نخبگان موظف به بیان مشکلات مردم هستند/ باید مکانی برای اعتراضات باشد/ وجود مکان اعتراض، مانع عرض اندام فرصت‌طلبان می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

نخبگان موظف به بیان مشکلات مردم هستند/ باید مکانی برای اعتراضات باشد/ وجود مکان اعتراض، مانع عرض اندام فرصت‌طلبان می‌شود

تابناکخبرگزاری تابناک |
چندی پیش، پس از گران شدن بنزین، اعتراضات وسیعی در سراسر کشور رخ داد؛ اما در مدت بسیار کوتاهی با نفوذ برخی افراد آموزش دیده، به اغتشاشات تبدیل شد و خسارات‌ جبران ناپذیر مالی و جانی نیز از خود به جای گذاشت و باعث شد تا خوراک رسانه‌ای داغی برای برخی معاندان ایجاد شود.

چندی پیش، پس از گران شدن بنزین، اعتراضات وسیعی در سراسر کشور رخ داد؛ اما در مدت بسیار کوتاهی با نفوذ برخی افراد آموزش دیده، به اغتشاشات تبدیل شد و خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی نیز از خود به جای گذاشت و باعث شد تا خوراک رسانه‌ای داغی برای برخی معاندان ایجاد شود.

به گزارش «تابناک»؛ بسیاری از سیاستمداران بر این باورند، اگر مکان‌هایی برای اعتراضات عمومی در کشور می‌بود، بسیاری از این اتفاقات هرگز رخ نمی‌داد و کسی هم جرأت سوءاستفاده از اعتراضات مسالمت آمیز مردم را پیدا نمی‌کرد و حتی مسئولان را نیز بر آن می‌داشت تا صدای اعتراضات را بشنوند.

البته موضوع جانمایی برای اعتراضات از مدت‌ها پیش در دستور کار دولت قرار داشت و حتی هیات وزیران مصوبه‌ای نیز در این مورد داشت، ولی دیوان عدالت با آن مخالفت کرد و این طرح هرگز اجرایی نشد.

هم اکنون هیچ مکان مشخصی برای اعتراض در کشور به جز مقابل مجلس شورای اسلامی وجود ندارد و می‌توان گفت، تنها جایی که برای اعتراضات مردمی جنبه رسمی به خود گرفته، مقابل مجلس است؛ البته مجلس سازوکاری نیز برای این اعتراضات در نظر گرفته است، به طوری که هر زمان مقابل مجلس اعتراضی باشد، هیات رئیسه مجلس یک یا دو عضو کمیسیون مربوطه را مکلف می‌کند تا در بین معترضین حاضر شوند و به درخواست آن‌ها گوش دهند. در مرحله بعد چند تن از نمایندگان اعتراض کننده‌ها برای بیان دیدگاه‌های خود به مجلس دعوت می‌شوند و با حضور در کمیسیون مربوطه، نظریات خود را به گوش نماینده‌ها می‌رسانند و نماینده‌ها نیز باید اسرع وقت به موضوع رسیدگی کنند.

اما این سازوکار دیگر در هیچ جای دیگری اجرایی نمی‌شود و اگر برای مثال افرادی از عملکرد قوای دیگر نظام یا یک نهاد خاصی انتقادی داشته باشند، محلی برای بیان دیدگاه خود ندارند و به همین جهت، اغلب اعتراضات خیابانی به خشونت منتهی می‌شود.

سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده سنقر و کلیائی در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: نخبگان زیادی در کشور هستند که وظیفه آن‌ها، خدمت‌رسانی به مردم است. از طرفی، سازمان‌های زیادی هم مثل صداوسیما وجود دارند که می‌باید تمام ظرفیت خود را در جهت منافع عمومی به کار گیرند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی افزود: در هر موقعی از سال این احتمال می‌رود که برخی قشرهای مردم و یا صنف‌های مختلف بنا به اتفاقات و تصمیماتی که حول محور آن‌ها رقم می‌خورد، معترض شوند. در این شرایط نخبگان جامعه مثل نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، استانداران و … موظفند رابط و صدای معترضان باشند. همچنین صداوسیما به عنوان رسانه ملی می‌باید نظریات معترضین را پوشش دهد تا شاید به واسطه این ارتباط، مسئولان صدای افراد را بشنوند و گامی در جهت رفع آن مشکل بردارند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس تصریح کرد: امروز بسیاری از مردم از این گله دارند که درد گفته می‌شود، اما درمان آن ارائه نمی‌شود و گاهی همین باعث می‌شود که خود آن‌ها وارد صحنه شوند تا به نوعی دیگر صدای اعتراض خود را به همگان برسانند.

حسینی‌کیا اظهار داشت: بنده هم با تعبیه برخی مکان‌ها برای اعتراض مردم و صنف‌ها موافقم و اعتقاد دارم این موضوع حق همه شهروندان است و دولت باید هرچه سریع‌تر به این مطالبه پاسخ دهد، همانطور که مجلس با تعبیه مکانی این فرصت را برای معترضان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه تعبیه مکان‌هایی برای اعتراض به تنهایی کافی نیست، گفت: رسانه‌ها باید خود را موظف به پوشش اعتراضات بدانند، زیرا افرادی که انتقاد دارند جزو مردم ایران هستند و باید صدای آن‌ها شنیده شود. البته معترضان هم باید پاسخگوی حرف‌های خود باشند؛ مثلا قرار نیست بستری برای اعتراض آماده شود و عده‌ای هر آنچه دوست دارند، بدون رعایت اخلاق و واقعیت‌ها بر زبان آورند و به اسم اینکه فرد ناراحت یا عصبانی است، او را به حال خود رها کنند. هر فرد یا افرادی که به موضوعی خاص اعتراض و در ادامه اظهاراتی را مطرح می‌کنند، باید جوابگوی حرف‌های خود باشند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: ایجاد مکان‌هایی برای اعتراض نه تنها به اعتراضات نظم و نسق خواهد داد، بلکه فضای احساسی در آن تا میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند و فرصت‌طلبان مجال عرض اندام پیدا نخواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
برخی دیگر از نامزدهای انتخاباتی اقدام به دعوت چهره‌های مشهور و معروف ورزشی به حوزه انتخابیه کرده بودند، به عنوان مثال فیروزکوه و دماوند، میزبان بهداد سلیمی، قهرمان جهان و المپیک و علی فتح اله زاده، مدیر عامل سابق استقلال برای حمایت از یک کاندیدای خاص بود. از بغض یک نامزد انتخاباتی تا ایجاد امیدواری به طرفداران توسط نامزدهای رد صلاحیت شدهدر حوزه انتخابیه پاکدشت، اما یکی از کاندیداهای انتخاباتی که در مراسمی کم جمعیت در حال سخنرانی بوده است، از آنچه وضعیت سخت اقتصادی مردم عنوان کرده است، بغض می‌کند و دقایقی با صدای بغض آلود سخنرانی کرده و سپس مطالب خود را به اتمام می‌رساند. در حوزه انتخابیه شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک نیز شاهد فعالیت برای حذف پوسترهای تبلیغاتی در محل‌های غیر مجاز هستیم، تعدادی از نامزدهای انتخاباتی در این حوزه نیز اقدام به برپایی ضیافت شام تبلیغاتی برخلاف تذکرات رئیس ستاد انتخابات استان تهران کرده‌اند و این روند ادامه دارد. تعدادی از کاندیداهای رد صلاحیت شده نیز همچنان جلسات انتخاباتی تشکیل داده و به طرفداران خود امیدواری می‌دهند، آنها معتقدند هنوز احتمال تأیید صلاحیتشان وجود دارد، با این حال اعلام کرده‌اند، که در صورت عدم تأیید صلاحیت از یکی از نامزدهای انتخاباتی حمایت خواهند کرد. کم‌تر از ۲ روز تا پایان تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و در این میان هر نامزد انتخاباتی سعی در جذب رأی حداکثری و راهیابی به مجلس شورای اسلامی را دارد، اما باید قبل از هرچیز به پسوند «اسلامی» در نام مجلس دقت داشت و از شیوه‌های غیر اسلامی و غیر اخلاقی برای رسیدن به کرسی مکانی اسلامی پرهیز کرد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر صبح سه شنبه آغاجاری در خوزستان را لرزاند. به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زمین لرزه در ساعت ۸:۲۷ صبح امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در منطقه آغاجاری خوزستان به وقوع پیوست. به گفته مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تا این لحظه خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشده است. کیامرث حاجی زاده بیان کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به فرمانداری‌های آغاجاری و بهبهان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی آماده باش اعلام شد. شهرستان آغاجاری در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - زلزله‌ای به بزرگی ۳٫۶ ریشتر صبح سه شنبه آغاجاری در خوزستان را لرزاند. به گزارش ایرنا به نقل از مرکز لرزه نگاری کشور این زمین لرزه در ساعت ۸:۲۷ صبح امروز در عمق ۱۲ کیلومتری زمین در منطقه آغاجاری خوزستان به وقوع پیوست. به گفته مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تا این لحظه خسارتی از این زمین لرزه گزارش نشده است. کیامرث حاجی زاده بیان کرد: در پی وقوع این زمین لرزه به فرمانداری‌های آغاجاری و بهبهان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی آماده باش اعلام شد. شهرستان آغاجاری در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز – شهرستان آغاجاری در استان خوزستان صبح امروز با زلزله‌ای به قدرت ۳٫۶ ریشتر لرزید. به گزارش خبرنگار مهر، ساعت ۸:۲۷ امروز زلزله‌ای به قدرت ۳٫۶ ریشتر شهرستان آغاجاری در استان خوزستان را تکان داد. این زمین لرزه در طول جغرافیایی: ۴۹٫۹۶، عرض جغرافیایی: ۳۰٫۶۲ و عمق ۱۳ کیلومتر به وقوع پیوست. این زلزله در ۱۵ کیلومتری آغاجاری (خوزستان)، ۲۶ کیلومتری بهبهان (خوزستان)، ۲۹ کیلومتری امیدیه (خوزستان)، ۱۴۵ کیلومتری اهواز و ۱۵۶ کیلومتری یاسوج رخ داد. هنوز گزارشی از خسارت‌های این زمین لرزه مخابره نشده است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
مهر گزارش می‌دهد؛ پیام خوزستان - اهواز - تبلیغات نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه خوزستان در این دوره هم حواشی مختلفی داشت به گونه‌ای که برخی از این حواشی بازتاب ملی هم داشته است. توزیع تنباکو به اسم یک کاندیدااخیرا در شبکه‌های اجتماعی فیلمی در حال پخش است که یک پاکت که با تبلیغات یک کاندیدا تهیه شده، پخش می‌شود و درون آن تنباکو قرار دارد. این تبلیغات شاید عجیب‌ترین نوع تبلیغات در این دوره به شمار می‌رود هر چند نسبت به اینکه خود ستاد انتخاباتی کاندیدای مورد نظر دست به ساخت و توزیع این تنباکوها کرده است، شک و تردید وجود دارد. در شوش فرو ریختن جایگاه سخنرانی یکی از حامیان سرشناس یکی از نامزدهای انتخاباتی نیز یکی از حواشی این دوره از انتخابات این حوزه انتخابیه بوده است. برای نمونه ۱۷ نفر از هواداران چند نامزد به دلیل تخلفات انتخاباتی با دستور قضائی در حوزه انتخابیه مسجدسلیمان دستگیر و بازداشت شدند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سنندج - رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سنندج از جمع آوری تبلیغات غیرمجازکاندیدادهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از سطح شهر با حکم مراجع قضایی خبر داد. شرمین شریفی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال ۳۰ نقطه از سطح شهر جهت تبلیغات کاندیداها در نظرگرفته شد و با نصب داربست و بنر امکان تبلیغ مناسب در اختیار همه کاندیداها قرار گرفت. وی افزود: کاندیداها فقط مجاز هستند در نقاطی که این سازمان در سطح شهر به استناد ماده ۵۲ قانون تبلیغات مجلس شورای اسلامی تعیین کرده، نسبت به تبلیغات خود اقدام کنند در غیر این صورت تبلیغات آنها جمع آوری خواهد شد. استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است. برچسب‌هامجلس شورای اسلامی کردستان شهرداری سنندج تبلیغات انتخاباتی

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

شکایت رسمی فرهاد مجیدی از همبازی سابقش به دلیل تهمت دوپینگ!

ورزش ۱۱4 ساعت قبل

ابلاغ مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک

قدس آنلاین4 ساعت قبل

اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوند/بیش از دو سوم کرسی‌های مجلس برای جریان اصولگرایی کنار گذاشته شده است

اعتمادآنلاین5 ساعت قبل

پالم وارداتی، یارانه‌ می‌گیرد؛ دانه روغنی تولید داخل زیر تیغ است

قدس آنلاین5 ساعت قبل

«تصمیم چند نفره» نامش «ائتلاف» نیست

اعتمادآنلاین5 ساعت قبل

«عدم مشارکت مردم در انتخابات» به مشکلات کشور می‌افزاید

ایسنا5 ساعت قبل

اعتراض علیه احداث خط لوله گاز در کانادا

مهر5 ساعت قبل