شیوع جهانی آنفلوانزا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
شیوع جهانی آنفلوانزا

شیوع جهانی آنفلوانزا

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خراسان رضوی علائم آنفلوانزای انسانی تقریبا 2400 سال پیش توسط بقراط ارائه شد، اما گردآوری اطلاعات تاریخی درباره این بیماری به دلیل شباهت آن با سایر بیماری‌های تنفسی دشوار بوده و در طول تاریخ بشر باعث ایجاد همه‌گیری‌های بسیاری شده است. به نظر می‌رسد این بیماری در اوایل استعمار اروپا بر قاره آمریکا آغاز و از اروپا به قاره آمریکا گسترش یافته است وعلت این تصور، یک بیماری همه‌گیر شبیه آنفلوآنزا در سال 1493 بود که تقریبا کل جمعیت بومی آنتیل را پس از رسیدن کریستوفر کلمب به امریکا از بین برد.

اولین سابقه قانع کننده از این بیماری همه‌گیر، شیوع آن در سال ۱۵۸۰ در روسیه بود که از طریق آفریقا به اروپا گسترش یافت. در روم بیش از ۸۰۰۰ نفر کشته شدند و چندین شهر اسپانیا نیز تقریبا از بین رفتند. همه گیرهای پراکنده طی قرن ۱۷ و ۱۸ ادامه یافت و در سال ۱۸۳۰تا ۱۸۳۳ به سرعت گسترش یافت و تقریبا یک چهارم از افراد در معرض این بیماری قرار گرفتند.

شیوع جهانی آنفلوانزا - 2

مشهورترین و کشنده‌ترین شیوع، بیماری همه گیر آنفلوانزا ۱۹۱۸ (همه گیری آنفلوانزا اسپانیایی آنفلوانزای نوع A، زیر گروه H۱N۱) بود که از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹ ادامه داشت. البته به طور دقیق مشخص نیست که چند نفر در این همه‌گیری کشته شدند اما برآوردها بین ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر را نشان می‌دهد. این بیماری همه گیر به عنوان «بزرگترین هولوکاست پزشکی در تاریخ» توصیف شده است. این تعداد تلفات عظیم ناشی از میزان بسیار بالای آلودگی تا ۵۰ درصد و شدت علائم بود که گمان می‌رود در اثر طوفان‌های سایتوکاین (طوفان سایتوکاینی طی چند روز اول پس ازعفونت آنفلوانزا رخ می‌دهد و موجی از پاسخ سایتوکاینی و کموکاین‌های پیش التهابی برای کنترل عفونت است) ایجاد شد. در واقع، این علائم در سال ۱۹۱۸ به قدری غیرمعمول بود که در ابتدا آنفلوانزا را با دیگر بیماری‌ها مانند حصبه اشتباه تشخیص دادند و در این زمان بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از ذات‌الریه باکتریایی، عفونت ثانویه ناشی از آنفلوانزا بود.

این بیماری غیرمعمول بین ۲ تا ۲۰ درصد از مبتلایان را از بین برد و از دیگر ویژگی‌های غیرمعمول این بیماری همه‌گیر، شیوع و مرگ و میر آن در افراد جوان بود که بر اساس آمارهای منتشر شده حدود ۹۹ درصد مرگ و میر در افراد زیر ۶۵ سال و بیش از نیمی از افراد جوان ۲۰ تا ۴۰ سال اتفاق افتاد. میزان تلفات این بیماری در سال‌های ۱۹۱۸تا ۱۹۱۹ مشخص نیست، اما تخمین زده شده که ۲٫۵ تا ۵ درصد از جمعیت دنیا کشته شدند.

همه گیری‌های بعد آنفلوانزا چندان ویران‌کننده نبود. آنها شامل آنفلوانزا آسیایی در سال ۱۹۵۷ (نوع A، H۲N۲) و آنفلوانزای هنگ کنگ در سال ۱۹۶۸ (نوع A، H۳N۲) بودند و میلیون‌ها نفر را از بین بردند. در آنفلوانزاهای بعدی به دلیل وجود آنتی بیوتیک‌ها برای کنترل عفونت‌های ثانویه در مقایسه با آنفلوانزای اسپانیا در سال ۱۹۱۸ مرگ و میر کمتری گزارش شده است.

اولین ویروس آنفلوانزا از طیور در سال ۱۹۰۱ شناسایی شد که عامل ایجاد بیماری به نام «طاعون مرغ» بود و بعد از آن در سال ۱۹۳۱ در خوک‌ها کشف شد.

اولین گام مهم در پیشگیری از آنفلوانزا واکسن ویروس کشته شده در اثر آنفلوانزا توسط توماس فرانسیس، در سال ۱۹۴۴ بود. فرانسیس به گروه محققان خود در دانشگاه میشیگان اجازه داد که با حمایت ارتش آمریکا اولین واکسن آنفلوانزا را تهیه کنند. ارتش به دلیل تجربه آنفلوانزا در جنگ جهانی اول، هنگامی که هزاران سرباز توسط ویروس در طی چند ماه کشته شدند، درگیر این تحقیق شد. در مقایسه با واکسن‌ها، توسعه داروهای ضد آنفلوانزا کندتر بود به طوری که در سال ۱۹۶۶ مجوز آمانتادین صادر شد و تقریبا ۳۰ سال بعد، طبقه بعدی داروها (مهارکننده‌های نورآمینیداز) تولید شدند.

آنفلوانزا چه بیماری است؟

آنفلوانزا عفونت تنفسی ویروسی است که باعث بروز علائمی مشابه اما شدیدتر از سرماخوردگی مانند تب ناگهانی، سرفه، آبریزش بینی و ضعف شدید می‌شود. همچنین ممکن است گاهی اوقات باعث استفراغ، اسهال و حالت تهوع (به ویژه در کودکان خردسال) شود.

علائم این بیماری یک روز تا چهار روز ادامه دارد و در بیشتر افراد طی دوهفته بدون معالجه پزشکی بهبود می‌یابند، البته در برخی موارد می‌تواند عوارض جدی از جمله ذات الریه، برونشیت و عفونت سینوس و گوش ایجاد کند.

فصل فعالیت این ویروس معمولا از اواخر پاییز تا بهار است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، همه ساله بیماری‌های آنفلوانزا باعث ۳ تا ۵ میلیون مورد بیماری شدید و حدود ۲۹۰هزار تا ۶۵۰هزار مرگ در سراسر جهان می‌شود.

طی سال‌های اخیر در ایالات متحده، طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، سالانه بین ۱۲۰۰۰ تا ۵۶۰۰۰ نفر در اثر آنفلوانزا جان خود را از دست می‌دهند.

چگونه ویروس آنفلوانزا منتشر می‌شود؟

آنفلوانزا مسری است یعنی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و حتی قبل از اینکه خود فرد بیمار شود ممکن است انتقال دهنده بیماری به دیگران باشد. سرفه، عطسه و تماس با اشیایی که بیمار آن را لمس کرده باشد نیز موجب انتقال بیماری می‌شود. شستن دستان و رعایت موارد بهداشتی از مهمترین روش‌های پیشگیری در انتشار این ویروس محسوب می‌شود.

چگونه می‌توان از ابتلا به آنفلوانزا پیشگیری کرد؟

مهمترین روش پیشگیری از آنفلوانزا استفاده از واکسن آنفلوانزاست. این واکسن هر سال باید تزریق شود و علت آن تغییر این ویروس در سال‌های مختلف است به همین دلیل واکسن با این تغییرات هماهنگ می‌شود. زمان تزریق آن نیز پاییز است.

شیوع جهانی آنفلوانزا - 18

در سال جاری انتشار این ویروس زودتر از زمان تخمین زده شده در بسیاری از کشورها آغاز شد. به عنوان مثال بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، از ۱۷ تا ۲۳ ماه نوامبر (آبان تا آذر ماه) این ویروس در ۵۰ ایالت امریکا فعال شد. آلباما، آلاسکا، کالیفرنیا، لوئیزیانا، ماساچوست، نوادا، نیومکزیکو، کارولینای جنوبی، تنسی و تگزاس ۱۰ ایالتی هستند که حداقل نیمی از مناطق آنها شیوع آنفلوانزا یا افزایش تعداد بیماری‌های مرتبط با آنفلوانزا را گزارش کرده‌اند.

۱۴ ایالت آریزونا، کلرادو، کانکتیکات، فلوریدا، جورجیا، آیداهو، ایندیانا، کنتاکی، نبراسکا، نیویورک، اورگان، پنسیلوانیا، ویرجینیا و واشنگتننیز فعالیت آنفلوانزای منطقه‌ای داشتند، یعنی حداقل در دو و کمتر از نیمی از مناطق چنین مواردی گزارش کردند.

مناطق فعالیت ویروس آنفلوانزا

بر اساس نتایج سازمان بهداشت جهانی، شیوع آنفلوانزای فصلی در سال ۲۰۱۹ به شرح ذیل است:

شیوع جهانی آنفلوانزا - 23

در منطقه معتدل نیمکره شمالی، فعالیت آنفلوانزای فصلی در اکثر کشورها همچنان ادامه دارد و فعالیت آنفلوانزا در سراسر کشورهای آسیای غربی رو به افزایش است.

در کارائیب و کشورهای گرمسیری آمریکای جنوبی، فعالیت آنفلوانزا به استثنای کوبا کم است. در کشورهای آمریکای مرکزی، فعالیت آنفلوانزا بخصوص در السالوادور و نیکاراگوئه کاهش یافته است.

فعالیت آنفلوانزا در برخی از کشورهای آفریقای غربی افزایش یافته است.

در جنوب آسیا، فعالیت آنفلوانزا در بین کشورهای گزارش دهنده کم بود، اما در ایران همچنان رو به افزایش است.

در مناطق معتدل نیمکره جنوبی، فعالیت آنفلوانزا در اکثر کشورها به سطح بین فصلی بازگشته و در شیلی کاهش یافته است.

در سراسر جهان، آنفلوانزا فصلی A بیشترین نوع ابتلا به آنفلوانزا بوده است.

منابع:

www. who. int

influenzavirusnet. com

cdc. gov/flu

nia. nih. gov

cnbc. com

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
این رسانه آمریکایی مدعی شد این تهدیدها از طریق شبکه‌های اجتماعی و در بحبوحه تنش در روابط ایران و آمریکا مطرح و باعث شد ارتش آمریکا به اعضای خانواده‌های نظامیان خود هشدار دهد. این رسانه مدعی شد این هشدار بعد از پیام هایی که از طرف نیروهای طرفدار ایران منتشر شده داده شده است. سخنگوی لشکر ۸۲ هوابرد آمریکا به میلیتاری تایمز گفت: خانواده‌ها مواردی از تماس‌های حاوی پیام هایی هشدار دهنده را دریافت کرده‌اند. فاکس نیوز نوشت: یکی از پیام‌های اینستاگرامی که میلیتاری تایمز به آن دست یافته است به طور خاصی تهدیدآمیز قلمداد می‌شود. فاکس نیوز نوشت: وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره حملات سایبری احتمالی از سوی ایران به دلیل حمله آمریکا که به ترور سردار قاسم سلیمانی منجر شد، هشدار داده است.

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز23 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، «جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری تأکید کرد که آمریکا قصد ندارد در شرایط کنونی نیروهای نظامی خود را از عراق خارج کند. در حالی که مجلس عراق هفته گذشته طرح اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را به تصویب رسانده، سخنگوی پنتاگون در گفتگو با خبرنگاران در این خصوص اظهار داشت: «ما قصدی برای خارج کردن نیروهایمان از عراق نداریم. هنوز داریم در این مورد با میزبانان عراقی گفتگو می‌کنیم و امیدواریم که آنجا بمانیم. هدف ما این است که در خاورمیانه باقی بمانیم.» وی افزود: «ما به برنامه‌ریزی و جابجایی نیروها در عراق ادامه می‌دهیم و امیدواریم که به‌زودی عملیات‌‌های خود را از سر بگیریم. عملیات‌های نظامی ما علیه داعش در سوریه نیز متوقف نشده است.» سخنگوی پنتاگون در خصوص درگیری‌های اخیر با ایران نیز اعلام کرد: «ما هنوز از احتمال حمله ایران و گروه‌های وابسته‌اش به نیروهای خود نگرانیم.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، «حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد که حملات جنگنده‌های اسرائیلی به نوارغزه در ادامه جنایات بی وقفه دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین چه در این باریکه، قدس و حتی کرانه باختری انجام می‌گیرد. وی افزود که به رغم تمامی این جنایات، سرانجام پیروزی برای ملت فلسطین خواهد بود. قاسم تاکید کرد که بدون شک عزم و اراده ملت و مقاومت فلسطین بار دیگر بر دشمن صهیونیستی غلبه خواهد کرد. جنگنده‌های اسرائیلی شب گذشته چندین مرتبه اهدافی را در نوارغزه بمباران کردند.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، وبگاه وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت‌های خارجی برای توقف معاملات خود با ایران در ارتباط با تحریم‌های جدیدی که هفته گذشته اعلام شد، سه ماه فرصت خواهند داشت. در حال تکمیل…
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه الفرات، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق تاکید کرد آیت الله العظمی علی سیستانی مرجع عالی دینی، سوپاپ اطمینان و پشتیبان و ضامن وحدت ملی است. حشد شعبی هم در بیانیه‌ای خطاب به آیت الله سیستانی با آرزوی دعا برای شفای کامل و طول عمر این مرجع عالیقدر تاکید کرد ما همچنان منتظر یک اشاره شما برای دفاع از عراق و مردم و مقدسات آن باقی خواهیم ماند. ىسیدعمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق هم در پی عمل موفقیت آمیز جراحی آیت‌الله العظمی سیستانی در پیامی نوشت: از خداوند متعال می‌خواهیم که لباس عافیت و سلامت بر تن مرجعیت اعلای دینی حضرت آیت‌الله سیستانی بپوشاند و بر عمر مبارک معظم‌له بیفزاید تا همچنان دژ استوار و صدای مدافع مظلومان و مطالبه‌گر حقوق ایشان باشد. خداوند شنونده و اجابت‌کننده دعاست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری5 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری5 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری5 روز قبل

پرسپولیس آماده اجرای سیستم جدید؛ ارتش یحیی با استوکس کامل می‌شود؟

نود22 ساعت قبل

سیگنال‌های ارزی در اظهارات رئیس جمهور / قرار است دلار ارزان شود؟

تجارت‌نیوز22 ساعت قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیما22 ساعت قبل

سریال خواب زده سیروس مقدم را در نت پاک تماشا کنید

فردا نیوز22 ساعت قبل

شرکت ۶۵۰۰ نفر در برنامه‌های قرآنی بناب/ ۲۷ خانه قرآن فعال است

مهر22 ساعت قبل

دستیابی اینتر و رم به توافقی جدیدی برای معاوضه پولیتانو و اسپیناتزولا

طرفداری22 ساعت قبل

حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

همشهری22 ساعت قبل