خروش مردم عراق در پاسخ به ندای مرجعیت و درهای بسته مردمی مقابل آشوب‌طلبان آمریکایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. بین‌المللی

خروش مردم عراق در پاسخ به ندای مرجعیت و درهای بسته مردمی مقابل آشوب‌طلبان آمریکایی

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
اکثریت ملت عراق این روزها به این نتیجه رسیده اند که آمریکا به طور ناامید کننده ای از طریق دخالت مستقیم و غیرمستقیم برای آسیب رساندن به نظام سیاسی عراق تلاش می کند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، اکثریت ملت عراق این روزها به این نتیجه رسیده‌اند که آمریکا به طور ناامید کننده‌ای از طریق دخالت مستقیم و آشکار و همچنین توسط دنباله‌های خود برای آسیب رساندن به نظام سیاسی عراق تلاش می‌کند؛ چراکه نظام عراق نشان داده است از محور مقاومت حمایت می‌کند و یاری‌گر مسائل مهم دنیای اسلام و عرب از جمله مسئله فلسطین و مخالف زیاده خواهی‌های آمریکاست.

هنگامی که آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله کرد اعتقاد داشت که می‌تواند عراق را آنگونه که دوست دارد بپروراند و نظامی را در آنجا تشکیل دهد که موافق عادی سازی با رژیم صهیونیستی و دشمن محور مقاومت به ویژه ایران باشد و به عبارتی دیگر نسخه‌ای مشابه از دیگر رژیم‌های عربی باشد که آمریکا آنها را تابع خود کرده و از آنها برای اجرای طرح‌های صهیونیستی-آمریکایی در منطقه استفاده می‌کند.

آمریکا اخیرا پی برده است که ملت عراق تسلیم آن نخواهد شد و در مقابل تمام تلاش هایش برای ازبین بردن هویت این ملت و وادار کردن آنها به پشت کردن به تمام ارزش‌های تاریخی، دینی، و مسائل امت عربی و اسلامی مقاومت کرده است؛ بنابراین با توسل به شنیع‌ترین و کثیف‌ترین ابزارها مانند ایجاد کردن گروه تروریستی داعش درصدد ایجاد شک و تردید دینی و عقیدتی در نزد جوانان عراق برآمد و مردم عراق را به جان یکدیگر انداخت، به امید آنکه این کشور را تجزیه کند.

«منیب السائح» تحلیلگر مسائل عراق در مقاله‌ای می‌نویسد: فتوای جهاد کفائی و تشکیل نیروهای بسیج مردمی و همچنین ایستادن ایران در کنار ملت عراق طرح‌های آمریکا را به شکست کشاند و نیروهای عراقی سرزمین خود را از لوث تروریست‌های داعش پاک کردند، اما با این وجود آمریکا دست از تلاش‌های توطئه آمیز خود برنداشته و اینبار با طرحی دیگر که عناصر قدرت عراق یعنی مرجعیت دینی، بسیج مردمی و رابطه با ایران را در هدف داشت به میدان برگشت.

آمریکا با همکاری رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و امارات تظاهرات مسالمت آمیز عراق در اعتراض به فسادی که نتیجه دخالت‌های آمریکا از طریق تحمیل نظام طائفه‌ای بوده است را فرصت مناسبی برای موج سواری و به کارگیری عناصر باقی مانده گروه تروریستی داعش، بعثی‌ها و مزدوران خود یافت و برای منحرف کردن تظاهرات از روند مسالمت آمیز و سردادن شعارهای بی ارتباط با خواسته‌های مردمی مانند حمله به مرجعیت، بسیج مردمی و ایران تلاش کرد، اما هنگامی که این شعارها در میان معترضان واقعی بازتابی نداشت، وارد مرحله اجرای عملی این شعارها از طریق کشتار رزمندگان بسیح مردمی، آتش زدن کنسولگری‌های ایران در نجف و کربلا و تهدید مرجعیت دینی شد.

یکبار دیگر مرجعیت عالی دینی به رهبری آیت الله سیستانی وارد عمل شد تا از سقوط عراق به مسیری نامعلوم جلوگیری کند و برای تحقق این مهم از تظاهرات کنندگان صلح جو خواست تا راه خود را از خرابکاران جدا و آنها را از بین خود طرد کنند و اجازه ندهند تا آنها از تظاهرات مسالمت آمیزشان سوء استفاده کنند. در این هنگام عشایر ناصریه و مناطق جنوبی در پاسخ به ندای مرجعیت به خیابان‌ها آمدند و باسردادن شعارهایی در حمایت از آیت الله سیستانی دخالت‌های آمریکا، اسرائیل و عربستان را محکوم کردند. طی روزهای گذشته نیز مردم عراق در تمام شهرها به ویژه در بغداد با حضور درخیابان‌ها و میدان‌های اصلی به ندای مرجعیت پاسخ دادند و مزدوران سفارت‌های خارجی، ایتام صدام و بقایای داعش پا به فرار گذاشتند.

آنگونه که به نظر می‌رسد اردوگاه آمریکا و دنباله روهای آن از حضور پرشور و گسترده مردم در حمایت از آیت الله سیستانی و علیه دخالت‌های آنها غافلگیر شده‌اند که مانند همیشه دستور توسل به خشونت برای انتقام شکست خود را صادر کرده‌اند؛ به گونه‌ای که عناصر مسلح را به میدان الخلانی در بغداد فرستادند و با به رگبار بستند مردم چهار نفر را شهید و ده‌ها تن را زخمی کردند.

هرچند وقایع دو روز اخیر دردآور بود، اما نشان داد که برخی طرف‌ها می‌خواهند وضعیت عراق را به آشوب بکشانند و اجازه ندهند عراقی‌ها امور خود را از طریق مسالمت آمیز اصلاح کنند؛ تلاشی که به دلیل حضور مرجعیت عالی دینی و مردمی آگاه به در بسته خورده و مردم عراق اجازه آشوب و یا درگیری فیمابین را نداده‌اند و زمین، زمین مرجعیت و ملت خواهد ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| پلیس مکزیک اعلام کرد مادرخوانده یکی از بزرگ‌ترین کارتل‌های مافیای این کشور را از پای درآورده است. به گزارش اعتمادآنلاین، روزنامه «سان» در خبری اعلام کرد: «ماریا لوپز اسکوویل» معروف به «لاکاترینا» در درگیری با نیروهای پلیس و ارتش مکزیک از پای درآمد. لاکاترینا که فقط ۲۱ سال داشت در صدر فهرست خطرناک‌ترین زنان مکزیک قرار گرفته بود و بعد از اصابت گلوله به گردنش در حین انتقال به بیمارستان از پای درآمد. او ۱۴ اکتبر گذشته حمله خونین به نیروهای پلیس مکزیک را فرماندهی کرده بود. این زن جوان فقط سه سال بود که به گروه‌های تبهکار پیوسته بود، اما به سرعت مدارج ترقی را در ساختار پرجرم و جنایت مافیا پیمود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، طی ساعات اخیر نجف اشرف ساعات پرالتهابی را به سبب فعالیت عناصر نفوذی و خرابکار پشت سر گذاشته است، حادثه قابل توجه اقدام عده‌ای افراد نقابدار در بستن درب‌های ادارات دولتی با استفاده از دستگاه جوش بوده است. در فیلم زیر شماری از عناصر نقابدار هنگام شب با دستگاه جوش، درهای ادارات دولتی را جوش می‌دهند تا شهروندان نتوانند برای امرار معاش خود به سرکارهایشان بروند. برخی افراد هم به آتش زدن لاستیک در خیابان فرودگاه (شارع المطار) در نجف اشرف دست زدند. افراد ناشناس درهای دانشگاه کوفه در استان نجف اشرف را هم بستند و مانع ورود دانشجویان شدند. تهدیدهای آشکار عناصر نقابدار به بستن تمام راه‌ها و اماکن حساس و ورودی‌ها و خروجی‌های شهر نجف اشرف که فیلم‌های خود را در فضای مجازی قرار می‌دهند، بر وجود چنین طرحی مهر تایید می‌زند.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
افراد خرابکار و خشونت طلب با سوء استفاده از اعتراض‌های مسالمت آمیز مردم عراق امروز (یکشنبه) دفتر دادستان نجف را آتش زدند. رسانه‌های عراقی امروز به نقل از یک مقام امنیتی در نجف که به نام وی اشاره نکرده‌اند، نوشتند که افراد ناشناس و خشونت طلب دفتر «عدنان الرزفی» در منطقه «کوفه» در استان نجف را به آتش کشیدند. پیشتر نیز افراد خشونت طلب در شهر نجف اشرف مقر «کتائب حزب الله» عراق را به آتش کشیده بودند. شهرهای بغداد، نجف، کربلا، کوت، ناصریه و دیوانیه امروز در مقایسه با چند هفته گذشته شاهد افزایش اعتراض‌ها بود. مطالبه اصلی معترضان مسالمت آمیز عراق معرفی نخست وزیر و برگزاری انتخابات زود هنگام است.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» حتی فضای تنفس اندکی را که برجام به دیپلماسی میان تهران و واشنگتن داده بود، بست. «فشار حداکثری» به معامله‌ بزرگ نمی‌انجامدمهم‌ترین دستاویز ترامپ برای مخالفت با توافق هسته‌ای این بود که وی آن را ناقص می‌دانست. اندیشکده «چاتهام هاوس» در لندن در گزارشی با نگاه به راهبردهای دونالد ترامپ در مورد ایران، مسیرهای احتمالی برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کرده است. با توجه به تلاش‌های اروپا برای نجات برجام، ایران توانسته است روند افزایش فشار اقتصادی را تاحدودی به نفع خود تغییر دهد. تنها ۱۸ درصد کارشناسان به یک معامله بزرگ میان دو طرف امید دارند و تنها ۳۶ درصد آن‌ها دستیابی به توافق «برجام پلاس» (JCPOA plus) قابل تصور می‌بینند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

کمتر دیده شده از زندگی شخصی شهید سلیمانی / وقتی سردار زبان کودکی می‌گشاید + فیلم

رکنا9 دقیقه قبل

اعلام نتایج قرعه کشی مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای در بجنورد

ایسنا13 دقیقه قبل

ایران در مقابل AFC / تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا خشم همه ارکان فوتبال در ایران را برانگیخته است

روزنامه سازندگی14 دقیقه قبل

یک ایرانی رئیس مدرسه پزشکی دانشگاه امپریال کالج شد +عکس

رکنا14 دقیقه قبل

هفته هفدهم لیگ پرتغال؛ توقف ماریتیمو با گلی که امیر عابدزاده در دقیقه ۹۶ خورد

طرفداری14 دقیقه قبل

بازداشت فردی با ادعای اعمال نفوذ در استخدام یک شرکت پتروشیمی ماهشهر

رکنا15 دقیقه قبل