تعامل ایران و پاکستان برای ایجاد آزمایشگاه‌های کنترل و ایستگاه‌های قرنطینه بین مرزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
تعامل ایران و پاکستان برای ایجاد آزمایشگاه‌های کنترل و ایستگاه‌های قرنطینه بین مرزی

تعامل ایران و پاکستان برای ایجاد آزمایشگاه‌های کنترل و ایستگاه‌های قرنطینه بین مرزی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر بهداشت گفت: ضرورت دارد که کشور پاکستان با دانشگاه های علوم پزشکی زابل، زاهدان و ایرانشهر نیز همکاری کرده و مراودات نزدیک‌تری داشته باشند؛ چراکه این دانشگاه‌ها به عنوان استان‌های همجوار شما، در اجرای برنامه‌های مشترک دو کشور بسیار تاثیرگذارند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در دیدار دکتر الله بخش ملک، قائم مقام وزارت بهداشت پاکستان، اظهار کرد: مسائل بهداشتی و درمانی کشور پاکستان برای ما بسیار حائز اهمیت است. چراکه علاوه بر ارتباطات دوستانه دو کشور ایران و پاکستان، در زمینه کنترل بیماری‌ها و گسترش زیرساخت‌های سلامت نیز می‌توانیم بر یکدیگر تاثیرات زیادی بگذاریم.

وی افزود: از حدود ۳۰ سال قبل که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم با همراهی همکارم دکتر آسایی، در زمینه کنترل بیماری مالاریا با همکاری کشور پاکستان، تجربه خوبی رقم خورد. ما در این کار مشترک توانستیم ضربه بزرگی را به رشد بیماری مالاریا در منطقه بزنیم. این موفقیت در مورد بیماری‌های مشترک انسان و دام، فلج اطفال و بعضی از بیماری‌های عفونی و غیرعفونی دیگر نیز حاصل شد.

وزیر بهداشت بیان کرد: ما در حاشیه نشست ژنو با دکتر ظفرمیرزا، وزیر بهداشت کشور پاکستان جلسات خوبی داشتیم. وجود دکتر آسایی نیز به عنوان نماینده سازمان بهداشت جهانی که سال‌ها در پاکستان زیسته و مشاور عالی بنده در امور بهداشتی است و همچنین آشنایی و اشراف همکارانم در زمینه مسائل بهداشتی کشور پاکستان، می‌تواند در راستای همکاری‌های دوجانبه راهگشا باشد.

نمکی خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم که در انتقال تجارب‌مان در توسعه نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی و خدمات بهداشتی اولیه در پاکستان و همچنین پوشش همگانی سلامت به عنوان کشوری که این تجربه را در منطقه داراست، گام برداریم. همچنین در اولین فرصت به کشور پاکستان آمده و در مورد همکاری‌های دوجانبه بیشتر مذاکره خواهیم کرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ایران دارای تجربه بسیار طولانی در زمینه استقرار مراقبت‌های اولیه بهداشتی است. بهترین راه برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت نیز استقرار نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی است. لذا آمادگی داریم به کشور دوست و برادرمان در زمینه تکمیل نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی در پاکستان کمک کنیم.

وی تصریح کرد: از همکاری وزارت بهداشت پاکستان با دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز و مشهد استقبال می‌کنم، اما ضرورت دارد که شما با دانشگاه‌های علوم پزشکی زابل، زاهدان و ایرانشهر نیز همکاری کرده و مراودات نزدیک‌تری داشته باشید؛ چراکه این دانشگاه‌ها به عنوان استان‌های همجوار شما، در اجرای برنامه‌های مشترک دو کشور بسیار تاثیرگذارند.

خبری: تازه های پزشکی و سلامت

وزیر بهداشت بیان کرد: با دکتر ظفرمیرزا در مورد ایجاد آزمایشگاه‌های بین مرزی برای کنترل و ایستگاه‌های قرنطینه صحبت کردیم که بتوان روی بیماری‌های عفونی و بیماری‌های مشترک انسان و دام، برنامه‌های مشترکی اجرایی کنیم.

وزیر بهداشت درخصوص همکاری‌های دو کشور در حوزه درمان نیز گفت: در زمینه مسائل درمانی نیز می‌توان همکاری کرد؛ چراکه در حال حاضر بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی درمانی زیادی در کشور ما ایجاد شده است.

تمایل پاکستان برای همکاری با ایران در حوزه آموزش پزشکی

در ادامه این جلسه، دکتر الله بخش ملک - قائم مقام وزارت بهداشت پاکستان نیز با اشاره به مناسبات عمیق دو کشور ایران و پاکستان، گفت: تجربه ایران در زمینه استقرار نظام PHC و UHC در کشور، برای ما جذابیت زیادی دارد. همچنین، ایران در زمینه آموزش و پژوهش در زمینه علوم پزشکی نیز پیشرفت‌های خوبی داشته که علاقه مند هستیم در این زمینه نیز با روش‌ها و مدل‌های شما بیشتر آشنا شویم.

وی افزود: کشور پاکستان مایل است که در زمینه توسعه زیرساخت‌ها در حوزه سلامت با کشور ایران همکاری بیشتری داشته باشد.

دکتر ملک با اشاره به بازدید اخیرش از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان کرد: در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی مشهد فرصت‌ها را بررسی کردیم و علاقه‌مند هستیم که با این دانشگاه به دلیل زیارتی بودن آن همکاری و تعامل بیشتری داشته باشیم. البته نقطه ایده‌آل آنجاست که بتوانیم با تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران ارتباط برقرار کنیم و از ظرفیت سایر بخش‌ها نیز بهره بریم.

وی در پایان از دکتر نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حضور در کشور پاکستان و ادامه گفت‌وگوها برای توسعه همکاری‌ها در حوزه سلامت، دعوت کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر الله بخش ملک - قائم مقام وزارت بهداشت پاکستان در سفر به ایران، از دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازدید کرده و بازدید از دیگر دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز از جمله برنامه‌های این سفر خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
مفتح عروق کرونر قلبی و عروق مغزیستاز دیگر فواید سیرترشی می‌توان به باز کردن عروق کرونر قلبی و عروق مغزی اشاره کرد. مصرف سیر ترشی از حمله قلبی، سکته قلبی، سکته مغزی، آلزلیمر و پارکینسون پیشگیری می‌کند. ️ دفع‌کننده سنگ کیسه صفراجالب است بدانید که مصرف ناشتای سیر ترشی باعث دفع راحت سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه خواهد شد. ضدعفونی‌کننده محیط معدهاز دیگر خواص سیر ترشی می‌توان به تنظیم سیستم دستگاه گوارش، ضدعفونی کننده معده، بهبود نفخ معده و راحت هضم کردن غذا اشاره کرد. البته حتما به یاد داشته باشید که در صورت زیاد بودن نمک در سیر ترشی مصرف آن برای افراد دارای فشار خون بالا بسیار خطرناک و مضر است.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: زندگی‌های امروزی و قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های مختلف بیشتر افراد را مجبور می‌کند تا استحمام روزانه داشته باشند. بعضی دوش گرفتن صبح را ترجیح می‌دهند و بعضی دوش شبانگاه را می‌پسندند. استفاده از آب ولرممتخصصان پوست معتقدند ممکن است حمام بخار گرم احساس فوق العاده‌ای بدهد، اما آب داغ رطوبت پوست را خشک می‌کند. آب داغ بیشتر روغن‌های طبیعی بدن را از بین می‌برد بنابراین حداکثر ۲ دقیقه در آب گرم قرار بگیرید و سپس آن را ولرم کنید. خشک کردن بدن با حولهاگر به شدت خود را با حوله خشک کنید، می‌تواند مشکلاتی مثل پوست خشک را بدتر کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
کلرید سدیم برای زندگی ضروری است، اما در صورت استفاده نابجا می‌تواند منجر به مرگ سلولی شود. نانوذرات سدیم کلرید حاوی میلیون‌ها اتم سدیم و کلرید هستند اما کانال‌های یونی مسئول ممانعت از ورود نمک، این حالت را تشخیص نمی‌دهند. در نتیجه نانوذرات سدیم کلرید به راحتی وارد سلول می‌شوند. محققان در مطالعه بر روی موش‌ها، نانوذرات سدیم کلرید را به تومورها تزریق کردند و این گروه از موش‌ها را با موش‌های گروه کنترل مقایسه کردند. تیم تحقیق مشاهده کرد نانوذرات سدیم کلرید رشد تومور را تا ۶۶ درصد متوقف می‌کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
مصرف شاهدانه راهی برای کنترل میل به مصرف نشاسته و کربوهیدرات‌های نامناسب است. استفاده از روغن شاهدانه برای درمان اگزما و بهبود سطوح خون موجود در بدن به دلیل وجود اسید‌های چرب ضروری و مفید است. مواد موثر موجود در این دانه باعث رفع خشکی پوست می‌شود. همچنین مصرف شاهدانه باعث می‌شود خواب آرام‌تری در شب داشته باشید. همچنین مصرف بیش از حد این گیاه سبب تاری دید، درد معده و سر درد می‌شود.
فارسفارس2 ساعت قبل
متخصص زنان و ناباروی گفت: با توجه به اینکه بیماران مبتلا به سرطان بعد از درمان قادر به بچه دار شدن نیستند، این افراد می‌توانند از بانک تخمک یا اسپرم خودشان برای فرزند دار شدن استفاده کنند. این متخصص زنان به درمان بیماری تخمدان پلی کیستیک اشاره کرد و افزود: درمان این بیماران با همراهی متخصص زنان و نازایی، تغذیه و متخصص ورزشی پیگیری می‌شود. این فلوشیپ ناباروری ادامه داد: با توجه به اینکه بیماران مبتلا به سرطان بعد از درمان قادر به بچه دار شدن نیستند، می‌توانند از بانک تخمک یا اسپرم خودشان برای صاحب فرزند شدن استفاده کنند. نظری به ارائه خدمات درمانی به زنانی که دچار سقط مکرر و شکست مکرر لانه گزینی جنین هستند، اشاره کرد و گفت: درمان این بیماران با همکاری تیمی متخصص زنان و زایمان، ژنتیک، ایمونولوژی و…، انجام می‌شود. به گفته وی میزان موفقیت درمان آی وی اف در بیمارستان طالقانی مثل استانداردهای کشوری است؛ یعنی درمان با این روش، با ۴۰ درصد موفقیت همراه است.
خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی نزدیکان رضا پهلوی اخیرا در جایی گفته‌اند که وی اخیرا به بیماری سرطان مبتلا شده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی نزدیکان رضا پهلوی اخیرا در جایی گفته‌اند که وی اخیرا به بیماری سرطان مبتلا شده است. لازم به ذکر است رضا پهلوی علاقه‌ای به اعلام این موضوع حتی به دوستان نزدیکش نداشته، اما در‌خصوص درمان قول‌هایی را از مقامات رژیم صهیونیستی گرفته است. و قرار است به زودی سفری به اسرائیل داشته باشد تا در آنجا درمان شود. لازم به یادآوری است که پدر رضا پهلوی هم در چنین سنی از دنیا رفت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

آمار ابتلا به صرع در ایران ۲ تا ۳ برابر آمار جهانی است

ایرنا10 دقیقه قبل

علی‌ نژاد به عدم میزبانی باشگاه‌های ایرانی تاکید کرد

ایمنا10 دقیقه قبل

هیئت مقررات زدایی یک بخشنامه بانک‌مرکزی را ابطال کرد

ایمنا11 دقیقه قبل

فصل دوم «دوست نابغه من» روی آنتن می‌رود

اعتمادآنلاین11 دقیقه قبل

با تازه‌ترین کتاب‌های نشر نهفت آشنا شوید

ایمنا12 دقیقه قبل

شاهد تحول اساسی در گروه سایپا هستیم/ نگاه بلندمدت برای توسعه و نوآوری در گروه سایپا شکل گرفته است/ بانک صنعت و معدن و گروه سایپا، کارگروه مشترک حمایت مالی از تولید تشکیل دادند

تابناک12 دقیقه قبل

حضور دو فرد دیگر در جلسه ایرانی‌ها با دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا/ مذاکره ۲+۵ در مقر AFC

تسنیم12 دقیقه قبل