بانوی صالحه‌ای که دارای مقام شفاعت است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

بانوی صالحه‌ای که دارای مقام شفاعت است

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
در آیه ۶۹ سوره نساء خداوند نعمت خود را بر چهار گروه پیغمبران، صدیقان، شهیدان و نیکوکاران تمام کرده و آن‌ها را رفیقانی نیکو معرفی کرده است.

مریم احمدی شیروان/

در آیه ۶۹ سوره نساء خداوند نعمت خود را بر چهار گروه پیغمبران، صدیقان، شهیدان و نیکوکاران تمام کرده و آن‌ها را رفیقانی نیکو معرفی کرده است. حضرت معصومه (س) از مصادیق بانوان صالحه‌ای است که در تفسیر این آیه به آن تأویل می‌شود و خداوند آن‌ها را شامل نعمت‌های فراوانی کرده است. بانوی مؤمنه‌ای که هر چند خیلی کوتاه در قم اقامت پیدا کرد، اما حضور ایشان برای مردم قم بسیار مغتنم بود. به مناسبت دهم ربیع‌الثانی، سالروز رحلت این بانوی کرامت و معرفت با حجت‌الاسلام علی اشرف عبدی، رئیس پژوهشکده علامه طباطبایی و مدیر معارف قرآن و عترت حرم حضرت معصومه (س) به گفت‌وگو پرداخته و از تأثیر این حضور بیشتر شنیدیم که در زیر از نظر می‌گذرانید.

مقام شفاعت، نتیجه بندگی خدا و پیروی از ائمه هدی است

حجت‌الاسلام علی اشرف‌عبدی در بیان شخصیت حضرت معصومه (س) می‌گوید: ایشان بانوی مؤمنه‌ای است که از جمله مصادیق صالحین است و بر اساس عبادت، بندگی، شناخت خدا و پیروی از ائمه‌هدی به مقامی رسید که مقام شفاعت به او داده شد؛ مقامی که صراحتا در زیارت‌نامه ایشان آمده است «یا فاطمة اشفعی‌ لی فی الجنة» و به شفیعه روز محشر و کریمه اهل‌بیت پیامبر (ص) شهرت پیدا کرد. وی با بیان اینکه ورود حضرت معصومه (س) به قم برکات زیادی را به این شهر جاری کرد، می‌گوید: با ورود ایشان به این شهر، قم تبدیل به مأوا و پناهگاه مؤمنین و محل مهاجرت سادات شد.

رئیس پژوهشکده علامه طباطبایی خاطرنشان می‌کند: در تاریخ و در طول اقامت حضرت معصومه (س) در شهر قم فعالیت ثبت شده‌ای وجود ندارد اما آثار و نتیجه برکات او در این شهر و در همه اعصار و قرون قابل مشاهده بوده و هست. یکی از آن جنبه‌ها، جنبه علمی حضرت است. در روایتی امام صادق (ع) فرموده است: «فیفیض العلم منه الی سایر البلاد فی المشرق و المغرب»؛ حدیثی که بشارت امام‌صادق (ع) را پس از سیزده قرن به طور شفاف در جمهوری‌اسلامی شاهد هستیم و درمی‌یابیم به طور کامل و جامع در جهان امروز معنا و مفهوم پیدا کرده است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

قم پناهگاه شیعیان است

حجت‌الاسلام علی اشرف‌عبدی عنوان می‌کند: هر چند حضرت معصومه (س) عمر طولانی نداشت که مدرسه علمیه بنیان بگذارد اما وجودش که وجود علمی بود، خود به خود پایه‌گذار مدارس علمیه و مهدعلم و تمدن در این شهر شد. امام کاظم (ع) فرموده است: «قم عش آل محمد و مأوی شیعتهم»؛ یعنی قم آشیانه آل محمد و پناهگاه شیعیان آنان است که همگی به لطف برکت علمی آن حضرت بود. وی به روایتی از امام رضا (ع) هم اشاره کرده و توضیح می‌دهد: طبق آنچه در بحارالانوار آمده، بیاع سابری می‌گوید روزی خدمت امام رضا (ع) نشسته بودم که سخن از قم و قمی‌ها و علاقه آن‌ها به حضرت مهدی (عج) به میان آمد. حضرت از خداوند برای آن‌ها طلب رحمت کرد و برایشان دعا نمود. سپس فرمود: یکی از درهای هشت‌گانه بهشت اختصاص به قمی‌ها دارد، آن‌ها بهترین شیعیان ما از میان همه شهرها هستند. خداوند ولایت ما را با طینت آن‌ها آمیخته است.

مدیر معارف قرآن و عترت حرم حضرت معصومه (س) تصریح می‌کند: حضرت معصومه (س) در بحث علمی، بعد سیاسی و اجتماعی محور اصلی جامعه شیعی و علمی در قم و در تمام قرون به خصوص عصر حاضر بوده است و همه عالم در این شهر کسب علم و معرفت می‌کنند. کریمه بودن حضرت معصومه (س) از جهات متعددی است و مورد علمی را هم در برمی‌گیرد. رئیس پژوهشکده علامه طباطبایی به حل کردن مشکل علمی توسط این بانوی بزرگ نیز اشاره کرده و می‌گوید: ملاصدرا، صدرالمتألهین شیرازی که فیلسوف بزرگ اسلام بود از شیراز به کهک رفت؛ در آنجا مقیم شد و کتاب اسفار اربعه که از نظر فلسفی یک شاهکار است در کهک نوشت. او می‌گفت: وقتی شبهه‌ای برای من پیش می‌آمد کنار قبر حضرت معصومه (س) در قم می‌آمدم و از آن حضرت استمداد می‌کردم و شبهه فلسفی من حل می‌شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرای تنبیه دانش آموز در مدرسه رونقی فهرج!

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، اسماعیلی مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو یزد گفت: در سایت‌های خبری و فضای مجازی مطلبی تحت عنوان ضرب و شتم دانش آموز پایه دوم ابتدایی دبستان رونقی فهرج به دست معلم وی منتشر شد که بلافاصله با حساسیت کامل, تیمی از کارشناسان این اداره مسئول پیگیری مساله شدند. او ادامه داد: پس از بررسی تیم کارشناسی مشخص شد که این خبر کذب است و به دلیل مشکلات شخصی والدین یکی از دانش آموزان با مدیر مدرسه، این خبر را در خبرگزاری‌ها و فضای مجازی منتشر کردند. مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو یزد بیان کرد: بخشنامه‌های متعددی در خصوص ممنوعیت تنبیه بدنی در آموزش و پرورش صادر شده و کلاس‌های آموزشی هم برای آموزگاران و مدیران در خصوص تبیین این بخشنامه‌ها برگزار شده است. اسماعیلی درخواست کرد: خبرگزاری‌ها قبل از انتشار این گونه اخبار صحت آن را از روابط عمومی آموزش و پرورش استعلام کنند. او اظهار داشت: والدین دانش آموزان در صورت مشاهده هر گونه موارد تنبیه بدنی موارد را به صورت حضوری و از طریق سایت شکایات طرح کنند تا سریعا رسیدگی شود.

نمایش کمیته مشترک

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
گزارش اختصاصینمایش کمیته مشترکالتهابات سال ۱۳۵۳ و شکنجه‌های مبارزان انقلابی در آن مقطع، در غالب تئاتری کاربردی و زنده در موزه عبرت به نمایش در آمده است.

(ویدئو) آموزش بستن زنجیر چرخ

فراروفرارو1 روز قبل
نحوه بستن زنجیر چرخزنجیر چرخ یکی از ملزومات سفر در جاده‌های برفگیر زمستانی است. پیشنهاد ما به شما این است که اگر اهل مسافرت هستید از همین حالاتا پایان زمستان زنجیر چرخ خود را در صندوق عقب ماشین قرار بدهید. با این حال برای بستن زنجیر چرخ ابتدا باید وضع ظاهری زنجیر چرخ را کنترل کرده و پیچ خوردگی‌های آن را باز کنید. ۱- زنجیر چرخ را همیشه تمیز و در جای خشک در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، اگر خودروی شما تک دیفرانسیل (جلو یا عقب) است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافیست که برای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو می‌بندیم و برای خودرو‌های دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب؛ اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است هر چهار چرخ را مجهز به زنجیر کنید. ۲- زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خار‌های زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید.

کشف کوسه هایی که در آب راه می‌روند

مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، دانشمندان ۴ گونه جدید کوسه کشف کرده‌اند که به شیوه عجیبی در آب حرکت می‌کنند. محققان متوجه شده‌اند این آبزیان با استفاده از باله هایشان کف دریا راه می‌روند. کوسه‌ها به ندرت در آب چنین حرکتی از خود نشان می‌دهند. این ۴ گونه کوسه جدید، در آب‌های بین اندونزی و استرالیا کشف شده‌اند. پژوهشگران معتقدند کوسه‌های تازه کشف شده، مدت‌ها پیش از همتایان خود جدا شده‌ و به گونه‌های جدیدی تبدیل شده‌اند.

زنگ همدلی در مدرسه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

معرفی کتاب هفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر