نگاه ایران به اقتصاد جهانی و سیاسی، توسعه‌ای و تهاجمی باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
نگاه ایران به اقتصاد جهانی و سیاسی، توسعه‌ای و تهاجمی باشد

نگاه ایران به اقتصاد جهانی و سیاسی، توسعه‌ای و تهاجمی باشد

فارسخبرگزاری فارس |
یک استاد دانشگاه با اشاره به بالا گرفتن جنگ اقتصادی چین و آمریکا و تاثیر آن بر مناسبات کشورها گفت: ایران نیز باید به آن توجه کند و نگاه توسعه و تهاجمی به اقتصاد جهانی و سیاسی داشته باشد.

به گزارش گروه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، تیرداد احمدی با حضور در برنامه «رو در رو» شبکه ۴ سیما با اشاره به تدوین چند لایحه سیاسی از سوی آمریکا علیه چین اظهار کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند با ابزار فشار پای میز مذاکره با چینی‌ها حاضر شوند و از طریق این ابزار فشار از چین امتیاز بگیرند.

این کارشناس بین الملل با اشاره به نگاه چین به پول ملی خود «یوان» اظهار کرد: این کشور در پیشبرد ابر پروژه‌های خود در کشورهای همسایه محصولات خود را به واحد پولیش می‌فروشد.

احمدی خاطرنشان کرد: این نکته‌ای است که ایران نیز باید به آن توجه کند و نگاه توسعه و تهاجمی به اقتصاد جهانی و سیاسی داشته باشد.

در بخش دیگر از برنامه «رو در رو» کارشناس مسائل سیاسی در مورد تاثیر جنگ آمریکا و چین بر اقتصاد جهانی گفت: آمریکایی‌ها به دلایل متعدد نمی‌توانند خیلی سریع نرخ بهره دلار را پایین بیاورند در شرایطی که نرخ بهره «ین» ژاپن و یورو منفی است و این تفاوت خیلی بزرگی را در جریان سرمایه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که یک جریان وسیع سرمایه به سمت آمریکا داشته باشیم که واجد ریسک هایی برای آمریکا است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

شاکری ادامه داد: قدرت‌های نوظهور اقتصاد جهانی در حال حاضر به خاطر از دست دادن جریان ارزان سرمایه دچار مشکل شده‌اند و در همین ارتباط یا باید نرخ بهره را متناسب با آن افزایش دهند یا بپذیرند که جریان سرمایه را از دست دادند.

وی خاطرنشان کرد: در چنین ساختاری آنها ضعیف شده‌اند در حالیکه جریان سرمایه وجود دارد و اثرات جنگ تجاری بین چین و آمریکا نیز در حال نمایان شدن است و این شرایط را برای آنها سخت‌تر می‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: بین آمریکا و چین یک مسابقه وجود دارد که کدام یک زودتر به رکود می‌رسد چرا که هر کدام زودتر وارد رکود شوند جنگ را می‌بازد و روی توافقی که این دو کشور در حال تلاش برای رسیدن به آن هستند اثر گذار می‌شود.

وی در پایان گفت: در جنگ تجاری به وجود آمده بین چین و آمریکا متغیرهای متعددی وجود دارد که آنها تلاش می‌کنند گام به گام آن را مدیریت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر