هر کتاب تاریخ شفاهی یک گلوله در برابر تحریف است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
هر کتاب تاریخ شفاهی یک گلوله در برابر تحریف است

هر کتاب تاریخ شفاهی یک گلوله در برابر تحریف است

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
مهدی ابراهیمی از فعالان فرهنگی مشهد گفت: موضوع تاریخ شفاهی بسیار با اهمیت است و هر کتاب در صد سال آینده می تواند یک گلوله در برابر تحریف باشد.

به گزارش مشرق، مراسم رونمایی و خوانش کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» همزمان با سالروز ولادت امام حسن عسکری (ع) با حضور سردار جانباز اکبر نجاتی، مریم مقدس راوی و مریم عرفانیان نویسنده اثر، حجت الاسلام گنابادی نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت الاسلام سبزیان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، مدیرعامل انتشارات به‌نشر، جمعی از فرهیختگان و نویسندگان مطرح مشهدی و مادران و همسران شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم با مشارکت جمعی از سازمان‌های فرهنگی در موسسه فرهنگی قدس در مشهد برگزار شد.

هر کتاب تاریخ شفاهی یک گلوله در برابر تحریف است - 2

سردار جانباز اکبر نجاتی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در این مراسم با ذکر خاطراتی از سردار سرلشگر شهید شوشتری در ارتباط با نقش مادران و همسران در هشت سال دفاع مقدس و اهمیت تکریم خانواده اظهار کرد: در ابتدا اگر توفیق حضور در جبهه نصیب بنده شد مرهون اذن مادرم و پس از آن همراهی همسرم بود و خداوند متعال را شاکرم که توانستم از این سرزمین اسلامی و ارزش‌های اسلامی دفاع کنم.

مریم مقدس راوی این اثر و همسر سردار جانباز اکبر نجاتی نیز بیان داشت: خانم عرفانیان برای این گفتگو چهار سال آمدند و رفتند تا من برای صحبت متقاعد شوم زیرا جزئیات زیادی از خاطرم رفته بود، اگر زیبایی در این کتاب مشاهده می‌کنید به دلیل قلم قوی خانم عرفانیان است و خودم را قابل این موضوع نمی‌دانم.

واسطه‌ای بودم تا قصه‌ای را که خداوند نوشته است، به دست خوانندگان برسانم

مریم عرفانیان نویسنده کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» نیز گفت: از سال ۸۵ تا ۸۹ که مسئولیت جمع آوری آثار شهدا در بنیاد شهید و امور ایثارگران را بر عهده داشتم با خانم مقدس و سردار نجاتی آشنا شدم و اکنون که به آن سالها می‌نگرم، آن سال‌ها گنج زندگی من بوده است.

وی با بیان اینکه سردار نجاتی نه تنها با جمع آوری خاطرات زندگی وی مخالفتی نداشتند بلکه با روی گشاده استقبال کردند، تصریح کرد: برخی از مواردی که در این کتاب نباید نوشته می‌شد را نوشتم و از سانسورهایی که در ادبیات دفاع مقدس وجود دارد چشم پوشی کردم.

عرفانیان خاطرنشان کرد: قصه‌ای را نوشتم که خدا نوشته بود، نگارنده سخنان خانم مقدس بودم و واسطه‌ای بودم که به دست خوانندگان برسانم، شهدا در این مسیر من را یاری کردند و سردار نجاتی و خانم مقدس همچون پدری دلسوز و خواهری مهربان از هیچ گونه کمکی دریغ نکردند.

ادبیات هشت سال دفاع مقدس آبستن تولید شاهکار بزرگ ادبی است

معاون تولید انتشارات به‌نشر نیز در این مراسم با بیان اینکه در یک نگاه کلی، ادبیات دفاع مقدس به دو دسته متعهد مبتنی بر واقعیت بینی و غیر متعهد مبتنی بر فرضیات واهی طبقه بندی می‌شوند، گفت: این دو ادبیات ریشه در دو جهان بینی متفاوت در نویسندگان دارد، جهان بینی که از جنگ فقط سختی‌های آن را می‌بیند و نوع دیگری از جهان بینی که در کنار سختی‌ها و تلخی‌ها اما رشادت‌ها و زیبایی‌های آن را نیز مشاهده می‌کند که این امر از همان روزهای اولیه جنگ تحمیلی در بین نویسندگان وجود داشت.

هر کتاب تاریخ شفاهی یک گلوله در برابر تحریف است - 11

سید احمد میرزاده تصریح کرد: نویسندگان مارکسیست که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی فعال بودند و جنگ را اساسا حاصل نگاه سودجویانه طبقه سرمایه دار می‌دانستند و برخی افرادی که در دهه‌های بعد فعال هستند اساسا تصاویری توام با خشونت و بمباران به نمایش می‌گذارند و از یک سلسله نظریات روانشناختی غربی این مضامین را برای سلامت روانی جامعه مضر قلمداد می‌کنند که این نظرات نه بر واقعیت‌ها منطبق هستند و نه با آموزه‌های دینی ما سازگاری دارند.

وی افزود: ملت ایران در طول تاریخ در برابر تهاجم تمام بیگانگان ایستاده و به پیروزی رسیده است و این حاصل روحیه حماسی شیعی ملت ایران است که با فرهنگ پر از شور و شعور عاشورا پرورش یافته است.

عضو انجمن قلم تاکید کرد: همین تجربه ۳۰ ساله بعد از دفاع مقدس به ما ثابت کرده است این روحیه شجاعت ملی را شعله ور نگاه داریم، آمادگی برای جنگ ضامن صلح است. از طرفی اگر در زمینه ثبت آرمان‌های دفاع مقدس کوتاهی کنیم، دشمنان در جعل و تحریف تاریخ کوتاهی نمی‌کنند و تاریخ را وارونه جلوه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در تمام دنیا ادبیات دفاع جزء پرخواننده‌ترین آثار است همچنان که دهه‌ها از جنگ جهانی دوم می‌گذرد و هنوز آثار سینمایی بی شماری ساخته و از آنها استقبال خوبی می‌شوند، همانطور که هشت سال دفاع مقدس به دلیل جمیع جنبه‌های ملی دارای چنان ظرفیتی است که ادبیات پایداری ما آبستن تولید یک شاهکار بزرگ ادبی در سطح شاهنامه فردوسی است و وظیفه همه متولیان نشر کمک و حمایت از این نوع ادبیات است تا زمینه را برای زایش خلاق بزرگ فراهم کنند.

میرزاده تصریح کرد: ادبیات جانبازی در ذیل ادبیات پایداری از موثرترین و حرکت آورترین مضامین مربوط است زیرا مسائل مربوط به جانبازی با پایان جنگ به فراموشی سپرده نمی‌شود و زندگی یک جانباز تا آخرین لحظه یک مجاهده است چرا که این برای اطرافیان انگیزه بخش است و در تمام دنیا برای ادبیات جانبازی سرمایه گذاری و تبلیغ ویژه می‌شود.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

«تا ابد با تو می‌مانم» ظرفیت تبدیل به چندین رمان و اثر سینمایی را داراست

به گفته وی پیش از انقلاب اسلامی، نقش زن در ادبیات داستانی ما یک نقش دست چندم و فرعی بود و تنها برای برخی از جاذبه‌های جنسیتی بود که خواننده را تا پایان داستان نگه دارد اما به برکت انقلاب اسلامی و ادبیات دفاع مقدس، نقش زن در ادبیات داستانی ما به نقش اصیل یک زن مسلمان برگشته است، همچنان که زندگی سردار نجاتی و همسر ایشان به لحاظ جمیع جنبه‌ها دارای چنان ظرفیتی است که معتقدم می‌توان از آن چندین رمان نوشت و فیلم سینمایی ساخت.

هر کتاب تاریخ شفاهی یک گلوله در برابر تحریف است - 20

تبلور سبک زندگی اسلامی در اثری عاشقانه عارفانه حماسی

در ادامه حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: در اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خوانش و معرفی کتاب‌های دفاع مقدس با جدیت دنبال می‌شود و نشان می‌دهد باید از زاویه دیگر به دفاع مقدس نگاه کرد، درس‌های فراوان در تاریخ زندگی شهدا و تجربیات ناب زندگی سرداران بزرگوار می‌تواند راهگشای زندگی امروز باشد.

وی ادامه داد: آنچه که در کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» می‌تواند مورد توجه قرار گیرد مقوله سبک زندگی است، مهارت تصمیم گیری در دوراهی زندگی یکی از مهم‌ترین بخش هایی است که در این این کتاب به آن اشاره می‌شود و قدرت تصمیم گیری به جوانان در آستانه ازدواج را می‌آموزد.

سبزیان با بیان اینکه عنصر توکل به خداوند در این اثر موج می‌زند، یادآور شد: بحث مداراکردن، احترام به والدین و حیا این کتاب را به یک اثر عاشقانه عارفانه حماسی تبدیل کرده است که عشق در آن موج می‌زند و حماسه‌ای توام با عرفان است و «تا ابد با تو می‌مانم» می‌تواند دستمایه خوبی برای یک فیلم نامه جذاب امروزی باشد.

وی با اعلام موافقت دکتر کرباسی نایب رئیس مجمع خیرین توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی استان به جهت خرید این کتاب برای کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و تعدادی نیز برای ترویج در مجموعه‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: خروجی این جلسه می‌تواند معرفی این کتاب به جوانانی باشد که در آستانه ازدواج قرار دارند و مشکلاتی را پیش رو دارند و به آنها یاد می‌دهند که موانع را از سر راه بردارند.

«تا ابد با تو می‌مانم» روایتگر عشق ماندگار و مداوم است

همچنین در این مراسم جمعی از فعالان ادبیات و نشر با خوانش قسمت هایی از این کتاب به معرفی آن پرداختند.

مهدی ابراهیمی از فعالان فرهنگی مشهد با بیان اینکه صلابت سردار جانباز نجاتی با قلم نویسنده به خوبی به آن پرداخته شده و طراحی جلد این اثر نیز به خوبی توسط به‌نشر انجام شده است، گفت: موضوع تاریخ شفاهی بسیار با اهمیت است و هر کتاب در صد سال آینده می‌تواند یک گلوله در برابر تحریف باشد.

وی با ارائه پیشنهاد تبادل تاریخی و سال نگاری در وادی ادبیات شفاهی افزود: روایت‌های شفاهی همچون کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» باید پرقدرت‌تر و ادامه دار باشند.

فاطمه کنعانی از نویسندگان عصرانه داستان نویسان رضوی نیز با بیان اینکه توصیفات ملموس نویسنده اثر آنچنان پرقدرت است که تمامی آلام شخصیت‌های کتاب بسیار باورپذیر می‌باشد و بسیاری از عناصر درام در آن رعایت شده است، اظهار کرد: این اثر روایتگر یک عشق ماندگار و مداوم است و ریشه این تداوم را کسی خواهد فهمید که کتاب را مطالعه کرده باشد لذا می‌توان نام عاشقانه آرام را بر آن برگزید.

مهدی عسگری از فعالان فرهنگی مشهد نیز با بیان اینکه محتوا، طرح، تبلیغ و مخاطب شناسی از ارکان مهم تاثیرگذاری یک اثر بر مخاطب می‌باشد، گفت: به عقیده من این اثر جزء نخستین آثاری بود که به لایه‌های اجتماعی دوران دفاع مقدس پرداخته است و در ژانر همسران شهدا حرف‌های جدیدی برای گفتن دارد لذا می‌توان برای ترغیب مخاطبان به خواندن این کتاب نام دیگری و طرح جلد جدیدی بر آن برگزید.

ثریا صدقی از نویسندگان ادبیات داستانی نیز اظهار کرد: قلم نویسنده بسیار قدرتمندانه و زیبا به صلابت سردار نجاتی پرداخته است و چالش‌های دوگانه متن همچون عشق و منطق، وظیفه و خانواده، حضور و غیبت، ترس و شجاعت، تعهد و احساس، تردید و قاطعیت و … تصویر مفهومی بسیار زیبایی خلق کرده است.

در این مراسم خوانش کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» با اجرای شادی ابراهیمی و حدیث حسینی از اعضای فعال شبکه دانش آموزی کتاباران به‌نشر انجام و در پایان از پرتره سردار جانباز نجاتی که به صورت زنده و با هنرمندی مهدی منصوب طراحی شد، رونمایی شد.

پایان بخش مراسم، رونمایی از کتاب «تا ابد با تو می‌مانم» با همراهی مادر شهید حسن قاسمی دانا، همسر سردار شهید مهدی میرزایی، همسر سرلشگر شهید نورعلی شوشتری، همسر شهید سورچی، همسر شهید حاج عباس تیموری و مادر بزرگوار سردار اکبر نجاتی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری گفت: سرفصل برنامه درسی جنایات و توطئه‌های آمریکا، در مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها گنجانده می‌شود. رییس جمهوری قانون الزام دولت در تعیین سرفصل «جنایات و توطئه‌های آمریکا» در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها را روز چهارشنبه (دوم بهمن ماه) برای اجرا به وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ کرد. محمدرضا آهنچیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره زمان گنجانده شدن سرفصل برنامه درسی جنایات و توطئه‌های آمریکا در برنامه‌های درسی، اظهار داشت: به احتمال زیاد این سرفصل از مهرماه ۹۹ وارد مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها می‌شود. وی تاکید کرد: این سرفصل از روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم افزود: این سرفصل در شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مهرمهر58 دقیقه قبل
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور افزود: حدود ده هزار دانش‌آموز در جزیره کیش مشغول به تحصیل هستند اما متأسفانه علی‌رغم امکانات خوب جزیره، از فضای آموزشی کافی برخوردار نیستند. رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور تاکید کرد: با دستور ساخت ۶ مدرسه این سرانه به ۸٫۳ متر مربع که شاخص جهانی است می‌رسد. حسینی «ایاب و ذهاب» را از دیگر معضلات خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند برشمرد و گفت: «روز گذشته ۹۰ میلیارد ریال اعتبار به استان‌ها ابلاغ شد.» و شهرداری‌ها و شوراهای شهر استان‌های مختلف، کمک شایانی در این زمینه کرده و می‌کنند و از کمک پنجاه درصدی سازمان منطقه آزاد کیش برای تأمین هزینه کامل ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی کیش خبر داد. معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بخش «مدیرکل شورا و مناطق آزاد» در وزارت ایجاد شده است که می‌تواند به استاندارد این مناطق کمک کند.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، شبکه نمایش تلویزیون این هفته در بخش صحنه‌گران به مرور آثار «مهرداد میرکیانی» چهره‌پرداز ایرانی می‌پردازد. مهرداد میرکیانی طراح گریم سینما و تلویزیون، متولد سال ۱۳۴۲ دارای مدرک دیپلم در رشته‌ اقتصاد است. او فعالیت هنری را از سال ۱۳۶۲ به عنوان پژوهشگر با مجموعه مستند معماری ایرانی و چهره‌پردازی را سال ۱۳۶۳ زیرنظر «جلال معیریان» و «مسعود ولدبیگی» شروع کرد. فیلم سینمایی وکیل اول (جمشید حیدری) آغاز فعالیت سینمایی وی با عنوان چهره‌پرداز به حساب می‌آید. از مهم‌ترین آثار مهرداد میرکیانی می‌توان به فعالیت در سریال «سه در چهار»، سریال «لیسانسه‌ها» و فیلم «آژانس شیشه‌ای» اشاره کرد.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مجلس شورای اسلامی، وزیر آموزش و پرورش هفته آینده جهت ارائه گزارش درباره نظام رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حضور می‎یابد. همچنین اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هفته آینده در روزهای یکشنبه و دوشنبه (۶ و ۷ بهمن‌ماه) نشست تخصصی برگزار می‌کنند. دعوت از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جهت ارائه گزارش درخصوص مسائل فرهنگی-سیاسی دانشگاه‌ها با حضور مسئولان مربوطه از دیگر برنامه‌های کمیسیون است. بررسی طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی با حضور نمایندگان متقاضی و دعوت از وزیر آموزش و پرورش جهت ارائه گزارش رتبه‌بندی معلمان دستور کار کمیسیون آموزش در روز دوشنبه است. وزیر آموزش و پرورش به سئولات حبیب اله دهمرده، سید احسن علوی، حسینعلی حاجی (۲فقره) و محمد خدابخشی نیز در روز دوشنبه پاسخ می‎‌دهد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| گودرز کریمی‌فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت فرهنگیان فاقد مسکن ثبت‌نام کننده برای مسکن، اظهار کرد: اسامی را از ۳۲ استان احصا کردیم و به وزارت راه و شهرسازی ارسال کردیم و به صورت مداوم با آنها برای پالایش، پیرایش و ویرایش اطلاعات در ارتباط هستیم. کریمی‌فر اضافه کرد: بخشی از کار توسط وزارت راه و شهرسازی اجرایی شده است ولی تا زمانی هر سه مقطع انجام نشود، اعلام نهایی نمی‌شود و قول داده‌اند که تا ۱۵ بهمن نتیجه نهایی را اعلام کنند. وی اضافه کرد: در آخرین جلسه که در کارگروه اقتصاد مسکن در معاونت ساختمان مسکن وزارت راه و شهرسازی داشتیم، عنوان شد که حدود ۴۰۰ هزار نفر برای مسکن ملی ثبت‌نام کردند و ما هم حدود ۳۰۰ هزار نفر ثبت‌نام شده داشتیم و حجم کار آنها بالاست اما اعلام کردند که به صورت قطعی نتیجه ثبت‌نام شدگان مسکن فرهنگیان را تا ۱۵ بهمن اعلام می‌کنند. به گزارش فارس، ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در اواسط آذر امسال به مدت یک هفته در سامانه maskan. medu. ir انجام شد؛ عنوان شد متقاضی و افراد تحت تکفل وی باید فاقد زمین یا واحد مسکونی باشند و تاکنون از هیچ‌یک از امکانات دولتی مانند زمین، واحد مسکونی، تسهیلات یارانه‌ای خرید و احداث مسکن استفاده نکرده باشند یا به عبارت دیگر فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه راه و شهرسازی سبز باشد. متقاضی باید متأهل بوده یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن ۳۵ سال سن می‌توانند در زمره متقاضیان قرار بگیرند؛ اولویت آموزش و پرورش شامل بانوان فرهنگی سرپرست خانوار، کارکنان شاغل رسمی، پیمانی، قراردادی بالای ۲۰ سال سابقه خدمت، زوجین فرهنگی و بازنشستگان فرهنگی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
قضاوت پنج داور بر فیلم‌های سه بخش جشنواره فیلم فجر یکی از اتفاقات قابل‌توجه جشنواره فیلم فجر امسال است که نه تنها بدعت نیست، که در راستای نزدیک شدن به تعاریف استاندارد، اتفاق مثبتی می‌تواند باشد. اعتمادآنلاین|‌ در دوره سی‌وهشتم جشنواره فیلم فجر تصمیم‌ جدیدی گرفته شده که روال ادوار گذشته را بر هم می‌زند؛ امسال هیأت انتخاب بخش مستند، بخش فیلم کوتاه و بخش نگاه نو را یک هیأت داوری ارزیابی می‌کند و یکی شدن هیأت داوران این سه بخش‌ از مهم‌ترین تغییراتی‌ست که در این دوره شاهدیم. باید توجه داشت که حتی اگر مدیران این جشنواره قدیمی داخلی، پنج یا هفت داور را برای داوری فیلم‌های همه بخش‌های جشنواره (سودای سیمرغ، نگاه نو، مستند و کوتاه) انتخاب می‌کردند، اتفاق حرفه‌ای‌تری رخ داده بود. این الگویی‌ست که جشنواره‌های بین‌المللی مانند کن و برلین بر اساس آن فیلم‌ها را داوری می‌کنند، و البته می‌تواند پایانی باشد بر این دیدگاه که سینما تنها فیلم‌های داستانی‌ست. اتفاقی که در این دوره رخ داده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

«فاطمیه» مکتب مقاومت/ یوم الله سقوط فرعونیان زمان نزدیک است

مهر50 دقیقه قبل

مراسم شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و شهید سردار سلیمانی در خان آباد کبودر آهنگ+عکس

رکنا51 دقیقه قبل

باارزش‌ترین ارزهای دیجیتالی کدام‌اند؟

ساعت ۲۴52 دقیقه قبل

سقوط بهمن در گردنه گله بادوش الیگوردز / راه‌ها مسدود شد

رکنا53 دقیقه قبل

پلیس عراق: تعداد تظاهرات‌کنندگان بیش از یک میلیون نفر است

خبر فوری53 دقیقه قبل

علم الهدی: در شبکه اجتماعی خارجی هرجا تمثال شهید سلیمانی بود حذف کرده و فیلم پاره کردن عکس شهید را منتشر کردند/ با نگاه به دنیای ظلم، تجاوز و جنایت می‌خواهید مملکت را اداره کنید/ نکند در شبکه‌های ارتباطی ما عوامل دشمن نفوذ کرده‌اند

ساعت ۲۴55 دقیقه قبل

ثبت ملی کوچه هلند در تهران

رکنا56 دقیقه قبل