رابطه استفاده از رنگ موی دائمی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سلامت
رابطه استفاده از رنگ موی دائمی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان

رابطه استفاده از رنگ موی دائمی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان

همشهریخبرگزاری همشهری |
یک بررسی جدید در آمریکا نشان می‌دهد زنان، به‌ ویژه زنان سیاه‌پوستی که از رنگ موی دائمی و صاف‌کننده‌های موی شیمیایی استفاده می‌کنند، در معرض افزایش خطر دچار شدن به سرطان پستان هستند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یاهونیوز، این بررسی که بوسیله پژوهشگران انستیتوهای ملی بهداشت آمریکا انجام شده و نتایج آن در شماره ۴ دسامبر «ژورنال بین‌المللی سرطان» منتشر شده است به بررسی اثرات فراورده‌های مو در طول یک دوره ۱۲ ماهه در بیش از ۴۶۰۰۰ زن در سنین ۳۵ تا ۷۴ سال که همگی یک خواهر با تشخیص سرطان پستان داشتند، پرداخته است.

این پژوهشگران دریافتند مصرف رنگ موهای دائمی در زنان سیاه‌پوست با افزایش ۴۵ درصدی خطر سرطان پستان و در زنان سفیدپوست با افزایش ۷ درصدی سرطان پستان همراهی دارد.

استفاده بیشتر از این رنگ موها باعث افزایش خطر می‌شد: زنان سیاه‌پوستی که هر پنج تا هشت هفته یا بیشتر از رنگ موی دائمی استفاده می‌کردند با افزایش ۶۰ درصدی خطر سرطان پستان مواجه بودند و در زنان سفیدپوست افزایش خطر در حد ۸ درصد بود.

صاف کننده‌های موی شیمیایی نیز با افزایش خطر سرطان پستان همراهی داشتند. زنانی که هر پنج تا هشت هفته از صاف‌کننده مو استفاده کرده بودند، احتمال دچار شدن به سرطان پستان ۳۰ درصد افزایش می‌یافت؛ این افزایش خطر در زنان سیاه‌پوست و سفیدپوست یکسان بود.

کارشناسان می‌گویند نباید فقط رنگ مو را در ایجاد سرطان پستان مقصر دانست، بلکه عوامل متعددی در افزایش خطر سرطان پستان مؤثرند. از طرف دیگر این بررسی به‌طور دقیق فراورده‌هایی را که این زنان مصرف کرده‌اند، توصیف نکرده است، بنابراین مقایسه کامل در این مورد مشکل است.نتایج متفاوت بررسی‌ها درباره سرطان‌زایی رنگ‌های مو

رنگ‌های مو فراورده‌های بسیار رایج هستند و بیش یک‌سوم زنان بالای ۱۸ سال و ۱۰ درصد مردان بالای ۴۰ سال در آمریکا از آن‌ها استفاده می‌کنند. رنگ‌های مو حاوی بیش از ۵۰۰۰ ماده شیمیایی متفاوت هستند که برخی از آن‌ها در حیوانات باعث ایجاد سرطان می‌شوند.

این پژوهشگران می‌گویند بسیاری از فراورده‌های مو حاوی ترکیبات مختل‌کننده هورمون‌ها و مواد سرطان‌زایی هستند که بالقوه با سرطان پستان ارتباط دارند.

این پژوهشگران می‌افزایند: «این نتایج بیانگر آن است که مواد شیمیایی موجود در فراورده‌های مو ممکن است نقشی در ایجاد سرطان پستان داشته باشند.»

رابطه استفاده از رنگ موی دائمی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان - 9

بااین‌حال کارشناسان می‌گویند پژوهش بیشتری برای تعیین مواد شیمیایی مشکل‌آفرین در فراورده‌های مو لازم است. به گفته کارشناسان این بررسی مشاهده‌ای تنها نقطه شروعی برای یافتن یک رابطه علت و معلولی بالقوه است. این بررسی رابطه مستقیم میان رنگ مو و سرطان پستان را نشان نمی‌دهد و شرکت‌کنندگان در این بررسی نوع فراورده موی مورداستفاده‌شان را مشخص نکرده بودند.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

بررسی‌های قبلی در حیوانات آمونیاک موجود در فراورده‌های مور را مقصر دانسته‌اند و از طرف دیگر پارابن‌ها، ترکیباتی که در برخی از رنگ‌های مو به کار می‌روند، ازلحاظ اثرات بالقوه هورمونی و شبیه هورمون جنسی استروژن‌شان نگران‌کننده هستند.

بررسی‌های متعددی به رابطه احتمالی میان رنگ مو و سرطان پرداخته‌اند، اما تاکنون نتایج این پژوهش‌ها متناقض بوده است؛ درحالی‌که برخی از این بررسی‌ها افزایش خطر برخی از سرطان‌های خون و مغز استخوان مانند لنفوم غیر هوچکینی و لوکمی را نشان داده‌اند، بررسی‌های دیگر رابطه‌ای را نشان نداده‌اند. بررسی‌ها درباره رابطه میان رنگ‌های مو سرطان پستان و سرطان مثانه نیز نتایج متناقضی داشته است.مردم از این بررسی چه نتیجه‌ای می‌توانند بگیرند؟

ابتدا باید گفت همه زنان در این بررسی سابقه خانوادگی سرطان پستان (یک خواهر با تشخیص سرطان پستان) را داشتند و به‌این‌ترتیب به‌طورکلی نسبت به مردم عادی در معرض خطر بیشتر سرطان پستان بودند. اصولا سرطان پستان در بسیاری از بیماران بیش از آنکه به عوامل محیطی مربوط باشد، با ژنتیک و سابقه خانوادگی افراد ارتباط دارد.

بنابراین بر اساس نتایج این بررسی مشاهده‌ای، زنان به‌خصوص زنان غیر سیاه‌پوست نباید زیاد وحشت‌زده شوند، البته پزشکان باید در معاینه بیماران باید به مصرف رنگ مو هم توجه داشته باشند.

اما زنان (و مردانی) که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارد باید با پزشک عمومی‌شان در این رابطه مشورت کنند. در زنانی که در معرض خطر بیشتر سرطان پستان هستند، مشاوره با پزشک متخصص سرطان پستان برای بررسی عوامل خطرساز و تغییرات سبک زندگی برای پیشگیری از این بیماری پیشنهاد می‌شود.

اگر می‌خواهید استفاده از رنگ‌های موی دائمی را کنار بگذارید، توجه داشته باشید که این بررسی همچنین نشان داده است که رنگ‌های موی نیمه دائمی و رنگ موهای موقتی خطر سرطان پستان را «بالا نمی‌برند».

همچنین راه‌های متعددی برای کاهش خطر سرطان پستان در زنان وجود دارد - حفظ سبک زندگی سالم که توصیه‌ای است که پزشکان برای بیماری‌های دیگر هم می‌کنند، خوردن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کاستن از استرس.

نکته مهم دیگر غربالگری منظم برای سرطان پستان با ماموگرافی است که باعث تشخیص زودرس بیماری احتمالی و درمان علاج بخش آن می‌شود.زیبایی پردردسر کد خبر ۴۶۸۱۲۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک19 ساعت قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
آیا مصرف انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟ بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟ تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد. اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است. آیا مصرف انار با دیگر دارو‌ها تداخل دارد؟ گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ساغر صالح پور، با اشاره به برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه بیماری‌های زنان در این گنگره مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۹۸ در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران در تالار ابوریحان برگزار می‌شود. وی افزود: موضوعاتی همچون مامایی، ژنیکولوژی، ناباروری، ژنیکوانکولوژی، پریناتولوژی، نوروژنیکلوژی هورمون درمانی، آندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، HPV و PCO در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی، در مامایی، زنان و ناباروری، خاطرنشان کرد: این کنگره به همت مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود. صالح پور گفت: همچنین انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران، انجمن سرطان‌های زنان، انجمن علمی و تخصصی ناباروری زنان، انجمن علمی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و انجمن آندومتریوزیس در برگزاری این کنگره همکاری دارند.
سلامت نیوزسلامت نیوز18 ساعت قبل
پدرم به عنوان پاکبان در شهرداری استخدام شد اما درآمد او کفاف هزینه‌های زندگی ما را نمی‌داد. این شرایط زندگی موجب شده بود نوعی احساس تنهایی در وجودم رخنه کند ولی باز هم زندگی خوبی داشتیم تا این که روزی مادرم مرا به گوشه آشپزخانه کشید و گفت: قرار است با یکی از کارگران رستوران ازدواج کنم! یک روز که غرق در تلفن همراهم بودم با پسر جوانی به نام «احد» آشنا شدم. آن قدر درگیر این عشق خیابانی بودم که اصلا یادم رفته بود نامزدی به نام قادر هم دارم. خلاصه دو سال بعد به قادر گفتم که هیچ علاقه‌ای به او ندارم و نمی‌توانم با او ازدواج کنم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴11 ساعت قبل
ساعت ۲۴-آیا کارمندی در این وضعیت را باید به خانه فرستاد یا اجازه داد با وجود سرماخوردگی کار کند؟ روزی رئیسم به من گفت: "به خاطر خدا برگرد خانه! از دوستان و همکارانم می‌پرسم وقتی سرما می‌خوریم باید مرخصی بگیریم یا نه؟ نظراتشان خیلی متفاوت و گاهی متضاد است. با این کار سرما خوردگی‌تان را در محیط کار پخش نمی‌کنید. " مثلا اگر کسی بیمار است ولی هنوز می‌تواند کارهایی انجام دهد، شاید بشود کار از منزل برایش ترتیب داد. وقتی هم که بیماری عفونی دارم ولی حالم خیلی هم بد نیست، با خود و اطرافیانم مهربانتر باشم و تا خوب شدن کامل از خانه کار کنم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1