روز دانشجو در دانشگاه‌ها چه خبر بود؟ | جزئیات تجمع و شعارهای اعتراضی در سه دانشگاه تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. سیاسی
روز دانشجو در دانشگاه‌ها چه خبر بود؟ | جزئیات تجمع و شعارهای اعتراضی در سه دانشگاه تهران

روز دانشجو در دانشگاه‌ها چه خبر بود؟ | جزئیات تجمع و شعارهای اعتراضی در سه دانشگاه تهران

همشهریخبرگزاری همشهری |
پس از گذشت ۶۶ سال بعد از واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲، دانشگاه‌های کشور به مناسبت "روز دانشجو" برنامه‌های متفاوتی به طور رسمی و غیر رسمی تدارک دیدند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دانشجویان دانشگاه‌های کشور امروز به مناسبت «روز دانشجو» برنامه‌های عمومی رسمی و بعضا غیر رسمی را شاهد بودند، به طوری که در برخی دانشگاه‌ها علاوه بر برنامه‌های از قبل پیش‌بینی شده، برخی دانشجویان اقدام به برگزاری تجمعاتی کردند که البته بدون حاشیه خاصی نیز به اتمام رسیدند.دانشگاه علم وصنعت و یک مراسم کاملا رسمی

مراسم روز دانشجو در دانشگاه علم و صنعت امروز به صورت رسمی با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه دانشگاه، اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه علم و صنعت ایران در جوار مقبره الشهدای دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام ابراهیمی نژاد، (مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه) طی سخنانی اظهار داشت: نباید به علت گذشت زمان و برداشت‌های سطحی و تمایلات حزبی و گروهی علت نامگذاری ۱۶ آذر به عنوان روز دانشجو فراموش شود.

وی با مرور رویدادهای روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ و اعتراضات ضدآمریکایی و ضدحکومتی این روز در دانشگاه تهران و سرکوب و کشتار وحشیانه دانشجویان توسط عمال رژیم پهلوی تصریح کرد: این روز باید روز اعلام انزجار علیه استکبار باشد و نباید هرگز به فراموشی سپرده شود. آمریکا هرگز نقشه‌هایشان بر علیه ایران و کشورهای خاورمیانه را کنار نگذاشته و امروز هم مشغول توطئه است.تجمع گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در روز دانشجو

دانشگاه‌های کشور امروز به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو و دعوت از شخصیت‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برنامه‌های مختلفی را در قالب سخنرانی، نشست، مناظره و تربیون‌ آزاد و غیره برگزار کردند و نشان دادند این روز تاریخی به هیچ عنوان فراموش شدنی نیست.

البته اتفاقی که در مراسم روز دانشجوی امسال در دانشگاه تهران رخ داد حضور حجت الاسلام رئیسی، رئیس دستگاه قضا در مراسم آیین گرامیداشت روز دانشجو در دانشکده فنی دانشگاه تهران است. حضوری که در سال‌های گذشته سابقه نداشته و این موضوع امیدواری را برای پاسخگویی مسئولان در برابر مطالبات دانشجویی بیشتر می‌کند. اما به نظر می‌رسد لازم است اهمیت مطالبات دانشجویی در بین مسئولان دیگر نیز جدی‌تر تلقی شود.

قبل از حضور رئیس دستگاه قضا در آیین بزرگداشت روز دانشجو تعدادی از دانشجویان و فعالان صنفی دانشگاه تهران با حضور در محوطه دانشگاه، مطالبات صنفی، سیاسی، دانشجویی، آموزشی و حتی نگرانی و دغدغه‌های اجتماعی و دانشجویی خود را ابراز کردند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

روز دانشجو در دانشگاه‌ها چه خبر بود؟ | جزئیات تجمع و شعارهای اعتراضی در سه دانشگاه تهران - 9

گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در روز دانشجو در چهار راه ادبیات در داخل دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی سر دادند.

این دانشجویان شعارهایی با مضمون پولی شدن دانشگاه‌ها و همچنین حمایت از دانشجویان زندانی سر دادند.

تجمع دانشجویان دانشگاه تهران پس از سر دادن شعارهایی بدون هیچ حاشیه‌ای پایان یافت.چیدمان اعتراضی دانشجویان دانشگاه هنر

همچنین دانشجویان دانشگاه هنر ظهر امروز در حاشیه برگزاری مراسم روز دانشجو، با ایجاد المان‌هایی در محوطه دانشگاه، نسبت به وقایع اخیر اعتراضات خود را اعلام کردند.

روز دانشجو در دانشگاه‌ها چه خبر بود؟ | جزئیات تجمع و شعارهای اعتراضی در سه دانشگاه تهران - 14

اعتصاب غذا دانشجویان بهشتی

طبق خبرهای رسیده دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی نیز در اعتراض به آنچه «کیفیت بد و غیربهداشتی بودن غذا» عنوان می‌شد، ظهر امروز ۱۶ آذرماه دست به اعتصاب غذا زدند که البته این اعتراض دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در هفته گذشته نیز وجود داشته است.

روز دانشجو در دانشگاه‌ها چه خبر بود؟ | جزئیات تجمع و شعارهای اعتراضی در سه دانشگاه تهران - 17

سرود «یار دبستانی من» در دانشگاه علامه

بر اساس گزارش‌های رسیده از دانشگاه علامه، دانشجویان این دانشگاه نیز پس از تجمع در محوطه این دانشگاه با خواندن سرود «یار دبستانی من …» و شعارهایی در حمایت از آزادی‌های مشروع به آنچه «بازداشت و یا دستگیری دانشجویان در هفته‌های گذشته» می‌دانستند، اعتراض کردند. این در حالی بوده که ساعاتی پیش محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نشست روز دانشجو این دانشگاه حضور داشته و سخنرانی کرده است.پلاکاردهای اعتراضی در دانشگاه تربیت مدرس

همچنین برخی دانشجویان، امروز در دانشگاه تربیت مدرس نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی به بازداشت دانشجویان در سراسر کشور و همچنین مسائل اقتصادی اعتراض خود را اعلام کردند.

روز دانشجو در دانشگاه‌ها چه خبر بود؟ | جزئیات تجمع و شعارهای اعتراضی در سه دانشگاه تهران - 21

شعارهای اعتراضی دانشجویان پلی‌تکنیک تهران

امروز دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران) نیز علاوه بر برنامه‌های رسمی مسئولان این دانشگاه به صورت خود جوش، ظهر امروز با تجمع در محوطه این دانشگاه شعارهای‌ها را در اعتراض به آنچه برخورد امنیتی در دانشگاه‌ها می‌دانستند سر دادند. این تجمع نیز بدون حاشیه خاصی به پایان رسید.

مراسم روز دانشجوی امسال امروز در حالی برگزار شد که پیش از این بسیاری از دانشگاهیان دغدغه‌های را به دلیل بازداشت برخی از دانشجویان داشتند که البته پیش از سخنرانی امروز رئیس قوه قضاییه در دانشگاه تهران، اعلام شد که تنها دانشجو باقی مانده در بازداشت نیز امروز آزاد شده است. کد خبر ۴۶۸۴۱۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الیزابت وارن خواستار توقف اخراج دانشجوی ایرانی شد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، الیزابت وارن نامزد پیشتاز حزب دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ارتباط با جلوگیری از ورود یک دانشجوی ایرانی از سوی اداره گمرکات و حفاظت مرزی این کشور، رفع بازداشت و جلوگیری از روند اخراج او از آمریکا را خواستار شد. مقام‌های کاخ سفید در حالی که مدعی حمایت از مردم ایران هستند، ویزای معتبر برخی از دانشجویان را باطل و در ورود ایرانی‌ها بسیار سختگیری می‌کنند. این مساله سبب شد تا مدافعان مهاجرت، شامگاه دوشنبه (۳۰ دی‌ماه) در فرودگاه بین‌المللی بوستون لوگان در اعتراض به بازداشت و ابطال روادید معتبر یک دانشجوی ایرانی گردهم آمدند. این دانشجو قرار بود نیم‌سال تحصیلی خود را در دانشگاه نورث ایسترن آغاز کند. در همین رابطه الیزابت وارن روز سه‌شنبه (یکم بهمن‌ماه) در حساب توئیترش در انتقاد به این اقدام خصمانه دولت ترامپ علیه ایرانیان نوشت: این یک دانشجوی ایرانی با روادید از نوع اف‌۱ (F۱ - ویزای درجه اول دانشجویی در آمریکا) و برای پایان تحصیلاتش به آمریکا بازگشته بود.

برخورد چند راکت در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، منابع خبری از برخورد چند موشک کاتیوشا به منطقه سبز و نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی خبر داد که دست کم ۲ راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرده است. اسکای‌نیوز خبر داد که سه موشک نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد برخورد کرده و آژیرهای هشدار در سفارت آمریکا به صدا در آمده است. الحدث مدعی شد دو موشکی که به منطقه سبز بغداد برخورد کرده از منطقه الزعفرانیه در جنوب شرق پایتخت عراق شلیک شده است. طی هفته‌های اخیر منطقه سبز بغداد شاهد حملات راکتی متعددی بوده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بلکه به بهانۀ آن می‌خواهم چند مورد دیگر از تعیین جایزه هایی این‌گونه را در تاریخ معاصر ایران یادآور شوم و مشخصا این سه فقره:۱. شاهین نجفی و ۱۰۰ هزار دلار/ چند سال قبل پایگاه خبری «شیعه آنلاین» برای کشتن شاهین نجفی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرد. این گونه جایزه تعیین کردن‌ها در آمریکا هم سابقه دارد. در فروردین امسال هم هواپیماهای نظامی عراق اعلامیه‌هایی بر فراز استان «الانبار» پخش کردند و در آن‌ها برای هر گونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری سرکردۀ داعش شود ۲۵ میلیون دلار جایزه تعیین شده بود. -----------------------------------------------------------------بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: اگر همه کرمانی‌ها در راه حاج قاسم شهید شوند، ابایی ندارند/ هر کس ترامپ را بکشد ۳ میلیون دلار جایزه نقدی می‌گیرد

:: وین - نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از وین، درباره نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووساظهارت:۱- سیمونتا سوماروگوا، رئیس جمهور سوئیس۲- روبرت هایک، سیاستمدار و نویسنده و یکی از سران ارشد حزب سبز آلمان و شرکت کننده در اجلاس داووس

فیلم و تصاویر | جزئیات دیدار وزیران امور خارجه ایران و عمان

همشهریهمشهری22 ساعت قبل
دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر روابط برادرانه، ممتاز و راهبردی دو کشور در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای گفت وگو و تبادل نظر کردند. سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از سفر مهم یکی از مقامات کشورهای منطقه خبر داده بود. این دیدار در حالی انجام می‌شود که وزیر امور خارجه روز جمعه در بازگشت از سفر هند در توقف کوتاهی که در مسقط داشت، با همتای عمانی خود دیدار کرده بود. همچنین ظریف هفته گذشته با حضور در مسقط برای شرکت در مراسم گرامیداشت سلطان فقید عمان، با سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان و دیگر مقامات عالی‌رتبه این کشور دیدار کرد. حدود دو هفته پیش نیز یوسف بن علوی برای شرکت در مجمع گفت‌وگوی تهران، به ایران سفر کرده بود.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
دو مقام سازمان ملل متحد امروز گزارش می‌دهند، شواهد کافی وجود دارد که نشان دهد عربستان سعودی تلفن جف بزوس، بنیانگذار شرکت آمازون را هک کرده است و هم پادشاهی سعودی و هم ایالات متحده باید در این رابطه تحقیق کنند. مقامات سازمان ملل متحد برای صدور بیانیه‌ای برنامه‌ریزی کردند که تاکید دارد آن‌ها گزارش تیم امنیتی جف بزوس، موسس شرکت آمازون که نتیجه‌گیری کرده است تلفن او احتمالا با یک فیلم بدافزار از یک حساب واتساپ متعلق به محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی هک شده است، معتبر می‌دانند. به گفته یک منبع مطلع، گزارش تیم امنیتی بزوس نتیجه‌گیری کرده است که حجم گسترده‌ای از داده‌ها حدود یک ماه پس از به اشتراک‌گذاری این ویدئو در اواسط سال ۲۰۱۸ از تلفن بزوس استخراج شد. کارشناسان خارجی مد نظر سازمان ملل موافق هستند که شواهد به اندازه کافی قوی است که یک تحقیق کامل را تضمین کند. عربستان اما امروز با رد اینکه ولیعهد سعودی عامل هک تلفن همراه موسس شرکت تجارت الکترونیک آمازون بوده باشد، آن را «مضحک» توصیف کرد.

نظرها

اخبار بیشتر