رکوردشکنی قیمت گوجه فرنگی: کیلویی ۲۰ هزار تومان!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
رکوردشکنی قیمت گوجه فرنگی: کیلویی ۲۰ هزار تومان!

رکوردشکنی قیمت گوجه فرنگی: کیلویی ۲۰ هزار تومان!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت: قیمت گوجه فرنگی آبان و آذر ماه امسال رکورد ۲۰ هزار تومان را شکست؛ قرار بود نرخ این محصول پس از برداشت استان‌های جنوبی شکسته شود اما بارندگی‌ها، این امید را کمرنگ کرد.

با وجود اینکه هر ساله با تغییر فصل از تابستان به پاییز شاهد افزایش قیمت اکثر محصولات صیفی هستیم اما امسال نرخ گوجه فرنگی در بازار به یکباره از پنج هزارتومان به ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد که نگرانی اغلب مصرف کنندگان را در پی داشت.

گفته‌ها حاکی از آن است که عواملی همچون سرمازدگی، افزایش کرایه حمل و نقل و همچنین صادرات بی رویه موجب گرانی محصول گوجه فرنگی شده است.

سال گذشته در مجموع پنج میلیون و ۷۳۹ هزارتن در سطح بیش از ۱۳۳ هزار هکتار گوجه فرنگی تولید شد که تا زمان ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی ۴۲۵٫۱ هزارتن به ارزش دلاری ۱۶۳ میلیون دلار، رب گوجه فرنگی ۶۶ هزارتن به ارزش دلاری ۹۶٫۹ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده بود.

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در هفت ماهه سال ۹۷نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ نیز در محصول گوجه فرنگی ۴۱٫۴ درصد افزایش صادرات داشتیم.

در این زمینه، مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش قیمت گوجه فرنگی در بازار انتظار می‌رفت عرضه این محصول برای تعادل قیمت‌ها از چهار استان جنوبی کشور (بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان) انجام شود اما به دلیل تشدید بارندگی‌ها عرضه این محصول در استان بوشهر با مشکل مواجه شد.

«حسین اصغری» افزایش اخیر قیمت گوجه فرنگی را ناشی از محدودیت اقلیمی فصل پاییز در برخی از استان‌ها دانست و افزود: طبق گزارش‌های رسیده خسارت هایی به تولید گوجه فرنگی استان بوشهر وارد آمده اما هنوز آمار دقیق میزان خسارت‌ها مشخص نیست.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

وی اضافه کرد: به دلیل نزدیکی محصول گوجه فرنگی به زمین و شدت بارندگی‌ها میوه پوسیده می‌شود که احتمال خسارت زایی آن را برای تولیدکنندگان افزایش می‌دهد.

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در فصل پاییز همه ساله به دلیل محدودیت کشت، دچار نوسان قیمت در برخی محصولات از جمله گوجه فرنگی هستیم که با ورود به فصل زمستان و افزایش تولید محصولات استان‌های جنوبی کشور این مشکل برطرف می‌شود.

وی اظهار داشت: با توجه به افزایش عرضه گوجه فرنگی انباری، گلخانه‌ای و تولید استان‌های جنوبی امیدواریم نرخ این محصول در بازار متعادل می‌شود.

اصغری تصریح کرد: تولید گوجه فرنگی در فصل پاییز ۱۳۰ هزارتن در سطح پنج هزار و ۳۴۰ هکتار در چهار استان بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان برنامه ریزی شده بود.

به گفته وی، طبق برنامه برای فصل زمستان نیز تولید بیش از یک میلیون تن گوجه فرنگی در سطح ۲۱ هزار و ۶۵۰ هکتار در استان‌های بوشهر، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و هرمزگان پیش بینی شده است.

اصغری بر این باور است که با ورود به فصل زمستان وضعیت بازار این محصول متعادل شود بنابر این طی یک تا دو هفته آینده قیمت گوجه فرنگی روند کاهشی به خود می‌گیرد. ۲۲۳۲۳۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نمایی آخرالزمانی از طوفان در نیوساوث ویلز استرالیا

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

ناجا یاور و حامی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در نخستین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید گفت: همه ارکان تولیدی و اقتصادی نیروی انتظامی را یاور و حامی خود بدانند البته با عده اندکی که به دنبال اخلال و سوء استفاده و فساد هستند، برخورد می‌کنیم. وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی نیروی انتظامی یاور و حامی خود بدانند، گفت: البته آن عده اندکی که به دنبال اخلال، سوء استفاده و فساد هستند؛ بدانند که نیروی انتظامی در راستای ایفای وظایف ذاتی خود مقتدرانه برابر قوانین و مقررات با آن‌ها برخورد قاطع خواهد کرد. سردار رحیمی در ادامه به اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: نخستین هدف ما سرلوحه قراردادن بیانیه گام دوم انقلاب برای غلبه بر مخاطرات اقتصادی است. وی ادامه داد: همچنین تعامل و همکاری با فعالان اقتصادی، جذب حداکثری سرمایه گذاری، استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی نخبگان کشور مهم است که می‌تواند در امنیت اقتصادی نقش ایفا کند. رئیس پلیس پایتخت گفت: برنامه ریزی در خصوص مقابله با جرایم اقتصادی، توسعه گفتمان سازی و ایجاد امنیت اقتصادی، کنترل و نظارت و شناسایی مفسدان اقتصادی با هدف حمایت از تولید ملی و داخلی در اولویت است.

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر2 روز قبل

کاهش ۳۷ میلیون تنی آلاینده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان افزود: کاهش بیش از ۴۰۰ میلیون کیلومتر سال مسافت با توجه به حجم عبور و مرور خودرو‌ها از دیگر مزایای این طرح است. وی با بیان اینکه قطعه یک آزادراه تهران شمال از انتهای آزادگان شمال و تقاطع همت آغاز و تا سه راه شهرستانک ادامه دارد و طول این قطعه ۳۲ کیلومتر است گفت: سه کیلومتر نیز برای اتصال مناسب به جاده چالوس فعلی به آن اضافه شده است. وی از کاهش ۶۲ کیلومتری مسافت تهران به چالوس با بهره برداری از این قطعه خبر داد و افزود: حدود ۸۶ میلیون لیتر در سال نیز کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت. آقای خواجه دلویی کاهش تصادفات و تلفات انسانی را از دیگر نکات مهم بهره برداری از این قطعه بیان کرد و گفت: براساس گزارش پلیس راه، در قطعه چهار آزادراه که از تابستان ۹۴ به بهره برداری رسید، با وجود تردد بیش از پنج و نیم میلیون خودرو، هیچ تلفاتی نداشتیم. معاون توسعه ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با بیان این که این طرح دارای استاندارد‌های روز دنیاست افزود: به لحاظ مباحث مربوط به ایمنی، حساسیت لازم در این طرح رعایت شده است. وی با بیان این که تمام تونل‌ها عایق شده است گفت: سردر‌های ورودی و خروجی تونل‌ها با توجه به احتمال ریزش، ایمن سازی شده و سیستم تهویه تونل‌ها، از تهویه دوبل استفاده شده است. خواجه دلویی افزود: در داخل تونل‌ها از سیستم‌های آتش نشانی، پمپاژ و تلمبه خانه استفاده شده است. وی ابراز امیدواری کرد: این قطعه برای مردم ایمن و راحت باشد و بتوانند به طور مطمئن از آن عبور کنند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

کدام خودروهای وارداتی ارز می‌گیرند؟

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
رئیس بانک مرکزی گفت: فقط خودروهای وارد شده قبل از تاریخ شانزدهم مرداد امسال ارز می‌گیرند و به هیچ عنوان به خودروهای وارد شده بعد از این تاریخ ارز نخواهیم داد.

نظرها

اخبار بیشتر