب دیگران در فعالیت‌های بسیج شده بود، حرف احمد این بود که اگر دانشجوها به خاطر منافع شخصی یا امتیاز به بسیج رو آورند، بسیج بالاخره اثر خود را می‌گذارد، در واقع اعتقاد او جذب حداکثری بود.

یکی از دوستان شیرازی احمد بعد از شهادتش برای ما تعریف می‌کرد که احمد سبب تغییر مسیر زندگی‌اش شده بود، یکی از اهالی محله هم احمد را نمونه‌ واقعی بسیجی می‌داند. در واقع احمد همه مدارک بسیج و بالاترین مدرک آن را که شهادت است و حق خود می‌دانست توانست کسب کند.

وی افزود: طبق گفته فرمانده شهید هم در سوریه، موقع صرف غذا در پهن کردن اسباب سفره پیش‌قدم می‌شد، عمدا دیرتر از همه دست از خوردن می‌کشید تا سفره را خودش جمع کند و یا در آخرین عملیات قبل از شهادت احمد، حین بازپس‌گیری شهرک زیتان، به نقل از فرمانده آن عملیات و طبق درخواست ایشان، برای جلوگیری از دادن تلفات زیاد، در ابتدا ۵ نفر داوطلب برای شروع عملیات لازم بود که سریعا احمد به‌همراه ۴ نفر دیگر با شجاعت اعلام آمادگی می‌کنند، با وجود این‌که احتمال شهادت تقریبا ۱۰۰ درصد بوده است.

این برادر شهید، درباره‌ نحوه‌ اعزام احمد، گفت: بعد از سربازی، در مقطع کارشناسی ارشد، رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز پذیرفته شد، هم‌زمان با ثبت‌نامش در دانشگاه، رفتنش به سوریه قطعی شد که بین این دو، رفتن به سوریه را انتخاب کرد و به همراه تیم خوزستان راهی جنگ با داعش شد.

او ادامه داد: مسئول سپاهی که کارهای اعزام بچه‌ها را به سوریه انجام می‌داد بعد از شهادت برای ما تعریف کرد: «از احمد پرسیدم در خوزستان درس می‌خوانی؟ گفت نه، گفتم: پس این‌جا چکار می‌کنی، با حالت خاصی برگشت و گفت: حاجی گویا شور حضرت زینب هنوز شما را نگرفته، هرکس شما را طلبیده ما را هم طلب کرده است، آن‌جا بود که فهمیدم این جوان پای ماندن ندارد».

۲۵ مهرماه ۹۴ برای گذراندن امور آموزشی به شهرستان بهبهان رفت و برای اولین بار، به‌عنوان نیروی تخریب‌چی به سوریه اعزام شد و ۱۶ آذر، با پیش‌روی گردان امام حسین (ع) در منطقه عملیاتی زیتان، در اطراف شهر حلب با اصابت گلوله به پهلوی چپ، هم‌زمان با ۲۸ صفر و رحلت پیامبر (ص) به شهادت رسید.

این برادر شهید در کلام آخر گفت: هوشیاری و بصیرت جوانان امروز نسبت به اوایل انقلاب بالاتر است، اول انقلاب جنگ به ما تحمیل شد و همه جوان‌ها و حتی زنان برای دفاع از ناموس و وطن خود به‌سوی میدان رفتند، اما وقتی حس امنیت بر کشور حاکم و خطر از جایی دورتر در کمین است، هنر و بصیرت می‌خواهد تا بتوان همانند احمدها آن خطر را ببیند و برای مقابله، به استقبال آن برود.

در اوضاع کنونی که به فضل الهی در امنیت کامل هستیم باید متوجه باشیم و پیش‌بینی کنیم که خطر از کجا کشور را تهدید می‌کند، بنابراین به‌موقع آن‌جا را مسدود کنیم، آگاهی جوانان ما در حدی رسیده است که بتوان مسئولیت پست‌های مهم را به آنان محول کرد.

شهید ما و دیگر شهدای مدافع حرم از روی علم و آگاهی و یقین قلبی و نه از روی احساسات وارد میدان جنگ شدند. پس شهید احمدها انتظار ندارند که نامشان و عکسشان سر در خیابان‌ها و کوچه‌ها باشد، اما توقع دارد که هر مسئول با هر پست و مقام، یادش باشد که خونی ریخته شده تا جایگاهی برای او فراهم شود. اگر هر مسئول عکس شهیدی را در جیبش داشته باشد شاید روزی در تصمیم‌گیری‌ها یادش بیفتد که باید از روی اعتقادات کار کند.

مادر تمام مدتی که درباره احمد می‌گفتند بی‌تابی کرد، بغض خود را در سینه جمع و از آخرین باری که صدای پسرش را شنید برایمان گفت: آخرین باری که تلفنی با پسرم صحبت کردم، گفت: مادر کاری نداری، گفتم: نه، فقط تا رحلت پیامبر برگرد کنارم، گفت چشم. هیچ وقت به خواست‌هایم نه نمی‌گفت. او به قولش عمل کرد و روز ۲۸ صفر همزمان با رحلت پیامبر جنازه‌اش برگشت …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت. این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دلیلی برای افزایش قیمت کالاها در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال وجود ندارد، بیان کرد: به نظر آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز رخ داده نیز بیشتر جنبه روانی دارد و ترس از افزایش قیمت‌ها نیز در همین جو و فضا شکل گرفته است. به گزارش ایسنا، پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال، دولت اعلام کرد که نظارت‌ها برای کنترل قیمت‌ها و مقابله با گران‌فروشی را تشدید خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، نظارت بر بازار شب عید نیز از اسفند ماه آغاز و تا پایان تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت. دولت اعلام کرده با توجه به اهمیت تامین مایحتاج مردم، در سال ۱۳۹۹ نیز به تعدادی از کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد.

گرانترین خانه‌های جهان در سال ۲۰۲۰؛ برای یک خانه چقدر پول می‌دهید؟

18+
تکراتوتکراتو1 روز قبل
ایرناایرنا4 ساعت قبل
«قاسم تقی زاده خامسی» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روزهای گذشته برف درگیلان و آذربایجان توانست تا حدودی کمبود بارش را در این استان‌ها جبران کند، اما هنوز ۲۰ استان کشوربین ۱۹تا ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی دارند. وی اضافه کرد: مدل‌های هواشناسی معتبرجهان نشان می‌دهدکه از روز پنجشنبه باردیگردر همه استان‌هابه جز کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارندگی خواهیم داشت. معاون وزیر نیرو نوشت: وزیرراه و شهرسازی درجلسه شورای عالی شهرسازی از اینکه مردم به هشدارها در روزهای برفی و بحرانی توجه نمی‌کنند، متعجب بود و گفت: هفته گذشته گویی هرچه بیشتر اخطار داده شد، تعداد ورودی خودرو از عوارضی رشت بالاتر رفت. تقی زاده خامسی اضافه کرد: هرچند در این کم توجهی به اخطارها، انتشار اخبارنادرست در فضای مجازی و بی توجهی مردم به رسانه‌های رسمی نقش جدی دارد، اما نحوه اطلاع رسانی نیز بی تاثیر نیست. وی نوشت: تلفن همراه که اکنون در دسترس عموم است باید به هنگام بحران بکارگرفته شودتا مردم در نقاط دور دست کشور نیز از بحران مطلع شوند. پیامک‌های کوتاه، واضح و قاطع در مورد اخطار بارندگی، کولاک و خطر سیل باید مهم‌ترین ابزار اطلاع رسانی در موارد پیش از بحران باشد.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
فرمانده انتظامی شهرستان قرچک از جان باختن یک نفر بر اثر آتش سوزی در یک کیوسک نگهبانی خبر داد. سرهنگ علی موسی پورفرمانده انتظامی شهرستان قرچک گفت: در پی اعلام خبری به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع آتش سوزی در یک کیوسک نگهبانی و محبوس شدن یک نفر در آن بلافاصله عوامل انتظامی و امدادی در محل حاضر شدند. وی افزود: با حضور عوامل آتش نشانی به سرعت آتش مهار شد، ولی متاسفانه یک جوان ۲۴ ساله به علت شدت جراحات وارده ناشی از سوختگی جان خود را از دست داد. سرهنگ موسی پور ادامه داد: کارشناسان علت اولیه مرگ این جوان را آتش گرفتن ۲ کپسول پیک نیک و محبوس شدن در کیوسک در هنگام آتش سوزی عنوان کردند. فرمانده انتظامی شهرستان قرچک در خاتمه بیان داشت: جسد متوفی تحویل پزشکی قانونی شد و تحقیقات تکمیلی در این رابطه ادامه دارد.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱4 ساعت قبل
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خورشید عصر ارتباطات می‌باشد و هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد. Copyright © ۲۰۱۳-۱۹
ورزش ۱۱ورزش ۱۱4 ساعت قبل
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خورشید عصر ارتباطات می‌باشد و هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد. Copyright © ۲۰۱۳-۱۹

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

شکایت رسمی فرهاد مجیدی از همبازی سابقش به دلیل تهمت دوپینگ!

ورزش ۱۱3 ساعت قبل

ابلاغ مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک

قدس آنلاین3 ساعت قبل

اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوند/بیش از دو سوم کرسی‌های مجلس برای جریان اصولگرایی کنار گذاشته شده است

اعتمادآنلاین3 ساعت قبل

پالم وارداتی، یارانه‌ می‌گیرد؛ دانه روغنی تولید داخل زیر تیغ است

قدس آنلاین4 ساعت قبل

«تصمیم چند نفره» نامش «ائتلاف» نیست

اعتمادآنلاین4 ساعت قبل

«عدم مشارکت مردم در انتخابات» به مشکلات کشور می‌افزاید

ایسنا4 ساعت قبل

اعتراض علیه احداث خط لوله گاز در کانادا

مهر4 ساعت قبل