ثبت «جریان زندگی» اهالی قلم در دوران دفاع مقدس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

ثبت «جریان زندگی» اهالی قلم در دوران دفاع مقدس

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
کتاب «تا پلاک ۱۴۰» که مجموعه خاطرات ۱۴۰ نفر از اهالی قلم در حوزه دفاع مقدس و ادبیات پایداری است که به تازگی از سوی نشر صریر منتشر شده و شنبه نهم آذر، از سوی سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان تهران در موزه انقلاب اسلامی و تاریخ دفاع مقدس رونمایی شد.

قدس آنلاین: نویسنده این کتاب با نگاهی تازه به سبک زندگی دوران جنگ به سراغ خاطرات نویسندگان از آن دوران رفته است و در تلاشی دو ساله توانسته خاطره ۱۴۰ نویسنده را گردآوری، تدوین و منتشر کند.

آذر خزاعی سرچشمه به بهانه رونمایی از کتاب تازه‌اش؛ «تا پلاک ۱۴۰» در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: فکر اولیه جمع آوری خاطرات زندگی درجنگ روزی در ذهنم جرقه زد که شاهد گفت و گوی همسر و فرزندانم در خصوص وضعیت زندگی در زمان جنگ و دهه ۶۰ بودم. همسرم در حین بازگویی آن شرایط تعدادی از عکس‌های آن دوره را از آلبوم عکس هایش ورق می‌زد. با دیدن این صحنه تصمیم گرفتم در دو بخش «جبهه» و «شهر» در مورد سبک زندگی در آن دوران عکس و خاطره جمع آوری کنم.

این نویسنده ادامه داد: با این رویکرد دنبال خاطرات و عکس‌های آن دوران رفتم. ابتدا به سراغ عکس‌هایی از جنگ رفتم که با اولین نگاه حس می‌کردم زندگی در آنها جریان دارد. نزدیک به ۲۰۰ عکس جمع آوری کردم و بعد با عکاس‌هایشان تماس گرفتم. آنها اجازه استفاده ازعکس را دادند، اما گفتند نمی‌توانند بنویسندیا خاطره‌ ی مشخصی ندارند.

جرقه نوشتن کتاب

وی افزود: من درکنار اینکه اندکی قلم می‌زنم، گاه درگیر برگزاری نشست‌ها و جلسات فرهنگی هم هستم. درجریان همین فعالیت‌ها طی مراسم بزرگداشتی که برای آقای آذری یزدی برگزار کرده بودیم با مصطفی رحمان‌دوست درباره اثری دیگرم با عنوان «دستان کوچک و نقش‌های بزرگ» صحبت می‌کردیم که این کتاب شامل صد نقاشی از بچه‌های جنگ است و این ایده را هم برایش توضیح دادم و ایشان خاطره‌ای گفتند و من هم خاطراتی را بازگو کردم. در طی این رفت و برگشت‌ها به ایشان گفتم که در این خاطرات زندگی جریان دارد و من خیلی دوست دارم که این خاطرات که اینقدر سرشار از زندگی ست جمع آوری کنم. سپس به دنبال خاطرات سایر اهالی قلم رفتم. می‌شود گفت به دلیل نزدیکیم به دنیای کتاب و اهالی قلم اول به سراغ نویسندگان رفتم.

این نویسنده ادبیات دفاع مقدس گفت: گرفتن خاطره از اهالی قلم دوسال طول کشید. نویسندگان و هنرمندان خاطره داشتند اما فرصت نوشتن نداشتند و همین امر باعث شد که با آنها مصاحبه کنم و بعد ازپیاده شدن مصاحبه، متن پیاده شده را در اختیارشان قرار دهم و با اصلاح متن و اعمال نظراتشان به متن مورد تأییدشان برسم.

وی درباره چگونگی تدوین خاطرات اظهار کرد: بعضی از متن‌ها به دل نوشته نزدیک شد و بعضی دیگر به یادداشت روزانه و حتی بعضی به خاطره داستان ولی همگی به نوعی سعی کرده بودند گوشه‌ای از جریان زندگی در آن سال‌ها را با حس و حالی که داشتند نشان دهند.

آذر خزاعی سرچشمه درباره چگونگی تدوین تازه‌ترین اثرش گفت: برای من نشان دادن وضعیت زندگی در آن دوران مهم بود. جنگ شکل و جریان زندگی مردم ما را عوض کرد و مفاهیم تازه‌ای مثل ایثار و شهادت، مقاومت و پایداری را وارد فرهنگ معاصرمان کرد. برایم نشان دادن این مفاهیم مهم بود و به همین دلیل هیچگونه دسته بندی دیگری نکردم و تنها ترتیب خاطرات را براساس حروف الفبایی نام خانوادگی نویسندگان خاطره آوردم.

هدایت الله بهبودی، نصرت الله محمود زاده، سیروس همتی، مرتضی سرهنگی، جهانگیر خسرو شاهی، راضیه تجار از اهالی قلم شاخص کشور در نگارش خاطراتشان هستند و در مجموع ۱۶۱ خاطره از ۱۴۰ نفر نویسنده در این مجلد گردآوری شده است.

این نویسنده با بیان اهمیت انتقال مفاهیم دهه ۶۰ به نسل جدید بیان کرد: خواننده‌ای که این خاطرات را می‌خواند به نحوه زندگی افراد در ان دوره ورود می‌کند و با رفتار و گفتار آنها آشنا شده و سبک زندگی ان دوران را که همراه با ایثار و مقاومت بود را لمس خواهد کرد.

خاطرات دست اول

در این کتاب ما با خاطراتی مواجه هستیم که همه به نوعی دست اول هستند. من در جریان گرداوری اثر به نویسنده‌ها تاکید داشتم که خاطره‌ای را در اختیارمان بگذارند که تا به حال جایی بازگو نشده است، از این حیث ما با خاطره هایی روبه رو هستیم که تابه حال بازگو نشده‌اند و می‌توانند به عنوان یک سند از آن دوران مورد توجه قرار بگیرند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

آقای نصرت الله محمودزاده زمانی که تصویر دست خطشان را برای من در تلگرام فرستادند گفتند اگر توانستی این دست خط را ترجمه کنی، من برایت اصلاح می‌کنم. تعداد دیگری از اهالی قلم مانند آقای هدایت الله بهبودی هم روزنوشت‌های خودشان را که متعلق به آن سال‌ها بود در اختیار من گذاشتند. من تصویر این روزنوشت‌ها را به عنوان سند در انتهای کتاب آورده‌ام.

وی با ابراز امیدواری از اینکه نسخه‌های بعدی این اثر هم تولید شود بیان کرد: دوسال جمع آوری و ثبت و ضبط خاطره‌ها و حدود یک سال هم کارهای مراحل تولید کتاب به طول انجامید، طی این زمان دوستانی بودند که راغب بودند، خاطره‌هایشان را در اختیار من بگذارند، به همین خاطر امیدوارم که جلدهای دیگر این اثر تهیه و تولید شود. ممکن است در جلدهای بعدی به سراغ سایر اهل قلم هم برویم.

خزاعی با اشاره به ظرفیت‌های خاطرات شفاهی در دوران جنگ افزود: در حال حاضر من ایده‌ای برای جمع آوری خاطرات جانبازان در ذهن دارم. کسی از دوستان بعد از دیدن این اثر پیشنهاد داده بود که به سراغ ثبت خاطرات شهدای زنده بروم. منظور افرادی هستند که تا پای شهادت رفته و برگشته‌اند. همین ایده‌ها و نظراتی که دوستان می‌دهد نشان می‌دهد که ظرفیت گسترده‌ای در این حوزه وجود دارد و انشالله من هم بتوانم به سراغ آنها بروم.

این نویسنده با بیان تمایز داستان و خاطره بیان کرد: در داستان تخیل نویسنده حرف اصلی را می‌زند اما در خاطرات ما با اسناد مواجه هستیم و می‌دانیم که اثر سندیت دارد. این سندیت باعث اهمیت آثاری که در دسته خاطرات قرار دارند، می‌شود چون می‌توانند سندی معتبر از گذشته باشند. در خاطره ما حق دخل و تصرف نداریم.

وی با بیان اینکه در حین تهیه و تولید این اثر با خاطرات گوناگونی از اهالی قلم مواجه شده است و هر کدام آنها برای او خاطره جدیدی را ساخته‌اند، اظهار داشت: هر کدام از خاطره‌ها، برای من خاطره‌ای را ساختند. به عنوان مثال احمد عرب لو خاطره‌ای شیرین و طنز بود. من در ابتدای خوانندن این خاطره می‌خندیدم اما بدون اغراق بگویم که در پایان آن اشک ریختم. چون هر چند این خاطره با زبانی شیرین و طنز بیان شده بود اما در پایان خواننده را متاثر می‌کرد. خاطره خانم زواریان واقعا مملو از حس مادرانه و عاطفه‌ای خواهرانه‌ای بود که ایشان دارند و در کنارش عشق پدری را هم در آن می‌دیدید. از این لحاظ خاطره ایشان هم مرا خیلی تحت تاثیر قرار داد.

وی در پایان با یادی از نویسندگان کتاب گفت: در این کتاب ما یک شهید هم داریم آقای سیدعلی کاظم داور با وجود اینکه راهشان دور بود اصرار داشتند به تهران بیایند و خاطره شان را حضوری به بنده بدهند تا اینکه یک روز با بنده تماس گرفتند و گفتند تهرانم و در حوزه هنری خاطره را از ایشان گرفتم و گفتم زمان رونمایی اثر حتما از شما دعوت می‌کنم. در اواخر مهر ماه سال ۱۳۹۷ برای گوشیم پیامی آمد زمانی که پیام را باز کردم از همان شماره‌ای بودکه با ایشان تماس گرفته بودم برای گرفتن خاطره و با دیدن اعلامیه شهادت ایشان غافلگیر شدم.

در آخر من از زحمات بی دریغ مسئولین اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان تهران برای انتشار این کتاب قدردانی می‌کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / مراسم افتتاح سالن‌های جدید پردیس سینمایی ملت

ایسناایسنا1 روز قبل
طی مراسمی با حضور پروز جناچی شهردار تهران و حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، چند سالن جدید پردیس سینمایی ملت، امروز (دوشنبه، ۷ بهمن) و در آستانه برپایی جشنواره فیلم فجر، افتتاح شد. تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ

همشهری TV | ده فرمان تئاتر فجر

همشهریهمشهری1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
بازیگر سریال «مردان آنجلس» گفت: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. خبرگزاری میزان: رضا ایرانمنش بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون آخرین وضعیت جسمانی خود گفت: نزدیک به دو هفته در کما بودم و وضعیت بسیار بدی را پشت سر گذاشتم، اما خدا را شاکرم که توانستم کما را پشت سر بگذارم و چند روز پیش از کما بیرون آمدم. وی در همین راستا ادامه داد: معتقدم اگر ذره‌ای نسبت به گذشته بهتر شده باشم از لطف خدا و دعای مردم بوده است، مردم اینقدر به من لطف دارند که همیشه شرمنده آن‌ها هستم. این بازیگر پیشکسوت سینما با اشاره به ادامه روند درمان خود اظهار کرد: من به مدت بیست روز کامل در کما به سر بردم، بعد از به هوش آمدن به دلیل زخمی که در بدنم ایجاد شده از بیمارستان مرخص شده و در خانه ادامه مراحل درمان را سپری می‌کنم. بازیگر فیلم سینمایی «دکل» دلیل ترخیص خود را اینگونه تشریح کرد: دلیل ترخیصم از سوی پزشکان احتمال بالای ابتلا به عفونت بیمارستانی بود، به همین خاطر هم اکنون خانه‌ام به صورت کامل ایزوله شده تا زخم به وجود آمده عفونت نکند.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما امروز ششم بهمن از پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری بازدید کرد. به گزارش سینماپرس، عوامل سریال «سلمان فارسی» این روزها در جزیره قشم در حال تصویربرداری سریال هستند. عبدالعلی علی عسکری در بازدید از مراحل تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» در جزیره قشم، شخصیت این صحابه پیامبر را در ایجاد تمدن جدید اسلامی مؤثر توصیف و تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی، نشان دادن شخصیت سلمان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی به حرکت سریع ملت ایران در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی کمک خواهد کرد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین21 ساعت قبل
پیام خوزستان - با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدندمعرفی هیات داوران بخش سودای فجر ۹۸با حکم ابراهیم داروغه‌زاده، اعضای هیات داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر معرفی شدند. هیات داوران بخش سودای سیمرغ جشنواره فجرنرگس آبیار نویسنده و کارگردان سینماتورج اصلانی کارگردان و مدیر فیلمبرداری سینما عباس بلوندی طراح صحنه و لباس سینما رضا پورحسین مدیر فرهنگی فریدون جیرانی نویسنده و کارگردان سینما سعید راد بازیگر سینما محمدمهدی عسگرپور کارگردان و تهیه‌کننده سینما طهماسب صلح‌جو منتقد سینما مازیار میری کارگردان سینما ۹ داوری هستند که امسال آثار بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. این داوران با حکم ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر، ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ را داوری خواهند کرد. بیشتر بدانید: فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر ۹۸بیشتر بدانید: هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر معرفی شدند + عکسبیشتر بدانید: فیلم چالش برانگیز جشنواره فجر ۹۸ + عکسبیشتر بدانید: حذفی‌های غیرمنتظره جشنواره فیلم فجر ۹۸ + عکسمنبع: khabargozarisaba. com
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این تفاهم نامه در بازدید مسئولان سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از سازمان اسناد و کتابخانه ملی، به امضای اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مهدی جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور رسید. بر اساس این تفاهم نامه، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران متعهد می‌شود اسناد و مدارک انتقالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شهرداری‌های سراسر کشور و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و دهیاری‌ها را در محلی استاندارد، سازماندهی کند. انتقال اسناد و مدارک راکد مکتوب، دیداری، شنیداری و الکترونیکی سازمان شهرداری‌ها، شهرداری‌های سراسر کشور و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و دهیاری‌ها به معاونت اسناد ملی براساس قانون اسناد ملی ایران، همکاری در برگزاری نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های آموزشی، علمی و پژوهشی مرتبط با موضوع تفاهم نامه با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دیگر موارد عنوان شده در این تفاهم نامه است. همچنین در این دیدار مهدی جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به ارزش و اهمیت اسناد شهرداری‌ها، گفت: بسیاری از شهرداری‌های بزرگ کشور همه اسناد ۱۱۰ سال گذشته را جمع آوری کردند که احکام شهرداری‌ها در آن به وفور مشاهده می‌شود. وی افزود: اسناد شهرداری‌ها را در مرحله نخست به شکل مستند درآوردیم و سپس به مرکز اسناد ارسال کردیم.

نظرها

اخبار بیشتر