کره شمالی و افزایش فشار به ترامپ همزمان با طرح استیضاح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. بین‌المللی

کره شمالی و افزایش فشار به ترامپ همزمان با طرح استیضاح

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
این احتمال مطرح شده که همزمان با به جریان افتادن استیضاح ترامپ، رهبر کره شمالی به دنبال اعمال فشار به رئیس جمهوری آمریکا و کسب امتیاز حداکثری به سود خود است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، پرتاب دو فروند موشک هفته گذشته توسط کره شمالی و واکنش ژاپن مبنی بر تهدید آمیز بودن این آزمایش موشکی نشان داد که موضوع کره شمالی همچنان حداقل برای متحدان آمریکا از حساسیت بالایی برخوردار است.

واکنش یک مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی که نخست وزیر ژاپن را فردی نادان در تاریخ این کشور خطاب کرده بود نیز همین موضوع را تایید کرد. این مقام کره شمالی حتی نخست وزیر ژاپن را تهدید کرد که به زودی شاهد یک موشک بالستیک واقعی خواهد بود. هرچند روند مذاکرات هسته‌ای بین آمریکا و کره شمالی چندان قابل باور به نظر نمی‌رسد و موضوعی مانند استیضاح ترامپ توجه بسیاری را به خود جلب کرده اما پیونگ‌یانگ همسایه‌ای است که توکیو و سئول همواره باید نگران تحرکات آن باشند.

به نظر می‌رسد درحالی که دموکرات‌ها به شدت بر روی موضوع استیضاح ترامپ تمرکز دارند، چالش‌هایی که در دنیا آمریکا را تهدید می‌کنند چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند. دیدارهای ترامپ و رهبر کره شمالی آنطور که در ابتدا به نظر موفقیت آمیز می‌رسید، به سرانجام مورد نظر آمریکا ختم نشد و حتی رابطه شخصی بین ترامپ و کیم نتیجه‌ای مشابه به نسخه رفاقت بین رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن به همراه نداشت.

به اعتقاد هری کازیانیس، کارشناس مسائل شرق آسیا، کره شمالی با اقدامات اخیر خود نشان داده که به دنبال استفاده از نوع منحصر به فردی از فشار حداکثری به آمریکا در برابر تحریم‌های اقتصادی آمریکا و متحدانش به ویژه در همسایگی پیونگ‌یانگ است. هدف از تنظیم تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ یانگ ابتدا ممانعت از دستیابی این کشور به تسیلحات هسته‌ای و در مرحله بعد مجبور ساختن کره شمالی به حاضر شدن بر سر میز مذاکره بود اما تعیین ضرب الاجل از سوی رهبر کره شمالی برای پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با آمریکا تا پیش از پایان سال میلادی اقدامی پیش دستانه برای تحت فشار قرار دادن رئیس جمهوری آمریکا بود.

رهبر کره شمالی با اقدامات اخیر خود به دنبال ارسال این پیام به آمریکاست که حاضر شدن بر سر میز مذاکره واشنگتن نیازمند کنار رفتن سیاست‌های خصمانه واشنگتن است. اما نکته جالب در این بین تاثیری است که رفتارهای اخیر کره شمالی به همراه خواهد داشت. این کشور در سال جاری میلادی چندین بار اقدام به آزمایشات موشکی کرده و تمام این اقدامات در اطراف شبه جزیره کره اتفاق افتاده است. مسلما آزمایش‌های موشکی پیونگ یانگ نگرانی کره جنوبی و ژاپن را به همراه داشته اما به نظر حتی انتقال این نگرانی به کاخ سفید نیز نتوانسته تغییری در روند فعلی ایجاد کند.

در این بین برخی موضوع استیضاح ترامپ و تاثیر رفتار کشورهایی مانند کره شمالی برای اعمال فشار بیشتر بر رئیس جمهوری آمریکا را مطرح کرده‌اند. البته بررسی‌ها و شواهدی مانند استیضاح نیکسون و کلینتون حاکی از این مسئله است که دو حزب جمهوریخواه و دموکرات به درک کلی درباره حد و مرز اختلافات در حوزه سیاست خارجی رسیده‌اند. به عنوان مثال در دوره اوباما ۴۷ سناتور جمهوریخواه در نامه‌ای سرگشاده به رهبر ایران از احتمال لغو توافق هسته‌ای در دوره رئیس‌جمهوری بعدی خبر داده‌ بودند؛ اتفاقی که در دوره جنگ سرد به هیچ عنوان قابل تصور نبود.

از سوی دیگر استیضاح ترامپ برای کره جنوبی و رئیس جمهوری این کشور که قمار بزرگی بر روی مذاکرات کره شمالی کرده نیز بسیار اهمیت دارد. مون جائه این که به دنبال حک کردن امضاء خود بر روی این دستاورد بزرگ بود تلاش زیادی برای ارتباط ترامپ و کیم انجام داد اما تاکنون این ریسک نتیجه بخش نبوده و درصورت کنار رفتن ترامپ می‌تواند برای او بسیار خطرناک باشد. او که همانند نخست وزیر ژاپن به دنبال ایجاده رابطه‌ای نزدیک و دوستانه با ترامپ (هرچند با شدت کمتر) بود اکنون خود را در میدانی می‌بیند که باتوجه به نزدیک شدن به انتخابات کره جنوبی می‌تواند به قتلگاهی برای او تبدیل شده و لبخند را از چهره مون جائه دور کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آخرین اطلاعات درباره ویروس جنجالی چینی و قربانیان آن

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خفاش مرموز چینی عامل کرونا / آخرین آمار از شیوع کرونا در چین و ایران؛ کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است. ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگرحیوانات اهلی می‌توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌های شدید شوند. او ضمن سخنرانی در جمع دانش آموزان و معلمان در موسسه تمدن جهانی گفت: آیا این «کرونا ویروس» یک ویروس جدید است یا یک فتنه؟ آمریکا همان مقصر است. این زن که مدت‌های طولانی در شهر ووهان، اولین محل شیوع ویروس کرونا، زندگی می‌کرده است به عنوان اولین نفر از مبتلایان به این ویروس خطرناک درمان شد.

اعلام آزادی سفر صهیونیست‌ها به عربستان سعودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عربستان سعودی روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی ندارد و به جز ایام حج، به اتباع اسرائیلی اجازه سفر به این کشور را نمی‌دهد. اعلام این خبر به منزله تغییری مهم در اعلام رسمی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است. حال شهروندان اسرائیلی می‌توانند با دعوتنامه رسمی از سوی سعودی‌ها برای زیارت و یا مقاصد تجاری و کسب و کار به عربستان سعودی سفر کنند. وزارت کشور رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیلی‌ها می‌توانند به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری در عربستان سعودی باشند و با دریافت دعوتنامه و روادید به آنها اجازه خروج از اسرائیل داده خواهد شد. از خبرهای درز کرده اینطور مشخص شده است که همه شواهد و قرائن حاکی از اعلام رسمی طرح صلح ترامپ است که همه خطوط قرمز فلسطینی‌ها را نادیده گرفته است.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «جواد الطلیباوی» سخنگوی «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرد: حمله راکتی به سفارت شر (سفارت آمریکا در بغداد) کار گروه‌های مقاومت نیست. بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: ما پیشتر هم تأکید کرده بودیم که به هیچ وجه به اماکن دیپلماتیک در عراق تعرض نمی‌کنیم؛ بنابراین حمله راکتی توسط حشد شعبی انجام نشده است. الطلیباوی اظهار داشت: راکت‌هایی که در حمله به سفارت آمریکا به کار گرفته شدند، جزو تسلیحاتی هستند که گروه‌های مقاومت عراق سال‌ها پیش از آنها استفاده می‌کردند و اکنون سطح سلاح‌های مقاومت بسیار فراتر رفته است. وی تأکید کرد: باز هم می‌گوئیم که پاسخ ما به ترور شهید ابو مهدی المهندس کمتر از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها، نخواهد بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از آسوشیتدپرس، ژنرال «فرانک مک‌کنزی» (Frank McKenzie) فرمانده تروریست‌های آمریکایی در خاورمیانه پس از ورود به سوریه به بازدید از پایگاه‌های اشغالگران آمریکایی پرداخت. فرمانده تروریست‌های آمریکایی بدون اشاره به نقض منشور ملل متحد در خصوص حضور غیرقانونی و بدون مجوز در سوریه در سخنانی گفت که ارتش کشورش فعلا در این کشور خواهد ماند! وی در این باره گفت: ما نسبت به این منطقه تعهد داریم! فکر می‌کنم فعلا در اینجا بمانیم. بر اساس اعلام آسوشیتدپرس، مکان استقرار وی سری اعلام شده است.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با اشاره به سقوط هواپیمای تروریست‌های آمریکایی در ولایت غزنی اظهار داشت که یک هواپیمای اشغالگران آمریکایی در ولایت غزنی ساقط شد و تعداد زیادی از افسران سازمان جاسوسی آمریکا کشته شدند. وی با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعداز ظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که ماموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است. بر اساس بیانیه طالبان، این هواپیما توسط این گروه ساقط شده است. مجاهد گفت: همه سرنشینان این هواپیما از جمله افسران مهم سازمان سیا کشته شدند. سخنگوی طالبان همچنین تصریح کرد که طالبان در دیگر ولایت‌های از جمله هلمند، بلخ و برخی مناطق دیگر افغانستان نیز تعدادی از هواپیماها و بالگردهای نیروهای آمریکایی و افغان را ساقط کرده است.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مسابقات اسکی جوانان آسیا که قرار بود به میزبانی ایران برگزار شود، لغو شد. به گزارش خبرگزاری فارس، مسابقات اسکی آلپاین جوانان آسیا قرار بود روزهای ۷ و ۸ اسفندماه در ایران برگزار شود اما به دلایل برخی مشکلات این میزبانی از سوی کنفدراسیون آسیا لغو شد. قرار است کنفدراسیون اسکی آسیا با برگزاری جلسه‌ای در تاریخ ۱۴ فوریه تصمیم خود را در این خصوص اعلام کرده و شاید این امکان فراهم شود که ایران مسابقات را فروردین‌ماه برگزار کند. قرار بود دبیر کل فدراسیون جهانی اسکی هم در جریان مسابقات سفری به ایران داشته باشد که این موضوع هم لغو شد.

نظرها

اخبار بیشتر