کریدور شمال جنوب فرصت طلایی عمان برای تجارت با کشورهای خزر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
کریدور شمال  جنوب فرصت طلایی عمان برای تجارت با کشورهای خزر

کریدور شمال جنوب فرصت طلایی عمان برای تجارت با کشورهای خزر

مهرخبرگزاری مهر |
وزیر صنعت با برشمردن زمینه‌های همکاری ایران و عمان از طریق کریدور شمال ـ جنوب گفت: روابط تجاری ایران و عمان، قابلیت افزایش تا ۵ میلیارد دلار را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا رحمانی امروز در «هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان» با اشاره به اینکه دولت‌ها در حوزه روابط تجاری ایران و عمان، تنها تسهیل‌گر هستند، گفت: این امیدواری وجود دارد که با همکاری‌های مشترکی که میان بخش خصوصی دو کشور شکل می‌گیرد، روابط تجاری از سطح کنونی افزایش بیشتری را شاهد باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، حجم مبادلات تجاری ایران و عمان را در شرایط کنونی یک میلیارد دلار دانست و گفت: این اعدام و ارقام به هیچ عنوان، شایسته دو کشور نیست و قابلیت ارتقاء تا سقف ۵ میلیارد دلار را دارد.

وی تصریح کرد: عمان از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران نیز با تدابیر مقام معظم رهبری و با اعتقاد به اهمیت توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه، سرزمین‌های اسلامی و به ویژه کشور عمان، گام‌های جدی برخواهد داشت.

به گفته رحمانی، جهت‌گیری کمیسیون مشترک ایران و عمان باید به سمت برنامه‌ریزی و پیگیری افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور باشد که در این راستا شناسایی هزینه‌ها و فرصت‌های جدید همکاری توأم با ارائه راهکارهای متناسب با نیازها و علایق بخش خصوصی دو کشور خواهد بود.

این عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه طی سال‌های اخیر روابط تجاری ایران و عمان تحت نظارت و تلاش‌های تجار ایرانی و نیز حمایت‌ها و پشتیبانی‌های وزیر تجارت عمان رو به افزایش بوده است، اظهار داشت: حجم فعلی تبادلات تجاری دو کشور متناسب با توانمندی‌های آنها نیست بنابراین چنانچه همکاری‌ها در زمینه تجارت، سرمایه‌گذاری، اجرای پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی و نیز گردشگری افزایش یابد، می‌توان به سطح ۵ میلیارد دلاری تبادلات تجاری امیدوار بود.

وی گفت: پیشنهاد من این است که کمیته مشترک پیگیری مصوبات این کمیسیون تشکیل شود چرا که ایران با دارا بودن ظرفیت‌های کم‌نظیر در عرصه صنعتی، کشاورزی، صنایع تبدیلی و خدمات فنی و مهندسی، فرصت‌های مناسبی را جهت توسعه روابط با عمان دارد و از سوی دیگر، عمان نیز می‌تواند روابط مناسبی را در حوزه‌های متقابل برای تجار ایرانی رقم بزند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اراده دولت ایران و سیاست‌های تجاری ما بر توسعه روابط تجاری با سلطنت عمان و تأمین نیازمندی‌های دو کشور متمرکز شده است، خاطرنشان کرد: ما کشور عمان را نه به عنوان یک فرصت برای تجارت بلکه به عنوان جایگاه ویژه آن در منطقه می‌شناسیم و معتقدیم می‌توان در جهت توسعه روابط با کشورهای عربی، همسایگان و شمال آفریقا در سایه همکاری با عمان حرکت کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه کریدور شمال جنوب برای ارتباط کشورهای حاشیه دریای خزر و آسیای میانه با جنوب ایران، کشورهای حاشیه‌ خلیج‌فارس و مناطق آفریقایی، ظرفیت بسیار مناسبی را دارد، گفت: در تلاش هستیم تا بتوانیم سطح روابط تجاری را از طریق کریدور شمال به جنوب افزایش دهیم.

وی خواستار حل مشکلات بندری و دریایی، تسهیل صدور ویزا برای تجار ایرانی و نقل و انتقال پول و مبادلات بانکی شد و تصریح کرد: در جلسه‌ای که وزیر تجارت عمان با رئیس کل بانک مرکزی خواهد داشت، امیدواریم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

رحمانی همچنین خواستار حل مشکلات بندری و کشتیرانی شد و خاطرنشان کرد: شرکت‌های ایرانی در زمینه تولید و صادرات کالاهای باکیفیت کشاورزی که مورد نیاز مصرف‌کنندگان عمانی هستند، می‌توانند شرایط مناسبی را فراهم آورند؛ این در حالی است که در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی نیز می‌توان انتظار داشت که با توانمندی بالای شرکت‌های ایرانی، اجرای برنامه‌های اقتصادی در عمان را برای همکاری مشترک با ایران بیش از گذشته تقویت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از امکانات سرمایه‌گذاری برای تولید مشترک و ارسال کالا به بازارهای هدف میان ایران و عمان به عنوان یکی از فرصت‌های همکاری یاد کرد و گفت: مانعی برای گسترش روابط تجاری ایران و عمان وجود ندارد و مناطق آزاد ایران می‌توانند در کنار شهرک‌های صنعتی همکاری‌های مشترکی را میان دو کشور داشته باشند.

وی گفت: امید می‌رود در جلسات مشترک با بخش خصوصی ایران و عمان، دو طرف بتوانند زمینه‌های همکاری را بیش از گذشته فراهم آورند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۳۰ اسفند؛ آخرین فرصت نصب کارتخوان پزشکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون حقوقی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به رویکرد سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی و هیئت هماهنگی شورای عالی نظام پزشکی اراده همگی بر اجرایی شدن درست و دقیق قانون سال نود و هشت مبنی بر اتصال همه پزشکان به سازمان امور مالیاتی است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. محمود علیزاده گفت: امروز هم تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی به امضا رسیده که بر اساس آن پزشکان فرصت دارند تا ۳۰ اسفند با دستگاه‌های کارتخوان به سازمان مالیاتی متصل شوند. وی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه بین دو سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکیتفاهم نامه مالیاتی برای دریافت مالیات از طریق دستگاه‌های کارتخوان با سازمان نظام پزشکی در سازمان امور مالیاتی به امضا رسید.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

تمام مدارس زرندیه فردا تعطیل است/ تاخیر در آغاز به کار برخی مدارس

مهر1 دقیقه قبل

سرمربی تیم‌ملی فوتبال هفته آینده مشخص می‌شود

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

گری نویل: لحظات دردناکی برای منچستریونایتد است؛ برای اولین بار طی ۳۰ سال اخیر، شعار قهرمانی لیورپول را شنیدم

طرفداری6 دقیقه قبل

سوگواره حدیث غربت در کوچه‌های بنی هاشم در قم آغاز به کار کرد

ایسنا10 دقیقه قبل

المدلج: انصراف ایرانی‌ها تنها یک دلیل خواهد داشت/ تا الان هیچ واکنشی از ایران دریافت نشده است

آفتاب‌نیوز10 دقیقه قبل

تصاویری از اجلاس برلین برای تصمیم‌گیری در مورد لیبی

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل