مذاکرات آمریکا و طالبان در کوتاه مدت به نتیجه نخواهد رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
مذاکرات آمریکا و طالبان در کوتاه مدت به نتیجه نخواهد رسید

مذاکرات آمریکا و طالبان در کوتاه مدت به نتیجه نخواهد رسید

مهرخبرگزاری مهر |
«اوزدمیر اقبال» به نتیجه رسیدن مذاکرات آمریکا و طالبان را در کوتاه مدت غیر ممکن دانست.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-رویا فریدونی: رئیس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر گذشته مذاکرات صلح با طالبان را پس از آنکه این گروه شبه نظامی مسئولیت حمله‌ای به کابل را پذیرفت، لغو کرد. در حمله ماه سپتامبر ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی کشته شدند.

پس از تعلیق مذاکرات صلح میان ایالات متحده آمریکا و گروه طالبان در ماه سپتامبر این مذاکرات امروز از سرگرفته شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنج‌شنبه ۷ آذر برای دیدار از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به صورت سرزده وارد این کشور شد و ضمن بازدید از نظامیان آمریکا در نشستی دو جانبه با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان درباره مذاکرات صلح با گروه طالبان که بخشی وسیعی از افغانستان را در اختیار دارند دیدار و گفتگو کرد.

تحلیلگر و کارشناس روابط بین الملل دکتر «اوزدمیر اقبال» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تلاش آمریکا برای مذاکره با طالبان در جهت منافع خود است به نتیجه رسیدن این مذاکرات در کوتاه مدت را غیر ممکن دانست. مشروح این گفتگو در ادامه آمده است.

*به نظر شما هدف رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از سفر سر زده به افغانستان چه بود؟

در آمریکا شاهد روند استیضاح ترامپ هستیم. ترامپ در این روند می‌خواهد به همگان ثابت کند که در تمام زمینه‌های سیاسی قدرتمند است.

اظهارات ترامپ مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، شکست داعش، پایان دادن به جنگ افغانستان و بازگرداندن نیروهای نظامی از آنجا از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی او برای به دست آوردن آرا در سیاست داخلی ایالات متحده است.

در سال ۲۰۰۸ نیز یکی از دلایلی که باراک اوباما بر جان مک کین نامزد جمهوری خواه پیروز شد اظهارات او مبنی بر پایان دادن به جنگ بود. ترامپ نیز با سفر به افغانستان دو هدف را دنبال می‌کند: ۱. با اظهاراتی مبنی بر خارج کردن نیروهای نظامی از افغانستان سعی دارد پیروز انتخابات شود ۲. می‌خواهد هزینه هایی که از دوره ریاست جمهوری بوش بر اقتصاد کشور تاثیر منفی گذاشته است را کاهش دهد.

*همانطور که می‌دانید ترامپ بعد از سفر به افغانستان اعلام کرد طالبان خواهان مذاکره با واشنگتن است. به نظر شما این مذاکرات به نتیجه‌ای خواهد رسید یا نه؟

طالبان یکی از قدرت‌های سیاسی افغانستان است که در سال ۱۹۹۴ شکل گرفته است. نباید از این نکته غافل شد که این ساختار که از آن فقط به عنوان یک «تمرکز تروریستی» توصیف می‌شود در عین حال از پشتیبانی مهمی برخوردار است.

علاوه براین، گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر این که برخی اعضای ارشد طالبان که درعملیات «سیلکون» توسط آمریکا تجهیز نظامی شده بودند در صف مجاهدین قرار داشتند. همچنین برخی منابع حکایت از این دارند که زلمی حلیل زاد نماینده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده در افغانستان نیز در این عملیات شرکت داشته است.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

بنابراین می‌توان گفت که این مذاکرات بین طرفین که مدت‌هاست یکدیگر را می‌شناسند در حال انجام است. هدف آمریکا این است که بدون از دست دادن سلطه سیاسی همچنان به حفظ هرچه بیشتر مناطق نظامی خود ادامه دهد.

در حاضر شاهد این هستیم که تعداد نیروهای نظامی آمریکا در سال ۲۰۰۲ و در زمان ریاست جمهوری جرج بوش که به صدها هزار نفر می‌رسید به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

ترامپ نیز در سفر اخیر خود اعلام کرد که قصد دارد تعداد نیروهای نظامی خود را به هشت هزار نفر کاهش دهد. البته باید دید که طالبان از این موضوع چگونه استقبال خواهد کرد. طرفین از سال ۲۰۱۸ در حال مذاکره هستند و قطر در این بین نقش مهمی ایفا کرده است. اما به نتیجه رسیدن این مذاکرات در کوتاه مدت غیر ممکن است. به عبارت دیگر من آن را یک نتیجه گیری ساختگی میدانم که ترامپ از آن برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد که این مذاکرات در بلند مدت نتیجه خواهد داد.

*به نظر شما چرا مذاکرات بین آمریکا و طالبان تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است؟

یکی از دلایل مهم این امر این است که طرف آمریکایی پیشنهاد روشنی در این زمینه ارائه نداده است. زیرا ترامپ برای حفظ سلطه سیاسی با کاهش نیروهای نظامی به حداقل در تلاش است که از این مذاکرات در جهت پیروزی در انتخابات استفاده کند.

بنابراین تا زمانی که ترامپ به این روند ادامه می‌دهد به نتیجه رسیدن این مذاکرات غیر ممکن است. غیر عقلانی است که یک سیاستمدار برای کسب موفقیت در انتخابات مذاکره کند. این استراتژی دولت آمریکا است که در واقع از زمان اوباما تا کنون ادامه دارد. یکی دیگر از دلایل مهم عدم دستیابی به نتیجه پیوند دادن این امر به انتخابات است.

اما یکی از مهمترین دلایل این است که طرفین انتظارات متفاوتی در مقیاس بین المللی از یکدیگر دارند. در واقع هرکس خواهان باز شدن این گره کور است که در طولانی مدت حل خواهد شد.

*آیا تلاش آمریکا برای ادامه مذاکرات با طالبان برای تامین صلح، ثبات و امنیت در افغانستان است یا دلایل دیگری دارد؟

البته که که برای حفظ منافع خود این کار را انجام می‌دهد. زیرا همه اقدامات آمریکا در دوران ریاست جمهوری جرج بوش در سال ۲۰۰۱ و همچنین عملیات «آناکوندا» با هدف حفظ منافع خود صورت گرفته بود.

حمایت آمریکا و عربستان سعودی از مجاهدین هم با همین هدف است. مسئله اصلی این است که باید دید اهداف آمریکا تا چه میزان همسو با خواسته‌ها و انتظارات طالبان است.

اگر مقامات آمریکایی بتوانند بین خواسته‌های طالبان و منافع ایالات متحده تعادل برقرار کنند این نسبت با فشار ایالات متحده بر دولت فعلی افغانستان متناسب خواهد بود. اما نکته حائز اهمیت این است که آمریکا با کمترین هزینه استراتژی دستیابی به بالاترین سطح منافع سیاسی را دنبال می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۵ دی ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلفی همچون نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب سیل در سیستان بلوچستان و جلسه هیئت دولت … پرداخته است. انتهای پیام/

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

نماز جمعه ۲۷دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمیا أیها الذین آمنوا إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا إلیٰ ذکر الله وذروا البیع ذٰلکم خیر لکم إن کنتم تعلموندر آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در طلیعه گام دوم انقلاب، نماز جمعه این هفته به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و ملت مؤمن و سرافراز ایران اسلامی بار دیگر صحنه‌هایی از همبستگی، شکوه و عظمت خود را به نمایش خواهند گذاشت. توضیح بیشتر در مورد این مراسم و نحوه حضور نمازگزاران محترم از طریق ستاد نماز جمعه تهران اعلام خواهد شد.» بیشتر بخوانید: تصاویری از ۴۰ سال حضور رهبر معظم انقلاب در نماز جمعهانتهای پیام/

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

نظرها

اخبار بیشتر