سینما را در اختیار نابینایان قرار می‌دهیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
سینما را در اختیار نابینایان قرار می‌دهیم

سینما را در اختیار نابینایان قرار می‌دهیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
موسس «سوینا» (سینمای ویژه نابینایان) درباره ایده شکل‌گیری این موسسه و نحوه توضیح‌دار کردن فیلم‏ها و سریال‏ها گفت: «ایده کار از آشنایی من با چند دوست نابینا شروع شد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، در بزنگاه‌ها و به ویژه هنگام بلایای طبیعی، هنرمندان حضور پررنگی داشته‌اند. آن‌ها گاهی به عنوان «سفیر» با انجمن‌های مختلف همکاری و گاه در قالب مجموعه‌های خیریه یا مردم‌نهاد فعالیت کرده‌اند. در یکی از اقدامات جدید، گروهی از هنرمندان اقدام جالبی را برای کمک به نابینایانی که دوست دارند مخاطب فیلم‌های سینمایی باشند، انجام داده‌اند.

«توضیح‌دار کردن» فیلم‌ها حرکتی است که چند وقتی است توسط گلاره عباسی بازیگر سینما و تلویزیون آغاز شده است. عباسی اخیرا با همکاری فیلیمو، کار مشترکی را برای توضیح‌دار کردن فیلم‏‌ها و سریال‌ها برای نابینایان آغاز کرده است، این بازیگر در گفتگو با «جوان» درباره حرکت فرهنگی‌اش برای بهره‌مندی نابینایان از سینما، توضیحاتی داده است.

راه پیدا کردن نابینایان به سینما

عباسی، موسس «سوینا» (سینمای ویژه نابینایان) درباره ایده شکل‌گیری این موسسه و نحوه توضیح‌دار کردن فیلم‏ها و سریال‏ها به «جوان» گفت: «ایده کار از آشنایی من با چند دوست نابینا شروع شد. برای اجرای نمایش رادیویی پیش این عزیزان رفتم و متوجه شدم که این دوستان، من را می‌شناسند، کار‌های مرا با دقت دیده‌اند و نظرات بسیار خوبی درباره بازی‏های من در سریال‏ها و فیلم‏ها داشتند. زمانی که با این دوستان، صمیمی‏تر و نزدیک‌تر شدم، از شیوه سریال دیدنشان سؤال کردم و متوجه‏ شدم وقتی این عزیزان به سینما می‌روند یا فیلم می‏بینند، از همراهانشان درباره سکانس‌هایی که دیالوگ ندارد و فقط اکت صحنه است سؤال‌هایی می‌پرسند. تصمیم گرفتم این کار را برای دوستان نابینا انجام دهم.»

عباسی ادامه داد: «من به استودیو رفتم و به عنوان اولین تجربه، فیلم اجاره‌نشین‌ها را انتخاب کردم و سکانس‌هایی را که نیاز به توضیح‏ داشت ضبط و روی فیلم میکس کردیم. بعد گروهی از دوستان نابینا را که نزدیک ۶۰ نفر بودند دعوت کردم و همراه با هم فیلم را دیدیم. آن‌ها نظرات بسیار درخشانی داشتند و سعی کردم با پیشنهادات رفقای نابینا مشکلات را برطرف کنیم.»

انتخاب فیلم‌های روز برای نابینا‌ها

موسس «سوینا» با بیان اینکه یکی از این پیشنهاد‌ها این بود که فیلم‌های روز سینمای ایران برای نابینایان قابل استفاده باشد، ادامه داد: «این شروع مرحله‌ای بود که به کمک آقای حبیب رضایی، فیلم «سرخپوست» را در سینما چارسو، به نمایش گذاشتیم و این کار، شروع بزرگی برای «سینما‌سوینا» بود، چون حدود ۳۵۰ عزیز نابینا همراه با خانواده‌هایشان تشریف آوردند در کنار عوامل «سرخپوست» این فیلم را دیدند و این بار حبیب رضایی، روایت و توضیح را به صورت زنده انجام داد و، چون کپی‌رایت در ابتدای کار در استودیوها، برای فیلم‌های در حال اکران وجود داشت، ما به صورت لایو و زنده در اتاق فرمان سینما چارسو، این کار را انجام دادیم، این شد شروع فعالیت ما.»

بازیگر فیلم «شیار ۱۴۳» در ادامه از انگیزه و فعالیت این مجموعه گفت: «در حقیقت هدف و انگیزه «سوینا» دسترس‌‏پذیر‏کردن کالا‌های فرهنگی برای عزیزان نابینا و تولید محتوا برای دوستان نابینا و بیناست. سوینا، می‏خواهد مخاطب نابینا را بیشتر در کنار سینما داشته باشد و شرایطی فراهم کند که سینما‏ها به صورت دائمی برای عزیزان نابینا دسترس‏‌پذیر شود.»

عباسی در مورد برنامه‌های خود برای تداوم «سوینا» اظهار داشت: «ما یک گروه فکری داریم که متشکل از بچه‌های نابیناست و آن‌ها نیاز‌های خود را در زمینه امور فرهنگی مطرح می‌کنند و ما برای رفع این نیازها، تعاملات و مذاکراتی را انجام می‌دهیم، مثلا در حال حاضر با فیلیمو وارد همکاری شده‌ایم و همزمان پادکست «روزی روزگاری تهران» را تولید کرده‌ایم. ما براساس نیاز‌های دوستان نابینا کار‌های ماندگار و طولانی‌مدت انجام می‏دهیم، اما همچنان «سوینا» محدود به محصولات فرهنگی است.»

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

عباسی بزرگ‌ترین دغدغه خود را نابینایان شهرستانی‏ دانست و افزود: «بزرگ‌ترین دغدغه من عزیزان شهرستانی یا کسانی هستند که به هر دلیل نمی‌توانند بیایند و در اکران سینمای ما حضور داشته باشند. ما به صورت زنده از طریق «رادیو سوینا» به پوشش برنامه اکران‌ها پرداختیم و حالا هر شب به صورت اینترنتی از طریق رادیو سوینا، گزارش برنامه‌های تولیدی‌مان را در اختیار مخاطبان قرار می‏دهیم.»

این بازیگر در ادامه در مورد نحوه تولید محتوا بیان داشت: «محتوای مورد نیاز، از طریق عزیزان نابینا و بعضی هنرمندان بینا تولید می‏شود، البته خود دوستان نابینا سردبیری، ادیت و میکس برنامه‌های رادیو را به عهده دارند.»

عباسی ضمن اشاره به اینکه بیشتر گوینده‌ها و راویان برنامه‌های سوینا از جامعه هنری هستند، بیان کرد: «تا امروز رضا کیانیان، حبیب رضایی، نیما رئیسی و افشین هاشمی در این راه برای توضیح‌دار کردن فیلم همراه ما بوده‌اند و از آنجا که فعالیت‌ها بسیار گسترده است، دوستان بسیار دیگری به ما خواهند پیوست.» این هنرمند درباره نحوه انتخاب فیلم‏ها گفت: «معمولا فیلم‌های مطرح و موفق در حال اکران را برای توضیح‌دار شدن و نمایش ویژه نابینایان انتخاب می‌کنیم، مثل قصر شیرین، سرخپوست، آشغال‌های دوست‌داشتنی، خاله قورباغه و البته فیلم «اجاره نشین‌ها» که در تاریخ سینمای ما فیلم مهمی محسوب می‏شود.»

همت هنرمندان برای کمک به نابینایان

عباسی در مورد مشکلات سوینا گفت: «چون این کار برای اولین بار در ایران اتفاق می‏افتاد برای خودمان هم تجربه عجیبی بود. ممکن بود این کار به سرانجام نرسد ولی با همت و همراهی و لطف بی‌دریغ سینماگران و هنرمندان، راه آسان شد. سوینا خود را در کنار همه دوستانی می‌بیند که برای نابینایان فعالیت می‌کنند. در واقع ما در کنار این عزیزان، بخشی از کار‌های فرهنگی را به کمک خود نابینایان انجام می‌دهیم و هدف ما هم مثل همه‏ آن دوستان، خدمت به نابینایان است. ما نیازمند همکاری‏های مشترک هستیم تا بتوانیم خدمت بیشتری به عزیزان نابینا انجام دهیم و مسیر را برای آنان هموار کنیم.»

بازیگر فیلم «نفس» در انتها از ماندگاری آثار سینمایی برای نابینایان و همکاری با فیلیمو گفت: «ما و فیلیمو قرار است یک مسیر ماندگار را آغاز کنیم و آن هم توضیح‌دار کردن فیلم‌ها و ماندگاری آن‌ها در یک فضای مناسب است. فیلیمو فضایی را در اختیار ما قرار داده که فیلم‌هایی که حق پخش آن‌ها متعلق به فیلیمو است توسط سوینا توضیح‌دار شود. طبیعتا فعالیت‌های اینچنینی هیچ گونه منفعت مالی برای سوینا ندارد و اصولا نگرش سوینا مبتنی بر منافع اقتصادی نیست. این بار دوستان فیلیمو این فرصت را در اختیار ما قرار دادند که بتوانیم فیلم‌های معتبر و مهم سینمای ایران را برای نابینایان دسترس‌پذیر کنیم.»

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایش ۱۲ روز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

اعجوبه‌های کوچولو، شیرینی پز‌های حرفه‌ای تهران/ کیک می‌پزیم تا لگو، خانه و ماشین بخریم + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
از هنر موسیقی گرفته تا کیک پزی. کم کم ابراز تمایل کرد که او هم کیک پختن یاد بگیرد و من هم به او یاد دادم. وقتی برادرانش متوجه کیک پزی او شدند آنها نیز خواستن که یاد بگیرند. در ازای هر کاری بنا به سختی کار حقوق می‌گیرند. البته باید تاکید کنم، بچه‌ها الان به صورت حرفه‌ای کیک پزی می‌کنند نه اینکه ما از آنها بخواهیم بلکه آنقدر حرفه‌ای شدند که خودشان تصمیم گرفتند که برای کافه‌ها کیک پزی کنند.

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.

سوی امید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر