دستور جدید رییسی؛ راه آمدن با متهمان یا منافات با قانون؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
دستور جدید رییسی؛ راه آمدن با متهمان یا منافات با قانون؟

دستور جدید رییسی؛ راه آمدن با متهمان یا منافات با قانون؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اخیرا رئیس قوه قضاییه در جمع قضات استان اصفهان گفته است: از سراسر کشور آماری در مورد کسانیکه از یک ساعت تا دو روز در زندان بوده‌اند گرفتم؛ پرسیدم چرا یک ساعت زندان؟ عنوان شد: قرار صادر کردم تا برود و وثیقه بیاورد. چرا باید برای یک ساعت فرد به زندان برود؟ همان جایی که قرار را صادر می‌کنید فرد را نگه دارید تا سند یا کفالتش را بیاورد. این اظهارات با استقبال حقوقدانان و وکلا مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شنیدن نام دادسرا یعنی تشکیلات قضایی که معمولا وظیفه کشف، تعقیب و تحقیق درباره جرایم را بر عهده دارد، از گذشته برای متهمانی که به هر دلیل، در معرض اتهام قرار می‌گرفتند، بسیار ناخوشایند بوده است. چون مقامات قضایی دادسرا اعم از دادستان، دادیار و بازپرس، عموما پس از اعلام اینکه چه اتهامی به فرد زده می‌شود (مرحله تفهیم اتهام) بلافاصله باید برای او تامین مناسبی را اتخاذ می‌کردند که در صورت سپردن این تامین، فرد آزاد و در صورت عجز از سپردن یا به بیان حقوقی، «تودیع» آن، متهم باید در بازداشت نگه داشته شود.

مشکل آنجاست که بازداشت متهم یعنی فرستادن او در میان زندانیان و در فضای زندان با همه تشریفات معمول این مکان، یعنی انگشت نگاری در ابتدای ورود به زندان، تفتیش کامل لباسها، اشیا و بدن بازداشتی، گرفتن تمام وسایلی که همراه خود دارد، عکسبرداری با لوحه اتهام، فرستادن به مکانی به عنوان قرنطینه که همه جور زندانی و بازداشتی از قتل و سرقت مسلحانه گرفته تا مهریه و تصادف و مواد مخدر در آن پیدا می‌شود، صورت می‌گیرد. در این چرخه، متهمی که می‌تواند مثلا وثیقه‌ای به اندازه سند یک منزل مسکونی معمولی را تامین کند، تا مراحل اداری و کارشناسی قیمت این وثیقه انجام شود، باید در زندان می‌ماند تا وثیقه به مقام قضایی دادسرا ارائه می‌شد و دستور آزادی متهم با زمان پس از محاکمه در دادگاه، قطعیت حکم و درخواست اجرای حکم، صادر شود. این مرحله ممکن است بعضا تا یکسال هم به طول بکشد. یعنی متهمی که مثلا در معرض اتهام تصادف منجر به جرح است و بیمه نامه شخص ثالث خودرو ندارد، ممکن است به دلیل نداشتن وثیقه، تا زمان صدور حکم نهایی در زندان باقی بماند و در نهایت، دیه یا جریمه بدهد یا تبرئه شود. این بازداشت عملا برای برخی جرایم خرد مانند توهین یا دعواهای زن و شوهری، بسیار گران تمام می‌شود. یعنی متهم برای سپردن وثیقه، نیاز به چند ساعت زمان برای انجام کار کارشناسی منزل یا تامین کفیل دارد، ولی مقام قضایی او را به دلیل عجز از سپردن وثیقه یا معرفی کفیل، یک راست به زندان می‌فرستاد، هر چند تقریبا بلافاصله یک روز تا یک هفته پس از زندانی شدن، بالاخره کفیل مشخص و وثیقه جور می‌شد، ولی حضور یک هفته‌ای متهم در زندان، باعث می‌شد طرف شکایت او، خود را برنده بازی دیده و احیانا، در محل کار و زندگی، آبروی فرد بازداشت شده، برود. این مشکل وقتی بیشتر نمود می‌یافت که فرد بازداشتی، به هر دلیلی، در نهایت تبرئه می‌شد یا نهایتا چند صد هزار تومان جریمه باید می‌پرداخت ولی زندانی شدن چند روزه او، به اصطلاح شیرازه زندگی و کارش را از هم می‌گسیخت.

مخالفت رئیسی با قرارهای منتهی به بازداشت

اخیرا رئیس قوه قضاییه روی این موضوعات ورود جدی پیدا کرده و به قضات توصیه کرده است حتی الامکان از فرستادن افراد متهم به زندان به دلیل چند ساعت یا چند روز فرصت تامین وثیقه یا معرفی کفیل، خودداری کنند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچینن یک ماه پیش بود که بر سیاست حبس زدایی از زندان‌ها تأکید کرده و گفته بود: چرا قراری صادر می‌شود که منتهی به بازداشت می‌شود؟

رئیسی به مقامات دادسرا توصیه کرده بود رفتن به زندان برای فرد و خانواده‌اش عوارض دارد و دادستان‌ها هر روز که وارد دادسرا می‌شوند، باید اول لیست زندانیان را نگاه کنند و ببینند چند بازداشتی دارند و آیا می‌شود از آنها بکاهند.

دستور اخیر رئیس قوه قضاییه درباره «تامین مکانی در دادسراها و دادگاه‌ها یا هر مکان دیگری به جز زندان» برای تحت نظر قرار دادن موقت متهم تا او بتواند وثیقه خود را تامین کند، در این راستا ارزیابی می‌شود و عموما حقوقدانان نسبت به این دستور، استقبال کرده‌اند و می‌گویند این دستور نه تنها اخلاقی است، بلکه مطابق با روح قانون به خصوص قانون آیین دادرسی کیفری است که شرایط تعقیب متهم و تحقیق درباره جرایم را مشخص کرده است.

دستور جدید رییسی؛ راه آمدن با متهمان یا منافات با قانون؟ - 7

اشتباهات گذشتگان، جبران شد

حسن کیا وکیل دادگستری در این باره با بیان اینکه دستور اخیر ریاست قوه قضاییه درباره عدم اعزام متهمان به زندان به دلیل تاخیر در تامین وثیقه و کفالت، یکی از تصمیمات بسیار صحیح و قابل دفاعی است که توسط جناب آقای رئیسی گرفته شده و بایستی از آن استقبال کرد، به خبرآنلاین گفت: این تصمیم در راستای سیاست کلی حبس زدایی تلقی می‌شود. این که مدیریت در مرحله قضایی و صدور احکام قطعی و میزان وثایق به نوعی باشد که افراد به خصوص متهمان فاقد سابقه که دچار جرایم مالی شده‌اند یا برای اولین بار دچار اتهامی شده‌اند، طوری درباره آنها رفتار شود که راهی زندان نشوند.

او در این باره می‌گوید: در قانون جدید مجازات اسلامی در این باره از مجازاتهای جایگزین حبس استفاده شود. در این مورد هم بارها دیده‌ایم دادیار با بازپرس قرار وثیقه را در زمانی صادر می‌کند که فرد برای تامین وثیقه نیاز به فرصت دارد، مثلا در آخر وقت اداری یا در آستانه روز تعطیل است و بعضا افراد را به زندان معرفی می‌کنند. رفتن به زندان برای این است که وثیقه آماده یا کارشناسی شده و سیر قانونی طی شود. این اشتباهی بود که از گذشته وجود داشت و فرد متهم به زندان وارد می‌شد. درباره متهمان مهریه یا مالی این مشکلات را داشتیم. بعضا متهمانی توان سپردن وثیقه را داشتند ولی نیاز به زمان برای کارشناسی و امور اداری داشت و فاصله زمانی بین صدور قرار توسط مقام قضایی و تامین توسط متهم، باعث می‌شد او به زندان معرفی شود. آقای رئیسی گفته‌اند افراد در این فضای زمانی وارد زندان نشوند و افراد در همان دادگاه یا بازداشتگاهی در همان محل، تحت نظر باشند تا مبلغی که قرار است تامین شود یا کارشناسی سند انجام شود، اتفاق بیفتد و برای این مدت کوتاه که اطمینان داریم فرد امکان تامین وثیقه را دارد، او را راهی زندان نکنیم.

به گفته کیا، به طور کلی سیاست قضایی به آن سمت رفته که از میزان احکام حبس کاسته شود چون فضای زندان تاثیر بسیار منفی بر افراد دارد. فرد برای موضوع ساده‌ای وارد زندان می‌شود ولی آثار سوءبسیاری برای او بار می‌شود. ما زندان را برای این تجویز می‌کنیم تا او به صورت موقت از جامعه جدا شود و اصلاح شود. اگر قرار است او به زندان برود و با افرادی آشنا شود که جزء مجرمان خطرناک هستند، او از فرد خطاکاری که قابل اصلاح است تبدیل به بزهکار حرفه‌ای شود، بسیار آثار بدی به دنبال دارد.

این وکیل دادگستری در پایان گفت: در مجموع، این رویکرد را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم کمتر شاهد رفتن افراد به زندان باشیم.

نکته مثبت در کارنامه رئیسی

احمدرضا اسعدی نژاد، وکیل پایه یک دادگستری هم معتقد است دستور اخیر رئیسی، نقطه مثبتی در کارنامه ریاست او بر قوه قضاییه است.

او در این باره به خبرآنلاین می‌گوید: طبق ماده ۲۲۶ قانون آیین دادرسی کیفری، متهمانی که تفهیم اتهام می‌شوند و نمی‌توانند وثیقه یا کفیل بسپارند باید به بازداشت بروند تا بتوانند کفیل بیاورند یا وثیقه بگذارند. طبق قانون در این مدت لازم نیست متهمان حتما بازداشت شوند. این که چه راه دیگری وجود دارد را باید در دستور اخیر رئیس قوه قضاییه دید. طبیعتا این به نفع متهم است که به دلیل ناتوانی از تودیع وثیقه به صورت موقت یعنی به دلایل اداری و کمبود ساعات کار کارشناسی و مانند آن، بازداشت نشود.

اسعدی نژاد می‌گوید: دستور اخیر ریاست محترم قوه قضاییه دستور بجایی است چون شرایط قبلی، مشکل سنگینی بود و اگر بازپرس احیانا تفهیم اتهام را در ساعات پایانی اداری روز چهارشنبه انجام می‌داد و از متهم، وثیقه طلب می‌کرد و ممکن بود یک روزه کارشناسی ملک انجام نشود. البته اخیرا این مسایل آنلاین شده است و ممکن است استعلام ملک چند ساعت بیشتر طول نکشد، ولی در این چند ساعت هم اگر قاعدتا متهم تامین مناسب نمی‌سپرد، امکان بازداشت وجود دارد. از سوی دیگر درباره دستور اخیر رئیس قوه قضاییه باید در نظر داشت این مشکل وجود دارد که متهم پس از تفهیم اتهام فراری شود و اصلا وثیقه نسپرد یا کفیل معرفی نکند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

او اینطور سخنانش را جمع بندی می‌کند: با این وجود تحت نظر قرار دادن متهم برای سپردن وثیقه یا معرفی کفیل در مکانی خارج از زندان، از این جهت که متهم معرفی به زندان نشود و در مکانی خارج از زندان تحت نظر موقت قرار گیرد، نکته مثبتی در کارنامه آقای رئیسی است.

دستور اخیر با موازین قانونی منافات دارد

با وجود استقبال برخی حقوقدانان، مصطفی ترک همدانی وکیل دادگستری معتقد است دستور اخیر رئیس قوه قضاییه با موازین قانونی منافات دارد و نباید اجرایی شود.

ترک همدانی در این باره به خبرآنلاین می‌گوید: آقای رئیسی از باب رافت اسلامی چنین دستوری را داده‌اند ولی اگر متهمی که اتهام جدی متوجه اوست و باید برای او قرار کفالت یا وثیقه صادر شود و اگر او نتوانست بسپرد یا گفت تهیه می‌کنم ولی اقدام نکرد، چه اتفاقی می‌افتد؟

او با ذکر مثالی در این باره می‌گوید: امروز متهمی داشتم و قرار بود برای او وثیقه‌ای صادر شود. بازپرس بعد از تفهیم اتهام مکلف است این فرد را نگه دارد تا وثیقه تامین شود. از لحاظ قانونی ناچاریم از آیین دادرسی کیفری تبعیت کنیم که می‌گوید متهم بنا به قرار صادره مکلف است تامین کیفری اعم از الزام به حضور با قول شرف، کفالت و وثیقه بسپارد و اگر این کار را انجام ندهد، باید توسط مقام قضایی بازداشت شود.

ترک همدانی با اشاره به مشکلات عملی اجرای این دستور برای قضات گفت: از باب رافت اسلامی، مقام قضایی مکلف است در محل کار باقی بماند. بعد از ساعات اداری هم تا چند ساعت معمولا مقام قضایی در محل کار خود باقی و منتظر تامین وثیقه از سوی متهم می‌ماند. اگر به خاطر اموری از قبیل کارشناسی ملک مورد وثیقه یا امور اداری، وثیقه متهم تهیه و تایید نشود، بازپرس اگر متهم را بازداشت نکند و فرد، متواری شود، بازپرس ضامن است و در صورت فرار متهم، باید بازپرس را تحت تعقیب قرار داد. هنگامی که بازپرس با متهمی مواجه شد که می‌گوید قادر به تامین وثیقه هستم و او را در اتاقی در دادسرا نگه داشت، باید دید چقدر می‌توان منتظر ماند؟ یکساعت یا یک روز یا یک هفته؟ اگر متهم وثیقه نسپرد، چه اتفاقی می‌افتد؟ همچنان او را در دادسرا نگه دارند؟ چنین چیزی امکان ندارد و به نظر می‌رسد با موازین قانونی سازگار نباشد.

دستور جدید رییسی؛ راه آمدن با متهمان یا منافات با قانون؟ - 24

دستور رئیسی از بار مالی مردم می‌کاهد

یک وکیل دادگستری معتقد است دستور اخیر رئیس قوه قضاییه از بار مالی تحمیل شده به مردم می‌کاهد. علیرضا دقیقی وکیل پایه یک دادگستری در این باره به خبرآنلاین می‌گوید: وقتی فردی به دادسرا احضار می‌شود با اتهامی مواجه است که ممکن است به او متوجه باشد یا نباشد. اگر اتهام به فرد متوجه است، اصل بر برائت است و فرد آزاد است. اگر اتهام به فرد متوجه است و نیاز به ادامه تحقیقات است یا باید دفاع آخر از متهم اخذ شود، او باید دادسرا را با سپردن وثیقه قانع کند که هرگاه او را مقام قضایی احضار کرد، در حضور مقام قضایی حاضر می‌شود.

او معتقد است: این قرار وثیقه یا کفالت، برای این است که دادسرا، فرض را بر توجه اتهام نسبت به متهم گذاشته است. اینجاست که دادگاه یا دادسرا به متهم اعلام می‌کند شما باید قراری که صادر شده است را تودیع کنید. اینجا فاصله زمانی ایجاد می‌شد و مقامات دادسرا می‌گفتند شما اگر وثیقه را تودیع نکنید، آزاد نیستید. متهم در این شرایط باید وثیقه را می‌سپارد تا آزاد شود. برخی مقامات قضایی سختگیرتر هستند و می‌گویند وقتی ما قرار را صادر کردیم، نباید منتظر باشیم تا او برود و وثیقه را بیاورد. ما متهم را راهی زندان می‌کنیم تا ایشان وثیقه یا کفیل را تامین و معرفی کرده و بسپرد و دادسرا هم قرار آزادی صادر کند. عده‌ای از مقامات قضایی هم می‌گفتند ما متهم را موقتا تحت نظر قرار می‌دهیم تا او یا اطرافیانش بروند و فرصت تودیع وثیقه را داشته باشند. اگر وثیقه تودیع شد، قرار آزادی صادر می‌شود و در صورت عدم تودیع وثیقه، ما متهم را راهی زندان می‌کنیم.

دقیقی با بیان این که بازداشت هر فرد یا زندانی شدن او بار مالی برای مردم دارد، توضیح می‌دهد: هر زندانی وارد زندان می‌شود، باید هزینه‌های او توسط مردم تامین شود. اینجا لازم است آمار زندانیان کم شود. از طرفی، متهم فعلا در مظان اتهام است و در تدارک قراری است که دادسرا صادر کرده است. وقتی در تدارک تامین قرار است، باید با او مدارا کنیم تا قرار را تامین کند. این که او را برای یک روز راهی زندان کنیم و هزینه زندانی شدن او را به مردم تحمیل کنیم، راه درستی نیست و در این رابطه، فرمایش رئیس قوه قضاییه حرف حقی است و باید از این راه و روش اطاعت کرد.

دستور اخیر، روح قانون را رعایت می‌کند

حقوقدان دیگری با استقبال از سخنان رئیس قوه قضاییه معتقد است این دستور، روح قانون را رعایت می‌کند. عثمان مزین، وکیل دادگستری در این باره به خبرآنلاین می‌گوید: بر اساس قانون، موارد محدودی وجود دارد که بازپرس یا دادیار می‌تواند قرار بازداشت موقت را صادر کند که درباره جرایمی با مجازات سنگین یا احتمال تبانی و فرار متهم است. یعنی اصل بر این است که دادسراها از صدور قرار بازداشت موقت خودداری کنند ولی در عمل بسیاری از مقامات دادسرا به صورت غیرضروری، تصمیمی را می‌گیرند که بازداشت موقت نیست ولی منجر به بازداشت متهم می‌شود.

مزین توضیح می‌دهد: مثلا اتهامی به فرد وارد است، به او می‌گویند تامین وثیقه کن وگرنه بازداشت می‌شود. تا تامین وثیقه کند، او چند روز بازداشت می‌شود. در نهایت یا تبرئه می‌شود یا به حبس محکوم نمی‌شود. در نهایت، کسی پاسخگوی چند روز بازداشت او و در نهایت صدمات روحی و روانی و مالی که به او خورده است، نخواهد بود. در این طور موارد، ما چون سیستم «ثنا» داریم و قرارها حضوری هم هست، باید دادسرا به او اعلام وثیقه کند و فرصتی مثلا تا یک هفته را در اختیار متهم قرار دهد تا او بتواند وثیقه را تامین کند. بعضا مشاهده شده است اتهام متوجه فرد بوده ولی مقام قضایی قبل از این که تفهیم اتهام کند به او می‌گوید برو چند روز دیگر مراجعه کن و فلان میزان وثیقه همراه خودت آماده کن یا با کفیل بیا. اما در مواردی هم بوده که مقامات قضایی فرصتی به متهم نمی‌دهند یا در ساعات پایانی روز یا انتهای هفته به متهم می‌گوید این میزان وثیقه یا کفالت شماست که تامین آن برای متهم ممکن نیست. البته دستوری که اخیرا رئیس قوه قضاییه صادر کرده‌اند به صورت شفاهی و در یک سخنرانی بیان شده است، کاملا منطبق با روح قانون است. روح قانون در حمایت از متهم است و برای این که فشار بر او و اذیت و آزار متهم کمتر شود و در صورتی که اتهام اثبات نشده، نباید متهم را بازداشت کرد. دادن فرصت برای تامین وثیقه یا کفالت برای این است که متهم به طور غیرمستقیم در ابتدای پرونده بازداشت نشود.

این وکیل دادگستری در ادامه توضیحات خود بیان می‌کند: این بازداشتها، تبعاتی زیادی از جمله ارعاب و تهدید شاکی دارد و فشار زیادی به متهم وارد می‌کند. به نظر می‌رسد این دستور قابل توجه و منطبق با روح قانون است و امیدواریم دادسراها نسبت به این دستور، عنایت لازم را داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

پرواز هواپیمای جدید ایرباس (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
سی‌ام دی‌ماه سه سال قبل بود که آتش‌سوزی جزئی ساختمان پلاسکو منجر به سوختن کل ساختمان و درنهایت فروریختن آن شد. فراز: سی‌ام دی‌ماه سه سال قبل بود که آتش‌سوزی جزئی ساختمان پلاسکو منجر به سوختن کل ساختمان و درنهایت فروریختن آن شد. یکی از معروف‌ترین بناهای قدیمی که کارشناسان معتقدند به سرنوشت پلاسکو دچار می‌شود، ساختمان آلومینیوم واقع در خیابان جمهوری و نرسیده به پل حافظ است که اصطلاحا «برادر دوقلوی پلاسکو» خوانده می‌شود. آن روزها مطالب زیادی از مسئولان درباره چرایی این حادثه و چگونگی پیشگیری از حوادث این‌چنینی شنیده شد، اما بازبینی دوباره ساختمان آلومینیوم نشان از این دارد که با فروخوابیدن تب آتش‌سوزی پلاسکو، دیگر بناهای قدیمی شهر عملا رها شده‌اند. مالک هر دو این ساختمان‌ها بنیاد مستضعفان است.

دشمنان سردار سلیمانی را خواهیم زد

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی در آیین معارفه خود که امروز (دوشنبه) با حضور فرماندهان و مسئولان عالی رتبه نیرو‌های مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، اظهار داشت: این مراسم در واقع میثاق با فرماندهی دلاور، مردمی و ولایت مدار است و ما گرد هم آمدیم تا با این الگوی قهرمان مقاومت و انسان ملکوتی پیمان ببندیم که راهش همچنان استمرار خواهد داشت. وی با بیان اینکه دشمن ناجوانمردانه سردار سلیمانی ما را به شهادت رساند، گفت: آنان مرد میدان جنگ نبودند که در میدان با حاج قاسم درگیر شوند؛ در اوج ناجوانمردی سردار عالی مقام ما را به شهادت رساندند، اما به لطف الهی و به همت همه آزاد مردانی که در سرتاسر عالم خونخواه او هستند، جوانمردانه دشمن او را خواهیم زد. فرمانده نیروی قدس سپاه خاصیت شیطان بزرگ را شیطنت، دشمنی و خباثت عنوان و اظهار کرد: دشمنان ما زبانی غیر از زور را نمی‌فهمند، از این رو باید در مقابل آنان مستحکم بایستیم؛ اگر ما به وظیفه خود به خوبی عمل کنیم همه تهدید‌ها قابلیت تبدیل شدن به فرصت را دارد. سردار قاآنی در توصیف سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، گفت: هر چند زبان از توصیف فضائل اخلاقی حاج قاسم قاصر است، اما تبعیت محض از ولایت شاخص اصلی و محور اقدامات این سردار سربلند بود، همواره با اخلاص عمل می‌کرد و خالصانه درمسیر گام برمی داشت و سرانجام پس از سال‌ها مجاهدت در مسیر اعتلای اسلام، به آرزوی دیرین خود_ شهادت_رسید. فرمانده نیروی قدس سپاه در پایان یگانه راه غلبه بر دشمن را ایستادگی و مقاومت برشمرد و تاکید کرد: راه و مسیر روشنی که حاج قاسم در آن با اقتدار و صلابت گام برمی داشت، همانگونه که در حکم فرماندهی معظم کل قوا تصریح شده است، با قدرت استمرار خواهد داشت.

صحنه‌ای عجیبی که مرد مست در مترو رقم زد+فیلم

رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، به تازگی ویدیویی در فضای مجازی و رسانه‌های خارجی به انتشار گذاشته شد که صحنه بامزه از کله پا شدن یک مرد مست را در مترو به تصویر کشیده است. این ویدیو که هنوز موقعیت مکانی اش اعلام نشده است توسط شاهدان عینی ضبط و به انتشار گذاشته شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر