دیدار صمیمی امام جمعه همدان با دانشجویان؛ از بیان دردهای ناگفته تا شنوا نبودن گوش برخی از مسئولان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
دیدار صمیمی امام جمعه همدان با دانشجویان؛ از بیان دردهای ناگفته تا شنوا نبودن گوش برخی از مسئولان

دیدار صمیمی امام جمعه همدان با دانشجویان؛ از بیان دردهای ناگفته تا شنوا نبودن گوش برخی از مسئولان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نشست صمیمی فعالان فرهنگی، دانشجویی با نماینده ولی‌فقیه در استان همدان برگزار شد و دانشجویان از هر دری سخن گفته و دردهایی که مدت‌ها بود در سینه مانده بود و گوشی برای شنیدنش را نیافته بودند در این جلسه بیان کردند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، نشست صمیمی فعالان فرهنگی، دانشجویی با آیت‌الله شعبانی، نماینده ولی‌فقیه در استان همدان به مناسبت فرارسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو برگزار شد.

این جلسه که نخستین نشست نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با امام جمعه جوان همدان بود با حضور پرشور جوانان در دانشگاه بوعلی سینا برگزارشده و نمایندگان تشکل‌ها به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود راجع به مسائل روز جامعه، استان و حتی مطالبات مردمی پرداختند.

فضای جلسه دوستانه بود و دانشجویان از هر دری حرف زدند از بی‌تفاوتی مسئولان به مطالبات دانشجویی تا نبود آب شرب در برخی روستاها و حتی پرسش از معنا و مفهوم برخی آیه‌های قرآن.

امام جمعه جوان با همان متانت همیشگی به حرف‌ها و درد دل‌های مؤذنان جامعه گوش داد و گاه در لابه‌لای صحبت‌ها و به‌طور کامل‌تر در پایان جلسه به موارد مطرح‌شده پاسخ داد.

حبیب‌الله شعبانی موثقی که حالا چند ماهی است سکان مدیریت سیاسی و فرهنگی را در استان به دست گرفته در ابتدای جلسه گفت: امید می‌رود که روز دانشجو، روز دانشجو باشد نه روز برخی سیاستمداران و اتفاقات و هدفی که از نام‌گذاری این روز در ابتدا وجود داشته، محقق شود.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب افزود: ممکن است در گام نخست برخی سستی‌ها و بی‌تدبیری‌ها انجام‌شده باشد؛ بنابراین گام دوم باید با تخصص، تعهد و تحرک بیشتر برداشته شود و جوانان قوه محرکه گام دوم هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب به معنای واقعی کلمه، نگاه امیدبخشی به جوانان دارند، مطرح کرد: نمونه این اعتماد و امید، انتصاب افراد جوان از طرف رهبری در پست‌های متعدد است.

آیت‌الله شعبانی بیان کرد: اگر به جوان‌ها میدان داده شود؛ می‌توانند کشور را به‌خوبی اداره کرده و بن‌بست‌ها را بشکنند.

وی تصریح کرد: پس از خروج آمریکا از برجام و اتکا به توان داخلی و جوانان، نشانه‌های رشد در عرصه‌های متعدد دیده می‌شود و امروز مدیریت جامعه باید از نسل اول انقلاب، آرام آرام به نسل سوم و چهارم منتقل شود.

امام جمعه همدان تأکید کرد: مدیر خوب فردی است که بتواند شرایط انتقال مسئولیت‌ها به نسل جوان را فراهم کند.

دیدار صمیمی امام جمعه همدان با دانشجویان؛ از بیان دردهای ناگفته تا شنوا نبودن گوش برخی از مسئولان - 12

ارتباط کمرنگ مسئولان دولتی با دانشجویان/ فضای تضارب آراء در دانشگاه‌ها ضعیف است

در ادامه جلسه نوبت به دانشجویان رسید و محمد صادق ربیعی از انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی، نخستین نفری بود که پشت تریبون رفت و بر ضرورت ارتباط صمیمی ائمه جمعه با مردم تأکید کرد و گفت: ائمه جمعه باید صدای مردم و شنونده درد آن‌ها باشند.

وی به امام جمعه همدان پیشنهاد داد که برخی روزهای هفته را به ملاقات عمومی با مردم اختصاص دهد و از جلسه اخیر نمایندگان احزاب و تشکل‌ها با معاون سیاسی وزارت کشور انتقاد کرد.

ربیعی با گلایه از اینکه چرا جلسه‌ای که قرار بوده، محلی برای بیان درد دل‌ها باشد به میتینگ سیاسی تبدیل شد، تصریح کرد: افرادی با سوءاستفاده از بیت‌المال و مقام دولتی، سعی در پیروزی انتخابات مجلس به سمت جریانی خاص دارند.

وی با بیان اینکه حضور مسئولان در دانشگاه‌ها تکلیف است، تأکید کرد: کمرنگی این موضوع، عرصه فعالیت بر تشکل‌های سیاسی دانشجویی تنگ شده است.

ربیعی با اشاره به افزایش آمار کودکان بازمانده از تحصیل مطرح کرد: باید به این موضوع توجه شده و موانع پیش رو برطرف شود.

نوروزی، دبیر کانون قرآن و عترت دانشگاه ملایر هم گفت: کرسی‌های آزاداندیشی، بهترین فضا برای تبیین شاخصه‌های نماینده متعهد انقلابی است و باید تقویت شوند.

گمار از دانشگاه پیام نور همدان از مشکلات این مرکز علمی سخن گفت و از امام جمعه خواست تا به این دانشگاه توجه کند.

وی افزود: جریان سیاسی خاصی در این دانشگاه قصد تضعیف جبهه انقلاب و بسیج دانشجویی را دارد و حضور شما در دانشگاه‌ها به تقویت جبهه انقلاب کمک می‌کند.

گمار با اشاره به مشکل آب شرب روستای «سولان» در ۱۰ کیلومتری مرکز استان اعلام کرد: یکی از نمایندگان مردم همدان در مجلس تاکنون چهار بار به این روستا رفته که آخرینش هم چند روز پیش بود و هر بار وعده برطرف شدن مشکل را داده، اما هنوز مردم باید برای تهیه آب آشامیدنی به چشمه‌ای در دل کوه مراجعه کنند.

علی صادقی از تشکل تحکیم وحدت دانشگاه بوعلی هم گفت: ابتدای انقلاب «شعار دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» مطرح بود درحالی‌که امروز بر عکس شده است.

وی از امام جمعه سئوال کرد اگر تعدادی دانشجو در اختیار داشته باشید که تمام‌وقت در حوزه دانشجویی کار کنند و شما دبیر این قرارگاه باشد تمایل دارید در چه حوزه‌ای حرکت کنند؟ و آیت‌الله شعبانی پاسخ داد فرهنگ و سیاست چراکه فرهنگ و سیاست زیربنای مشکلات اقتصادی است.

نماینده ولی فقیه در استان تأکید کرد: مشکلات اقتصادی کشور به دلیل وجود اندیشه‌ای است که کشور را اداره می‌کند و اگر اندیشه‌های مدیران و فرهنگ مصرف در کشور تغییر کند؛ مشکلات اقتصادی برطرف می‌شود.

دیدار صمیمی امام جمعه همدان با دانشجویان؛ از بیان دردهای ناگفته تا شنوا نبودن گوش برخی از مسئولان - 26

لجاجت مسئولان در برابر مطالبات دانشجویی

عزیزپور از دانشگاه صنعتی همدان هم با گلایه از جذب افراد غیربومی در دستگاه‌های دولتی همدان گفت: نبود امام جماعت و طلبه در برخی روستاها، فقر فرهنگی را ایجاد کرده است.

راستانی از جامعه اسلامی دانشگاه بوعلی سینا هم گفت: جنبش دانشجویی این روزها حال و اوضاع خوبی ندارد و آینده مبهم دانشجو سبب شده تا نتواند مؤذن جامعه باشد.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی بیان کرد: بحث مطالبه‌گری از طرف دانشجویان انجام می‌شود، اما مسئولان پاسخگو نیستند تا جایی که گاه ناچاریم آن‌ها را تهدید به رسانه‌ای کردن کنیم.

راستانی تصریح کرد: گاه مسئولان با لجاجت در مقابل مواردی که برای آن‌ها سند و مدرک وجود دارد می‌ایستند و این رویه، روند کار را طولانی کرده و ما را خسته می‌کند.

سید حمید اشرف، نماینده انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه بوعلی سینا هم گفت: برخی افراد دارای سابقه محکومیت سیاسی به‌طور مستقیم به برخی تشکل‌های دانشجویی خوراک فکری می‌دهند و همین سبب شده تا برخی تشکل‌ها پسوند «اسلامی» داشته باشند، اما اسلامی عمل نکنند.

وی بیان کرد: کرسی‌های آزاداندیشی باید در دانشگاه‌ها افزایش یابد تا فضای تضارب آراء ایجاد شود درحالی‌که شرایط برگزاری چنین جلساتی در دانشگاه بوعلی فراهم نیست.

اشرف با اشاره به ضعف مدیریت دانشگاه بوعلی سینا هم اعلام کرد: فضا طوری شده که نمی‌توانیم صدای خود را بر سر دولت، نماینده دولت در استان و مسئولان ناکارآمد بلند کنیم چراکه برخی به ما می‌گویند: «به مصلحت نیست»!

خوش نیت از شورای صنفی دانشگاه بوعلی سینا هم گفت: در دانشگاه بوعلی سینا اسیر مسئولانی هستیم که مدیریت درستی در هزینه‌ها ندارند و مسئولان وزارت علوم هم به مکاتبات دانشجویی توجهی نمی‌کنند.

صالحی از بسیج دانشجویی بوعلی سینا هم با گلایه از مدیرکل صدا و سیمای مرکز هم به عنوان برگزارکننده جلسه گفت: این جلسه با عنوان «تریبون آزاد» برگزار شده و افراد حاضر در این جلسه بیشتر از تشکل‌های انقلابی هستند درحالی‌که باید همه جریان‌ها حضور داشتند تا حرف توده دانشجو زده می‌شد و این نوع نگاه زیبنده نیست.

مسئولان پدر ما را در استان درآوردند و هرچه از استاندار دعوت کرده‌ایم که در دانشگاه بوعلی حاضر نشود؛ نیامده و حتی ما را راه نمی‌دهند که وارد استانداری شویم.

دانشجوی دیگری به نام وکیلیان هم که تنها بانوی صحبت کننده در جلسه بود به امام جمعه همدان گفت: زیبایی‌های اسلام برای جوانان به‌درستی مطرح نمی‌شود و همین سبب گرایش برخی‌ها به سایر ادیان شده است.

وی بیان کرد: استان همدان قطب تولید برخی محصولات کشاورزی و باغی است، اما صنایع تبدیلی در کنار آن وجود ندارد درحالی‌که ایجاد صنایع مرتبط، اشتغال‌زایی را به دنبال دارد.

کریمی هم دانشجوی دیگری بود که بر ضرورت وحدت در جامعه و تبدیل شدن به پیکری واحد تأکید کرد؛ درست همان‌طور که ابتدای انقلاب وجود داشت و این تنها راه برون‌رفت از مشکلات است و باید اعتماد بین ارکان مختلف نظام شکل گیرد.

علی زیدی از دانشگاه فرهنگیان هم گفت: امکانات رفاهی این دانشگاه کم است و دانشجو معلمان در وضعیت بدی تحصیل می‌کنند تا جایی که سلف پذیرایی، ظرف ندارد و از منزل ظرف می‌بریم.

علی اکبر سلیمان لو از دانشگاه علوم پزشکی همدان هم گفت: فضای فعالیت آزاد در دانشگاه‌ها برای دانشجویان وجود ندارد و از تشکل‌ها حمایت نمی‌شود.

شاهین از دانشگاه بوعلی هم گفت: همه مشکلات امروز به نادیده گرفتن مسائل فرهنگی و سبک زندگی برمی‌گردد و حاکم شدن نگاه لیبرالی بر اقتصاد و فرهنگ مصرف‌گرایی مشکلات متعددی را ایجاد کرده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری از دهه ۶۰ و حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از تلاش برخی برای تغییر فرهنگ ایرانی-اسلامی ما سخن گفته‌اند که متأسفانه بی‌توجهی به آن‌ها سبب تغییر گسترده در فرهنگ زندگی ما شده است.

برخی‌ها هم ترجیح دادند؛ دیدگاه‌ها و پرسش‌های خود را روی کاغذ مطرح کنند که نبود پذیرایی در جلسه، حراست منفعل دانشگاه‌ها و گسترش پوشش‌های در دانشگاه‌ها و ازدواج دانشجویی از مهم‌ترین آن‌ها بود.

دیدار صمیمی امام جمعه همدان با دانشجویان؛ از بیان دردهای ناگفته تا شنوا نبودن گوش برخی از مسئولان - 47

بهترین راه اصلاح جامعه، اصلاح حاکمیت و مسئولان است

امام جمعه همدان در جمع‌بندی صحبت‌های مطرح شده گفت: موافق حضور نمایندگان همه تشکل‌ها با نگاه‌های سیاسی متفاوت در جلسات این‌چنینی هستم.

آیت‌الله شعبانی در مورد حضور مسئولان در دانشگاه‌ها هم بیان کرد: مسئولان استان تلاش بسیاری دارند، اما این نقد هم به آن‌ها وارد است که باید در بین دانشجویان حضور یابند.

وی افزود: بهترین راه اصلاح جامعه، اصلاح حاکمیت و مسئولان است و باید تلاش کرد تا مجلس مؤمن انقلابی و دولت جوان انقلابی سر کار بیاید.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با بیان اینکه دانشجویان اثرگذاری بالایی در جامعه دارند، تصریح کرد: دانشجویان مؤذن جامعه و قشر فرهیخته جامعه هستند و باید افرادی در دانشگاه‌ها تربیت شوند که بتوانند بار مسئولیت را بر دوش کشند.

آیت‌الله شعبانی بیان کرد: افرادی که امروز درگیر اشرافی‌گری شده‌اند؛ روزی فریاد عدالت‌طلبی در دانشگاه‌ها سر می‌دادند و اگر می‌خواهید به سرنوشت آن‌ها دچار نشوید باید مبانی دینی سیاست ورزی را در خود تقویت کنید.

وی با بیان اینکه از نظر قانونی، مسئولیت اجرایی به‌طور مستقیم با امام جمعه نیست، اعلام کرد: مواردی چون نبود آب شرب و غیره به مسئولان برمی‌گردد که باید رسیدگی کنند.

آیت‌الله شعبانی تأکید کرد: عزت یک مسئول به مقدار خدمتگزاری به مردم است و باید در بین مردم حضور یابند و خودم هم حاضر به برگزاری جلسات متعدد با دانشجویان هستم به‌شرط اینکه در کنار طرح مشکلات، راهکار هم بیان شود چرا که طرح دردها به تنهایی سودی ندارد.

پس از جلسه هم برخی دانشجویان به طور خصوصی با امام جمعه جوان صحبت کرده و درنهایت همگی با او عکس یادگاری گرفتند.

دیدار صمیمی امام جمعه همدان با دانشجویان؛ از بیان دردهای ناگفته تا شنوا نبودن گوش برخی از مسئولان - 57

گزارش: سمیه مظاهری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهریهمشهری1 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مردم شهرهای مختلف عراق به ویژه پایتخت از نخستین ساعت‌های صبح امروز جمعه خود را به بغداد رساندند تا در تظاهرات میلیونی علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی شرکت کنند. اکنون همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به محل برگزاری تظاهرات در خیابان جادریه مملو از جمعیت است و همه جا این مناطق به جوش و خروش علیه اشغالگران تبدیل شده است. تظاهرات میلیونی مردم عراق در پایتخت با شعارهای «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» - نه به آمریکا و اسرائیل - آغاز شد و در ادامه سیل جمعیت از مناطق مختلف و خیابان‌های بغداد به تظاهرات کنندگان پیوستند. حضور گسترده مردم کفن پوش با در دست داشتن پرچم‌های عراق و شعارهای ضد آمریکا، اسرائیل و حکام مزدور عرب جلوه‌ای دیدنی به تظاهرات میلیونی بغداد داده است. تصاویری از این راهپیمایی را در ویدئوی زیر ببینید:
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
ساعت۲۴- «باید نشان دهیم مجلس یک وسیله است، آن هم وسیله‌ای که می‌تواند با توسل به آن و در سایه تصویب قوانین موثر قدم‌های موثری برای کشور برداشت». شفاف شدن هزینه‌های انتخابات، آغاز راه اصلاح مجلسمعنا ندارد افراد برای انتخاب شدن دست به اسراف بزنند مگر یک نماینده در طول ۴ سال بیشتر از ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون درآمد دارد که برخی نمایندگان میلیاردی خرج می‌کنند؟ در چنین شرایطی دو تصور بیشتر وجود ندارد و آن اینکه آین هزینه‌ها از سوی خود فرد است که در این صورت باید گفت وقتی مردم ما با چنین مشکلات مالی دست به گریبان هستند و نان شب را ندارند می‌تواند این هزینه را برای رسیدگی به این خانواده‌ها اختصاص دهد. باید نشان دهیم مجلس یک وسیله است، آن هم وسیله‌ای که می‌تواند با توسل به آن و در سایه تصویب قوانین موثر قدم‌های موثری برای کشور برداشت. به تعبیر رهبری ریل‌گذاری اجرایی کشور با مجلس است مسلم است کسی که قرار است این ریل‌گذاری را انجام دهد باید دارای قدرت تفکر روشن و درست باشد. در این صورت است که ریل‌گذاری می‌ تواند قطار اجرایی کشور را به سر منزل مقصود برساند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ساعت قبل
در ادامه اعتراض در محکومیت ترور سردار سلیمانی، هندی‌ها در اکثر مناطق شهرها و روستاها تظاهرات گسترده‌ای را انجام دادند. به گزارش قدس آنلاین، در اثر ترور ناجوانمردانه مالک اشتر زمان، سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و شهیدان همراه شان اعتراضات مردمی در کشورهای مختلف ادامه دارد. در کشور هندوستان نیز در اکثر مناطق شهرها و روستاها زنجیره این اعتراضات علیه دولت آمریکا و مراسم سوگواری برای شهدای مقاومت ادامه دارد، در روستای شیعه نشین بنام گوری خالصه که از توابع شهرستان هردوئی ایالت اترا پرادیش است. شاهد تظاهرات مردمی خیلی گسترده و مراسم سوگواری شهیدان مقاومت بودیم، از طرف موسسه فرهنگی اهل بیت (ع هندوستان) و به دعوت مدیر موسسه حجت الاسلام سید سرورعباس نقوی برنامه‌های گسترده به مناسبت شهادت شهدای مقاومت برگزارشد. مسئولین منطقه‌ای موسسه فرهنگی اهل بیت (ع) هندوستان تمام مراسم را بنحواحسن اجرا کردند و از عموم شرکت کنندگان تقدیر و تشکر کردهو از مومنین مناطق مختلف جهت برگزاری همچون مراسم و اعتراضات مردمی برعلیه جنایات دولت آمریکا درخواست کردند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دربارۀ این ۶ وزیر زن ۱۰ نکته را می‌توان ذکر کرد:۱. خانم وزیر دفاع که به عنوان معاون نخست وزیر هم منصوب شده ۲۰ سال تجربه کار علمی و پژوهشی دارد. تکثر و هم‌زیستی از ویژگی‌های جامعۀ لبنان است و طبعا در دولت هم جلوه‌گر شده است. رشته‌های دانشگاهی و مدارک آنان هم جالب است: خانم زینی لیسانس علوم اجتماعی دارد، خانم وزیر ورزش و جوانان هم، وزیر دادگستری و طبعا پرفسور حقوق است، خانم وزیر کار استاد دانشگاه هنرهای زیباست و خانم وزیر مهاجرت دکتری ادبیات فرانسه دارد. --------------------------------------------------------------بیشتر بخوانید: دولت جدید لبنان/ ۶ زن در ۲۰ وزیر / برای اولین بار یک زن، وزیر دفاع شد
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
گفته شده که قرار است هم‌زمان با رونمایی لیست، برنامه جامع اقتصادی این تیم نیز با شعار «بهار خدمت نزدیک است» رونمایی شود. البته تا یکی، دو ماه پیش شایعه شده بود که خود احمدی‌نژاد هم قصد نامزدی در انتخابات مجلس را دارد که البته این اتفاق نیفتاد. اتفاقی که محمود احمدی‌نژاد دوست ندارد؛ چراکه هنوز به صندلی پاستور می‌اندیشد. در این لیست عمدتا نام مدیران ارشد و میانی شش سال نخست دولت محمود احمدی‌نژاد و برخی چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای اصولگرا به چشم می‌خورد. با این‌ حال نزدیکان احمدی‌نژاد نه‌تنها اعتقاد ندارند که این چهره‌های اصولگرا به احمدی‌نژاد نزدیک‌اند بلکه صدور فهرستی منتسب به جریان احمدی‌نژاد را صرفا گمانه‌زنی رسانه‌ای می‌دانند.

امام (ره) فرمودند: بروید سراغ مجلس

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- صفحه تاریخ ایران و جهان درس و عبرت؛ روایت رهبر معظم انقلاب از برنامه ایشان و یاران امام برای کاندیداتوری آیت‌الله بهشتی برای ریاست جمهوری و سفارشی که امام در این رابطه در سال ۵۸ کردند پستی منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه تاریخ ایران و جهان درس و عبرت؛ روایت حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی از فرمایشات معظم له به این شرح منتشر کرد: وقتی نگران ریاست جمهوری بودیم، امام گفت بروید سراغ مجلس! ‌‌روایت آیت‌الله خامنه‌ای از برنامه ایشان و یاران امام برای کاندیداتوری آیت‌الله بهشتی برای ریاست جمهوری و سفارشی که امام در این رابطه کردند …‌ انتشار به مناسبت ایام برگزاری نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۵۸‌‌به اساس گزارش میزان، دوم اسفند انتخابات مجلس برگزار می‌شود. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر