ساختار‌های فسادزا باید از بین برود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

ساختار‌های فسادزا باید از بین برود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه تهران با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این مراسم ضمن تسلیت به مناسبت وفات حضرت فاطمه معصومه (س) و با گرامیداشت روز دانشجو گفت: ۱۶ آذر نماد ضد استکباری، ضد استبدادی و ضد استعماری دانشگاه و دانشجو است و این نماد نقش دانشجو و دانشگاه را در شناخت نیاز‌ها و ایفای نقش برای رفع نیاز‌ها نشان می‌دهد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی با بیان امروز روز احساس خطر دانشگاه و دانشجویان نسبت به خطر نفوذ بیگانگان بوده است، افزود: ۴ ماه بعد از ۲۸ مرداد و حادثه آمدن معاون رئیس جمهور وقت آمریکا و احساس مسئولیت دانشجویان به این که ایران تحت نفوذ آمریکا قرار می‌گرفت، دانشجویان فریاد برآوردند و در این راه چند تن به شهادت رسیدند و این بصیرت و هوشیاری را ثبت کردند.

رئیس قوه قضاییه گفت: جریان جنبش دانشجویی و شهدای دانشجو قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای ضدیت با استبداد داخلی و استعماری خارجی و در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در دفاع از انقلاب و ارزش‌های اسلامی گواهی صدقی بر این مدعا هستند که دانشجویان در دفاع مقدس و در عرصه‌های مختلف ایستادگی کردند و نقش جنبش دانشجویی را به عنوان موذنان و کسانی که آرمان‌خواه و عدالت‌خواه هستند ایفا کردند و آن‌ها مانند برخی از تلاش‌ها و سخن‌ها به دنبال کسب قدرت و نام و نشان نیستند بلکه دنبال تحقق یافتن آرمان‌های بلند هستند که این امر امر مبارکی است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد: جریان دانشجویی کشور باید به عنوان جریان آگاه، بابصیرت، زمان‌شناس، دردآشنا و دغدغه‌مند نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی بماند و نقش دانشجویان در این عرصه بسیار تعیین کننده است.

مطالبه از مسئولان باید به عنوان یک نعمت و فرصت تلقی شود

وی با تاکید بر اینکه مطالبه از مسئولان باید به عنوان یک نعمت و فرصت تلقی شود، گفت: هرگز نباید از مطالبات دانشجویی به عنوان یک مشکل یاد شود بلکه بیان دغدغه‌ها و مشکلات و لسان مردم بودن یک نعمت و فرصت است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: عنوانی که عزیزان دانشجو به عنوان صدای مستضعفان انتخاب کردند، عنوان درستی است. اینکه دانشجویان خود را مسئول بدانند که صدای افرادی را که به هر شکلی ممکن است مشکل داشته باشند، به گوش همه برسانند، این موارد جلوه‌های آرمان‌خواهی، عدالت‌خواهی و حق خواهی است و این مطالبه‌گری و نگاه به اصلاح امور همواره باید مورد توجه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: بحث از جناح و جریان سیاسی خاص نیست، جریان دانشجویی ما باید جریان دلداده به انقلاب و نظام باشد، هر ایراد و اشکالی را برنتابد و در این زمینه احساس مسئولیت کند که این امر مبارکی است.

وی با تبریک مجدد روز دانشجو گفت: البته بنده با دانشجویان دانشگاه بی‌ارتباط نیستم و با اطلاعیه‌های عزیزان که در مواقع مختلف صادر می‌شود و از طرف دفتر نمایندگی، ولی فقیه در دانشگاه‌ها برای بنده ارسال می‌شود، آگاهی می‌یابم. البته شاید این اطلاعیه‌ها برای مدیران دیگر نیز ارسال شود، بنده این مواضع، دیدگاه و نظر‌ها و دغدغه‌ها را با دقت می‌خوانم و از بعضی از دغدغه‌ها که ممکن است در رسانه‌ها مطرح نشود، اما دغدغه جوانان و دانشجویان است، خودم را موظف می‌دانم مطلع شوم چرا که اطلاع ما مسئولان از این موارد ضرورت دارد.

رئیس قوه قضاییه ضمن تشکر از دانشجویان، مدیران و استادان دانشجویانی که به دلیل محدودیت مکان در جلسه حاضر نیستند، گفت: نکاتی که بیان کردید برخی به عنوان توصیه به بنده به عنوان مسئول بود لذا در مورد آنچه که جنبه توصیه داشت لازم به مرور در اینجا نیست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: اگرچه همه مسئولان در نظام موظف به اجرای عدالت هستند، اما دستگاه قضایی دستگاه بسیار مهمی برای اجرای عدالت است، ما در مورد آنچه که در زمینه پیشانی نظام و دستگاه قضایی مطرح کردیم چند برنامه در دوره تحولی دادیم.

در رابطه با اجرای عدالت اولین گام قانون عادلانه است

وی گفت: اولین نکته در رابطه با تحول در دستگاه قضایی موضوع اجرای عدالت است. عدالت در مبانی دینی ما بعد از توحید گسترده‌ترین مفهوم است، اما در اینجا بحث ما از عدالت بحث ثبوتی نیست بلکه در اینجا بحث ما عدالت اجرایی است که در مورد عدالت و فرج، عدالت و معاد، عدالت قضایی، عدالت اجتماعی و عدالت سیاسی بحث‌های گسترده‌ای وجود دارد، اما در رابطه با اجرای عدالت اولین گام در این رابطه قانون عادلانه است مجریان عادل هستند که می‌توانند شیرینی عدالت در کام مردم ایجاد کنند و حتما در این رابطه اقدام به موقع و زمان‌شناسانه بسیار اهمیت دارد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه عدالت باید به صورت یک گفتمان غالب و رایج در همه سطوح نظام دربیاید گفت: باید معلوم شود مهمترین هدف دولت اسلامی در جامعه اجرای عدالت است. برای تفاهم در اجرای عدالت باید روی اجرای قانون توافق کنیم و بگوییم به هر میزان به قانون عمل شود به عدالت نیز عمل خواهد شد و به هر میزان قانون نقض شود عدالت نیز نقض می‌شود و اجرای قانون همگان محور قرار دهند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تصریح کرد: هیچگونه بی‌قانونی، هیچ دور زدن قانون و تخلف از قانون را هیچ کس در هیچ جایگاهی به خود اجازه ندهد و احساس شود که امروز بی‌قانونی یک امر ناپسند و ضد ارزش است لذا امروز اجرای عدالت یکی از نکات محوری است و در این رابطه گفتمان غالب در دانشگاه‌ها باید اجرای عدالت باشد.

وی ادامه داد: اگر ببنید در کرسی‌های آزاد اندیشی و اعلام نظر‌ها و دیدگاه‌ها و نظر‌ها با قانون فاصله داریم باید نسبت به آن پیگیری و گوشزد کرد.

فساد را نباید در هیچ کجای جامعه اسلامی قبول کرد

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه مسئله شفافیت امر بسیار مهمی است گفت: از مردم بودن و محرمانگی امر مهمی است، در مورد یکسری مسائل امنیتی این موضوع متفاوت است و مورد اختلاف نیست، اما نسبت به مسائلی که مردم باید مطلع باشند این موارد می‌تواند زمینه اجرای عدالت را فراهم نماید.

رئیس قوه قضاییه گفت: فساد را نباید در هیچ کجای جامعه اسلامی قبول کرد، فساد با شاخصه عدالت گستری نظام سازگار نیست فساد ظلم به مردم و نظام است و امر مردودی است، جمهوری اسلامی ایران نظامی مبتنی بر احکام دینی و عمل به وظایف است، اما امکان خطا و اشتباه ممکن است، اشتباه یک امر است فساد امر دیگری است.

بعضی از خصوصی سازی‌ها بر فنا دادن اموال مردم و بیت المال است

وی تاکید کرد: نمی‌توان از فساد و دست اندازی به حقوق بیت المال، دزدی، ارتشا، پورسانت و رانت خواری گذشت. تا امروز باید همه دستگاه‌ها در کشور با فساد مبارزه کنند بعضی می‌گویند دستگاه قضایی فقط بگیرو ببند می‌کند بله وظیفه ما برخورد با مفسدین است و برخورد هم خواهیم کرد.

این بخش از سخنان با تشویق حضار و دانشجویان همراه شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اضافه کرد: ساختار‌های فسازا باید از بین برود بعضی از خصوصی سازی‌ها به صورت جدی بر فنا دادن اموال مردم و بیت المال است.

باید بین جرم سیاسی و امنیتی تفاوت قائل شد

رئیس قوه قضاییه گفت: از اولین روزی که آمدم، اعلام کردم که باید بین جرم سیاسی و امنیتی تفاوت قائل شد و در قانون هم این مقوله همین طور است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد: حتما جرم سیاسی غیر از جرم امنیتی است. من این موضوع را پیش‌تر هم اعلام کرده بودم و نه اینکه در این جلسه اعلام کنم، چون اینجا دانشگاه است.

وی با اشاره به جریان‌های کارگری و دانشجویی در کشور و تحت تاثیر قرار گرفتن آن با جرم سیاسی و امنیتی گفت: ما بین این مسائل فرق ‌می‌گذاریم. البته مقام معظم رهبری چند سال قبل هم فرمودند من از دانشگاه گله دارم. رهبری عنوان داشتند: چرا برخی می‌خواهند دانشجو و دانشگاه سیاسی نباشد؟ دانشجو باید سیاسی باشد. - سیاسی یعنی عضو فلان گروه و فلان دسته سیاسی باشد، خیر- سیاسی بودن دانشجو بدین منظور است که جامعه را بشناسد و نیاز جامعه را بداند و متناسب با نیاز جامعه حرف بزند و رفع نیاز کند.

رئیس دستگاه قضا افزود: به اعتقاده بنده مهمترین سیاسیون ما شهدای عالی‌قدر دانشجویی ما هستند، شهدای دانشجویی ما نیاز جامعه را خوب شناختند و حاضر شدند خطر کنند و جان‌شان در این امور بگذارند بنابراین این دانشجوی سیاسی است. دانشجوی سیاسی این نیست که با حرف‌های روشنفکرانه جامعه را به فرهنگ، اخلاق و راه غربی گرایش دهد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: دانشجوی سیاسی دانشجویی است که جامعه را بشناسد و بتواند بر اساس نیاز و خواست جامعه حرکت کند.

وی با بیان اینکه امروز یکی از مسائل مهم و خواست جامعه اجرای عدالت است، افزود: وقتی می‌گوییم عدالت؛ عدالت برای چه کسی است؟ باید دانست این عدالت برای هر کس و برای همه آحاد ملت است و، چون چتری بر سر همه ملت قرار گرفته است.

وی گفت: این مسئله برای کسی که سنی باشد و یا شیعه و یا گویشش ترک باشد یا بلوچ فرقی ندارد. اجرای عدالت برای هر کسی که دارای عقیده و نظر سیاسی باشد صدق می‌کند. امروز عدالت باید چتری بر سر همه ملت ایران باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه عدالت به مانند امنیت است، افزود: شما وقتی می‌گویید امنیت یعنی امنیت برای همه بنابراین عدالت هم برای همه و هر کس صدق می‌کند بنابراین این خواست خواست مهم و قابل توجهی است.

رئیس دستگاه قضا گفت: مسئله آزادی‌های مشروع یکی از وظایفی است که باید از آن پاسداری کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه با اشاره به توجه به کرامات انسانی افزود: در این زمینه رهبری در حکمی به بنده دادند کرامات انسانی را با تعبیر مردمی بودن عنوان کردند. آقایان و خانم‌ها مردمی بودن بدین معنا نیست که از وجود مردم در میتینگ‌های سیاسی استفاده کنید یا از عبارت مردمی بودن در مسائل تشریفاتی بهره‌برداری کنید چرا که امام (ره) فرمودند میزان رای ملت است حقیقتا به مردم هم معتقد بودند و بنده هم به شما می‌گویم حقیقتا مقام معظم رهبری به ملت و رای مردم اعتقاد دارند و ما هم به عنوان سربازان می‌گوییم که توجه به نگاه مردم مهم است.

وی با بیان اینکه ما همواره مسئله کرامت انسانی را در دادگستری عنوان کردیم گفت: ما این مسئله را هم در بین همکاران عزیز و در بین همه بخش‌ها عنوان کردیم که باید رعایت شود. کرامات انسانی باید در کرامت به قاضی، کارمند، کارشناس و مراجعه‌کننده مدنظر قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه مدیران باید ابتدا خود را پاسخگو به خدا بدانند، افزود: مدیران در گام بعدی باید به تمام مردم پاسخگو باشند و در گام بعد به ارباب رجوع پاسخ دهند و در گام نهایی به سازمان‌ها و سلسله مراتب مدیریتی و نظارتی پاسخ بدهند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی قوا گفت: در این زمینه باید گفت که در سال ۹۶ مشکلاتی درباره ارز و مسائل اقتصادی در کشور پیش آمد و زمزمه‌هایی بود، گفته می‌شد جمعی تشکیل شود که از این طریق به دولت کمک شود؛ در این بین برخی موضوع دولت در سایه مطرح کردند و با این حال موارد مختلفی عنوان شد، اما مقام معظم رهبری تاکید داشتند که دولت بماند به وعده‌های خود به مردم عمل کند. رهبری عنوان کردند که دولت اختیارات لازم را دارد که اگر در جایی مشکلی داشت می‌تواند شورای هماهنگی اقتصادی قوا همکاری بگیرد تا در انجام وظایفش مشکلی وجود نداشته باشد؛ بنابراین شورای هماهنگی قوا به نحوی اتمام حجتی است برای اینکه کسی نگوید من اختیار نداشتم یا مشکلی وجود داشت.

وی افزود: وقتی که ما از اصلاح ساختاری فساد سخن می‌گوییم یعنی نباید مالیات‌ها را به نحوی تنظیم کنیم که فرار مالیاتی صورت بگیرد و افرادی با درآمد‌های بالا حاضر نباشند حقوق دولت را پرداخت کنند. شما در تلویزیون چقدر دادگاه‌هایی را دیده‌اید که به خاطر معوقات بانکی برگزار شده است. آقایی که اخیرا ما او را دستگیر کردیم و از افراد شاخص است سه هزار میلیارد تومان به بانک بدهکار است و نقل است که سال‌ها دنبال ایشان بودند که بدهی اش را پس بدهد. ما گفتیم ایشان باید بازداشت شود و او بازداشت شد، همانطور که آقای سخنگو هم اعلام کرد هنوز که این پرونده را به دادگاه نداده‌ایم جمعا دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط بانک‌ها دریافت و وصول شده است که این روند بعد از این هم ادامه خواهد داشت.

وی گفت: چرا باید معوقه بانکی بوجود بیاید؟ بانک و بانکدار باید مثل پول خودش و حتی بالاتر از آن با پول ملت برخورد کند نه اینکه اول پول را به دست طرف بدهد بدون آنکه بداند امکانات او چیست و او با این پول می‌خواهد چکار کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: نقدینگی کشور با افزایش فعلی که مشکلات زیادی ایجاد کرده است اگر به طرف تولید برود جای هیچ دغدغه‌ای نخواهد داشت، اما اگر به طرف دلالی برود و به دست کسی بیفتد که پول را بگیرد و به جای آبادی کارخانه به سراغ دلالی برود مشکلات مضاعف برای کشور ایجاد می‌شود؛ لذا بخش اعطای تسهیلات از جمله ساختار‌هایی است که حتما باید اصلاح شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: وقتی که من می‌گویم ساختار‌ها باید اصلاح شود یعنی دیگر ما هر روز شاهد یک پرونده روی میزمان نباشیم. فضا سازی می‌کنند و می‌گویند مگر با بگیر و ببند درست می‌شود؟ عرض کردم که حتما اگر جایی فساد باشد، فریاد و اعلام و حساسیت دانشجویان و اقدام ما به عنوان دستگاه قضایی کاخ مفسدان را ویران و خانه مستضعفان را آباد خواهد کرد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی با بیان اینکه معنای پیشگیری این است که ساختار‌ها اصلاح شود، گفت: اگر معوقات بانکی نداشته باشیم، طبیعی است که دیگر دادگاه‌های آن را نخواهیم داشت، اصلاح ساختار‌ها یعنی کاری کنیم که دیگر فرار مالیاتی وجود نداشته باشد نه اینکه یک آقای کارمند قبل از دریافت حقوق مالیات آن را بدهد و از سوی دیگر آن کسی که ما می‌دانیم درآمدش در کشور چگونه است و شما هم بی اطلاع نیستید مالیات خودش را ندهد. الان مسائل به شکلی نیست که کسی متوجه نشود چه خبر است.

رئیس قوه قضاییه افزود: در پرونده‌ای که ما به عنوان واردات ۴۴۰ ماشین آن را بررسی و کارشناسی کردیم مشخص شد که تعداد این ماشین‌ها ۴۴۰ دستگاه نبوده بلکه بیش از ۴ هزار ماشین مدل بالا به کشور وارد شده بدون اینکه ذره‌ای مالیات پرداخت شود و حقوق دولت داده شود. باید با این موارد برخورد شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: اراده جدی قوه قضاییه این است که با این موارد با اطلاع رسانی برخورد شود نه اینکه فقط در اتاق خودمان بنشینیم و هیچ گونه اطلاع رسانی انجام ندهیم. ما اطلاع رسانی در رابطه با این پرونده‌ها را ضروری می‌دانیم و تاکید داریم که مردم را باید در جریان بگذاریم بعضی از مواردی که شما دانشجویان عزیز در این جلسه گفتید نیز در حال بررسی است. ما در قوه قضاییه هیچ پرونده‌ای را زیر میز نخواهیم گذاشت و همه پرونده‌ها روی میز است.

وی افزود: من در جلسات سه قوه اعلام کردم و اینجا هم در جمع شما دانشجویان و دغدغه‌مندان کشور اعلام می‌کنم، آقایان به من گفتند راهبرد شما چیست و می‌خواهید چه کار کنید. من آنجا راهبردم را گفتم و به شما نیز می‌گویم ما بنا داریم هر پرونده‌ای را که دغدغه مردم شده باشد، در قوه قضاییه رسیدگی کنیم و مردم را در جریان این رسیدگی‌ها قرار دهیم. این دغدغه‌های مردم ممکن است یا از طریق رسانه‌ها یا سخنرانی‌ها یا نقل قول یک دولت از دولت قبل یا نقل قول یک مجلس از مجلس قبل ایجاد شده باشد.

رئیس قوه قضاییه گفت: نباید اجازه دهیم که مدیران و مسئولان کشور انگ زنی و اتهام زنی انجام دهند. خط قرمز ما در قوه قضاییه این جناح و آن گروه و آن دولت نیست بلکه خط قرمز ما بی استناد سخن گفتن و بی استناد حکم دادن است. خط قرمز ما این است که بی دلیل و بی استناد نه سخنی گفته شود و نه اتهامی زده شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: ما معتقدیم جلوی کسی را که بدون دلیل و سند اتهام زنی می‌کند، باید گرفت. افراد و مسئولان باید از هرگونه (مورد اتهام قرار گرفتن) مصون باشند و یکی از راه‌های صیانت بخشی همین راهی بود که اقدام کردیم و آیین نامه رسیدگی به اموال مسئولان را ابلاغ کردیم.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی ۴ سال پیش قانون رسیدگی به اموال مسئولان را نوشت، ولی آن قانون اجرا نشد و بنده آمدم و گفتم که آیین نامه این قانون باید نوشته شود و آیین نامه نوشته شد و آن را ابلاغ کردیم و امروز هم همه مسئولان اموال خود را در قالب این آیین نامه وارد می‌کنند. یکی از راه‌های صیانت بخشی مسئولان که استقبال خوبی نیز ا‌ز آن صورت گرفته همین خود اظهاری اموال مسئولان است که در آن مسئولان اموال خود را هم قبل و هم بعد از مسئولیت اعلام می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه دفاع از آزادی‌های مشروع از جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌های قوه قضاییه برخوردار است، افزود: آزادی را ما ندادیم بلکه خدا به همه داده است. این آزادی شامل آزادی فکر، اندیشه، بیان، قلم و … است. البته همچنان که محدودسازی آزادی دچار اشکال است اگر بسیار بی ضابطه و بدون قانون و به صورت ولنگاری به آزادی پرداخته شود باز هم آزادی دچار آسیب می‌شود. آزادی همان است که قانون اساسی آن‌ها را برای همه آحاد مردم برشمرده است و ما معتقدیم که این آزادی تضمین کننده همه خواسته‌های ملت و اجرای عدالت و مبارزه با فساد در کشور است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها را باید تقویت کرد، گفت: عزیزان دانشجو باید دیدگاه‌ها و نظر خود را آزادانه بیان کنند البته در این قضیه توهین به هیچ کس و انتقاد به همه را دانشجویان باید رعایت کنند. انتقاد، اصلاح‌گری، سوال کردن، مطالبه‌گری و پیشنهاد کردن، همگی امور درستی هستند و باید از آن‌ها دفاع کرد و حتما بدانید که مسئولان باید در همه رده‌ها این امور را برای خود مغتنم بشمارند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه دفاع از حقوق عامه وظیفه دستگاه قضایی است، افزود: دفاع از آزادی‌های مشروع وظیفه همه است و باید آزادی‌های مشروع برای همه از جمله مردم، دانشجویان، کارگران و … به رسمیت شناخته شود. ما بین اعتراض کننده و اغتشاشگر فرق می‌گذاریم و بین جرم سیاسی و جرم امنیتی تفاوت قائل می‌شویم. ما میان یک رسانه یا یک دانشجو یا یک استاد یا یک فعال مدنی و سیاسی و اجتماعی که سخنی به خطا گفته است با آدمی که به دنبال براندازی واخلال در امنیت است فرق قائل می‌شویم.

وی با اشاره به اظهارات خود در سفر اخیر دستگاه قضا به اصفهان گفت: بنده در سفر اخیرم به اصفهان عنوان کردم: «رفراندوم پیش‌کش مردم را در جریان اجرای طرح‌ها و تصمیمات بگذارید» بنابراین ما تجربه داریم و شما هم قطعا این تجربه را دارید لذا هر جا ما از مردم کمک گرفته‌ایم و با مردم به صورت صمیمی مطالب را در میان گذاشته‌ایم مردم بهترین پشتوانه ما بودند چرا که مردم بهترین پشتوانه اجرای طرح‌ها هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به برخورد با مفاسد افزود: بنده در زمینه برخورد مفاسد در دفترم ننشسته‌ام و بگویم من می‌خواهم با فساد مبارزه کنم لذا بنده همه را به همکاری می‌طلبم.

رئیس دستگاه قضایی گفت: جریان دانشجویی کشور باید پای مبارزه با فساد بیاید. تمامی نخبگان، تمامی قوا و مسئولان و هر فردی که دغدغه نظام و کشور را دارد باید پای مبارزه با فساد بیاید. ما یقین داریم همچنانی که ملت ما در عرصه‌های مختلف کار‌های بزرگ کرده‌اند در این زمینه هم با عنایت به خدا و با شعار ما می‌توانیم حتما موفق خواهیم شد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پرونده سکه ثامن افزود: در برخی از پرونده‌ها منابعی را از مردم گرفته‌اند که یک عدد نیست بنده در طی مدتی که در قوه قضاییه هستم تقریبا با بیش از ۵۰ مورد از این پرونده‌ها برخوردم.

تفاهم با افکار عمومی، پیوست مهم مبارزه با فساد و اجرای عدالت

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پرونده سکه ثامن گفت: دولت نباید اجازه دهد این پول جمع کردن‌ها با روش‌های فریبکارانه از طریق ثروت مردم صورت گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: در این پرونده افرادی بودند که از یک میلیارد تا ۵۰۰ میلیون و تا حتی از ۱۰ میلیون تا دو میلیون تومان پول گذاشته بودند و الان دستگاه قضایی با یکسری از پرونده‌ها مواجه شده است. البته یکسری اموال وجود دارد، اما اگر این اموال را نیز با قیمت آزاد به فروش برسانیم باز هم طلب طلبکاران را نمی‌دهد که سکه ثامن از این قبیل پرونده‌هاست.

رئیس قوه قضاییه گفت: البته ما تلاش داریم با همکاری مالباختگان اقداماتی را انجام دهیم؛ ناگفته نماند که بعضی از پرونده‌ها نیز مانند پرونده پدیده شاندیز و میزان رسیدگی شده است، اما همچنان بعضی از پرونده‌ها مانده است که قصد داریم با مشورت بعضی از متخصصان اقتصادی و مشورت با مالباختگان و شکات این موضوع را پیگیری کنیم تا مرتفع شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره فساد درون قوه قضاییه افزود: ما از ابتدا نیامدیم بگوییم که بعد از ۹ ماه قرار است این کار را انجام دهیم بلکه در همان ابتدا دیدید مبارزه با فساد درون قوه از همان ابتدا صورت گرفت.

وی درباره برخی درخواست‌ها مبنی بر اعلام اسامی قضات فاسد گفت: در قانون صراحتا اعلام شده است که پرونده‌های اقتصادی بعد از قطعیت حکم باید اعلام شود که این موضوع الزام دارد و دست قاضی نیست؛ اما قاضی فاسد یا متخلف دارای دو نکته است. نخست آنکه برخورد او از نظر انتظامی یا اداری دچار مشکل شده باشد که باید از کار برکنار شود بنده که می‌خواهم به قاضی ابلاغ دهم در وهله اول ویژگی عدالت قاضی است و زمانی که گزارش به دست ما برسد که این عدالت مخدوش شده است ما باید وی را از دستگاه قضا حذف کنیم که البته برخی از برخورد‌ها در این مرحله اول قرار دارد یعنی مرحله انتظامی رسیدگی به قضات.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس قوه قضاییه افزود: در این راستا به محض آنکه گزارش‌های قطعی به ما برسد که این قاضی در معرض آسیب قرار گرفته و عدالت وی از نظر ما مخدوش است، در وهله اول بنده ابلاغ قضایی وی را لغو خواهم کرد و او را از قضاوت عزل می‌کنم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: از سویی دیگر نسبت به اصل فساد و اصل پرونده‌ای که انتظامی نیست وکیفری بوده این بخش کیفری پرونده مانند همه افراد دیگر رسیدگی خواهد شد چرا که وی دیگر قاضی نیست و هر زمان که پرونده به قطعیت رسید، نام وی می‌تواند اعلام شود؛ اما در بخش انتظامی ما کار‌های مربوط به آن را انجام می‌دهیم و من بار‌ها به همکاران سلامت قضایی را تأکید کرده‌ام.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی درباره سوال دانشجویان مبنی بر سازمان بازرسی افزود: زمانی که ما آمدیم برخی از مدیران را در بخش‌های مختلف و به دلایل عدیده‌ای از جمله آنکه برخی از مدیران از زمان پنج ساله‌شان گذشته بود و از آنجاییکه در برخی از سازمان‌ها نیز می‌خواستیم خون جدیدی در رگ‌های آنجا جاری شود، حتی در استان‌ها نیز جابه جایی‌هایی صورت گرفت که البته باز هم این جا به جایی‌ها ادامه دارد تا جایی که جریان تحول تحقق یابد.

رئیس قوه قضاییه گفت: جابه جایی‌های ما در دستگاه قضایی پایان نپذیرفته است و همچنان برای اجرای تحول جابه جایی خواهیم داشت تا تحول رخ دهد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی درباره سوال دانشجویان مبنی بر پرونده افرادی که مسئولیت دارند یا مسئولیت داشتند، افزود: من قبلا هم گفتم ما بعضی از فعل‌ها را جرم می‌دانیم و معتقد هستیم برخی از ترک فعل‌ها خسارتش بیشتر از فعل‌ها است؛ گاهی یک مسئول یک ترک فعلی انجام می‌دهد و آنچنان خسارتی به کشور می‌زند که از بسیاری از افعال خسارت آورتر است؛ لذا بنای ما آن است که به همه این مسائل رسیدگی کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی رئیسی درباره رسیدگی به پرونده‌های خاص از جمله پرونده‌های درون قوه قضاییه و پرونده‌هایی که مربوط به شرکت‌ها و پرونده ۱۸ میلیارد دلار گفت: این هم مشمول کلیتی است که گفتم؛ ما در مورد این پرونده‌ها از جمله این پرونده خاص کار کارشناسی انجام می‌دهیم و کارشناسان نیز کار می‌کنند تا پرونده برای رسیدگی آماده شود.

وی درباره شورا‌های عالی که گفتید قوه قضاییه در آنجا عضویت دارد، تاکید کرد: بنای ما این است که در شورای عالی حضورمان فعال باشد و هرگز در شورا‌ها نمایندگان قوه قضاییه منفعل نخواهند شد.

رئیس قوه قضاییه درباره سوال دانشجویان پیرامون فعالیت رسانه و خبرگزاری میزان، افزود: تفاهم با افکار عمومی از ضرورت‌ها و پیوست‌های مهم مبارزه با فساد و اجرای عدالت است من حرف شما را کاملا حرف فنی و تخصصی می‌دانم؛ مساله رسانه و افکار عمومی یکی از ضرورت‌های ما است که اشاره شد من به دوستان و همکاران گفتم که جلساتی همانند جلسات امروز را روسای کل دادگستری‌ها و مسئولان در استان‌ها در بخش‌هایی که سازمان با افکار عمومی و نخبگان و دانشجویی و سازمان در ارتباط هستند، داشته باشند.

وی تاکید کرد: این برای ما یک فرصت است؛ ما با ادبیات دانشجویی نا آشنا نیستیم البته ممکن است تا حدی لحن و ادبیات متفاوت باشد، اما من معتقدم، چون از در دغدغه مندی و دلسوزی است لذا نگاه‌های دغدغه‌مند حتما با پیگیری و پیشنهاد مورد استقبال است و من و همکارانم حتما بهره‌مند خواهیم بود.

این صحبت رئیس قوه با تشویق حضار همراه شد.

رئیس قوه قضاییه از یکی از دانشجویان که تلاش برای طرح سوال داشت، خواست سوال خود را مطرح کند.

در ادامه رئیس قوه قضاییه گفت: من از شما دانشجویان یک سوالی دارم؟ آیا آقا در شب‌های ماه رمضان برای شما جلسات نمی‌گذارند تا صحبت‌های شما را گوش دهند؛ امثال من به عنوان یک طلبه نحوه پاسخگویی به مردم را از ایشان آموخته‌ایم.

این صحبت رئیس قوه قضاییه با تشویق حضار همراه شد.

وی ادامه داد: ایشان در همین قضیه بعد از درس خارج فقه این قضیه را تبیین کردند و گفتند صف مردم جداست و اعتراض آن‌ها را شنیدیم، اما اغتشاشات و آشوبگری چیز دیگری است؛ نمی‌خواهم شعار دهم، اما رهبری حداقل هفته‌ای یک شب گاهی هم هفته‌ای دوشب به خانه اکثر خانواده شهدا، خانواده‌هایی که یک شهید تا چند شهید داده‌اند می‌روند و با تمام اعضای خانواده صحبت می‌کنند. این موضوع نه برای زمانی است که ایشان رهبر شده‌اند و زمانی که رئیس جمهور نیز بوده‌اند این کار را انجام می‌دادند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: زمانی که من در تولیت آستان قدس بودم این را به شما شهادت می‌دهم که شاید بی تشریفات‌ترین رفت و آمدی که ایشان در خیابان‌های مشهد داشتند در بین تمام مسئولان است؛ لذا مردمی بودن، پاسخگو بودن و بودن با خانواده شهدا و رزمندگان و دغدغه داشتن نسبت به مردم از مواردی است که رهبری بار‌ها به ما مسئولان نیز تذکر داده‌اند و پیگیر خواسته‌های مردم بوده‌اند.

رئیس قوه قضاییه گفت: امام راحل نیز دغدغه مردم را نیز داشتند، آیا می‌توانید در تمام کتاب‌های ایشان بندی را پیدا کنید که امام مردم را به خود دعوت کرده است؟ خرمشهر آزاد شد و فرمودند خدا آن را آزاد کرد و تمام پیروزی‌ها را از آن خدا می‌دانستند. شما اگر به سخنان رهبری نگاه بیندازید می‌بینید که همه موفقیت‌های این کشور را به خدا نسبت می‌دهند؛ این یک نماد و شخصیتی است که از او و در مشی و سیره او چیزی است که جز خدا نمی‌بیند و دلیل محبوبیت او نیز همین است.

>> اظهارات نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران

نماینده جامعه اسلامی دانشجویان:

عطوفت با کسانی که با آ‌بروی نظام اسلامی بازی می‌کنند، نابخشودنی است

امین نوریان نماینده جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در این مراسم با خوشامدگویی به رئیس قوه قضاییه گفت: به دانشگاه تهران، یاد و خاطره شهدای ۱۶ آذر ۱۳۳۲ را گرامی داشت و با اشاره به ویژگی استکبارستیزی جنبش دانشجویی، افق‌های پیش روی ایران اسلامی را در ده پنجم انقلاب اسلامی برای جوانان روشن و امیدبخش توصیف کرد.

وی افزود: کشورمان پیش از اینکه به تأیید و اشاره قدرت‌های جهانی و حضور سرمایه‌های خارجی نیاز داشته باشد به ایمان به مردم، اعتقاد به جوانان و نگاه به درون احتیاج دارد؛ امری که علیرغم بیانات امام راحل (ره) و تاکیدات امام خامنه‌ای در سال‌های اخیر مغفول دستگاه‌های اداری، اجرایی و قانون گذاری مان شده است.

نماینده جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران گفت: حضور حضرتعالی به عنوان سکاندار دستگاه قضا در یک سال اخیر و اهتمام به رفع نواقص عدلیه که پناهگاه مظلومان و مجازات‌گر ظالمان و قانون ستیزان است، نشان داد که اصلاح و تغییر در سطوح خرد و کلان شدنی و طعم شیرین خدمت رسانی به هموطنان عزیزمان چشیدنی است.

وی افزود: سالهاست جریانی در کشور پدید آمده که از آن به مافیای قدرت و ثروت یاد می‌شود که مهمترین اخلالگر در مطالبه عدالت است. با تقدیر از اقدامات اخیر قوه قضاییه تاکید می‌کنیم که عطوفت با کسانی که حق مردم را ضایع کرده و با آ‌بروی نظام اسلامی بازی می‌کنند، در هر سطح و جایگاهی نابخشودنی است.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل:

سیاست‌های غلط خصوصی‌سازی لزوم احیای نقش‌آفرینی قوه قضاییه در حمایت از حقوق عامه را برجسته ساخت

محمد حسین معصوم زاده، نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفت: آغاز دوره شما بارقه‌ای از امید را برای آغاز تحولات مثبت ایجاد کرد. تسریع در رسیدگی به جرایم مفسدان اقتصادی، دوری جستن از مصلحت‌سنجی‌های قبیله‌گرایانه و مصمم بودن در محاکم مفسدین در هر سطح و پشت هر نام و نشانی باعث شد تا بخش قابل توجهی از اعتماد عمومی بار دیگر به نهادی که اساسش بر تحقق عدالت بنا شده باز گردد.

وی افزود: اهم دغدغه‌های جریان دانشجویی در مقطع فعلی را باید احیای جایگاه مستضعفین در مناسبات حاکمیتی و فراگیری ایده عدالت اسلامی در تمامی سطوح دانست. آنچه در این سال‌ها و در قالب سیاست‌های غلطی که حول مسائل خصوصی‌سازی یا به بیان بهتر اختصاصی‌سازی اموال عمومی صورت گرفت لزوم احیای نقش‌آفرینی قوه قضاییه در حمایت از حقوق عامه را برجسته ساخت. حال و در این فرصت اندک، لازم و ضروری است که برنامه شما را برای این مسئله حیاتی در پیشگاه دانشگاه و دانشجویان بشنویم.

معصوم زاده در ادامه با اشاره به مسئله‌ای که این روز‌ها تبدیل به یکی از مهمترین سوالات افکار عمومی شده است، گفت: از جنابعالی به عنوان یکی از اعضای شورای هماهنگی سران قوا انتظار می‌رود که صریح و روشن درباره ماهیت این شورا، مصوبات گذشته (که بالغ بر ۲۰۰ مصوبه است) و مصوبه بنزین به طور خاص توضیحاتی ارائه دهید. بند ۳ اصل ۱۵۶ قانون اساسی یکی از وظایف قوه قضاییه احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع می‌باشد پس این وظیفه به عهده شماست که ساختار مناسب را جهت اجرای آن فراهم کنید.

وی افزود: وعده‌هایی جهت برخورد با مسئولانی که قصورشان منجر به افزایش خسارات ناشی از حادثه سیل اول سال در کشور بود دادید اکنون ما منتظر عملی شدن این وعده هستیم.

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه تهران:

در مسئله مبارزه با دانه درشت‌ها، برای احیای حقوق عامه تلاشی واقعی و جدی شود

علی طلوعی، نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: اولا این اتفاق را که یکی از سران قوا بی واسطه و بدون کارت دعوت در برنامه‌ای دانشجویی حاضر شده است، به فال نیک می‌گیرم. امیدوارم این برنامه فتح بابی برای گفتگو‌های اینچنینی با دیگر مسئولین تراز اول کشور باشد.

طلوعی افزود: هر انسان منصفی تأیید می‌کند که از زمان شروع دوره ریاست شما بر قوه قضاییه روح تازه‌ای در این رکن اساسی حکومت دمیده شده است. اما توجه به این نکته ضروری است که بهبود وضعیت قوه قضاییه و تحول در این نهاد، جز با اقدامات اساسی امکان پذیر نیست وعملکرد قوه قضاییه تاثیر مستقیم بر سرمایه اجتماعی نظام دارد.

وی یکی از مهمترین مصادیق تحول در قوه قضاییه را مسئله تفاهم با افکار عمومی دانست و تفاهم با افکار عمومی را از دو مجرای تبیین رسانه‌ای اقدامات آن قوه برای مردم و اصلاح درونی قوه قضاییه تبیین کرد و با اشاره به ضرورت بهبود وضعیت رسانه قوه قضاییه گفت: مبارزه با فساد دو بعد دارد: درون قوه و بیرون قوه. اولین قدم جهت مبارزه جدی با فساد انتشار لیست قضات فاسد و برخورد سخت با آنان است. مسئله اصلی قوه قضاییه، مسئله چگونگی حکمرانی قضایی است. این حکمرانی قضایی است که باید بهبود پیدا کند تا مردم در محاکم قضایی تغییر را احساس کنند.

وی در پایان خواهان برخورد با مفاسد سیاسی در کنار مفاسد اقتصادی شد و افزود: در مسئله مبارزه با دانه درشتها، ضروری است نسبت به پیگیری و احیای حقوق عامه تلاشی واقعی و جدی صورت بگیرد.

طلوعی با اشاره به دستور العمل نحوه نظارت و پیگیری حقوق عامه که در سال ۹۵ ابلاغ شده، خواهان توجه به معاونت حقوق عامه دادستانی کل کشور شد و گفت: قوه قضاییه باید با عنایت به مساله حقوق عامه، شجاعانه برخورد یا مسئولانی که با بی تدبیری و بی کفایتی زمینه ساز گسترش فساد در کشور و کوچک‌تر شدن سفر مردم شده‌اند را در اولویت قرار بدهد. چه کسی باید داد مردم را از مسئولان بی کفایت بستاند؟ مفاسد اقتصادی و ناامنی از مفاسد سیاسی سرچشمه می‌گیرد.

وی افزود: مردم باید بتوانند آزادانه و در چارچوب قانون اساسی، اعتراض خود را بیان کنند. پیشنهاد ما این است که شما به عنوان رئیس قوه قضاییه در موضوعاتی که بحث حقوق عامه مطرح است دستور العملی جهت رسمیت بخشیدن به شکایات مردمی و پیگیری قضایی این شکایات، ابلاغ کنید.

همچنین میرناصری یکی از کارگران هپکو که به دعوت دانشجویان در این نشست حضور داشت، گفت: سالهاست که ما کارگران مجموعه‌های بزرگ صنعتی بخش زیادی از صدای خود را از زبان این عزیزان به گوش مسئولان رسانده‌ایم. به بهانه اجرای فرامین اصل مترقی ۴۴ قانون اساسی کارگران را به بیکاری می‌کشند. سالهاست که کسانی در لباس سرمایه گذار و کارآفرین، ولی در واقع لیبرال‌های سرمایه خوار بیت المال و بعضا دو تابعیتی مشکوک، خود را به این قانون آویزان کرده‌اند و در سایه عدم نظارت دستگاه‌های نظارتی متاسفانه نان کارگر را آجر می‌کنند و به تعبیر مقام معظم رهبری این‌ها مشتی قانوندان‌های قانون شکن هستند.

میرناصری خطاب به رئیس قوه قضاییه افزود: سالهاست که شیره وجود کارگران و شرکت‌های مادر تخصصی این مرز و بوم از جمله هپکو، آذرآب، آلومینیوم، کشت و صنعت مغان، هفت تپه و ده‌ها شرکت دیگر با یک روش تکراری مکیده می‌شود.

آقای نیلی، رئیس دانشگاه تهران در ابتدای مراسم ویژه روز دانشجو با حضور رئیس قوه قضاییه، ضمن قدردانی از اقدام قوه قضاییه در خصوص بخشش دانشجویانی که احکام امنیتی داشتند، گفت: این اقدام خیلی اثربخش خواهد بود و از همین تصمیم می‌خواهم نتیجه بگیرم که برای توسعه فضای گفتگو و شنیدن نظریات همه و برای تحقق نظر مقام معظم رهبری در خصوص کرسی‌های آزاداندیش، لازم است تمهیدات جدیدی را داشته باشیم.

رئیس دانشگاه تهران خطاب به رئیس دستگاه قضایی افزود: شروع فعالیت شما و حضور شما امیدی را می‌دهد که فضای دانشگاه‌ها باید در این جهت حرکت کند. ما همین جا اعلام آمادگی می‌کنیم که دانشگاه تهران همانطور که سعی کرد از ظرفیت علمی اساتید استفاده کند، آمادگی دارد فضای گسترده‌تری را در دانشگاه و برای گفتگو بین قشر‌های مختلف دانشجویی و جمعیت‌های مختلف کشور در یک فضای علمی و آرام فراهم کند.

رئیس دانشگاه تهران در پایان گفت: امیدوارم با حضور شما و پیگیری سیاست‌هایی که دارید، حضور فعالانه دانشگاه را در حل مسائل کشور داشته باشیم.

بنابراین گزارش، مجری مراسم در ابتدا از آزادی آخرین دانشجوی بازداشت شده در حوادث اخیر خبر داد و گفت: براساس خبر خوشی که امروز صبح به ما دادند، آخرین دانشجوی بازداشتی در حوادث اخیر، آزاد شده است.

ظرفیت تالار شهید چمران دانشگاه تهران از ساعتی پیش کامل شده است و تالار شهید رجب بیگی نیز مملو از جمعیت است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی امان با فساد است/ مردم مناطق سیل زده به هیچ عنوان نگران تثبیت مالکیت اراضی خود نباشند/ حضور میلیونی مردم در نماز جمعه اخیر تهران از روزهای به یادماندنی انقلاب اسلامی شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری، نقشه راه برای همه مردم و بویژه مسئولان بود که تلاش کنند کشور قوی شود. این موضوع هم تنها با سخنرانی اتفاق نمی‌افتد بلکه باید همانند شهید سلیمانی در صحنه حضور داشت. مکتب سردار سلیمانی (رضوان الله تعالی علیه)، مکتب حضور و خدمت خالصانه به مردم است و ایشان نماد خدمت خالصانه به مردم شدند. مردم ما از دوران گذشته تا کنون این تجربه را دارند که اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد. براساس این گزارش، پس از اظهارات برخی از مسئولان شورای عالی قوه قضاییه در این جلسه، موضوع نهاد وکالت و قوانین مربوط به آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

واقعیت یک ویدئو …

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
این خانم در ویدیوی پنج دقیقه‌ای که از اتاق نشیمن خانه‌اش ساخته به جامعه آمریکا می‌گوید گول حرف رسانه‌های آمریکا را در غیرقانونی خواندن ترور سلیمانی نخورند. او می‌گوید از اینکه می‌بینم ماشین تبلیغاتی و رسانه‌های ایران از قاسم سلیمانی تجلیل می‌کنند کاملا عصبانی هستم. اما پشت پرده این ویدوی ساده چیست؟ وقتی رسانه‌های معتبر دنیا به دنبال کشف واقعیت این ویدیو رفتند به نکات قابل تاملی دست یافتند. ارتش آزاد همان گروه مسلحی است که لیبی را جهنم کرده و یکی از علل برپا شدن بازار‌های برده فروشی در این کشور شده است. کسی که همکاری تنگاتنگی با این اتاق فکر دارد که طرح بولتون برای مسلح کردن قومیت‌ها جهت تجزیه ایران را تهیه و به کاخ سفید برد.

هشدار مجلس به کشورهای اروپایی طرف برجام

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی لاریجانی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس با هشدار به اروپا نسبت به استفاده غیرعادلانه از مکانیزم ماشه در برجام گفت: اگر اروپا به هر علتی رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده ۳۷ توافقنامه هسته‌ای (مکانیزم ماشه) داشته باشد؛ آنگاه جمهوری اسلامی تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد گرفت.
فارسفارس1 روز قبل
نایب‌رئیس مجلس گفت: دولت هیچ گزارشی درباره یارانه معیشیتی به مجلس ارائه نکرده و لازم است هفته آینده گزارش کاملی در این باره تهیه و به مجلس ارائه کند تا بررسی شود. وی افزود: این روزها مردم اعتراض شدیدی دارند و می‌گویند که یارانه معیشتی به آنان تعلق نگرفته که خلاف قانون است؛ لازم است گزارش کاملی داده شود که این یارانه به چه کسانی داده‌اند. عبدالرضا مصری نایب رئیس دوم مجلس که اداره نشست علنی را برعهده داشت، در پاسخ به این تذکر، خطاب به غلامحسین امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: مراجعات مردم به نمایندگان مجلس در این زمینه بسیار زیاد است چرا که سیستم پرداخت یارانه معیشتی از لحاظ تعداد مشمولان و درآمد حاصل از این منبع شفاف نیست. نایب رئیس دوم مجلس گفت: دولت هیچ گزارشی در این باره به مجلس ارائه نکرده و لازم است هفته آینده گزارش کاملی درباره یارانه معیشتی تهیه و به مجلس ارائه کند تا بررسی شود. انتهای پیام/

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

نظرها

اخبار بیشتر