نبرد گانتس-نتانیاهو در عمیق‌ترین بحران سیاسی اسرائیل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی
نبرد گانتس-نتانیاهو در عمیق‌ترین بحران سیاسی اسرائیل

نبرد گانتس-نتانیاهو در عمیق‌ترین بحران سیاسی اسرائیل

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز؛ به رغم ادامه تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید در اسرائیل و دیدار و رایزنی فردا میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی - سفید، دو حزب تلاش‌های خود را برای آمادگی جهت برگزاری انتخابات سوم پنهان نمی‌کنند.هر دو حزب در تلاش هستند تا رأی‌دهندگان را قانع کنند که این طرف مقابل است که اسرائیل را ظرف کمتر از یک سال به سومین انتخابات پارلمانی کشانده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ با توجه به شکست رهبر ائتلاف آبی - سفید و نخست وزیر رژیم اسرائیل در تشکیل دولت جدید پیش‌بینی می‌شود انتخابات سومی ظرف کمتر از یک سال در سوم مارس (۱۳ اسفند) برگزار شود و نظرسنجی‌ها نیز حاکی از آن هستند که نتیجه این انتخابات هم ترکیب کنست (پارلمان اسرائیل) را تغییر نخواهد داد.

به گزارش ایسنا، روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نوشت، با ادامه تلاش‌های دقیقه نودی برای حل اختلافات و دستیابی به توافق میان طرف‌ها جهت تشکیل دولت جدید در اراضی اشغالی، ایال یانون، مشاور قضایی کنست روز جمعه گفت: در صورتی که تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید با شکست روبرو شود، سوم مارس انتخابات جدیدی برگزار خواهد شد.

یانون طی نشست خبری با اشاره به اینکه رژیم اسرائیل بحران سیاسی عمیق بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند و نباید در برابر آن ساکت ماند، ابراز امیدواری کرد که روز چهارشنبه تشکیل دولت جدید اعلام شود چرا که در غیر این صورت کنست خود به خود منحل و انتخابات دیگری پیش رو خواهد بود.

با وجودی که تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید متوقف نشده و قرار است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیلو بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی - سفید فردا (یکشنبه) دیدار کنند اما احزاب تلاش‌های خود را برای آمادگی جهت برگزاری انتخابات آتی پنهان نمی‌کنند. نخستین هدف آنها این است که رأی‌دهندگان را قانع کنند که این طرف مقابل است که اسرائیل را ظرف کمتر از یک سال به سومین انتخابات پارلمانی کشانده است.

در همین راستا، نتانیاهو حین بازگشت از پرتغال گفت: گانتس مسؤول نابسامانی در انتخابات است. اگر او پیشنهادی که رئیس اسرائیل داد را بپذیرد و با نخست وزیری من در مرحله اول دولت جدید موافقت کند، مشکلی وجود نخواهد داشت. به نظر من هنوز زمان برای توافق بر سر چنین دولتی وجود دارد.

نتانیاهو همچنین موافقت خود با اینکه در دولت جدید تنها شش ماه نخست وزیر باشد را رد کرد و گفت: می‌خواهد دو سال این پست را در اختیار داشته باشد. وی این مسأله که به شدت به قدرت چسبیده را هم رد کرد و در واکنش گفت: حضورم در راس قدرت ضروری است چرا که من تنها کسی هستم که تعامل مثبتی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دارم. نتانیاهو در این باره گفت: ترامپ دوست من است و در همه تصمیماتم به ویژه تصویب قانون الحاق غور اردن و شمال بحرالمیت به اراضی اشغالی از من حمایت خواهد کرد.

گانتس هم در واکنش به این اظهارات گفت: نتانیاهو شیوه نابودی اسرائیل را در پیش گرفته است. او می‌گوید: من فراتر از این اسرائیل و هر چیز دیگر هستم. منم که خط مشیی را هدایت می‌کنم که بر اساس آن اسرائیل فراتر از هر چیزی است. این همان دلیل عدم تشکیل دولت متحد است. اینکه خودخواهی را با میهن پرستی یکسان بدانیم، غیر عقلانی است و با اینکه ائتلاف آبی- سفید برای ممانعت از برگزاری انتخابات مجدد فراوان از مواضع خود عقب نشسته، به نظر می‌رسد راهی جز برگزاری انتخابات جدید وجود ندارد.

گانتس ادامه داد: ‌ نتانیاهو در انتخابات آوریل و سپتامبر شکست خورد و در انتخابات ماه مارس هم ما بر او و خط مشی او پیروز خواهیم شد. اسرائیل گریبان‌گیر نخست وزیری فاسد شده و نیاز دارد که گرد و غبار از چهره‌ آن زدوده شده و از دست نتانیاهو و امثال او در عرصه‌ سیاسی نجات داده شود.

اما لیبرمن که حزب راست‌گرا را مسؤول شکست در تشکیل دولت محدود راست‌گرا می‌داند، می‌گوید: رهبران لیکود مانند خرگوش‌ها رفتار می‌کنند. آنها از درگیری واقعی در حزب خود فرار کرده و به کسی که خواستار نجات آنها هستند، حمله کرده و بعد از آن هم زبان به شکایت باز می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

در همین راستا، نظرسنجی‌ جدیدی که روزنامه «معریب» پیرامون نتیجه انتخابات مجدد در اراضی اشغالی منتشر کرد، نشان می‌دهد در صورت برگزاری این انتخابات، اگر نتانیاهو ریاست حزب لیکود را همچنان بر عهده داشته باشد ائتلاف احزاب میانه-چپ و فهرست مشترک عربی قدرت خود را حفظ و حزب راست‌گرا از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست یک کرسی را از دست خواهد داد و حزب آویگدور لیبرمن، رئیس حزب «اسرائیل خانه ما» همچنان تعیین کننده خواهد بود اما در عمل، همان نتایجی که در انتخابات اخیر در ماه سپتامبر حاصل شد، به دست خواهد آمد.

این روزنامه نوشت، اگر انتخابات سومی امروز برگزار و نتانیاهو ریاست لیکود را برعهده داشته باشد، تقسیم کرسی‌های کنست تقریبا به این شرح خواهد بود: حزب راست‌گرا ۵۴ کرسی (در حال حاضر ۵۵ کرسی در اختیار دارد)، ائتلاف احزاب میانه-چپ و فهرست مشترک عربی ۵۸ (در حال حاضر هم همین تعداد کرسی در اختیار دارد) و حزب لیبرمن نیز همان هشت کرسی حال حاضر را به دست خواهد آورد و این نتیجه بدین معنی است که انتخابات حتی اگر تعداد کرسی‌ها میان احزاب کم و زیاد شود، هیچ تغییری در توازن قدرت ایجاد نخواهد کرد.

در نتایج جزئی هم ائتلاف آبی - سفید ۳۵ کرسی (امروز ۳۳ کرسی دارد)، حزب لیکود ۳۳ کرسی (در حال حاضر هم همین تعداد کرسی را در اختیار دارد)، فهرست مشترک عربی ۱۳ کرسی، احزاب یهودی تندرو مثل حزب «شاس» هشت کرسی، «یهدوت هتوراه» هفت کرسی، حزب «اسرائیل خانه ما» هشت کرسی، حزب «راست‌گرای جدید» شش کرسی، ائتلاف «کارگر-گیشر» پنج کرسی و حزب دموکراتیک پنج کرسی را به دست خواهند آورد.

اما اگر نتانیاهو از ریاست لیکود کناره‌گیری کند و گدعون ساعر، وزیر سابق داخلی رژیم اسرائیل ریاست این حزب را برعهده بگیرد، لیکود از مجموع ۱۲۰ کرسی، ۲۱ کرسی را به دست می‌آورد و نمایندگان حزب راست‌گرا در مجموع به ۵۶ کرسی دست خواهند یافت و تعداد کرسی‌های ائتلاف احزاب میانه-چپ و فهرست مشترک عربی کاهش یافته و به ۵۷ کرسی می‌رسد و حزب اسرائیل خانه ما هم هفت کرسی به دست می‌آورد.

همچنین نتانیاهو و گانتس همدیگر را به شکست در تشکیل دولت جدید متهم کردند. گانتس دراین خصوص در فیس‌بوک خود نوشت: در حالی که من به دنبال تشکیل دولت متحد فراگیر هستم، نتانیاهو تلاش دارد انتخابات جدیدی برگزار شود. نتانیاهو حتی دیداری که اخیرا با یکدیگر داشتیم را بخشی از کمپین انتخاباتی خود می‌داند.

در مقابل هم نتانیاهو با انتشار فیلم ویدویی در توییتر گفت: امتیازات فراوانی به ائتلاف آبی - سفید دادم اما این ائتلاف سر سوزنی مواضع خود را تغییر نداد و به همین دلیل به نظر می‌سد انتخابات سومی که نیازی به آن نیست، در راه است. کسی تمایلی به برگزاری این انتخابات ندارد و بدون شک در صورت برگزاری، حزب لیکود پیروز خواهد شد.

اگر دولت جدید رژیم اسرائیل تشکیل نشود، روز چهارشنبه کنست خود به خود منحل و طبق قانون رژیم اسرائیل برگزاری انتخابات مجدد لازم الاجرا خواهد بود که احتمالا سوم مارس برگزار می‌شود. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر23 ساعت قبل

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:

نظرها

اخبار بیشتر