آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

الفخبرگزاری الف |
وضعیت عراق در ماه های اخیر بسیار پیچیده شده است. همزمان با فساد و مشکلات گسترده اقتصادی، عادل عبدالمهدی نیز از سمت نخست وزیر استعفا داده است. اما موضوعی که وضعیت را بغرنج کرده تلاش داعش برای احیای قدرت است.

به گزارش الف، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق بعد از مدت‌ها گمانه زنی استعفای خود را روز شنبه اوائل هفته به پارلمان تقدیم کرد و روز بعد کناره گیری وی از قدرت پذیرفته شد. در حال حاضر پارلمان ۱۵ روز فرصت دارد تا نخست وزیر بعدی را انتخاب کند. برهم صالح، رئیس جمهور در مقطع گذار مدیریت امور را برعهده دارد.

این سردرگمی در فضای سیاسی محصول فعال شدن شکاف‌های اجتماعی و از هم گسیختگی جامعه عراق است. آشوب و ناآرامی‌ها در ماه‌های اخیر در اکثر استان‌های جنوبی و مرکزی وجود داشته است. عراق از ۹ مهرماه دچار آشوب و بی ثباتی شده اما بعد از مدتی بدلیل راهپیمایی اربعین به مدت دو هفته این تظاهرات تعلیق شد و از اوائل آبان ماه دوباره از سرگرفته شد.

در حال حاضر بدلیل درگیری‌های سیاسی و اجتماعی، داعش فرصت طلایی برای ابراز وجود پیدا کرده است. هسته‌های گروه تروریستی داعش در هفته‌های اخیر چندین حمله را در استان هایی مانند دیاله، نینوا، صلاح الدین، الانبار، کرکوک، بغداد و … انجام داده‌اند. حتی عناصر این گروه تروریستی تلاش داشتند تا با حمله به زندان استان نینوا، فرماندهان و اعضای زندانی شده خود را فراری دهند اما موفق به این کار نشدند. بعد از این اتفاق، پلیس عراق تدابیر امنیتی را در زندان‌های استان ذی قار، بصره و … تشدید کرده است. همزمان با این اتفاق داعش در ماه‌های اخیر تلاش داشته تا با یارگیری از روستاها، طرفداران خود را در حلقه هایی جمع و منسجم کند.

اگر چه داعش در سوریه و عراق، دیگر سرزمین و خاکی که بر آن حکومت کند در اختیار ندارد اما گفته می‌شود هنوز بین ۱۴ تا ۱۸ هزار نفر عضو دارد. همچنین گروه داعش در مناطقی مانند آفریقا، شرق آسیا، افغانستان و … فعالیت دارد.

به نظر می‌رسد دست هایی در کار است تا عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه روی ثبات و آرامش را نبینند و جهت اعتراضات را به سمت ایران تغییر دهند. درباره دلیل این موضوع نیز می‌توان به این مسئله اشاره کرد که بعد از پیروزی جبهه مقاومت در عراق و سوریه، کشورهای غربی، برخی دولت‌های منطقه و رژیم صهیونیستی در پی این هستند که از نگاه خود با ایجاد چالش هایی قدرت ایران را در منطقه محدود کنند و به زعم خود تهران را در تنگنا قرار دهند. به این مسئله باید اوضاع بهم ریخته سیاسی و عدم شکل گیری حکومت در رژیم صهیونیستی بعد از انتخابات متوالی را نیز افزود که تلاش می‌شود تا با ایجاد هرج و مرج در کشورهای دیگر افکار عمومی را گمراه و منحرف نمایند.

بهم ریختگی و تسلط بی ثباتی بر عراق محصول فساد گسترده، ناکارآمدها، تورم و بیکاری و … است. اما ظهور و بروز دوباره داعش را نیز باید در چارچوب همین مسئله تحلیل کرد که قرار نیست یکی از کشورهای جبهه مقاومت روی آرامش را ببیند. در مقابل تحرکات داعش، ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشد الشعبی از آمادگی کامل برای مقابله با داعش خبر داده است. المهندس اعلام کرده که بسیج مردمی عراق هرگز اجازه بازگشت داعش را نخواهد داد.

یکی از عوامل تقویت داعش در هفته‌های اخیر و زمزمه بازگشت آن، تشدید اختلافات گروه‌های شیعی در عراق است که در انتخابات و رایزنی برای تعیین نخست وزیر خود را نشان داده است. در حال حاضر نیز مشخص نیست بعد از مهلت ۲ هفته‌ای چه فردی قرار است سکان نخست وزیری را بدست گیرد. این احتمال نیز وجود دارد بدلیل اختلافات حداکثری بین گروه‌های شیعی، رایزنی‌ها جهت اجماع بر روی یک گزینه به سرانجام نرسد. بدون شک ادامه خلاء قدرت و عدم شکل گیری یک دولت توانمند به داعش فرصت بیشتری جهت تقویت و یارگیری می‌دهد. موضوعی که می‌تواند چالش هایی اساسی برای آینده جامعه و دولت عراق باشد. البته با وجود گروه حشدالشعبی بسیار بعید است داعش بتواند مثل سابق به عنوان یک متغیر جدی در صحنه سیاسی عراق ایفای نقش کند و اقدام به اشغال شهرهای عراق نماید.

گفتنی است گروهک تروریستی داعش در اواسط خرداد ماه ۱۳۹۳ توانست با یک عملیات برق آسیا حدود ۴۵ درصد از خاک کشور عراق را تصرف نماید. داعش آن زمان شهرهایی مانند الرمادی، موصل، تکریت، فلوجه و … را تصرف کرد. اما ارتش عراق با کمک حشدالشعبی و ایران در آذر سال ۱۳۹۶ توانست گروهک تروریستی داعش را شکست دهد و آنها را از موصل بیرون کند اما آن زمان به بعد درگیری‌های پراکنده وجود داشته و همین موضوع نشان می‌دهد اعضای این گروهگ هنوز به صورت هسته‌های مجزا و خفته فعالیت دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، موشکهای بالستیک ایران همواره یکی از نگرانی‌های جدی آمریکا و متحدانش بوده است. این وبگاه، در یکی از جدیدترین مقالاتش نیز به معرفی یکی از موشکهای بالستیک ایرانی پرداخته است. عنوان مقاله این است: «این مرگبارترین موشک ایران است». همچنین خاور دور، جنوب آسیا و حتی شرق آفریقا نیز می‌تواند در دسترس موشک سجیل ایران قرار داشته بگیرند. موشک قیام یک موشک تقریبا کوتاه برد است که بر اساس الگوهای موشکی شوروی ساخته شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
مالزی، ۶۱٫۴مالزی رتبه دهم جهان در فهرست ۱۰ کشور تنبل دنیا را کسب کرده است. عربستان سعودی ۶۸٫۸عربستان سعودی رتبه سوم تنبل‌ترین کشور جهان و رتبه نخست را در میان کشورهای عربی دارد. سوازیلند، ۶۹سوازیلند (اسواتینی) کشوری کوچک در جنوب آفریقا و تنبل‌ترین کشور در قاره آفریقا به شمار می‌رود و میزان تنبلی ساکنان آن به ۶۹ درصد می‌رسد. مالت ۷۱٫۹مردم جزیره مالت کشوری در جنوب اروپا در مرکز دریای مدیترانه رتبه نخست را در فهرست تنبل‌ترین مردم دنیا کسب کرده‌اند. درصد تنبلی در این کشور ۷۱٫۹ است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشباشگاه استقلال با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به اتفاقات رخ داده در هفته‌های گذشته و بعد از حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا که رقابتی ناعادلانه را رقم زده است، اعتراض کرد. در متن این نامه که توسط هیات مدیره باشگاه استقلال تهیه شده، آمده است: اخبار ورزشی- کنفدراسیون فوتبال آسیا؛ لطفا شرایط رقابت عادلانه را برای استقلال فراهم کنید. ۳-مطابق مقررات باید قبل از شروع مسابقه، زمین اصلی مسابقه یک جلسه جهت تمرین در اختیار هر یک از تیم‌ها قرار گیرد که این مورد هم رعایت نشد و تیم به زمین چمن مصنوعی انتقال داده شد که در کاهش آمادگی بدنی بازیکنان اثر زیادی گذاشت. ۴-زمین مسابقه از نظر کیفیت چمن و ناهمواری به هیچ وجه مطابق استانداردهای کنفدراسیون فوتبال آسیا نبود و تایید آن جهت میزبانی جای تعجب داشت و باعث شد بازیکنان اصلی استقلال دچار آسیب دیدگی شوند. ۶-متاسفانه اشتباهات داوری در دیدارهای استقلال مشهود و با تصمیمات غلط نتایج بعضی از مسابقات از جمله استقلال و الاهلی عربستان تغییر کرد و منتج به شکست این تیم شد؛ همچنین در انتهای مسابقه مقابل الاهلی عربستان تماشاگران منتسب به باشگاه عربستانی وارد زمین مسابقه شدند که این امر می‌ توانست امنیت بازیکنان و کادر تیم استقلال را به صورت جدی به خطر بیندازد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نخست وزیر موقت عراق امروز (چهارشنبه) نسبت به خطر ایجاد خلأ جدید در قانون اساسی به دلیل به تاخیر افتادن تشکیل کابینه هشدار داد و گفت اگر تا دوم مارس کابینه جدید تایید نشود استعفا می‌دهد. طبق قانون اساسی کاندیدای جدید باید ظرف ۱۵ روز از تاریخ استعفا تعیین می‌شد اما تاخیر زیادی از آن تاریخ داشیم و در اوایل فوریه محمد توفیق علاوی تعیین شد و این امر بحران روند سیاسی بلکه بحران گروه‌ها و نهادهای قانونی مربوط به آن را نشان داد. نخست وزیر مستعفی عراق در ادامه از همه فراکسیون‌های سیاسی، پارلمان، افکار عمومی و تصمیم‌گیرندگان کشور خواست در مسیر سهولت بخشی به ماموریت علاوی در تشکیل کابینه و پشت سر گذاشتن موانع بزرگ و ساختگی گام بردارند. عبدالمهدی در ادامه گفت: اینکه بخواهم پس از دوم مارس به مسؤولیت‌هایم ادامه دهم، نادرست است و تنها راهی که پیش رویم است، راه‌حل‌های ذکر شده در قانون اساسی است. هدفم از همه اینها کمک به کابینه آتی و توقف نقض قانون اساسی است که بر خلاف منافع کشور و ساختار دموکرات آن انجام می‌شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
این کارشناس درباره علت دشوار شدن همراه کردن همپیمانان برای واشنگتن نوشت: این امر تاحدودی بخاطر پیام‌های مبهمی است که از سوی شخص رئیس جمهوری آمریکا ارسال می‌شود. ترامپ بارها نارضایتی خود را از تعهدات آمریکا به همپیمانان اعلام کرده و از سویی بارها رئیس جمهوری چین را تحسین کرده است البته با وجود جنگ تجاری کنونی میان چین و آمریکا. در این گزارش تصریح شده است: پیامدهای همه این تردیدها این بود که در چند هفته گذشته، نزدیک‌ترین همپیمانان آمریکا در جهان از جمله انگلیس و فیلیپین اساسا دست رد به سینه آمریکا زده‌اند. این کشورها با پیروی نکردن از سرکردگی آمریکا، الگویی برای دیگر کشورها فراهم کرده‌اند. آنها همچنین نشان داده‌اند که روابط بین‌الملل امروز بسیار در هم تنیده است و قدرتی که چین دارد نیز به قدری قابل توجه است.
همشهریهمشهری1 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، اداره گذرگاه‌های مرزی عراق در این باره اعلام کرد که مرزهای زمینی این کشور به روی مسافران ایرانی تا سه روز بسته شده است. تصمیم بسته شدن مرزهای این کشور در نشست امشب نمایندگان وزات خانه‌های بهداشت، محیط زیست، دفاع، امور خارجه، کشور و حمل و نقل اتخاذ شد. بر اساس اعلام اداره گذرگاه‌های مرزی عراق، شهروندان این کشور که از ایران وارد عراق می‌شوند شامل این ممنوعیت نخواهند بود و واردات محصولات مختلف از ایران نیز در گذرگاه‌های مرزی ادامه خواهد یافت. عصر امروز نیز وزارت حمل و نقل عراق پروازهای شرکت هواپیمایی دولتی «العراقیه» از بغداد پایتخت و نجف به ایران را به حال تعلیق درآورد. تاکنون در کشور‌های مختلفی از جمله آمریکا، فرانسه، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا و امارات این بیماری گزارش شده است.

نظرها

اخبار بیشتر