چرا آزمون مایرز بریگز (تست MBTI)، بی‌معناست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ

چرا آزمون مایرز بریگز (تست MBTI)، بی‌معناست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
می‌توان گفت آزمون تیپ شخصیتی مایرز بریگز شناخته شده ترین آزمون شخصیتی در دنیاست. سالانه حدود ۲ میلیون نفر به درخواست بخش منابع انسانی شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و حتی ادارات دولتی در این آزمون شرکت می‌کنند. شرکتی که این آزمون را عرضه می‌کند و می‌فروشد در سال حدود ۲۰ میلیون دلار از طریق این آزمون کسب درآمد می‌کند. تنها یک مشکل وجود دارد. این آزمون کاملا بی معناست.

دریافت ۱۱ MB

آدام گرنت، روانشناس سازمانی در دانشگاه پنسیلوانیا است و کتابی در مورد کاستی‌ها و معایب آزمون مایرز-بریگز به رشته تحریر در آورده است. او می‌گوید «هیچ مدرکی پشت این آزمون نیست، ویژگی‌هایی که توسط آزمون سنجیده می‌شوند قدرت پیش بینی ندارند که مشخص کنند فرد در یک موقعیت چقدر خوشحال خواهد بود، در شغلش چه عملکردی خواهد داشت، یا در ازدواج چقدر موفق خواهد شد.»

‌ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که آزمون در پیش‌بینی میزان موفقیت اشخاص در شغل‌های گوناگون کاملا ناکارآمد است.

این آزمون مدعیست که می‌تواند بر اساس ۹۳ پرسش تمام افراد جهان را در ۱۶ «تیپ» شخصیتی جداگانه دسته‌بندی کند و با این کار «چارچوبی قدرتمند برای ساخت روابط بهتر، ایجاد تغییرات مثبت، مهارت نوآوری و ابتکار، و دست یابی به برتری» ایجاد می‌کند. اکثر افرادی که این آزمون را قبول دارند، از این آزمون به عنوان ابزاری برای تشخیص گزینش شغل مناسب استفاده می‌کنند.

اما این آزمون در دهه ۱۹۴۰ و بر اساس نظریه‌های اثبات نشده کارل یونگ تدوین شده است و امروزه جامعه روانشناسی اهمیتی برای آن قائل نیست. حتی یونگ هشدار داده بود که این «تیپ» ‌های شخصیتی تنها تمایلات/گرایشات نسنجیده و محاسبه نشده‌ای هستند که وی در افراد مشاهده کرده، نه اینکه دسته بندی‌های دقیق و مشخصی باشند. ارزیابی‌های متعددی نشان داده‌اند که این آزمون در پیش‌بینی موفقیت افراد در مشاغل گوناگون ناکارآمد است، و تقریبا نیمی ‌از افرادی که برای بار دوم آزمون را انجام می‌دهند هر بار به نتایج متفاوتی می‌رسند.

با این حال حتما تا به حال افرادی به شما گفته‌اند که تیپ شخصیتی شان «ENFJ» (برونگرا، درک شهودی، درک حسی، قضاوت) یا «INTP» (درونگرا، درک شهودی، فکری، ملاحظه کننده) یا یکی دیگر از ۱۶ تیپ شخصیتی هستند که از مطالعات یونگ گرفته شده است و شاید حتی در موقعیت‌های شغلی خودتان در این آزمون شرکت کرده باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم چرا این برچسب‌ها بی‌معنا هستند و چرا هیچ سازمانی در قرن بیست و یکم نباید در هیچ موردی بر نتایج این آزمون تکیه کند.

در سال ۱۹۲۱ یونگ کتاب انواع روانشناختی را منتشر کرد. در این کتاب یونگ چند نظریه جالب اما تایید نشده ارائه کرد در مورد اینکه عملکرد مغز انسان چگونه است.

در کنار موارد دیگر یونگ شرح می‌دهد که می‌توان انسان‌ها را در دو تیپ عمده جای داد: ملاحظه کننده و قضاوت کننده. گروه ملاحظه کننده را می‌توان به افرادی تقسیم کرد که حسی/حس گرا هستند و افراد دیگری که درک شهودی (شمی) را ترجیح می‌دهند. گروه قضاوت کننده نیز به افراد فکری و احساسی تقسیم می‌شود. بدین ترتیب روی هم چهار تیپ شخصیتی ایجاد می‌گردد. تمام این چهار تیپ شخصیتی را می‌توان بر اساس طرز برخورد به درونگرا و برونگرا تقسیم کرد. البته این دسته بندی‌ها تقریبی بودند؛ یونگ می‌نویسد: «هر فردی استثنایی در این قاعده است».

این دسته بندی‌های تقریبی حتی بر مبنای آزمایشات و تجربیات یا داده‌های کنترل شده نبودند. گرانت، روانشناس دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید زمانی که یونگ این کتاب را نوشت روانشناسی هنوز دانشی تجربی نبود. یونگ این دسته‌بندی‌ها را بر اساس تجربیات شخصی خودش ایجاد کرد. اما یونگ تاثیر چشمگیری در آغاز حوزه روانشناسی داشت، و به ویژه ایده «تیپ» رایج شد.

هیچکدام از این دسته بندی‌ها بر مبنای آزمایشات و تجربیات یا داده‌های کنترل شده نبودند، فقط جنبه نظری داشتند.

بعدها کاترین بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز با اقتباس از اصول و قواعد کلی یونگ، آزمونی طراحی کردند. این دو خانم آمریکایی هیچگونه پیشینه تحصیل رسمی ‌در حوزه روانشناسی نداشتند. بریگز برای آنکه تکنیک‌های آزمون سازی و ارزیابی‌های آماری را بیاموزد با ادوارد ‌های همکاری کرد. ادوارد ‌های مدیر منابع انسانی در یکی از بانک‌های فیلادلفیا بود.

آنها در سال ۱۹۴۲ «آزمون تیپ شخصیتی» شان را آزمودند. در این آزمون انواع شخصیتی یونگ کپی سازی شد اما واژگان کمی ‌تغییر کرد و به گونه‌ای بازسازی شد تا افراد بر اساس پاسخ‌هایی که به مجموعه پرسش‌های دو گزینه‌ای می‌دادند در یکی یا دو تا از چهار دسته بندی قرار بگیرند.

اگر دو (تعداد احتمالات در هر دسته) را به توان چهار (تعداد دسته‌ها) برسانیم به عدد ۱۶ می‌رسیم: تیپ‌های شخصیتی متفاوتی که ظاهرا تمام مردم جهان در این ۱۶ دسته جای می‌گیرند. مایرز و بریگرز برای هر یک از این تیپ‌ها عنوانی برگزیدند، برای مثال مجری، حامی، دانشمند و ایده آل گرا.

در طی سال‌ها بر محبوبیت این آزمون افزوده شد، به ویژه از سال ۱۹۷۵ که توسط شرکت سی پی پی به کار گرفته شد، اما در طی این سال‌ها تغییر چندانی نکرده است. هنوز هم در این آزمون یک تیپ شخصیتی چهار حرفی به شما داده می‌شود که بیانگر نتیجه ایست که شما از هر چهار دسته بندی گرفته‌اید.

آزمون مایرز-بریگز از عوامل دوگانه (باینری) نادرست و محدود استفاده می‌کند

در مورد اکثر خصوصیات رفتاری، انسان‌ها روی نقاط مختلفی در امتداد یک طیف قرار می‌گیرند. اگر از افراد بپرسید ترجیح می‌دهند فکر کنند یا احساسی عمل کنند، یا ترجیح می‌دهند قضاوت کنند یا درک کنند، اکثر افراد می‌گویند اندکی از هر مورد. یونگ خودش هم این قضیه را تصدیق می‌کند، وی اشاره می‌کند که تفکر دوگانه (باینری) شیوه سودمندی برای مطالعه در مورد انسان‌ها بوده است اما می‌نویسد «هیچ انسانی درونگرای مطلق یا برونگرای مطلق نیست. چنین فردی جایش در آسایشگاه روانی خواهد بود.»

اما این آزمون اساسا بر این مبنا ساخته شده است که تمام انسان‌ها یا درونگرا هستند یا برونگرا. این آزمون با ارائه پرسش‌هایی نظیر «آیا با دیگران همدردی می‌کنید» دست به نتیجه گیری می‌زند و تنها پاسخ‌های قطعی و صریحی که در اختیار فرد شرکت کننده می‌گذارد «بله» یا «خیر» است.

علاوه بر این، دلایل تجربی قابل قبولی پشت این گزینه‌های دوگانه وجود ندارد، گزینه‌هایی که به نظر نمی‌رسد بتوانند واقعیتی که ما می‌شناسیم را توصیف کنند. در واقع این گزینه‌ها از نظریه‌های اثبات نشده‌ی متفکری در اوایل قرن بیستم گرفته شده‌اند که به مفاهیمی ‌همچون ادراک فراحسی و ناخودآگاه جمعی باور داشته است.

اما داده‌های حقیقی به روانشناسان می‌گویند که این خصوصیات رفتاری از توزیع دو نمایی (دووجهی) بر خوردار نیستند. برای مثال بررسی تعاملات یک گروه از افراد با دیگر اشخاص نشان می‌دهد درست همانطور که یونگ اشاره کرده بود هیچ فردی درونگرای مطلق یا برونگرای مطلق نیست، بلکه اکثریت افراد در میانه این طیف جای می‌گیرند.

تمامی‌ دسته بندی‌های آزمون مایرز-بریگز از چنین نواقصی رنج می‌برند و روانشناسان می‌گویند این دسته بندی‌ها شیوه‌ی سودمندی برای تشخیص تیپ‌های شخصیتی متفاوت نیستند. گرانت می‌گوید «به ندرت پیش می‌آید که دانشمندان اجتماعی معاصر به مطالعه اموری این چنین بپردازند که آیا برای مثال فرد هنگام تصمیم گیری، عقلانی تصمیم می‌گیرد یا بر اساس احساسات، زیرا همه ما از هر دو مورد استفاده می‌کنیم. تمام این دسته بندی‌ها، دوگانگی‌هایی ایجاد می‌کنند؛ در حالی که ویژگی‌های شخصیتی که در دو سر این طیف قرار گرفته‌اند یا کاملا از یکدیگر مستقل هستند یا با یکدیگر مرتبط هستند. حتی داده‌های خود آزمون مایرز-بریگز نشان می‌دهند که در هرکدام از دسته بندی‌ها اغلب افراد در میانه طیف قرار دارند اما در نهایت در یکی از دسته بندی‌ها جای داده می‌شوند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان | جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

به همین خاطر است برخی از روانشناسان به جای ویژگی‌های شخصیتی دیگر در مورد حالات شخصیتی صحبت می‌کنند و به همین خاطر است که به ندرت می‌توان روانشناسی حقیقی در هر کجای دنیا پیدا کرد که برای بیمارانش از آزمون مایرز-بریگز استفاده کند.

این گزینه‌های محدود مشکل دیگری هم دارند: متوجه می‌شوید که کلماتی همچون «خودخواه»، «تنبل» یا «بدجنس» هیچ کجای این طیف دیده نمی‌شود. فرقی نمی‌کند در کدامیک از دسته بندی‌ها قرار می‌گیرید به هر حال آزمون توصیف تملق آمیزی از شما ارایه می‌کند: «متفکر»، «عملگرا» یا «پرورش دهنده».

گویا این آزمون طراحی نشده تا افراد به درستی دسته بندی کند، بلکه به نحوی طراحی شده تا فرد پس از این آزمون احساس خوشحالی کند. از جمله دلایلی که این آزمون با وجود اینکه مورد تایید روانشناسان قرار نگرفته سال‌های متمادی در میان سازمان‌ها پابرجا مانده همین است.

از جنبه نظری، اگر آزمون مایرز-بریگز به درستی مشخص کند که افراد شرکت کننده در آزمون به کدام سر طیف در هر دسته بندی نزدیکتر هستند باز هم آزمون ارزشمندی بود.

اما مساله این است که آزمون آشکارا از تناقض رنج می‌برد. تحقیقات نشان داده است ۵۰ درصد از افرادی که برای بار دوم در آزمون شرکت کرده‌اند، حتی فقط پنج هفته بعد از بار نخست، نتایج متفاوتی گرفته‌اند.

۵۰ درصد از افرادی که برای بار دوم در آزمون شرکت کرده‌اند، نتایج متفاوتی گرفته‌اند

علت آن است که ویژگی‌هایی که آزمون قصد سنجش آنها را دارد ویژگی‌هایی نیستند که پیوسته در میان افراد متفاوت باشند. اغلب ما در طول زمان حالت‌های متفاوتی را نسبت به این ویژگی‌ها تجربه می‌کنیم، برای مثال بسته به حالت روحی که در زمان آزمون داریم ممکن است فکر کنیم که با دیگران همدردی می‌کنیم یا نمی‌کنیم. اما این آزمون تنها بر اساس پاسخ‌هایی که به چند پرسش دو گزینه‌ای داده‌ایم به ما می‌گوید آیا «تفکری» هستیم یا «احساسی» بدون اینکه هیچ فضایی میان این دو سر طیف قایل شود.

عامل دیگری که نشان می‌دهد آزمون مایرز-بریگز نادرست است این است که تحلیل‌های متعدد گوناگونی نشان داده‌اند این آزمون در پیش بینی موفقیت افراد در شغل‌های گوناگون کارایی خاصی ندارند.

حال اگر این آزمون چنین نتایج نادرستی را به افراد می‌دهد چرا هنوز افرادی بسیاری در این آزمون شرکت می‌کنند؟ یک دلیل توصیفات تملق آمیز و مبهمی ‌است که در تیپ‌های شخصیتی ارائه شده و تیپ‌ها همپوشانی بالایی دارند، به نحوی که افراد بسیاری می‌توانند در چندین تیپ جای بگیرند.

این شیوه اثر فورر نامیده می‌شود و همان تکنیکی است که از زمان‌های دور مورد استفاده طالع بینان، فالگیران و دیگر افرادی قرار می‌گرفت که با دانش کاذب خود مردم را قانع می‌کردند اطلاعات صحیح و دقیقی در مورد افراد دارند.

آزمون مایرز-بریگز مورد تایید اکثر روانشناسان نیست

همه این دلایل باعث شده تا روانشناسان، افرادی که بر درک و ارزیابی رفتارهای انسانی تاکید دارند، آزمون مایرز-بریگز را در پژوهش‌های معاصر به طور کامل رد کنند.

اگر در هر کدام از مجلات (جورنال) برجسته روانشناسی در مورد آزمون‌های شخصیتی جستجو کنید چندین سیستم متفاوت پیدا خواهید کرد که دهه‌ها پس از معرفی آزمون تدوین شده‌اند، اما از خود آزمون مایرز-بریگز خبری نیست. به جر چند ارزیابی که نتیجه گرفته‌اند آزمون مایرز-بریگز دارای نقص و کاستی است، هیچکدام از مجلات برجسته روانشناسی پژوهشی در مورد این آزمون چاپ نکرده‌اند، در حالی که اکثر این مجلات، از قبیل مجله تیپ‌های روانشناسی مخصوص پژوهش‌هایی از این دست راه اندازی شده‌اند.

هیچکدام از مجلات برجسته روانشناسی پژوهشی در مورد این آزمون چاپ نکرده‌اند

شرکت سی پی پی، که این آزمون را منتشر می‌کند، سه روانشناس برجسته در هیات مدیره خود دارد، اما هیچکدام از آنها در تحقیقات خود از این آزمون بهره‌ای نگرفته‌اند. کارل تورسناز روانشناسان دانشگاه استنفورد و عضو هیات مدیره شرکت سی پی پی این مساله را تصدیق می‌کند و در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست در سال ۲۰۱۲ می‌گوید «همکاران دانشگاهی من استفاده از این آزمون را زیر سوال خواهند برد».

بر خلاف جنبه درونگرا-برونگرا در آزمون مایرز-بریگز، آزمون‌های جدیدتر که برمبنای داده‌های مشاهده ای/تجربی ارایه شده‌اند بر دسته‌بندی‌های کاملا متفاوتی تاکید دارند. مدل پنج عاملی شخصیت به ارزیابی گشودگی (نسبت به پذیرش تجربه)، وظیفه شناسی، برون گرایی، تطابق پذیری و روان رنجوری می‌پردازد، عواملی که طبق داده‌های حقیقی جمع آوری شده واقعا میان افراد تفاوت بسیاری دارند و شواهدی موجود است که این طرح در تعیین توانایی افراد قدرت پیشگویی دارد و می‌تواند موفقیت آنان را در شغل‌های متعدد و دیگر موقعیت‌ها تخمین بزند.

تنها چیزی که کم دارد دستگاهی اداری برای بازاریابی است، همان چیزی که آزمون مایرز-بریگز برخوردار است.

پس آزمون مایرز-بریگز به چه کار می‌آید؟

آزمون مایرز-بریگز تنها یک فایده دارد: سرگرمی. هیچ اشکالی ندارد برای سرگرمی ‌و تفریح آزمون را انجام بدهید، شبیه تست‌های سایت بازفید (BuzzFeed).

اما مساله در تبلیغاتی است که شرکت سی پی پی از آزمون می‌کند «معتبر و قابل اعتماد، با پشتوانه پژوهش‌های جهانی در حال پیشرفت». این شرکت سالانه در حدود ۲۰ میلیون دلار از طریق آزمون مایرز-بریگز به عنوان مهم‌ترین محصول شرکت، درآمد کسب می‌کند. در میان موارد دیگر، این شرکت از هر شخصی که بخواهد در آزمون شرکت کند بین ۱۵ تا ۴۰ دلار، و از هرکسی که بخواهد عامل برگزار کننده معتبر این آزمون شود ۱۷۰۰ دلار هزینه دریافت می‌کند.

چرا باید کسی اینقدر پول بدهد تا در آزمونی ناقص و معیوب شرکت کند؟ وقتی شما از عنوانی نظیر مشاور شغلی برخوردار هستید می‌توانید خدمات خود را به کسانی که به دنبال شغل هستند و نیز هزاران شرکت بزرگ بفروشید، شرکت‌هایی نظیر مک کنزی یا جنرال موتورز و ۸۹ شرکت گزارش شده دیگر از ۱۰۰ شرکت پرفروش آمریکا. این شرکت‌ها از آزمون استفاده می‌کنند تا کارمندان و نیروهای تازه استخدام شده را در «تیپ‌های شخصیتی» دسته بندی کنند و برنامه‌های آموزشی مناسب و مسئولیت‌های درخور به آنان اختصاص دهند. زمانی که افراد، عامل برگزار کننده معتبر این آزمون می‌شوند، به حامیان و مشوقان این آزمون بدل می‌شوند که استفاده مداوم از این ابزار منسوخ شده را تضمین می‌کنند.

اگر شرکت‌های خصوصی می‌خواهند با آزمون مایرز-بریگز پولشان را دور بریزند، اختیار با خودشان است. اما در حدود ۲۰۰ اداره دولتی نیز برای این آزمون هزینه می‌کنند، از جمله وزارت امور خارجه و سازمان سی آی ای (CIA). به ویژه ارتش روی آزمون مایرز-بریگز تاکید بسیار دارد، و یک چهارم از کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست در این آزمون شرکت کرده‌اند.

هزاران روانشناس حرفه‌ای آزمون مایرز-بریگز را که قدمت آن به قرن رسیده مورد ارزیابی قرار داده‌اند و دریافته‌اند که این آزمون نادرست و بی حساب و کتاب است و سیستم‌های بهتری برای تحلیل شخصیت تدوین کرده‌اند. بیایید دیگر از این آزمون منسوخ شده استفاده نکنیم، آزمونی که ارزش و اعتبار علمی‌ آن به اندازه گفته‌های طالع بینان است، و از این پس از آزمون‌های دیگری استفاده کنیم.

نویسندگان جوزف استرومبرگ و استل کاسول، Vox. com

منبع: باشگاه اندیشه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست، محسن وطن پرست ابراز داشت: این خدمات با سرعت در حال پیمودن گام‌های مرحله رشد و رسیدن به مرحله بلوغ است. وی با تأکید بر رویکرد شرکت ملی پست در ایجاد سکوی تجارت الکترونیک و طراحی مدل کسب و کار بر پایه سیستم‌های پلتفرمی، اظهار کرد: این امکان بیش از پیش فراهم شده است تا با اهتمامی مضاعف در صدد تقویت این خدمت و ورود به بازار‌های جدید باشیم. وطن پرست با بیان اینکه بر اساس رویکرد‌های جدید کسب و کار، این خدمت در ابتدای مسیر تحول است، افزود: اقدامات پیشین پیرامون تکالیف مندرج در اساسنامه شرکت ملی پست، نظارت بر کالا‌های عرضه شده و سالم سازی فضای کسب و کار همچنین تدابیر معمول در خصوص مدیریت وجوه حاصله، از طریق تجهیز توزیع کنندگان به دستگاه‌های M-POS (با همکاری شرکت‌های PSP) توانایی سرویس را به گونه‌ای فراهم کرده است که پیش‌بینی می‌شود در ادامه مسیر شاهد جهشی چشمگیر در جهت شکوفایی این خدمت باشیم. وطن پرست با بیان اینکه در حال حاضر ۴۸ شرکت و ۴۸۰۰ فروشگاه در این کسب و کار از طریق سامانه گیت وی و سامانه بازار الکترونیک مشغول فعالیت اند، گفت: اهداف تبیین شده رشد ۶۵ درصدی درآمد و ۱۲ درصدی ترافیک در نه ماهه سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تحقق یافته است. وی اضافه کرد: صرفنظر از برنامه‌هایی که تاکنون در حوزه زیر ساختی این سرویس همانند تجهیز توزیع کنندگان به دستگاه‌های کارتخوان همراه انجام شده، برنامه‌های دیگری با هدف توسعه و مدیریت هزینه طرح ریزی شده است که در این راستا توجه ویژه به جایگاه گردش مالی بین فعالان این کسب و کار صورت پذیرفته و در قالب تسویه حساب بموقع وجوه، نمود داشته است. مدیرکل مهندسی عملیات و راهبری سرویس با یادآوری اینکه در گام نخست، صدور چک‌های واریز حق سهم طرفین در حداقل زمان ممکن و به صورت روزانه انجام می‌شود، ادامه داد: در گام دوم با برنامه‌ریزی و تدوین پروژه تسهیم آنلاین وجوه کالا و خدمات و واریز به حساب شرکت‌ها، فروشگاه‌های طرف قرارداد و اجرای آزمایشی این پروژه در دو فروشگاه منتخب، زمینه به گونه‌ای فراهم خواهد شد تا با تسهیم برخط حق سهم طرفین و تامین رضایت ذینفعان، بر گستره این فعالیت افزوده شود. وی افزود: در زمینه حرکت به سمت بهبود مستمر نیز برنامه‌هایی نظیر بروز رسانی شاخص‌های کیفی، تهیه و تدوین کارنامه عملکرد واحد‌های اجرایی، بروز رسانی وصول وجوه، نظارت بر کاهش مرسولات برگشتی، افزایش نظارت بر توزیع دقیق مرسولات پستی، بازنگری دستورالعمل‌ها و استفاده از جعبه‌های پستی جهت تامین امنیت مرسولات طرح ریزی شده که بخشی از آن محقق شده است و بقیه در آینده‌ای نزدیک عملیاتی خواهد شد. وطن پرست ادامه داد: علاوه بر اقدامات انگیزشی که پیش‌تر در راستای جذب فعالان این کسب و کار به آن اشاره شد، این اداره کل به منظور تامین حداکثری رضایت ذینفعان، پروژه‌هایی را در کمیته بازمهندسی فرآیند‌های کلیدی، با هدف چابک‌سازی و اصلاح فرآیند‌های عملیاتی تدوین کرده است، تا زمینه حمایت از شرکت‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیک را فراهم کند. وی افزود: در راستای کمک به اشتغال بر پایه خدمات ارزش افزوده، طرح ایجاد مراکز سرویس شتابدهی ستاپ که با استفاده از ظرفیت‌های موجود شرکت ملی پست مانند تخصیص فضای اداری مورد نیاز در واحد‌های پستی و تسهیلات بانکی کم بهره کلید خورده است، می‌تواند مولفه‌ای اثربخش در توسعه همکاری‌های فعالان این کسب و کار باشد. وطن پرست با یادآوری اینکه همواره در طی مسیر به سمت ارائه مطلوب و با کیفیت خدمات، مشکلات متعدد درون و برون سازمانی سد راه است، گفت: حل مشکلات درون سازمانی نیازمند آسیب شناسی و بازمهندسی و حل مشکلات برون سازمانی مستلزم تعامل و رایزنی‌های منطقی است. وی ادامه داد: اداره کل مهندسی عملیات و راهبری سرویس، با هدف فایق شدن بر مشکلات داخلی با همتی مضاعف پایش‌های سیستمی را در دستور کار قرار داده است و بازخورد‌های حاصله را همراه با تصمیم‌سازی‌های به هنگام، در قالب گزارش‌های مدیریتی جهت تصمیم‌گیری مناسب ارایه می‌نماید. مدیرکل مهندسی عملیات و راهبری سرویس با تاکید بر اهمیت همکاری با سازمان‌ها و نهاد‌هایی نظیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گمرک، پلیس فتا و … جهت فراهم نمودن بستر مناسب فعالیت در حوزه تجارت الکترونیک، افزود: این مقوله نیز همواره مدنظر مقامات ارشد شرکت است و با پی‌ریزی برنامه‌ها و تدابیر مدیریتی که به آن اشاره شد، تاکنون توانسته‌ایم بر مشکلات غلبه کنیم.

معرفی کتاب هفته

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

فیلم | نمایی آخرالزمانی از طوفان در نیوساوث ویلز استرالیا

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود اعلام کرد که پیش‌بینی خود را از متوسط رشد اقتصادی جهان در سال جاری و سال آینده به ۲٫۹ درصد و ۳٫۳ درصد رسانده که این ارقام در مقایسه با گزارش قبلی این نهاد بین المللی ۰٫۱ درصد کمتر است. انتظار می‌رود که با توجه به روند نامطمئن کنونی بر سر راه اقتصاد جهانی، نباید انتظار تقویت بیش از حد رشد اقتصادی جهان را داشته باشیم. گیتا گوپیناث، کارشناس ارشد اقتصادی صندوق بین المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد: هنوز مشخص نیست که اقتصاد جهانی نسبت به سال قبل تا چه حد بهبود پیدا کند. در بازارهای نوظهور هنوز ریسک‌های مشخصی وجود دارند که تکلیف‌شان مشخص نشده است و در اقتصادهای توسعه یافته نیز انتظار نمی‌رود ارقام رشد نیرومندی به ثبت برسد. احتمال آغاز یک جنگ تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا و مساله انتخابات ریاست جمهوری این کشور از جمله ریسک‌هایی هستند که می‌توانند در ادامه سال برای اقتصاد جهانی تعیین‌کننده باشند. این ریسک‌ها ممکن است باعث ایجاد نوسانات شدید در بازارهای مالی و نرخ بهره شوند.

ماجرای تنبیه دانش آموز در مدرسه رونقی فهرج!

رکنارکنا20 ساعت قبل
به گزارش رکنا، اسماعیلی مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو یزد گفت: در سایت‌های خبری و فضای مجازی مطلبی تحت عنوان ضرب و شتم دانش آموز پایه دوم ابتدایی دبستان رونقی فهرج به دست معلم وی منتشر شد که بلافاصله با حساسیت کامل, تیمی از کارشناسان این اداره مسئول پیگیری مساله شدند. او ادامه داد: پس از بررسی تیم کارشناسی مشخص شد که این خبر کذب است و به دلیل مشکلات شخصی والدین یکی از دانش آموزان با مدیر مدرسه، این خبر را در خبرگزاری‌ها و فضای مجازی منتشر کردند. مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو یزد بیان کرد: بخشنامه‌های متعددی در خصوص ممنوعیت تنبیه بدنی در آموزش و پرورش صادر شده و کلاس‌های آموزشی هم برای آموزگاران و مدیران در خصوص تبیین این بخشنامه‌ها برگزار شده است. اسماعیلی درخواست کرد: خبرگزاری‌ها قبل از انتشار این گونه اخبار صحت آن را از روابط عمومی آموزش و پرورش استعلام کنند. او اظهار داشت: والدین دانش آموزان در صورت مشاهده هر گونه موارد تنبیه بدنی موارد را به صورت حضوری و از طریق سایت شکایات طرح کنند تا سریعا رسیدگی شود.

سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، در دست بررسی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
تعداد بازدید: ۱ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسات تاکید شد که روند بررسی سانحه با مشارکت و طبق ساختار‌های موجود در بررسی سوانح، تا انتها انجام و نتایج به صورت شفاف اطلاع رسانی شود. آقای اسلامی درباره جعبه سیاه هواپیما نیز افزود: جعبه سیاه که شامل (CVR و FDR) هست جزو جدانشدنی اجزاء بررسی سانحه است و سانحه در ایران رخ داده و مسئول بررسی سانحه، هیئت بررسی سانحه هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران است که طبق قوانین ایکائو در حال بررسی کار است. آقای اسلامی با بیان اینکه جعبه سیاه باید به عنوان یکی از آیتم‌های بررسی سانحه، بررسی شود افزود: اگر تیم بررسی سانحه در بازگشایی اطلاعات و بازبینی آن دچار مشکل شود ممکن هست که در خصوص اینکه چگونه از سایر کسانی که امکانات دارند کمک بگیرد، تصمیم بگیرد تا بتواند بازخوانی کند. اسلامی افزود: از مردم می‌خواهیم که وقتی هواشناسی اعلام می‌کند، از سفر‌های غیرضرور خودداری کنند و رانندگان به تذکر پلیس راه توجه کنند. اسلامی افزود: وقتی شرایط آب و هوایی سخت است، مردم رعایت کنند و حفظ جان خود را درنظر بگیرند تا با یک بی احتیاطی دچار غم و اندوه نشویم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

انفجار عامدانه موشک توسط اسپیس ایکس‌؛ چرا ایلان ماسک یک فالکون ۹ را منفجر کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

رئیس سامسونگ موبایل تغییر کرد؛ مدیرعامل جدید سامسونگ کیست؟

تکراتوچند ثانیه قبل

بهترین دوربین‌های ۲۰۲۰ کانن: با دوربین خوب عکس خوب بگیرید

تکراتوچند ثانیه قبل

مسکو: سفر پوتین به اراضی‌اشغالی به یک روز تقلیل یافت

مهر4 دقیقه قبل

خارجی‌ها طلاهای کشتی پهلوانی را درو کردند/ایران هیچ طلایی ندارد

ایسنا6 دقیقه قبل

الخزعلی مطرح کرد | تظاهرات ضدآمریکایی جمعه، تکرار انقلاب ۱۹۲۰ عراق علیه انگلیس است

فارس6 دقیقه قبل

به صدا درآمدن آژیر خطر در سفارت آمریکا واقع در بغداد

نامه‌نیور8 دقیقه قبل