کاهش بیشتر تولید نفت اوپک چه تاثیری بر بازار دارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
کاهش بیشتر تولید نفت اوپک چه تاثیری بر بازار دارد؟

کاهش بیشتر تولید نفت اوپک چه تاثیری بر بازار دارد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
هدف وزیر نفت جدید عربستان لزوما افزایش قیمت نفت نیست بلکه تعیین یک حداقل قیمت برای نفت در سه ماهه اول ۲۰۲۰ است تا هر گونه ضعف فصلی قیمت را تعدیل کند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، عربستان سعودی و روسیه قراردادی را در روز جمعه رهبری کردند که طبق آن اوپک و متحدانش متعهد شدند تولید نفت خود را در سه ماهه اول ۲۰۲۰ بیش از این کاهش دهند تا از عرضه بیش از حد نفت به بازار جلوگیری و از قیمت نفت حمایت شود.

گروهی از بیش از ۲۰ تولیدکننده توافق کردند تولید نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه دیگر در روز کاهش دهند تا به هدف ۱٫۷ میلیون بشکه در روز معادل ۱٫۷ درصد تقاضای نفت جهان برسند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان گفت در کل ۲٫۱ میلیون بشکه در روز از تولید نفت کم می‌شود که عربستان باز هم کمتر از سهمیه‌اش طبق قرارداد تولید خواهد کرد.

در اینجا انتظارات تحلیل گران را در مورد پاسخ بازار به این قرارداد آورده‌ایم:

آمریتا شن، یکی از موسسان انرژی اسپکتس

- یک بازار کساد نفت خام، حاشیه سود ضعیف پالایشگاهی، عدم وجود ذخایر مازاد. عربستان سعودی کاملا از این پیامدها آگاه بوده و می‌داند که باعث یک حساسیت بدبینانه گسترده خواهد شد و خطر کاهش قیمت نفت وجود دارد.

- آنها مجبور بودند از قیمت پایین نفت بدون راکد کردن بیشتر بازار حمایت کنند. هدف وزیر نفت جدید عربستان لزوما افزایش قیمت نفت نیست بلکه تعیین یک حداقل قیمت برای نفت در سه ماهه اول ۲۰۲۰ است تا هر گونه ضعف فصلی قیمت را تعدیل کند.

- عربستان سعودی همچنین عقیده دارد که اوپک مجبور می‌شود در نیمه دوم ۲۰۲۰ تولید خود را افزایش دهد.

فیل فلین، تحلیلگر پرایس فیوچرز گروپ

- کاهش غیرمنتظره تولید برای حمایت بیشتر از بازار نفت

- این کاهش در زمانی انجام میشود که تقاضا در بالاترین حد است و ممکن است بر قیمت محصولات نفتی هم تاثیر بگذارد، مخصوصا روی دیزل سولفور پایین قبل از اجرایی شدن قوانین جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی

اول هنسن، سرپرست استراتژیکی کالا در ساکسو بانک

- اوپک با توافق کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید ۲۰۱۸، خود را در شرایط سختی قرار داده است. برای رسیدن به این رقم، فشار بر روی کشورهایی است که بالاتر از سهمیه شان تولید کرده بودند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

- کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز از تولید دوررنمای سه ماهه اول ۲۰۲۰ را تغییر نخواهد داد. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، همچنان در این سه ماهه با عرضه مازاد تولید نفت به بازار مواجه خواهیم بود.

فرنک اسپلنبرگر، تحلیلگر LBBW

- اگر کاهش جدید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نمادین باشد، آن وقت بازار ناامید خواهد شد و قیمت نفت برنت به کمتر از ۶۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

- ولی اگر طبق این قرارداد، واقعا ۵۰۰ هزار بشکه دیگر از تولید نفت جهان به بازار کم شود، قیمت نفت برنت در حدود ۶۵ دلار ثابت خواهد ماند.

- تقاضا در ۲۰۲۰، نهصد هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد ولی عرضه قوی‌تر خواهد بود و ۸۰۰ هزار بشکه در روز مازاد تولید خواهیم داشت.

- کاهش ۵۰۰ هزار بشکه در روز دیگر مازاد عرضه را تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز پایین می‌آورد.

استفان این، استراتژیست ارشد بازار آسیا در اکسی تریدر

- احتمال تبعیت از این کاهش تولید کم است.

- موضع محکم عربستان در این اجلاس به سایر شرکت‌کنندگان این ائتلاف فهماند که عربستان دیگر بار کاهش تولید آنها را به دوش نخواهد کشید.

دنیل بریزمن و کارستن فریتچ، تحلیلگران کامرزبانک

- خطر کاهش قیمت نفت وجود دارد.

- با توجه به کاهش تولید خواسته و ناخواسته اعضای اوپک، این گروه ماه‌ها است بسیار کمتر از حد تصور تولید کرده، به عبارت دیگر این تصمیم تغییر چندانی در میزان تولید ایجاد نمی‌کند.

- به عقیده ما تصمیماتی که دیروز در اجلاس اوپک گرفته شدف، تاثیر چندانی نخواهد داشت. عرضه بیش از حد تولید در سه ماهه اول ۲۰۲۰ بسیار بیشتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود. هنوز مشخص نیست این افزایش عرضه که در نیمه دوم سال هم ادامه خواهد داشت، بدون کاهش تولید چگونه کنترل می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

نظرها

اخبار بیشتر