پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دینو
  4. سرگرمی
پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید

دینوخبرگزاری دینو |

با وجود اینکه منشا زندگی در کره زمین و مرکز تعریف منظومه شمسی خورشید است، ماهیت آن هنوز یک معما است. پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید است. در ادامه تصاویر فضایی مربوط این ستاره آتشین را پس از رسیدن پارکر، مشاهده خواهید کرد. با دینو همراه باشید.

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا و اسرار خورشید

سالیان سال است که دانشمندان با معمای ستاره آتشین درگیرهستند. باد خورشیدی با چه سرعتی می‌وزد؟ چگونه ذرات موجود در سطح خورشید جریان یافتهو به هوا بلند می‌شوند؟ در جو خورشید چه اتفاقی می‌افتد؟ تلاش آن‌ها برای شناختبیشتر خورشید منجر به پروژه پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا شد. خوب، این کاوشگر خورشیدیدر حال حاضر برخی از رازها را روشن کرده است. با هم می‌بینیم.

پارکر کاوشگر خورشیدی و نتایج جدید

این هفته محققان پروژه پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا، نتایج تازه‌ای در ژورنال Nature با عنوان «نگاهی مقدماتی و جذاب به ستاره ما» منتشر کردند. برخی از پاسخ‌ها همراه با نگاهی گذرا به رویدادهای ذرات زیر اتمی که از زمین نامرئی هستند، در این مقاله آمده است. پاسخ‌های بیشتر در سال ۲۰۲۴، هنگامی که پارکر کاوشگر خورشیدی به طور رسمی وارد «مدار علمی» شود، مشخص خواهند شد. نتایج جدید، مشاهدات بی‌سابقه‌ای در نزدیکی خورشید از طریق دو پرواز بسیار نزدیک به ستاره را رکورد زده‌اند. آن‌ها بینش‌های جدیدی از فرایندهای باد خورشیدی را نشان می‌دهند. همان جریان مداوم گاز داغ، گاز یونیزه شده که از خورشید به بیرون حرکت کرده و منظومه شمسی را پر می‌کند. این نتایج همچنین چگونگی جفت شدن باد خورشیدی با چرخش خورشیدی را مشخص کرده‌اند.

در طی این ماموریت، گرد و غبار محیط هاله خورشیدی مورد بررسی قرار گرفته و وقایع شتاب ذرات، آن قدر کوچک نشان داده شده‌اند که از زمین قابل تشخیص نیستند. از فاصله تقریبی ۹۳ میلیون مایل از خورشید. بنابراین به افتخار کاوشگر شجاع، سفر به برخی از علوم ستاره‌ای موجود را در شروع می‌کنیم. عینک آفتابی خود را بزنید!

شعله‌های خورشیدی

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید - 8

شعله‌های خورشیدی با اندازه متوسط مانند این انفجار تابشیکه توسط رصدخانه خورشیدی ناسا در سال ۲۰۱۳ گرفته شده، به طور کلی بر روی زمین تاثیرنمی‌گذارند. با این حال، آن‌ها می‌توانند در عملکرد ماهواره‌های GPS و سایر اشیاءموجود در مدار، تداخل ایجاد کنند. این جرقه‌های خورشیدی نیز تا حدودی مسئول یونیزاسیونجوی هستند که باعث ایجاد حوادث شفق قطب‌های زمین می‌شود.

خبری: اخبار و سرگرمی روز

عکس: NASAGODDARD

کرونا – پلاسما

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید - 13

ماهواره PROBA۲ آژانس فضایی اروپا این عکس غیرمنتظره با جزئیات بالا از کرونا –پلاسما را ثبت کرده است. عکسی که از نظر ارزشمندی می‌تواند میلیون‌ها درجه از سطحواقعی ستاره آن داغ‌تر باشد!

عکس: EuropeanSpace Agency

لکه خورشیدی با فرابنفش

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید - 17

این لکه خورشیدی در سال ۲۰۱۷ با اشعه فرابنفش توسط رصدخانهخورشیدی پویای ناسا گرفته شده است. چیزی که فقط در ظاهر کوچک به نظر می‌رسد. آنمنطقه تاریک از خاموش شدن پلاسما در میدان مغناطیسی خورشید، در واقع چندین برابربزرگ‌تر از سیاره زمین است.

عکس: NASA /GSFC / SOLAR Dynamics DBS

رشته‌های پلاسما

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید - 21

این تصویر، سطح مردور نیست! این ستاره خود ماست. بعضی اوقاتقطعات پلاسمایی مانند این، به نام رشته‌ها، در واقع از سطح زمین با یک تلسکوپ خوبقابل مشاهده هستند. رصدخانه خورشیدی پویا این مورد را در سال ۲۰۱۷ گرفته است.

عکس: NASA GODDARD

فاز لکه خورشیدی

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید - 25

یک مرحله از فاز لکه خورشیدی ویژه در اکتبر سال ۲۰۱۳، اینمنظره فریبنده کدوی هالووین Jack-O-Lantern را به خورشیدبخشیده است. مناطق روشن‌تر، گرم‌تر و پرانرژی‌تر هستند؛ زیرا با میدان مغناطیسیخورشید با شدت بیشتری در تعاملند.

عکس: NASAGODDARD

پارکر کاوشگر خورشیدی در حال ساخت

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید - 29

در سال ۲۰۱۸، پارکر کاوشگر خورشیدی، در یک اتاق تمیز در نزدیکیمرکز فضایی کندی در حال ساخت بود. این کاوشگر به تازگی در فاصله ۱۵ میلیون مایلیخورشید قرار گرفته است. اکنون فقط دو هفته از پرواز دوم سیاره ناهید فاصله دارد کهدوباره به دور آن بچرخد. این بدان معناست که باید برای مقاومت در برابر گرمای بسیارزیاد ساخته شده باشد. سپر حرارتی آن، کامپوزیت ساخته شده از فوم کربن بسیار گرم وسبک وزن است. جنس آن به گونه‌ای است که ضربه شدید را تحمل می‌کند. همچنین سایر وسایلجانبی در جهت دیگر را تقریبا در دمای اتاق اتاق نگه می‌دارد.

عکس: LEIF HEIMBOLD / NASA

نظرات خود را درباره پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا و حقایق کشف شده از ستاره آتشین را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: اگر خورشید بمیرد چه بر سر زمین خواهد آمد؟ (تاثیر مرگ خورشید بر زمین)

بیشتر بخوانید: علت سرد بودن فضا با وجود گرم و سوزان بودن خورشید چیست؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرز تهیه دلمه بال مرغ سوخاری

تابناکتابناک1 روز قبل
طرز تهیه لرگه دوگیسی «لرگه دوگیسی» یکی از غذاهای آذری است که از ترکیب لرگه به معنای نخود …طرز تهیه روغن صاف قنادی «روغن صاف قنادی» یا «روغن ۵۰»، نوعی از روغن است که شیرینی پزی‌ها به صورت …طرز تهیه جواهر پلو «جواهر پلو» یا «خان پلو» یکی از غذاهای باکیفیتی است که به واسطه مواد …طرز تهیه کمه جوش «کمه جوش» یکی از غذاهای خراسان است و گفته می‌شود ریشه آن به سبزوار …طرز تهیه قیقناخ مغزدار «قیقناخ» یا «خاگینه تبریزی» از غذاهای معروف تبریز است. طرز تهیه این این …طرز تهیه دمی بلغور دمی بلغور از غذاهای خراسان جنوبی و منتسب به شهرستان بشرویه است که پایه …طرز تهیه دمپختک دمپختک یا دم‌پختک، یک خوراک سنتی ایرانی است که پایه آن برنج است و در …طرز تهیه پلو شوشتری پلو شوشتری یکی از انواع پلوهای ایرانی است و همانگونه که از نامش مشخص …طرز تهیه دوغ محلی گازدار و آبدوغ خیار دوغ نام گونه‌ای نوشیدنی لبنی است که از ترکیب آب و ماست به دست می‌آید …. طرز تهیه یتیمچه «یتیمچه» غذایی ساده است که از سبزیجات با پایه بادمجان استفاده می‌کنند …طرز تهیه تره کباب تره کباب یکی از غذاهای سنتی مناطق کردنشین است که با مرغ تهیه می‌شود و از …طرز تهیه ترشی لیته و دلمه بادمجان ترشی لیته یا ترشی بندری یکی از انواع ترشیجات است. در این ترشی از هویج، …طرز تهیه عدس پلو عدس‌پلو یکی از انواع پلوها در آشپزی ایرانی است که برنج، عدس و نمک و روغن …طرز تهیه خورش تره خورش تره یکی از غذاهایی است که در مناطق کردنشین تهیه می‌شود و هم‌خانواده …طرز تهیه قلیه بادمجان قلیه بادمجان رو به عنوان یه غذای گیلانی میشناسند اما این غذا در نقاط …طرز تهیه زیره پلو با مرغ «زیره پلو» یک غذای سنتی کرمانی است که همانگونه که از نامش مشخص است با …طرز تهیه سه نوع ته دیگ با برنج کته ته دیگ یکی از ته دیگ به قسمتی از پلو که به ته دیگ چسبیده و برشته شده …دستور پخت خورش آلو اسفناج خورش آلو اسفناج یکی از خورش‌هایی است که به واسطه ترکیبش، برخلاف برخی …طرز تهیه تاس کباب تاس کباب یکی از غذاهای ایرانی است که به واسطه تهیه در ظرف سفالی تاس به …

فیلمی که کاربران شبکه‌های اجتماعی را خشمگین کرد

همشهریهمشهری17 ساعت قبل

فیلم | مراقب باشید؛ این پمپ بنزین‌ها هوا به مشتریانشان می‌فروشند!

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم | اظهارات مهم رئیس بانک مرکزی درباره رمز دوم کارت‌های بانکی | تا چه به مبلغی نیاز به رمز پویا نیست؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

ماجرای خروج شاهزاده هری و همسرش از دربار بریتانیا

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، آنها حالا نه تنها پولی از دربار نمی‌گیرند بلکه قرار شده پولی را که خرج اقامتگاه خود در انگلیس کرده‌اند هم برگردانند. علت این را که شاهزاده هری و مگان مارکل از عنوان‌ها و مسئولیت‌های سلطنتی کناره‌گیری کردند در این فیلم ببینید.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، ‌ «مهناز همتی» مدیرکل استاندارد ایلام گفت: پودر لباسشویی با نام تجاری فروماژ که در یک واحد تولیدی غیرمجاز در این استان تولید می‌شود، جعلی و غیراستاندارد است. مدیرکل استاندارد ایلام یادآور شد: پرونده این واحد تولیدی بعد از شناسایی جهت برخورد حقوقی به مراجع قضایی معرفی خواهد شد. وی بیان داشت: بر روی بسته بندی محصول علامت استاندارد با کد ده رقمی جعل شده و سیب سلامت با شماره ۱۱۵۵۱ / ۳۸ درج شده است. این مقام مسئول خاطر نشان کرد: علامت استاندارد بدون کد ۱۰ رقمی رهگیری استاندارد قابل اطمینان نیست و در خصوص کالاهایی که دارای علامت استاندارد هستند و از نظر شکل ظاهری و یا کیفیت دارای مشکل بوده احتمال جعل علامت استاندارد وجود دارد. همتی یادآور شد: مردم استان جهت سنجش اصالت علامت استاندارد کد ۱۰ رقمی را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کنند.

نظرها

اخبار بیشتر